Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Numerotare pistoane Matiz

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Vreau sa reglez jocul in tacheti si nu pricep care e pistonul nr.1 Este cel dinspre distributie sau cel dinspre transmisie ?

Eventual daca se poate o documentatie sau un manual ceva ? Eu nu am gasit nimic in manualul de service pe care il am si nici pe net.

#2
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Nu stiu cat te ajuta asta:

manual matiz

Edited by Socrate1970, 11 December 2010 - 16:55.


#3
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Poate te ajuta asta:

Attached File  Matiz.jpg   73.98K   205 downloads

Edited by calinkgb, 11 December 2010 - 16:57.


#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 SINEKT, on 11th December 2010, 16:33, said:

Vreau sa reglez jocul in tacheti si nu pricep care e pistonul nr.1 Este cel dinspre distributie sau cel dinspre transmisie ?

Eventual daca se poate o documentatie sau un manual ceva ? Eu nu am gasit nimic in manualul de service pe care il am si nici pe net.
Nu stiu daca e o regula, dar de exemplu la dacie numerotare incepe de la transmisie catre distributie.
Oricum, nu e imperios necesar sa stii ordinea pt a regla tachetii.

#5
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

 SINEKT, on 11th December 2010, 16:33, said:

Vreau sa reglez jocul in tacheti si nu pricep care e pistonul nr.1 Este cel dinspre distributie sau cel dinspre transmisie ?

Eventual daca se poate o documentatie sau un manual ceva ? Eu nu am gasit nimic in manualul de service pe care il am si nici pe net.
cilindrul 1 spre cutie.pt mai multe lamuriri intra pe gm forum si acolo gasesti si carti tehnice

#6
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Calinkgb imi prezinta imagine direct din soft care arata ca pistonul Nr. 1 e in stanga, la distributie, tu spui ca e spre cutie.

Deci ?  :rolleyes:

#7
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Exceptand Dacia, MASINILE cam au cilindrul 1 la fulie, nu la volanta.....

#8
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
scuze dar am o carte tehnica in format digital si ma uitam acolo cum se regleaza jocul la culbutori.in grafica arata spre cutie dar nu explica clar ca acela ar fi nr1.doar am dedus.

#9
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

 calinkgb, on 11th December 2010, 17:08, said:

Exceptand Dacia, MASINILE cam au cilindrul 1 la fulie, nu la volanta.....
   Si Peugeot-ul :)

#10
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
OK, poate cineva veni cu o informatie tehnica clara ? Gen baza de date program de piese, manual de service etc. ? Eu am un asa-zis manual de service care e imprastiat pe tot netul in pachetul ala amarat de pdf-uri, dar ce scrie acolo te doare capul.

#11
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Ce n-ai inteles din poza pusa de @calinkgb ?
  E un print screen din Autodata.

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 SINEKT, on 11th December 2010, 10:03, said:

Calinkgb imi prezinta imagine direct din soft care arata ca pistonul Nr. 1 e in stanga, la distributie, tu spui ca e spre cutie.
De unde deduci tu ca stanga imaginii este "la distributie"? Poate ca poza era desenata de pe partea celalalta a masinii :)
Acum, si eu stiu ca la masinile americane si coreene (copiate ca principii), "cilindrul 1" este opus transmisiei. Dar nu pot baga mana in foc pentru Matiz.

#13
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Cilindrul 1 este cel dinspre distributie, in partea stanga cum lucrezi la motor. Mi-am dat seama singur dupa un tabel care arata care tacheti pot fi reglati si dupa cum coborau supapele cand roteam de arbore.

#14
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008

 SuperDuper, on 12th December 2010, 04:14, said:

De unde deduci tu ca stanga imaginii este "la distributie"? Poate ca poza era desenata de pe partea celalalta a masinii :)
Acum, si eu stiu ca la masinile americane si coreene (copiate ca principii), "cilindrul 1" este opus transmisiei. Dar nu pot baga mana in foc pentru Matiz.

Daca cumva te si uiti in poza o sa observi sageata care indica catre fata masinii. De asemenea, se vede si distribuitorul, asa ca e oarecum logic in ce parte e cilindrul 1, nu crezi?

#15
raduupri

raduupri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 18.01.2009
La matizul cu delco, pe capacul acestuia, sunt numerotate fisele. Fisa 1 corespunde bujiei de langa distributie, eu dupa asta m-am ghidat.
Asta e tabelul de care spunea @SINEKT:
Attached File  Image.jpg   455.14K   167 downloads

Edited by raduupri, 12 December 2010 - 13:32.


#16
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Totusi mie mi se pare cam mult 0,30 mm pentru evacuare. Chiar mi se pare ca tacane o idee mai tare motorul. O fi OK asa ? Acum e mai simplu sa-l desfac sa mai reglez pentru ca am vazut ce trebuie dat jos, plus ca prima oara am vrut sa ma asigur ca am si distributia "la punct".

#17
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Tot asa zic si astia:

Attached File  matiz1.jpg   117.51K   97 downloads

#18
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Risc ceva daca totusi e jocul un pic mai mare decat ar trebui ? Motorul functioneaza chiar frumos, nu se simte ca ar fi ceva in neregula, parca merge chiar o idee mai bine. :P

Edited by SINEKT, 13 December 2010 - 11:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate