Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

izolarea casei

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
eros_benel

eros_benel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2010
si eu ma informez de diferite metode pt a izola casa, dar polistirenul nu ma prea incanta din mai multe motive...
  am fost in noiembrie in Roma la o expozitie de materiale de constructii cu produse aparute pe piata in ultimul an cred, si am vazut ceva mult mai interesant... si anume niste "panelli di vetro espanso" (blocheti de sticla expandata)
  arata ca blochetii de ciment dar sunt mult mai lejeri si sunt de 70x28,5 cm si diferite grosimi 7,5 cm, 9,5cm...
  un exemplu clar : conductivitatea termica al polistirenului EPS A70 care ar fi mai bun este de 0,041 W/mKc,  pe cand al blochetului de vetro espanso este de 0,10 W/mK

   concluzia mea este ca izolarea facuta cu blocheti  de 9,5 cm ar da mai mult decat dublu randamentul polistirenului de 10 cm,  apoi este dur ca cimentul si nu suna a gol ca "scartzu"

#2
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Vezi ca mi se pare ca este fix pe dos, adica "materialul minune" este de 2,5 ori mai prost izolator ca polistirenul... Cu cat valoarea este mai mica, cu atat conductivitatea termica este mai mica. Conductivitate termica mica = izolare termica mare.

#3
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postdacis2, on 10th December 2010, 08:34, said:

Vezi ca mi se pare ca este fix pe dos, adica "materialul minune" este de 2,5 ori mai prost izolator ca polistirenul... Cu cat valoarea este mai mica, cu atat conductivitatea termica este mai mica. Conductivitate termica mica = izolare termica mare.

Ai dreptate,matematica asta da batai de cap tuturor ! Nu cred ca exista vreun material mai dur si cu o conductivitate termica mai mica decat al polistirenului,cel putin pentru aplicatii exterioare. :peacefingers:

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
O reclama mica-mica ? :D

#5
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postmotanul13, on 10th December 2010, 12:20, said:

O reclama mica-mica ? :D
Uite asa aflam de ce se mai intampla pe la targuri de materiale..

#6
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Si daca tot ai fost la Roma, Papa ce mai face? E sanatos, multumit? Nu a racit?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate