Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Cum scapam de cartite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#55
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvasiuca, on 2nd February 2011, 19:39, said:

cirtita e unul din animalutele ocrotite de lege asa ca mare atentie....

Ah , da ? Atunci o sa pun o mare pancarda cu "Atentie , specie protejata !" si o sa vand bilete la poarta pentru cine vrea sa vada musuroaiele ! :D
Si daca ma gandesc bine , poate cer si niste fonduri de la UNESCO sa fac o rezervatie naturala de cartite ! B)

#56
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
De acu urasc cirtita ! ....Cu o ura sincera si viscerala.... Speram ca in toamna cind am motosapat imprejur pomii unde avea cartierul general. linga straturi, sa fii scapat definitiv de ea. ...Asa cu binisoru.....Dar, nu!!!....Din nou musuroaiele ei imi disloca morcovii, ceapa si restu' de balarii.

THIS IS WAR !!!

Jur cu mina pe olita , ca eu si urmasii mei o vom vina neobosit. Pe arsita, vint, ploaie sau ger! Cu sulite din carpen in miini, cu cirlige de pescuit in galerii virite si cu urechea lipita de glie.... S-o aud cum lipaie, ticalaosa! Cum amusina  ridichea si morcovu' puse cu drag in pamint, stropite-n apus dupa arsita zilei, mingiiate cu privirea, alintate cu vorba....si ea....hat....le trage-n canalul ei imputit si mizerabil caruia-i zice galerie!....Si-mi darima alti 8 dragalasi morcoviori jur imprejur!...Fuck her!....(ca deocamdata mi-o trage ea}

De-oi prinde-o-voi, posta-voi imagini ale supliciului ei! O jupesc incet de vie si pun sare. Asa undele durerii emanate de ea vor alunga si suratele ei din jur. Sau o ard cu o luminare aprinsa, cind lesina-i fac injectii cu adrenalina si-o iau dacapo. Sper s-o schingiuiesc macar o saptamina!  O voi hrani sa ramiie-n viata. Cu vergi s-o bat si s-o intep cu ace ar fi prea pueril...dar facute poate ar trebui si astea. S-au mai bine s-o bag intr-o punga legata la gura s-ai contemplu agonicele, spasmodicele zvircoliri!

Pina cind vibratiile schingiuitei ei pedepse vor intra in glie! Si neam de neam d'a ei ori niscaiva alta rozatoare cuteza-vor-nu vreodata aparritia sa-si faca!

Si uite asa, din nou armonia si pronia divina se vor reinstala spre gratia si bucuria si binefacerea truditorilor de agriculospermaculturos.

Mole, mole, burn in hell!

#57
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
hopsedatule

ps vand cacati de matza frumos ambalati pentru cei ce vor sa-i foloseasca pentru a alunga cartitele, efectul e garantat (pe wikipedia zice ca s-ar putea sa mearga)

Quote

Other common defensive measures include cat litter and blood meal, to repel the mole

Edited by blimpyway, 23 May 2011 - 23:27.


#58
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Mi-am propus, sa incerc sa sap o groapa mare (25-50 mp)cu vola, dar n-am reusit sa gasesc una disponibila (deocamdata), si sa bag plasa rabitz.Dar experimental am facut pe suprafata mai mica, si deja a innebunit cartita.Se tot invarte in jurul cartofilor, face musuroaie peste tot,dar inauntru n-a razbit.mentionez ca plasa-i si pe dedesubt.Daca sistemul functioneaza si scot toti cartofii, o sa postez,dar mai la vara cand s-or face ca i-am pus tarziu.
Acu' sa nu-mi spuneti ca-s nemilos,si impotriva ecologismului, ca las animalu' nemancat... :D

Attached Files



#59
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Poate in cativa ani incep sa apara cartite cataratoare, ca o adaptare la provocari! Atunci o sa pui si capac! :coolspeak:

#60
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Si sa plece cu sacu'n spate?Bag senzor de perimetru. :D

#61
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postsudest_om, on 28th May 2011, 19:49, said:

Mi-am propus, sa incerc sa sap o groapa mare (25-50 mp)cu vola, dar n-am reusit sa gasesc una disponibila (deocamdata), si sa bag plasa rabitz.Dar experimental am facut pe suprafata mai mica, si deja a innebunit cartita.Se tot invarte in jurul cartofilor, face musuroaie peste tot,dar inauntru n-a razbit.mentionez ca plasa-i si pe dedesubt.Daca sistemul functioneaza si scot toti cartofii, o sa postez,dar mai la vara cand s-or face ca i-am pus tarziu.
Acu' sa nu-mi spuneti ca-s nemilos,si impotriva ecologismului, ca las animalu' nemancat... :D

Problema mea cu discutia asta este ca de fapt cartitele nu-s mancatoare de cartofi, sunt carnivore. Adica papa rame, gandaci.  Or fi si alte mamifere-umblatoare-sub-pamant (printre care si orbetele) care-s mancatoare de cartofi, dar din confuzia asta toti gradinarii ajung sa  se lupte si cu niste animale care n-au alta treaba cu plantele din gradina decat ca le deranjeaza alinierea  rasadului si... afana solul.  Si astfel ajung sa otraveasca, vaneze, etc.. aceste vietati care produc pagube infime si sa se simta mandri ca au procedat asa, sau se simt loviti de soarta cand apar musuroaie prin gradina... etc..


PS eu experimentez cu "cartofi-in-sac".. de fapt nu e sac, e un pat ridicat cu carton dedesupt. Cartofii sunt pusi in compost amestecat cu frunze din padure si fan vechi (ramas pe camp de la cositul de anu trecut). Pe masura ce cresc cartofii frunzele de jos sunt ingropate in fan, din care se presupune ca vor da noi tuberculi, a.i. pana la sfarsitul sezonuluic cica voi obtinte o cantitate (relativ) mare de cartofi dintr-o juma de metru patrat de ... experiment.

Edited by blimpyway, 30 May 2011 - 00:16.


#62
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Zici ca nu mananca cartofi?, atunci spune-mi te rog de ce imi dispar cartofii din gradina inainte sa rasara, si cand sap gasesc galerie de cartita in bilon?

Or mai fi si cartite vegetariene...

#63
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

Or mai fi si cartite vegetariene...
poate orbete, sau poate alte animle de sapa galerii de ex. coropisnite, care-n engleza-s numite "greierele-cartita".

Edited by blimpyway, 30 May 2011 - 09:22.


#64
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Orbete... cartita; oamenii ii trateaza la fel.Cartita e insectivora si e inrudita cu liliacul si ariciul, iar orbetele (catelul pamantului,etc.) e rozator si e mai mare.am capturat din ambele specii.Cartita e neagra cu blanita f. lucioasa, si nasul ca un rat de porc si ochii f.mici, iar orbetele aduce cu harciogul dar are ochii atrofiati, si e mai mare.Orbetele e cel care "sparleste".La mine in zona sunt etichetati toti ca fiind orbeti (mici si mari).

#65
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Mama lor ! Au aparut si la mine !!! :curse:

Astea ale mele vad ca ridica nitel pamantul si de-a lungul traseelor. Adica nu vezi doar musuroaiele, ci si rutele. Aveti idee ce-or fi - cartite sau orbeti ? Macar sa stiu ce injur ...

@motanule - ai mai rezolvat ceva cu ele? vreo metoda noua, ceva ?

PS: aveti idee- s-or baga si prin portiunile cu lucerna ?

#66
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Si la mine le vad traseele...da' musuroaie aproape deloc. Vecinu' se plange in fiecare zi ca-i devasteaza ceapa, morcovii si ce-o mai avea pe acolo, in gradina lui impecabila, fara fir de iarba. Probabil ca la mine-s prea multe buruieni si nu le plac :)

#67
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005

View PostDDuras, on 6th June 2011, 10:47, said:

Mama lor ! Au aparut si la mine !!! :curse:

Astea ale mele vad ca ridica nitel pamantul si de-a lungul traseelor. Adica nu vezi doar musuroaiele, ci si rutele. Aveti idee ce-or fi - cartite sau orbeti ? Macar sa stiu ce injur ...

@motanule - ai mai rezolvat ceva cu ele? vreo metoda noua, ceva ?

PS: aveti idee- s-or baga si prin portiunile cu lucerna ?

mie mi-au facut jaf in lucerna, cel putin in asta toamna numai delusoare au aparut. si am un motan, o pisica si un caine care tooot prind cartite (cred ca si de prin vecini, de prin liziera)

#68
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
care ar fi remediul pentru cartite?
si pentru domnul la care/i place somnul si cartita ii propun o afacere.. sa faca un solar de 20/10metri il va costa in jur de 1000 de euroi. mai departe in primavara sa semene cu seminte de rosii ardei vinete pentru rasaduri il va mai costa 1000 si ceva de euroi.urmatoarea faza e sa planteze vo 2 bucatzi cartite( acestea i le trimit io)in 2 zile daca se pun pe treaba e ca si rezolvata problema cu cultura din solar(propria piele care a suferit)mai seamana odata si dupe aceea incepe sa indrageasca vietuitoarele care se numesc cartite.

#69
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Si eu stiu ca sunt bune cartitele pentru mentinerea echilibrului natural. Fac si pagube dar si ajuta.

Ca metoda de contracarare....daca e chiar grava problema: pe la noi circula o poveste/gluma(are si un sambure de adevar) cu un nene care era disperat de pagubele pe care i le faceau cartitele in gradina de legume....care a bagat carbid in galerii si apoi apa...crezand ca gazele degajate o sa le vina de hac.... Dupa o perioada s-a gandit totusi sa dea un chibrit sa fie sigur...In urma exploziei toate straturile s-au rearanjat...ceapa in ardei, morcovi in rosii....  Deci e din categoria DON'T TRY THIS AT HOME! ...dar totusi...scapi de aratura de primavara....explodezi doi iepuri dintr-un foc.

Si eu cred ca o sa am problema cu ele, ma pregatesc sa instalez un solar pe un teren care nu a fost lucrat de ani de zile....si toata pajistea e plina de musuroaie....vreo 20 sunt proaspete ....de la ultima zapada. Macar pamantul din musuroaie e bun pt rasaduri, il pun deoparte :)

Edited by nicoretro, 11 January 2012 - 21:54.


#70
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Aia cu carbidul e mortala :lol:
Ma-ntreb ce s-ar intampla daca galeriile cartitei trec si pe sub fundatia casei??? :D

#71
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 sudest_om, on 13th January 2012, 08:45, said:

Aia cu carbidul e mortala :lol:
Ma-ntreb ce s-ar intampla daca galeriile cartitei trec si pe sub fundatia casei??? :D
o prostie am folosit si io asa ceva in zadar se aude o bubuitura si doar atat.. in rest nimik cartita a doua zi e la datorie. :ciocan:

#72
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

 vasiuca, on 12th January 2012, 23:54, said:

o prostie am folosit si io asa ceva in zadar se aude o bubuitura si doar atat.. in rest nimik cartita a doua zi e la datorie. :ciocan:
Tu vorbesti serios?Tu cand erai copil nu te jucai cu ''tunul'' cu carbid? Gazul degajat de carbid se ridica la gura tevii,respectiv gaurii,galeriei.Doar nu te asteptai ca explozia sa o ia pe galerie in urmarirea ''daunatorului''. :roflmaofast:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate