Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Izolare termica plafon

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cip85

cip85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 17.08.2006
Salut,

  Locuiesc la etajul 4/4.In toamna am trecut la centrala proprie si este o diferenta majora. La aceiasi bani pe incalzire ( poate chiar mai putini) anul acesta stau in tricou in casa, pe cand iarna trecuta eram cu puloverul pe mine si cu incalzire suplimentata cu aerul conditionat.  Deci diferenta enorma de confort.
   Vreau in continuare sa izolez termic plafonul, dar vreau sa fac asta pe exterior. Nu sunt deloc fanul izolatiei termice interne.
   Ma gandesc cu groaza la vara trecuta in care aerul conditionat a functionat non-stop ( inclusiv pe timpul noptii deoarece plafonul isi revarsa caldura). Plus ca pe timpul iernii ar fi mult mai ok cu izolatie.

   Deci revenim la problema cu plafonul. Deja vecinii mei au infiltratii. La mine este doar in jurul unei conducte, se face ceva condens. Se rezolva repede.
   Discutii am avut si anul trecut cu administratorul si cu restul vecinilor. S-a ajuns la un consens sa se faca acoperis cu tigla. Dar anul acesta sigur nu, anul viitor (2012) sau peste 2 ani ( se strang prea putini bani lunar).
   Eu vreau sa si renovez apartamentul si nu vreau sa mai astept 2 ani pana se rezolva acoperisul. Arata ca si  un santier ( am inlocuit instalatia electrica => santuri in pereti, fosta zugraveala e antica+ ce am mai spart pentru centrala).

   Ce solutii as avea pentru acoperis? Suprafata este de 70 m2. Nu stiu cum este facuta actuala izolatie, decat ca este cu membrana. Ma gandeam ceva pe baza  polistirenului extrudat care sa reziste cam 3 ani fara probleme, dar trebuie sa fie si compatibil cu acoperisul pe tigla care va fi montat pana la urma.
  
  
Multumesc,
Ciprian

#2
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
ar tb sa ne detaliezi un pic proiectul cu tigla ca sa iti oferim solutii compatibile...

#3
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Eu am acoperis, dar din cauza ca e facut de mult timp aveam infiltratii. Nu m-am apucat sa schimb tigla, in schimb am cumparat polistiren, l-am intins pe suprafata apartamentului sus in pod si peste el am turnat o placa de B200. Acum nu mai am infiltratii (am avut in urma unor furtuni de asta vara) si e si izolat.

#4
cip85

cip85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 17.08.2006

 belogerer, on 2nd January 2011, 16:54, said:

ar tb sa ne detaliezi un pic proiectul cu tigla ca sa iti oferim solutii compatibile...

  Proiectul nu este facut. Deci nu stiu ce sa zic. :(

 Iuliutz, on 2nd January 2011, 17:09, said:

Eu am acoperis, dar din cauza ca e facut de mult timp aveam infiltratii. Nu m-am apucat sa schimb tigla, in schimb am cumparat polistiren, l-am intins pe suprafata apartamentului sus in pod si peste el am turnat o placa de B200. Acum nu mai am infiltratii (am avut in urma unor furtuni de asta vara) si e si izolat.

E o idee. Dar nu stiu cat de fiabila este.De cat timp ai facut asta? Oricum, eu inca nu am tigla pe bloc, deci tot trebuie o izolatie.

Mersi de raspuns.
Ciprian

#5
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Acoperisul de bloc clasic este plat stil terasa iar la tigla tb ceva panta deci se schimba total datele problemei - cum arata acoperisul tau acum? Stiu ca prin alte orase sunt si acoperisuri cu panta la bloc...

Infiltratiile se rezolva cu o membrana hidro care functie de banii disponibili poate fi de la x lei la xxxx lei...

izolatia o poti face cu o sapa usoara turnata peste un pat de extrudat acoperit cu ceva membrana hidro gen carton/materiale mai exotice daca te grabesti...dar poate fi mult mai avantajos financiar sa astepti tigla noua dupa care sa iti faci o termoizolatie tzapana cu bani mult mai putini...

#6
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

 cip85, on 2nd January 2011, 18:10, said:

E o idee. Dar nu stiu cat de fiabila este.De cat timp ai facut asta? Oricum, eu inca nu am tigla pe bloc, deci tot trebuie o izolatie.

Mersi de raspuns.
Ciprian
Am facut asta in vara. A trebuit sa ii schimb si panta, deoarece la noi au taiat vecinii pluviala (avand acoperis, au zis ca nu mai trebuie) si am refacut o scurgere, care sa intra in scoc (burlan). Peste placa, poti lipi membrana hidroizolanta si rezolvi si parte de termoizolatie si hidroizolatia.....problema e ca e costul destul de mare. (2000 placa de b200, vre-o 300 polistirenul, mai pui si plasa, iar membrana cam 150 de lei pentru 10 mm)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate