Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

este corect asa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
buna domnilor
in cazul meu vaporii se opresc in pol extrudat in cazul in care nu folosesc vata cu acea folie de aluminiu

#20
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 motanul13, on 1st December 2010, 11:02, said:

Astept cei 10 producatori de sindrila bituminoasa care au guri de ventilare ! Conditie : vorbim de Ro !
Producator de tabla Lindab este doar Lindab . Asa ca , usurel ...

LE Am vazut link-ul de la Tegola , dar mi se pare o porcarie ce fac ei acolo .
Si ca sa nu spui ca nu stiu ce vorbesc , uite-te la schema lor .
Vaporii trec prin bariera de vapori , o parte sunt ventilati dar o parte imbiba astereala ( si condenseaza pe partea inferioara a sindilei ) .
Asta duce la putrezirea asterelei .
lindabedoarunul,bata-l norocul sa-l bata....si promoveaza cu mult spor buretele de etansare la coama si doar in trecat o prostie din plastic (de care mai nimeni nu stie) care mai trebuie si vopsita ca sa o poti pune la o invelitoare.Nu stiu daca sunt 2 case cu lindab din 1000, care sa aiba invelitoare ventilata.daca gresesc pune poze si arata-mi.
incep enumerarea pt tine (doar cu cei din RO) IKO,icco-pal,tegola,....si oricare altul chiar si noname daca isi pune interesul sa cumpere de la un furnizor arhicunoscut de accesorii cum ar fi masterplast.
Apropo tu ai sus tabla tip lindab in postul anterior.

#21
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 bricolator, on 2nd December 2010, 11:43, said:

lindabedoarunul,bata-l norocul sa-l bata....si promoveaza cu mult spor buretele de etansare la coama si doar in trecat o prostie din plastic (de care mai nimeni nu stie) care mai trebuie si vopsita ca sa o poti pune la o invelitoare.
Departe de mine a fi fan Lindab . Fac si ei o gramada de porcarii ! :lol:
Nu stiu daca sunt 2 case cu lindab din 1000, care sa aiba invelitoare ventilata.daca gresesc pune poze si arata-mi.
Asta pentru ca nu li se explica beneficiarilor din faza de proiectare avantajele . Si poate pentru ca e un pic mai scump ...
incep enumerarea pt tine (doar cu cei din RO) IKO,icco-pal,tegola,....si oricare altul chiar si noname daca isi pune interesul sa cumpere de la un furnizor arhicunoscut de accesorii cum ar fi masterplast.
Pai asa toti pot fi pusi pe lista . Vezi ce ti-am bolduit ! Intrebarea era de fapt cine ofera in mod curent .
Apropo tu ai sus tabla tip lindab in postul anterior.
De acord , dar trebuie sa recunosti ca sunt totusi mai multi producatori de tabla decat de sindrila care ofera accesorii pentru acoperisuri ventilate .
Eu personal , desi am facut vreo 2 - 3 case  B) , nu am vazut pana la linkul postat zilele trecute asa ceva .


#22
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Ce numesti tu la producatorii de tigle metalice,accesorii de ventilare?pieptenele de la streasina contra pasarilor,buretele dintre tabla si sortul de streasina sau buretele de etansare de la coama?Cam astea sunt cele oferite de mai toti...sau banda alumino bituminoasa folosita cu atata drag de toti doreii?

#23
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 bricolator, on 2nd December 2010, 16:10, said:

Ce numesti tu la producatorii de tigle metalice,accesorii de ventilare?pieptenele de la streasina contra pasarilor,buretele dintre tabla si sortul de streasina sau buretele de etansare de la coama?Cam astea sunt cele oferite de mai toti...sau banda alumino bituminoasa folosita cu atata drag de toti doreii?

Coama cu aerisire
Aerisire in camp
Pieptene
Grilaj de aerisire
Capac de coama cu aerisire

Cam astea sunt elementele importante , ce tot bati campii cu buretii ? Buretii sunt pentru etansari ( o mare porcarie insa ) .
Nu au inventat ei apa calda , nu vad de ce elemente ar mai fi nevoie .

#24
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 motanul13, on 2nd December 2010, 17:17, said:

Coama cu aerisire
Aerisire in camp
Pieptene
Grilaj de aerisire
Capac de coama cu aerisire

Cam astea sunt elementele importante , ce tot bati campii cu buretii ? Buretii sunt pentru etansari ( o mare porcarie insa ) .
Nu au inventat ei apa calda , nu vad de ce elemente ar mai fi nevoie .
Nu bat campii,nu vreau nici sa polemizez cu tine.
aceste produse nu le am vazut pe case,nici macar in ofertele facute de vanzatori(in afara de pieptene) poate ne ajuti tu cu niste poze,merge si din documentatiile producatorilor.
Nu eu am nevoie de ele ci cei care inca isi mai doresc porcaria de tigla metalica pe casa,macar sa fie in cunostinta de cauza ca invelitoare nu este numai tabla care costa 19,99 RON/mp ci are multe alte costuri daca vrei sa ai un acoperis cu adevarat functional.
Si da,recunosc ca imi displace total acest tip de material de invelitoare atat de drag romanilor,pentru ajuta si contribuie la uratirea si mai mult(daca mai era cazul) a constructiilor.Sa nu vorbim de renovari ale caselor interbelice sau si mai rau de cele de la inceput de secol,care atunci cand primesc o palarie noua de tigla metalica,incep sa semene cu un c.. de makaki.

#25
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 bricolator, on 3rd December 2010, 09:38, said:

Nu bat campii,nu vreau nici sa polemizez cu tine.
aceste produse nu le am vazut pe case,nici macar in ofertele facute de vanzatori(in afara de pieptene) poate ne ajuti tu cu niste poze,merge si din documentatiile producatorilor.
Nu eu am nevoie de ele ci cei care inca isi mai doresc porcaria de tigla metalica pe casa,macar sa fie in cunostinta de cauza ca invelitoare nu este numai tabla care costa 19,99 RON/mp ci are multe alte costuri daca vrei sa ai un acoperis cu adevarat functional.
Si da,recunosc ca imi displace total acest tip de material de invelitoare atat de drag romanilor,pentru ajuta si contribuie la uratirea si mai mult(daca mai era cazul) a constructiilor.Sa nu vorbim de renovari ale caselor interbelice sau si mai rau de cele de la inceput de secol,care atunci cand primesc o palarie noua de tigla metalica,incep sa semene cu un c.. de makaki.

O sa fac o selectie si o sa pun .
Dar subiectul nu e asa simplu , ar trebui ca arhitectii sa promoveze acoperisurile ventilate , nu noi aici .
Din pacate , generatiile de arhitecti care ies acum ( din fericire nu au inca drept de semnatura ) , nu sunt buni nici sa proiecteze un wc .
Or fi existand si exceptii , dar am avut vreo 7-8 in practica anul asta si sunt catastrofe totale .

Si da , si eu sunt de aceiasi parere in privinta tiglei metalice .
Este departe , foarte departe de tigla ceramica .
Din pacate , este ieftina . Si romanul pune botul la asta .
Plus ca nu iti trebuie mare meserie sa o montezi fata de tigla clasica .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate