Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

To buy or not to buy ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sigfried

sigfried

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2007
Buna seara !
Cum vad ca sunteti oameni priceputi, apelez si eu la domniile voastre pentru niste sfaturi.
Multi visam la o casa pe pamant, garaj, pomi etc. Si cand gasesti asa ceva la pretul unui apartament cu 2 camere, incepi sa te ciupesti.
Iata situatia mea: am gasit sa cumpar o casuta mica, ST 156 mp si SC 56 mp din care vreo 18 figureaza in cadastru ca anexe. Deschiderea fiind de 7,60 la strada respectiv 7 la spate, casa dispusa fix pe fundul terenului in calcan cu toti vecinii (stanga, dreapta si spate), iata ca apar si problemele mele:

1. e nevoie musai de subzidire, sau merge si o solutie gen "pahare" si stilpi ? Casa e de prin 1950, caramida plina cu mortar.
2. este obligatoriu acordul notarial al vecinilor daca eu intentionez doar sa consolidez si mansardez vechea casa ?
3. inafara de problemele privind luminare naturala + ventilare, se intrevad si alte neplaceri ?
4. exista o deschidere limita sub care nu as mai putea primi autorizatia de consolidare/renovare (eventual si extindere) ? Am gasit pe undeva mentionat un "8m pentru terenurile in concesiune''. dar acest este propietate...

Va multumesc si sper in ajutorul vostru.

#2
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postsigfried, on 11th December 2010, 21:54, said:

Buna seara !
Cum vad ca sunteti oameni priceputi, apelez si eu la domniile voastre pentru niste sfaturi.
Multi visam la o casa pe pamant, garaj, pomi etc. Si cand gasesti asa ceva la pretul unui apartament cu 2 camere, incepi sa te ciupesti.
Iata situatia mea: am gasit sa cumpar o casuta mica, ST 156 mp si SC 56 mp din care vreo 18 figureaza in cadastru ca anexe. Deschiderea fiind de 7,60 la strada respectiv 7 la spate, casa dispusa fix pe fundul terenului in calcan cu toti vecinii (stanga, dreapta si spate), iata ca apar si problemele mele:

1. e nevoie musai de subzidire, sau merge si o solutie gen "pahare" si stilpi ? Casa e de prin 1950, caramida plina cu mortar.
2. este obligatoriu acordul notarial al vecinilor daca eu intentionez doar sa consolidez si mansardez vechea casa ?
3. inafara de problemele privind luminare naturala + ventilare, se intrevad si alte neplaceri ?
4. exista o deschidere limita sub care nu as mai putea primi autorizatia de consolidare/renovare (eventual si extindere) ? Am gasit pe undeva mentionat un "8m pentru terenurile in concesiune''. dar acest este propietate...

Va multumesc si sper in ajutorul vostru.


pana nu chemi un expert in rezistenta care sa se uite ca lumea si sa iti spuna ce e de facut pentru consolidare plus un avocat bun care sa iti verifice actele si orice alte lucruri legate de teren eu zic sa nu te bagi... In general tot ce e ieftin/chilipir e capcana... Nu te uita in gura lor si mai ales nu accepta nici un fel de motiv care sa te grabeasca.. daca brusc vin cu un alt client care vrea repede sa ia casa lasa-i sa se duca...

Edited by akajohn, 11 December 2010 - 22:40.


#3
sigfried

sigfried

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2007
Multumesc pentru raspunsul rapid.

Partea juridica as putea spune ca e acoperita, ma ajuta cineva. Pe mine ma ingrijoreaza insa aspectul tehnic, sa zic asa, adica daca se poate face mansardare. Am adus un constructor si raspunsul lui a fost: eu as darima totul si as construi din nou. E chestia aia ca la mecanic: "e ars domle' electromotorul, nu se repara ci cumpara unul nou".  Ce mi se pare greu de inteles e reticenta vanzatorului de a scoate un certificat de urbanism. Mda, voi cauta un inginer structurist si gata. Sau cel putin asa sper, pentru ca pe cine am intrebat (arhitect, urbanist, primarie etc) toti au fost evazivi.

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsigfried, on 11th December 2010, 23:12, said:

.... pentru ca pe cine am intrebat (arhitect, urbanist, primarie etc) toti au fost evazivi.

Toti au fost evazivi pentru ca singurii care te pot lamuri sunt cei de la primarie , prin CU .
Abia dupa ce ai CU , poti merge mai departe cu intrebarile .

PS La ce sector e ?

#5
sigfried

sigfried

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2007

View Postmotanul13, on 13th December 2010, 10:20, said:

Toti au fost evazivi pentru ca singurii care te pot lamuri sunt cei de la primarie , prin CU .
Abia dupa ce ai CU , poti merge mai departe cu intrebarile .

PS La ce sector e ?

Imobilul se afla in Constanta. Stiu si eu de acel CU, l-am solicitat de la inceput vanzatorului insa nu a raspuns pozitiv, nu ar mai avea timp sa astepte o luna su mai bine eliberarea acestui CU. Putin dubios. Totusi, legea parca spunea ca orice persoana poate solicita un CU, fie ca e propietar sau nu. In practica insa, se pare ca nu se poate; cel putin primaria asta mi-a spus. Sau sa vin cu un proiect care va fi supus unei comisii speciale etc. Ori, eu vreau sa cumpar, nu sa cumpar proiecte dinainte.

Poate apare cineva care a cumparat / construit / lovit de un caz similar. Inca nu ma las, mai sper.

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsigfried, on 13th December 2010, 15:47, said:

Imobilul se afla in Constanta. Stiu si eu de acel CU, l-am solicitat de la inceput vanzatorului insa nu a raspuns pozitiv, nu ar mai avea timp sa astepte o luna su mai bine eliberarea acestui CU. Putin dubios. Totusi, legea parca spunea ca orice persoana poate solicita un CU, fie ca e propietar sau nu. In practica insa, se pare ca nu se poate; cel putin primaria asta mi-a spus. Sau sa vin cu un proiect care va fi supus unei comisii speciale etc. Ori, eu vreau sa cumpar, nu sa cumpar proiecte dinainte.

Poate apare cineva care a cumparat / construit / lovit de un caz similar. Inca nu ma las, mai sper.

Nu stiu cum e in Constanta , dar in Bucuresti un teren ca asta iti da multe batai de cap la autorizare .
Sfatul meu : mergi la primarie la urbanism cu o "atentie" si sfatuieste-te cu arhitectul sef ( sau seful biroului urbanism )

#7
sigfried

sigfried

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2007
Pai am fost, el este cel ce mi-a spus sa vin cu un proiect care va fi supus unei comisii speciale. Oricum, a fost expeditiv....

Sa ne intelegem, eu nu ma gandesc sa darim si apoi sa construiesc, exclus asta si stiu ca nu se poate. Vreau sa consolidez nitel constructia existenta pentru a suporta si o mansardare. Cine imi poate spune verde in fata daca se poate sau nu ? Arhitectul, constructorul, urbanistul ? Nu se stie mare lucru despre fundatia actuala, vanzatorul e greu de crezut ca ma lasa sa intru in curte cu hirletul in mana...  Am intrat in vrie si nu mai stiu pe unde sa ies.

Sa mai incerc la primarie, poate fiind acum in luna cadourilor s-o indura si jupanul ala sa ma asculte mai de aproape.

#8
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
- urbanistul iti poate aproba sau nu ce vrei sa faci dpdv arhitectural (in functie de regimul de inaltime, retrageri, distante, clasificarea importantei istorice a cladirilor, etc)
- inginerul de rezistenta, pe baza unui studiu geotehnic si analiza constructiei actuale, iti poate da solutia tehnica (se poate / nu se poate / ce se poate - pe aceasta baza se estimeaza costurile)
- cat timp tu stii exact ce vrei sa faci, trebuie sa obtii de la vanzator un minim de colaborare (da, trebuie dat cu harletul si facut acel studiu la baza fundatiei curente, precum si orice analiza ceruta de inginerul pe care ti-l alegi)
- daca vanzatorul refuza, treaba lui, interesul tau nu e sa cumperi ceva si ulterior sa nu te poti folosi asa cum vrei de cladire.

In treacat fie zis, cu 3 calcane situatia nu pare usoara deloc, nici tehnic nici legal.

#9
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

View Postsigfried, on 13th December 2010, 21:36, said:

Vreau sa consolidez nitel constructia existenta pentru a suporta si o mansardare. Cine imi poate spune verde in fata daca se poate sau nu ?

In urma unei expertize tehnice (intocmite de un expert tehnic) se va concluziona starea in care se afla constructia. In acest fel se va putea afla daca este necesara consolidare (ce elemente trebuie consolidate, ce tehnologie/materiale se adopta etc.), daca se poate mansarda si ce costuri sunt implicate.

Este posibil sa te coste mai mult consolidarea decat demolarea si ridicarea unei structuri noi. O constructie consolidata este ca o haina carpita.

Edited by buha, 14 December 2010 - 00:47.


#10
sigfried

sigfried

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2007
Eu tin sa va multumesc pentru sfaturi. Citeodata, e bine ca cineva sa te mai tempereze.
Si cum o poza face cat 1000 de cuvinte, iata si obiectul discutiei noastre.

Attached Files



#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Inainte de a cumpara cere de la primarie un CU de informare cu privire la ceea ce vrei tu sa faci acolo. Pe langa faptul ca POT-ul cred ca e deja depasit, suprafata de teren este prea mica. Conform legii.......minim 200 mp ar trebui sa aiba.  :peacefingers:

#12
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostInginerul_bv, on 16th December 2010, 14:17, said:

Conform legii.......minim 200 mp ar trebui sa aiba.  :peacefingers:

In Bucuresti 150 mp .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate