Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Umezeala in casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
sosodriver

sosodriver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.11.2010
nu se intampla nimic daca gauresti termopanul.la mine firma care a montat termopanele a montat si pervazurile exterioare si ale mele tot asa sunt montate cu holzosuruburi.nu ar trebui sa intre apa din exterior in interior.gaurile din interiorul tocului la tine nu sunt mai sus fata de cele din exteriorul sau?totusi de ce nu ai comandat si pervazurile o data cu termopanele?dac doresti sa faci reparatii pe tote cele 4 laturi ale ferestrei sunt 2 posibilitati care imi vin acum in minte.
1-scoti foaia de geam din toc(dar asta doar daca stii cum se face)
2-montarea unei schele pana in dreptul geamului si de acolo se ocupa mesterul(dar aceasta varianta nu ti-o recomandat,pentru ca nu se merita sa inchiriezi o schela doar asta)

Edited by sosodriver, 08 December 2010 - 22:39.


#20
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 badboy1985ro, on 8th December 2010, 21:53, said:

1. Asa ceva este exclus. Sa gauresc tocul de la geamul termopan. Nu renust la garantia de 8 respectiv 10 ani (in functie de garnitura toc sticla), pentru 4 gauri in fiecare toc. Trebuie sa existe o alta metoda de reparare a problemei.
Tecuit exterior cu cm9 sau cm11 cum s-a facut pe interior si sa zis si mai sus sau nus, pus polistiren pe margine, orige.
2. Prible este, unde gasesc pe cineva care sa fac o lucrare la etaju 6, in conditile in care geamurile fixe (care nu se deschis), sunt de respectiv 90 cm si 70 cm.
Reparatie adica tot: sus jos,stanga dreapta
3. Auzi, dar ce termopane ai ca vad ca sunt smechere gaurile tale din exterior, au si un fel de protectie, eu pur si simplu am o gaura data de un burghis sau ceva in termopan.

4. kipurile conform certificatului de garantie care lam primit oficial am innova70 ad (trocal, nu fac reclama)
1. Cine ti-a zis ca pierzi garantia daca montezi glafuri exterioare ? As zice sa te interesezi inainte pentru ca eu cred ca este exclus sa pierzi garantia pentru asta. Eu le-am pus dupa (glafurile) pentru ca de la firma de unde am comandat ferestrele termopan aveau un sistem de glafuri care era cam scump, si am pus ulterior si interior si exterior si n-am pierdut nici o garantie. Oricum garantia la feronerie conteaza.
2. De ce sa te chinui cand foaia de geam se poate scoate. E foarte simplu, scoti baghetele din lateral.
3. Ferestrele sunt profil Veka cu feronerie Roto, manere din titan, sistem de ventilare......... garantie 5 ani la feronerie :peacefingers: , comandate de la Q-Fo^t.
4. Ferestrele care le ai tu nu trebuiau sa aiba capacele. Calitatea costa ceva mai mult, fara suparare :peacefingers:

#21
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 Inginerul_bv, on 8th December 2010, 20:12, said:

Da. Despre alea vorbesc. Poze:

LE. Este murdar glaful din cauza ca vecinul de deasupra mea s-a apucat si el de termoizolat balconul, dar il iau de guler si-l pun sa-mi curete glafurile  :naughty:
Ar trebui sa faci cursuri de reciclare cu termopanistii de garaj pentru montaj de glafuri exteriare.

#22
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Folosesti vorbe cu talc din care cauza n-am inteles mai nimic. Oi fi si mai prost de fel, nu zic nu.  <_<
Daca ai vrut sa spui ca e urat, nu vede nimeni la etajul 3, nici macar cei din blocul de vizavi. Daca ai vrut sa spui ca e prost montat si urat, probabil ai dreptate, dar atata vreme cat n-am vazut nici macar o picatura de apa in interior, n-am avut niciodata de cand le-am pus astfel de probleme, eu tot extrem de multumit raman de ceea ce am facut si recomand si altora   :peacefingers:

Daca nu, se poate foarte frumos folosi faianta, este mult mai ieftina si nici nu se gaureste profilul si probabil in viziunea unora arata si mult mai bine.  :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 09 December 2010 - 19:19.


#23
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 Inginerul_bv, on 9th December 2010, 19:15, said:

Folosesti vorbe cu talc din care cauza n-am inteles mai nimic. Oi fi si mai prost de fel, nu zic nu.  <_<
Daca ai vrut sa spui ca e urat, nu vede nimeni la etajul 3, nici macar cei din blocul de vizavi. Daca ai vrut sa spui ca e prost montat si urat, probabil ai dreptate, dar atata vreme cat n-am vazut nici macar o picatura de apa in interior, n-am avut niciodata de cand le-am pus astfel de probleme, eu tot extrem de multumit raman de ceea ce am facut si recomand si altora   :peacefingers:

Daca nu, se poate foarte frumos folosi faianta, este mult mai ieftina si nici nu se gaureste profilul si probabil in viziunea unora arata si mult mai bine.  :peacefingers:
mi se pare un montaj ingrijit si corect,mult mai estetic decat ce vad frecvent la termopanisti,la glafuri de tabla.Sper ca ai sarit in sus la misto...
Faianta mai la sud, la latituni mai mici de 35 gr.

#24
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mai trebuie sa mai si glumim nu ? :thumbup: Acum, sincer sa fiu, nu prea eram sigur de ceea ce ai vrut sa exprimi, dar iti multumesc pentru apreciere. :notangel: Avand in vedere faptul ca am iesit si mai ieftin si faptul nu am avut probleme dupa montaj, am zis sa-l ajut pe colegul nostru si sa-i dau o solutie zic eu destul de buna. :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 10 December 2010 - 09:30.


#25
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Multumesc tuturor Se poate inchide topicu

Multumesc tuturor
se poate inchide topicu

se poae inchide.
e vb de constructia blocului cat si izolatia exterioara a blocului
sunt cam de kko expertii aici.

Edited by badboy1985ro, 26 February 2011 - 00:30.


#26
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
s-a mai spus și susțin:
-nu se întâmplă nimic dacă găurești rama termopanului. acum, dacă ulterior montezi plase de țânțari tip ramă cu balamale, care presupun găurirea ramei termopanului (vertical), vei pierde garanția? NU.
la fel și la glafuri. eu folosesc pocnituri, acestea având avantajul că nu se desfac de la vibrații. in deosebire de holșuruburi, ce prin suprastrângere pot ștemui gaura în plasticul ramei t.  și în prealabil între rama termopanului și tălpica glafului pun silicon, în așa fel ca la strângerea cu niturile, rezultă o îmbinare 100% rezistentă la pătrunderea apei.
-pt reparații la exterior (obligatorii) se flosește CM17, minim CM11. acestea rezistă și la îngheț. iar mai inainte de reparații, pe spuma tăiată se aplică cu necesitate o peliculă de silicon.
- se poate folosi cu succes și gresia pe post de glaf.
abia după ce te-ai achitat de aceste reparații poți să te gândești de ce se produce condens pe sticlă, în casă.
-peste acele găuri în rama t, la exterior, se montează niște măscuțe, precum are inginerul_bv. se numesc picurători. le poți solicita la cei care ți-au făcut montajul, dacă tot e vorba că-ți oferă garanții. păi, să echipeze complet ferestrele ce le-ai achiziționat de la ei.
măscuțele au rolul și de a împiedica fluierăturile în ferestre atunci când bate vântul mai puternic.

dacă mai dorești, topicul se poate închide (sau muta).
:OK:

#27
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Se poate inchide multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate