Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Consum lemne

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
marasescusebastian

marasescusebastian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.03.2008
In primavara am izolat casa cu polistiren de 10 cm si densitate de 16 kg/mc consum cu aproape 40% mai putine lemne fata de aceiasi perioada a anului trecut (lemnele erau cam verzi taiate doar din vara 2009).Am centrala cu gazeificare si lemne uscate in vant si soare din ianuarie 2010,pe calorifere am termostate si reglez temperatura in camera la 25 grade iar in hol la 22 si in camerele nelocuite.Foc fac doar 12 ore din zi iar cand ii mai frig - 10 grade il las sa se stinga doar 8 ore.In acest timp temperatura in camera scade de la 25 grade la 22 deoarece am pierderi de caldura prin placa de beton de la mansarda,la anul vreau sa pun polistiren peste placa si sa trag o sapa cred ca doar de atat o sa am bani.Mansarda este inca la rosu.Cred ca anul asta o sa-mi ajunga o masina de 10 m steri sau poate ca mai trebe sa iau si ceva lemne verzi si le combin.Sun curios cand o sa termin si mansarda ce consum de lemne o sa am pe sezon dar aproximez undeva la 20 m steri depinde de ce izolatie o sa pun la mansarda.Cand temperaturile exterioare sunt intre 5 si 10 grade fac foc o zi da un nu de aceia tin temostatele la 25 grade ca sa pot sta o zi fara foc.In casa se poate sta confortabil la 22 grade,dezajantaj la metoda asta ii ca temperatura in camera poate atinge la un moment dat 26 grade si transpir noapte in pat si nu ma odihnesc bine (toleranta din termostat).Casa are 180 mp cu tamplarie pvc cu geam tripan.

#2
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
pt placa d ebeton pune polistiren extrudat.(e mai dens)

#3
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
Un lemn uscat bine trebuie lasat 2 ani nu la soare ci la umbra. Fa un experiment si pastreaza ceva lemne pentru la anul, luate in ianuarie anul acesta, sa vezi cata caldura vor da. De la anul ar trebui sa cumperi o cantitate dubla de lemne, jumatate o consumi in iarna respectiva iar cealalta jumatate, uscata ca lumea, dupa 2 ani. SI vei merge asa in continuare, cu lemne uscate timp de 2 ani. Lemnul devine rentabil doar daca e f. bine uscat.

P.S. Mie  mi se pare ca ai un consum mare. Cat platesti pentru 1 m.c. ster?

Edited by barbarian, 17 December 2010 - 20:24.


#4
marasescusebastian

marasescusebastian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.03.2008
Salut,
dupa cum se vede in filmulete am pus polistiren si la parter.Stiu din manualul centralei termice si de pe forum ca lemnele trebe sa stea la uscat 2 ani dar ii greu de realizat treaba asta deoarece trebuie un spatiu imens de depozitare si asemenea cantitate de lemne costa multi bani.In jurul Timisoarii lemnele ajung pe la 100 sau 120 lei m ster a nu se confunda cu mc.Sa nu bagati lemnele verzi intr-o incapere inchisa fara aerisire pt ca nu se usuca bine,lemnul daca sta la vant ii perfect.Nu prea conteaza daca ploua pe el pt ca apa de ploaie se evapora rapid seva din lemn iasa mai greu,dar nici sa nu le bagati inauntru la scut dupa ce o plouat pe ele 3 zile se lasa in soare si vant pana se usuca complet si apoi le bagati intr-un sopru acoperit.Am observat ca degeaba le mai ti afara dupa mijlocul lunii septembrie deoarece vine sezonul de ploi si doar le uda.Acum nu stiu ce sa zic daca e scump 10-13 mil pe sezon avand in vedre faptul ca pe gaz te usuca de bani am prieteni care paltesc 5-6 mil pe luna gazul dar nici confortul nu se compara:nu mai spargi lemne, nu te mai murdaresti ,pleci de acasa si ai cald in casa cand vi, nu cureti centrala etc..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Atwcaj-qGo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qzkqqbG25Ys?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marasescusebastian, 18 December 2010 - 10:57.


#5
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 marasescusebastian, on 18th December 2010, 10:36, said:

Acum nu stiu ce sa zic daca e scump 10-13 mil pe sezon

Si vei consuma si maimult cand vei amenaja si mansarda.
Nu te-ai gandit sa inchiriezi o gradina de vreo 1000-2000 m.p.? Cu siguranta ca s-ar gasi prin aproprierea Timisoarei vreo batranica ce nu-si mai poate munci gradina si sta parloaga. Avand si un put in curte, ai putea incerca sa plantezi salcie d-aia energetica care ar da, daca faci o mica mlastina acolo, chiar si 50-60 t la ha. Nu e o cultura pretentioasa, doar niste azotat sa-i dai anual si apa cat cuprinde. Si te-ai scos. Aa, iarna trebuie recoltata dar cu o drujba si o zi de munca ai rezolvat problema. Strangi nuielele alea si le faci snop cam cat un chituc de gros, legat cu sarma si ai lemnele tale., nu mai dai zeci de milioane anual.
Si ai scapat si de spart lemne iarna... :thumbup:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate