Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Proiecte instalatii electrice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#37
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Pe acest topic se pot analiza proiecte facute de proiectanti ,nu in regie ,sau dupa inchipuiri

#38
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
pentru a intelege circuitele electrice am facut comparat cu teava de apa
si canalizare, diferenta la electricitate e ca circula in ambele sensuri. ce vreau sa intreb, pentru cca. 30 m cablu ce poate fi aerian sau ingropat ce tip recomandati. Suporta cam 30 becuri 100 W. Pentru reteaua de interior aplicata pe perete ce tip de cablu se foloseste, un traseu soporta 8 becuri. nu iese socoteala la becuri, marja de siguranta. Va multumesc si am rugamitea sa fie scurt si la obiect, fara aberatii

View Posteugen261, on 07 noiembrie 2013 - 17:07, said:

pentru a intelege circuitele electrice am facut comparat cu teava de apa
si canalizare, diferenta la electricitate e ca circula in ambele sensuri. ce vreau sa intreb, pentru cca. 30 m cablu ce poate fi aerian sau ingropat ce tip recomandati. Suporta cam 30 becuri 100 W. Pentru reteaua de interior aplicata pe perete ce tip de cablu se foloseste, un traseu soporta 8 becuri. nu iese socoteala la becuri, marja de siguranta. Va multumesc si am rugamitea sa fie scurt si la obiect, fara aberatii
5 trasee * 8 becuri

#39
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pentru trasee de iluminat folosesti: 3xFY1,5mmp protejat in tub IPY16mm.
Pentru trasee de forta (prize) folosesti: 3xFY2,5mmp protejat in tub IPY 16mm sau IPY 20mm.

#40
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Atasez o schita cu traseele electrice pe care le-as dori sa le pun in apartament:



Unde as putea sa plasez dozele de legatura pentru o buna ergonomie?

Ce parere aveti de traseele pe care doresc sa le realizez?

#41
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Legenda cu privire la semnele neconventionale pe care le-ati desenat in plan, daca puteti s-o scrieti mai mare ca nu prea se vede bine..
Adica: care-i lampa, care-i intrerupator, priza, etc. Asa nu se intelege nimic.

Edited by GeorgeTrisina, 15 November 2013 - 19:36.


#42
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Rosu- becuri
Albastru- prize simple/duble/triple in functie de necesitati
Verde - intrerupatoare simple/duble/cap scara
Mov - CATV
Galben - internet

Ce este cu negru este contorul.

Va multumesc!

#43
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
In dormitor (camera din stanga), ai exact aceiasi configuratie ca la mine acasa, adica:
O doza amplasata la mijlocul patului si inca o doza, pe peretele spre care deschizi usa. Traseele de la un perete la altu, trec prin sapa (pardoseala), dozele le-am amplasat la 20cm de pardoseala finita. La camera din dreapta (banuiesc ca e living) doza pt iluminat este exact deasupra usii, iar pt prize, eu am circuit direct din priza in priza fara nici un fel de doza. La baie, doza se monteaza deasupra usii pe peretele exterior baii (partea dinspre hol), iar intrerupatorul cred ca ati vrut sa-l amplasati pe partea unde e clanta usii, asa cum l-ati amplasat dvs, vine cam peste mana. Pe hol, doza poate sa fie deasupra usii (langa contor). Mai e ceva cred ca balcon trebuie sa fie, acolo unde langa usa este si geamul, iar intrerupatorul este dupa geam. Nu prea vine bine. Era mai bine ca usa sa se deschida invers, ca sa amplasati intrerupatorul pe partea care se deschide usa, doza de acolo, tot deasupra usii. Mai e o camaruta langa lift care n-are nici usa, acolo nu stiu ce sa va spun, eventual doza amplasata sus, deasupra intrerupatorului. Cam atat. Spor la treaba!

#44
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Multumesc de raspuns!

Camaruta aceea mica este o debara si cred ca va disparea odata cu amenajarea bucatariei, iar balconul nu are usa, peretele din stanga fiind doar pe jumatate, trecerea se face liber din bucatarie in balcon.

As merge pe un singur circuit pentru iluminat, unul pentru centrala , unul pentru cuptorul electric, unul pentru prizele din bucatarie, iar unul pentru restul prizelor din casa, fiecare cu sigurante automate corespunzatoare. Voi cum ati mai realizat la un apartament de 2 camere?

#45
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu propun altceva:
-2 circuite iluminat, ca sa nu ramai in bezna daca ai un defect pe unul din corpurile de iluminat.
- la bucatarie, cel putin o priza sa aibe circuit separat (cuptor, sau alt consumator mai mare) banuiesc ca stii ca nu e admis de a se incarca un circuit de prize mai mult de 2KW. La mine acasa, am pt fiecare camera cate un circuit separat pt prize, exceptie facand bucataria si holul unde am doua circuite separate (pt cuptor la bucatarie si pt masina de spalat rufe pe hol ambele echipate cu protectie diferentiala de 30mA)
Concluzie:
- 2 circuite de iluminat si 6 circuite de priza. Asta propun eu din experienta mea de mai bine de 30 de ani. Totusi zic sa mai astepti si alte pareri ca nu cumva sa bat campii (desi nu cred).
O seara buna!

Edited by GeorgeTrisina, 15 November 2013 - 22:50.


#46
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Sincer as pune 8 circuite dar nu cred ca am loc sa le cobor pe toate, eventual doar printr-o scafa de rigips pana la paroseala. Peretele de la intrare este din beton si nu cred ca pot sa sparg atat de mult! Posted Image . Mai am si pereti de BCA in interior,acolo e mai simplu. Posted Image Maine merg sa fac niste poze pentru o privire de ansamblu!

Plasand in bucatarie masina de spalat,cuptorul si centrala o sa fac circuite separate.

Multumesc!

Edited by Dodo03, 15 November 2013 - 23:00.


#47
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Puteti face altceva:
In cazul in care aveti pereti din beton armat, pozati circuitele aplicate pe beton incluziv dozele de aparataj, fara a sapa, iar incarcatura sa fie completata cu izolatie din polistiren pana ajunge sa acopere doza la fata. Se recomanda polistiren expandat 2 - 5 cm grosime.

Edited by GeorgeTrisina, 15 November 2013 - 23:22.


#48
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Una din aceste solutii o sa le adopt pentru coborarea traseului, apoi vad unde pun si celelate doze de ramificaite.

#49
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostGeorgeTrisina, on 15 noiembrie 2013 - 22:48, said:

Eu propun altceva:
-2 circuite iluminat, ca sa nu ramai in bezna daca ai un defect pe unul din corpurile de iluminat.
- la bucatarie, cel putin o priza sa aibe circuit separat (cuptor, sau alt consumator mai mare) banuiesc ca stii ca nu e admis de a se incarca un circuit de prize mai mult de 2KW. La mine acasa, am pt fiecare camera cate un circuit separat pt prize, exceptie facand bucataria si holul unde am doua circuite separate (pt cuptor la bucatarie si pt masina de spalat rufe pe hol ambele echipate cu protectie diferentiala de 30mA)
Concluzie:
- 2 circuite de iluminat si 6 circuite de priza. Asta propun eu din experienta mea de mai bine de 30 de ani. Totusi zic sa mai astepti si alte pareri ca nu cumva sa bat campii (desi nu cred).
O seara buna!
Sunt total de acord cu circuitele de prize separate in varianta descrisa de tine, dar mi se pare totusi ca un circuit de iluminat ar fi suficient. Acum depinde de ce hotaraste colegul Dodo03.

#50
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
O sa fac o scafa de rigips izolata cu vata minerala pe unde sa cobor cu circuitele  si o doza de ramificatie de la tabloul principal apoi ma ramific catre celelalte camere.

Am atasat o schita cu schema la tabloul de sigurante si v-as ruga sa ma corectati daca am gresit ceva.




Ce tub de protectie as putea sa folosesc tinand cont ca voi turna sapa autonivelanta in tot apartamentul?

Edited by Dodo03, 16 November 2013 - 11:55.


#51
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postflomelomanul, on 16 noiembrie 2013 - 10:12, said:

Sunt total de acord cu circuitele de prize separate in varianta descrisa de tine, dar mi se pare totusi ca un circuit de iluminat ar fi suficient. Acum depinde de ce hotaraste colegul Dodo03.
Eu i-am dat sugestia pt doua circuite de iluminat, nu ca n-ar face fata ca putere instalata, ci pt faptul ca daca ai un defect la unul din corpurile de iluminat sa nu ramai pe intuneric. Asta e doar o sugestie, nu obligatie. Cel putin asa am eu acasa la mine.

View PostDodo03, on 16 noiembrie 2013 - 11:38, said:

O sa fac o scafa de rigips izolata cu vata minerala pe unde sa cobor cu circuitele  si o doza de ramificatie de la tabloul principal apoi ma ramific catre celelalte camere.

Am atasat o schita cu schema la tabloul de sigurante si v-as ruga sa ma corectati daca am gresit ceva.

Attachment Schema Tablou.png


Ce tub de protectie as putea sa folosesc tinand cont ca voi turna sapa autonivelanta in tot apartamentul?
Pt circuitele de iluminat sigurante 10A nu 6A
Pt circuite de priza folsesti 16A, nu 25.
Pt circuit cuptor unde ai FY4, folosesti 20A, nu 32. Daca pui 32, o sa-ti declanseze la suprasarcina... maine. ca o paranteza: poti pune 32A doar daca ai cablu CYY 3x6mmp. In niciun caz la conductor nu folosesti asa ceva pt ca nu corespund curentii maxim admisibili.
Deci pentru:
- FY 1,5 - 10A
- FY 2,5 - 16A
- FY 4 - 20A
Tub de protectie: IPY16mm pt circuite 3xFY1,5 si 2,5 si IPY 25mm pt FY4mmp.
A nu se confunda IPY cu copex. IPY este tub rigid si sa aiba o panta de 1% pt scurgere de condens intre dozele de ramificatie.
Am uitat ceva: Pt circuitul de centrala termica, chiar daca folosesti FY2,5mmp, poti pune siguranta de 6A, pt ca are un consum de max 250W oricat de performanta ar fi centrala (numai daca e pe gaze, sau alti combustibili) daca e pe rezistente electrice... se schimba situatia.

Edited by GeorgeTrisina, 16 November 2013 - 12:40.


#52
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Asa am gandit dar am gresit notatiile, am refacut:



#53
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da e OK! Spor la treaba!

#54
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Am fugit sa debarasez molozul si usile pe care le-am scos. Luni merg sa inchiriez o freza, cumpar 2 discuri si ma apuc de trasat.

Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate