Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Termopane-apa in toc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Salutare.
Am pus termopane cu aproximativ o luna in urma.
Toate bune si frumoase pana cand au inceput ploile masive in ultimele 3 zile.
Pe 1 decembrie anul curent (2010), m-am tezit cu pervazul foaaaaaaaarte ud.
Cand sau montat termopanele nu am pus glafuri sau cum le zice. Am doar peretele.
Mentionez ca am in casa constant 21-24 grade. Face si condens dar nu in halul ala sa ude pervazu.
Cand am deschis dimineata geamul, (picura usor afara), surpriza, pe tocul termopanului era plin de apa. So fi scuturat cateva picaturi cand am deschis dar nu facea baltin pe toc.
Azi 2 decembrie, am plecat dimineata la servici si amm ajuns seara. Umiditate in camera 50%, umezala la pervazul interios al peretelui, deasupra caloriferului sa-a extins in jos pe perete.
Aceasi chestie, am deschis geamul, tocul plin de apa. O sa fac poze sa postez data viitoare
Care-i faza, garniturile de rahat? geamurile sunt innova 70.
Problema asta o am stric de 2-3 zile de cand a inceput sa ploua afara intes, sau este fie umezeala mare in aer (inorat picura ocazional etc)

Edited by badboy1985ro, 02 December 2010 - 20:35.


#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
tocul nu are gauri in partea de jos ? si pe partea exterioara? de scurgere ,tocmai pentru a evita situatia asta ? poate sunt infundate garniturile le poti testa cu o coala de hartie , teoretic cu geamul inchis nu ar trebuii sa poti trage hartia sau foarte greu
daca stai la casa fa un test cu o sticla de apa inchide geamul si toarna 2 litri de apa pe el ...

profilul cica e de calitate

Edited by botelucian, 02 December 2010 - 20:40.


#3
meaby

meaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 26.07.2010
eu nu prea stiu...tata le are cu termopanele dar ce am invatat de la el era ceva cu niste gauri in parti pe unde daca curge apa inauntrul tocului sa o scoata afara pentru a evita situatia in care esti tu....in cazul tau toata iarna o sa iti picure in casa cred... nu stiu ! nu prea le am eu cu termopanele ;)

#4
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 botelucian, on 2nd December 2010, 20:39, said:

tocul nu are gauri in partea de jos ? si pe partea exterioara? de scurgere ,tocmai pentru a evita situatia asta ? poate sunt infundate garniturile le poti testa cu o coala de hartie , teoretic cu geamul inchis nu ar trebuii sa poti trage hartia sau foarte greu
daca stai la casa fa un test cu o sticla de apa inchide geamul si toarna 2 litri de apa pe el ...

profilul cica e de calitate

Bingo. Tocurile au si pe interios si pe exterios gauri. adica pe tocul interior unde se strange apa cat si pe exterior sunt gauri . Niste gauri mici de 1-2 cm lungime.
Sa fie ingundate?
Asta nu e problema garantiei?
Daca au refolosit tocuri puse inainte?

#5
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
gaurile nu fac altceva decat sa lase apa sa se scurga. verifica daca nu cumva atunci cand ai refacut peretele sa nu fi intrat tencuiala, var etc in gaura, astfel impiedicand scurgerea

#6
kog-65

kog-65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.09.2006

 badboy1985ro, on 2nd December 2010, 21:15, said:

Bingo. Tocurile au si pe interios si pe exterios gauri. adica pe tocul interior unde se strange apa cat si pe exterior sunt gauri . Niste gauri mici de 1-2 cm lungime.
Sa fie ingundate?
Asta nu e problema garantiei?
Daca au refolosit tocuri puse inainte?

In nici un caz tocul de jos nu trebuie sa fie strapuns in plan vertical ca atunci cand il prinzi in lateral cu suruburi pe perete.
Gaurile de drenaj pe care ar trebui sa le ai sunt situate in interiorul tocului,adica acolo unde se aduna apa cand deschizi geamul, si trebuie sa aiba corespondenta afara pe fata exterioara a tocului,tocmai pentru evacuarea apei.Daca ar fi asa,nu ar trebui sa ai prea multa apa in santul respectiv,nicidecum sa treaca de santul pt ghidajul feroneriei si de garnitura cercevelei.

Vezi sa nu fie infundate cu span de pvc de la prelucrare(cu o sarmulita), verifica daca ai garnituri la exterior si cat de tare strang pe toc cand inchizi geamul(daca stai la bloc si ai doar un ochi mobil e mai greu).

Nu prea ai facut bine ca nu ai pus pervaze(ext) si glafuri(int) acestea au exact rolul de a proteja peretele de apa care se scurge pe geam din intemperii in exterior si de condens in interior(+ estetic).Oricum asta nu explica problema ta,doar face ca efectele sa fie mai paguboase(umezeala in perete,deteriorare in timp a tencuielii...etc)...

#7
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 kog-65, on 2nd December 2010, 22:10, said:

In nici un caz tocul de jos nu trebuie sa fie strapuns in plan vertical ca atunci cand il prinzi in lateral cu suruburi pe perete.
Gaurile de drenaj pe care ar trebui sa le ai sunt situate in interiorul tocului,adica acolo unde se aduna apa cand deschizi geamul, si trebuie sa aiba corespondenta afara pe fata exterioara a tocului,tocmai pentru evacuarea apei.Daca ar fi asa,nu ar trebui sa ai prea multa apa in santul respectiv,nicidecum sa treaca de santul pt ghidajul feroneriei si de garnitura cercevelei.

Vezi sa nu fie infundate cu span de pvc de la prelucrare(cu o sarmulita), verifica daca ai garnituri la exterior si cat de tare strang pe toc cand inchizi geamul(daca stai la bloc si ai doar un ochi mobil e mai greu).

Nu prea ai facut bine ca nu ai pus pervaze(ext) si glafuri(int) acestea au exact rolul de a proteja peretele de apa care se scurge pe geam din intemperii in exterior si de condens in interior(+ estetic).Oricum asta nu explica problema ta,doar face ca efectele sa fie mai paguboase(umezeala in perete,deteriorare in timp a tencuielii...etc)...


NU vreau sa fiu carcotas, dar am termopane la casa parintilor, nu stiu exact marca dar profilul nu e 7 de cm ca la trocal si nu au avut probleme niciodata desi nici ei nu au pus glafuri si pervaze din acelas motiv ca si mine banii. Si casa e mare cu 3 camere la etaj iar la parter sufragerie bucatarie si baie.
Am fost pelcat wekendu asta de acasa de vineri seara pana duminica seara.
In seara asta cand am ajuns acasa am ramas blocat. 60% umiditate in camera iar pervazu fleasca pe interior.
Condens 0 pe geamuri. 23 grade in casa. Am deschis geamul. tocul usca. so fi scurs tot in casa.

Ca sa nu mai vb ca m-am tezit si cu mizerie in toc. Asta ce inseamna garniturile proaste?

Attached Files


Edited by badboy1985ro, 05 December 2010 - 21:30.


#8
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Ca sa nu mai zic ca prima poza verticala este de la balcon unde nu se usuca deloc.
+ ca la balcon am pe exterior pervaz glaf sau cum ii zice
Deci Kog eliminand celelalt geamuri din discutie, daca aceste glafuri si perfaze, daca ar fi asa de importante cum se zice, dece la balcon nu se usuca si cand polua se infiltreaza apa cam de o palma in jos pe peretele ce da in gresie. Adica pe peretele unde sunt montate termopanele. Practic sub termopan. Si aici la balcon e cazul cel mai fericit

Edited by badboy1985ro, 05 December 2010 - 22:17.


#9
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Vad ca nu mai zice nimeni nimica

#10
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Multumesc tuturor.
Se poate inchide si voi deschide u subiect nou ce v-a contine:
http://forum.softped...p;#entry9155109
http://forum.softped...p;#entry9130935


Concret este vorba de umezeala si controlul ei
Moderatorii pot inchide topicu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate