Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Termoizolarea partii superioare a casei

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Buna ziua.

Am ajuns la termoizolarea partii de sus a casei. Este vorba despre o casa fara etaj/mansarda, cu pod necirculabil/nedepozitabil, acoperit cu tigla metalica Lindab.
Pentru a termoizola lateralele casei, am folosit polistiren expandat de 10 cm grosime si geamuri tripan. Elevatia casei (soclul) si planseul este izolat cu polistiren extrudat de 5 cm. Acum urmeaza si partea de sus si am o mica nelamurire. Tavanul intentionez sa il fac din rigips si nu am placa turnata sau planseu din lemn.
Termoizolatia intentionez sa o fac cu vata minerala de 20-25 cm. Ma gandesc ca 10 cm sunt prea putin daca stau sa ascult acel principiu al fizicii conform caruia toata caldura se ridica. Asa ca ma gandesc ca degeaba am bagat o gramada de bani intr-o izolatie de calitate pe laterale si jos, daca las caldurica mea sa prinda aripi. :naughty:

Acum am si eu 3 intrebari:
1. Sunt suficienti cei 20-25 cm de vata minerala sau ar trebui mai multi?
2. Termoizolarea cu vata minerala se face la nivelul tavanului de rigips, deasupra acestuia (varianta 1) sau la nivelul acoperisului, sub astereala (varianta 2), asa cum am prezentat in schita alaturata?
3. Folia anticondens se aplica sub vata minerala (adica intre ea si rigips) sau deasupra ei (adica intre ea si astereala)? Sau se aplica 2 folii diferite si sub si deasupra acesteia (si daca este asa, spuneti-mi ce denumire poarta fiecare)?

Va multumesc.

Attached Files



#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Avind in vedere ca podul e NEcirculabil/NEfolosibil cred ca varianta 1 in care vata (izolatorul) se pune peste rigips e cea mai buna.
La o constructie nici eu nu am turnata placa ci am pus PAL apoi imediat sub el vata de 10cm si spre interior (tavanul vizibil) am pus rigips.
La casa am aceeasi situatie doar ca este placa turnata asa ca polistirenul (asta am ales sa pun) a venit peste placa,e vizibil in pod.Cred ca e simplu cum am explicat.Nici la mine nu am izolat sub astereala insa vara va trebui sa fac niste aerisiri pentru evacuarea caldurii din pod.

#3
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Multumesc danghetau.
Da, asa ma gandeam si eu, din 2 considerente (logice, zic eu): 1. cu cat cobori vata mai mult, cu atat reduci volum de aer ce trebuie termoizolat (adica economie de bani) si 2. la o suprafata plana intra mai putina vata minerala decat la un acoperis in mai multe ape (adica, din nou, economie de bani).
Legat de acea folie despre care ziceam eu ca este anti-condens, am aflat ca ar fi bariera de vapori, adica cu totul altceva, corect? Si unde se pozitioneaza ea?

#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Nu stiu ce sa spusn,eu am pus polistiren direct peste placa si nimic altceva.Teoretic la tine vad in felul urmator...avind in vedere ca nu ai placa turnata si nici planseu de lemn va trebui sa faci un planseu si spre camera sa pui izolatia apoi folia anticondens la urma venind rigipsul.Asadar de sus in jos vei avea asa:aerul din pod-planseul-vata minerala-folia anticondens-rigipsul.Intre folie si rigips va ramine un strat de aer care va izola la rindul sau.
Mentionez ca acum 10 ani cind am facut aceeasi chestie NU am pus folie si nu am avut nici o problema.
Inutil sa izolezi astereala daca podul nu e locuibil.

#5
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
trebuie sa izolezi deasupra rigipsului cu:
1.bariera vapori
2.vata bazaltica, 2 straturi de cate 10mm puse perpendicular e suficient

podul trebuie sa fie ventilat.

practic uita-te cum se fac izolatiile la mansarde locuibile si elimini bariera de vapori.

ps: si tre sa ai unplanseu de lemn de care sa prinzi plafonul ca o se fie destul de greu

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008

View Postmsn2, on 13th December 2010, 16:41, said:

ps: si tre sa ai unplanseu de lemn de care sa prinzi plafonul ca o se fie destul de greu
pai fara ceva (planseu) nici nu are unde pune vata...sper ca a inteles,dealtfel e simplu,are acum din doua surse informatia.

#7
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postdanghetau, on 13th December 2010, 17:47, said:

pai fara ceva (planseu) nici nu are unde pune vata...sper ca a inteles,dealtfel e simplu,are acum din doua surse informatia.

Sigur ca da ... daca nu are planseu vata aia o sa isi ia zborul de pe rigips !
Tavanul de rigips este fixat de grinzi si nu se "lasa" la greutatea mica de la vata .

#8
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Am inteles ca este necesar sa fac acel planseu, fiti fara griji. Va multumesc pentru sfaturi.

Intre timp mi-a venit, insa, alta idee. Avand in vedere ca apele acoperisului nu sunt foarte inclinate (ape line), ma gandesc totusi sa urmez linia acoperisului la placarea cu rigips, ceea ce inseamna ca nu va mai fi nevoie sa fac acel planseu. Practic voi termoizola asa cum se procedeaza in cazul mansardelor. Si, in plus, ma gandesc ca e ceva mai deosebit, cu un interior mai inalt si cu un tavan in ape, macar nu-ti mai da senzatia de bloc. Singura problema ar fi ca nivelul incaperii s-ar ridica, sa zicem, de la un 2.90-3 metri la 3,60-3,70 metri.

Credeti ca acest lucru, la o suprafata de 45 mp (poate chiar mai putin), ar ridica cu mult costurile lunare de incalzire (volumul ce trebuie incalzit se va mari datorita inaltimii) ?

#9
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Si eu am ales aceeasi varianta, turnand intentionat placa peste etaj pentru a putea ulterior izola placa si nu sarpanta. Sunt in continuare in dilema intre urmatoarele optiuni:

1. Dusumea falsa, cu dulapi intre care sa bag vata (si folie sub ea), muuult mai ieftina decat polistirenul, de fapt la juma de pret. Apoi acoperit cu osb si gata podul, disponibil si pentru depozitare. Avantaje: cost, mai usor ca si greutate. Dezavantaje: diverse ganganii care se pot aciua, lucru care ar disparea in eventualitatea unei sape;

2. Polistiren, eventual cu densitate de 20 kg/mp in zona centrala pentru depozitare (14-15 in restul). Peste polistiren si bariera de vapori ar veni o sapa armata simpla (nu termobeton). Avantaje: izolare mai etansa, lucru mai trainic facut, dispare . Dezavantaj: cost, greutate (am casa pe cadre, dar totusi).

Ce parere aveti?

#10
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007
Parerea mea este sa mergi pe a doua varianta. Stiu ca este de evitat sa ai dusumele false, gauri, locuri, tocmai din cauza lighioanelor. Mai mult decat atat, ai si structura pe cadre. Nu vad sa fie o problema incarcarea cu sapa. Pana la urma nu la fel ai facut si cu celelalte placi? (adica sa torni sapa de nivel)

Si a-propos de dusumele false si rigips, mi-a povestit cineva ca la un moment dat avea un sobolan musafir in casa. A pus otrava, el a papat-o, dar si-a dat duhul prin spatele rigipsului. Si cica nu a stat decat vreo 5-6 luni pana a scapat de mirosuri in casa. Fiindca nu ai incotro, ce faci, demolezi toata casa pana dai de cadavru?

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Personal peste placa am pus doua straturi de polistiren de 5cm asezate perpendicular (ca straturi), polistiren densitate mare si calitativ foarte bun si NU am mai pus nimic altceva peste si aici ma refer la bariera de vapori sau sapa. Voi pune o dusumea direct peste polistiren strict pe zonele unde voi calca. Podul e nefolosibil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate