Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Certificat urbanism

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DanTe79

DanTe79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 09.10.2007
Salut,

Am un teren de aprox. 750 mp in Sectorul 4, pe care vreau sa construiesc o casa multifamiliala, amprenta la sol aprox 200mp, 10x20m, P+1+M sau P+1E.

Acum vre-o 3 ani am obtinut un certificat de urbanism, dar in certificat au mutat casa la 4m de drum si pe calcan cu un vecin din dreapta, eu vroiam pe cealalta limita a proprietatii (stanga in loc de dreapta) si cu vreo 5-10 m de la strada, vreau casa mult mai in spate avand in vedere ca terenul are lungime de vreo 50m.

Acum vreau din nou sa incep demersurile pentru aceste acte ca sa pot incepe constructia si trebuie sa le obtin foarte repede, ca as avea nevoie la anul sa ma si mut in ea.

Ce sfat imi dati ca sa reusesc sa scot un certificat de urbanism cu aceste coordonate: 5-10 m de la  strada si pe partea pe care vreau eu?

Una dintre idei era sa parcelez terenul, a.i. si sa construiesc pe terenul din spate.

Alte idei?

Mersi,

P.S. Totodata caut si constructor :)

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostDanTe79, on 8th December 2010, 12:40, said:

Salut,
Am un teren de aprox. 750 mp in Sectorul 4, pe care vreau sa construiesc o casa multifamiliala, amprenta la sol aprox 200mp, 10x20m, P+1+M sau P+1E.
Acum vre-o 3 ani am obtinut un certificat de urbanism, dar in certificat au mutat casa la 4m de drum si pe calcan cu un vecin din dreapta, eu vroiam pe cealalta limita a proprietatii (stanga in loc de dreapta) si cu vreo 5-10 m de la strada, vreau casa mult mai in spate avand in vedere ca terenul are lungime de vreo 50m.
Acum vreau din nou sa incep demersurile pentru aceste acte ca sa pot incepe constructia si trebuie sa le obtin foarte repede, ca as avea nevoie la anul sa ma si mut in ea.
Ce sfat imi dati ca sa reusesc sa scot un certificat de urbanism cu aceste coordonate: 5-10 m de la  strada si pe partea pe care vreau eu?
Una dintre idei era sa parcelez terenul, a.i. si sa construiesc pe terenul din spate.
Alte idei?

Mersi,

P.S. Totodata caut si constructor :)

Daca alinierea celorlalte case este la 4 m asa ti se va cere si tie .
Daca ai calcan pe una din laturi , obligatoriu vei primi alipire la calcan . Nu cred sa obtii derogare nici cu PUD .
Daca parcelezi , ai grija cum parcelezi sa intri in POT cu casa pe care vrei sa o construiesti .
In varianta asta du-te cu plansele de cadastru la un arhitect sa te sfatuiasca .

Edited by motanul13, 08 December 2010 - 12:50.


#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
 In bucuresti nu se cere plan de situatie si plan de incadrare in zona ? Se da CU pe vorbe ?   :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 08 December 2010 - 17:48.


#4
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
ca sa nu deschid un topic nou intreb aici:
pentru un teren arabil intravilan se poate cere certificat de urbanism anterior vanzarii/cumpararii? daca da, in el vor fi trecute conditiile de construire sau altceva?
multumesc.

#5
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
1. Da
2. Da, vor fi trecute, daca le ceri asta in cererea de eliberare a CU

Edited by dacis2, 12 December 2010 - 21:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate