Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

este corect asa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
buna
intrebarea mea ar fi daca este corecta aceasta izolatie la o mansarda locuita ?
casa este acoperita cu sindrila bituminoasa
as lasa 5 cm de aer intre astereala si izolatie
multumesc

Attached Files



#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 audizet, on 29th November 2010, 21:36, said:

buna
intrebarea mea ar fi daca este corecta aceasta izolatie la o mansarda locuita ?
casa este acoperita cu sindrila bituminoasa
as lasa 5 cm de aer intre astereala si izolatie
multumesc

Din experienta .
5 cm polistiran expandat , 5 cm vata , 5 cm polistiren expandat .
Iti incap in 12 cm , vata o sa fie mai presata dar nu face rau .

#3
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
din 12 cm vreau sa las 5 cm camera de aer
(este foarte important ca acoperisul sa fie ventilat"parerea mea" )
mai raman 7 cm
al doilea strat de vata vreau sa-l pun perpenticular pe primul

#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 audizet, on 30th November 2010, 18:00, said:

din 12 cm vreau sa las 5 cm camera de aer
(este foarte important ca acoperisul sa fie ventilat"parerea mea" )
mai raman 7 cm
al doilea strat de vata vreau sa-l pun perpenticular pe primul

La sindrila bituminoasa nu se face ventilare .
De fapt nici producatorul nu ofera guri de ventilare pentru asa ceva .
Doar tabla tip Lindab are asa ceva si ventilarea se efectueaza intre tabla si astereala .

#5
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Baga vata minerala 10 cm si inchide cu gips-carton.

Vata minerala este cel mai bun material ignifug. Rezista la temperaturi de pana la 1000 de grade celsius.

#6
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
acoperisul ventilat de la tegola
http://www.tegolacan...l_ventilat.aspx

exista si guri de ventilatie

#7
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Eu asta fac acum..am pus bazaltica de 10 cm intre capriori, apoi in 10 cm de vata de sticla (perpendicular) ,apoi folie de aluminiu si inchis cu rigips pe structuri metalice.

#8
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 motanul13, on 30th November 2010, 18:10, said:

La sindrila bituminoasa nu se face ventilare .
De fapt nici producatorul nu ofera guri de ventilare pentru asa ceva .
Doar tabla tip Lindab are asa ceva si ventilarea se efectueaza intre tabla si astereala .
Motane,cand afirmi ceva trebuie sa si stii despre ce vorbesti.Cauta tu 10 producatori de tablatiplindab care au guri de aerisire si iti caut si eu 10 producatori de sindrila bituminoasa care au.
Poate asta ar trebui sa fie un concurs pt cafenea.....

#9
audizet

audizet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.05.2009
daca in cei 5 cm dintre capiori as indesa o vata minerala de 10
ar avea un coeficient de izolare mai bun sau mai slab
ue am inteles ca este foarte importanta ventilatia acoperisului
multumesc

#10
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 bricolator, on 30th November 2010, 21:33, said:

Motane,cand afirmi ceva trebuie sa si stii despre ce vorbesti.Cauta tu 10 producatori de tablatiplindab care au guri de aerisire si iti caut si eu 10 producatori de sindrila bituminoasa care au.
Poate asta ar trebui sa fie un concurs pt cafenea.....

Astept cei 10 producatori de sindrila bituminoasa care au guri de ventilare ! Conditie : vorbim de Ro !
Producator de tabla Lindab este doar Lindab . Asa ca , usurel ...

LE Am vazut link-ul de la Tegola , dar mi se pare o porcarie ce fac ei acolo .
Si ca sa nu spui ca nu stiu ce vorbesc , uite-te la schema lor .
Vaporii trec prin bariera de vapori , o parte sunt ventilati dar o parte imbiba astereala ( si condenseaza pe partea inferioara a sindilei ) .
Asta duce la putrezirea asterelei .

Edited by motanul13, 01 December 2010 - 11:07.


#11
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 motanul13, on 1st December 2010, 12:02, said:

Vaporii trec prin bariera de vapori , o parte sunt ventilati dar o parte imbiba astereala ( si condenseaza pe partea inferioara a sindilei ) .
Asta duce la putrezirea asterelei .
de aia e indicat ca astereala de scandura sa fie inlocuita cu un material mai putin permeabil , implicit cu un factor de rezistenta la permeabilitate la vapori ..mai mare
gen placile de osb , placaj etc
iar daca stratul de aer e dimensionat cum trebuie , adica prezinta o circulatie confortabila a aerului ventilat , prin intrare (zona jgheaburilor sau a sageacului) si iesire (la coama sau aeratoare)...atunci vaporii vor exista in cantitati foarte mici ..pe partea inferioara a <asterealei>
binenteles ca un rol important il au si compozitia straturilor inferioare , de termoizolare si bariere de vapori  ... favorizand intr o oarecare masura , prezenta (sau nu) a unei cantitati de vapori "critice" in zona de ventilare a acoperisului . exemplu , ar fi incaperile care prin destinatia lor favorizeaza o cantitate mai mare de vapori , gen bai sau chiar bucatarii (am intalnit si persoane cu bucatarii in mansarda :) )

astfel ca un acoperis ventilat ar fi mult mai indicat de folosit/realizat in dauna celui compact (neventilat)
acoperisurile neventilate sunt mai pretentioase si necesita o atentie in alegerea materialelor , alegandu-se o termoizolatie cu permeabilitate mica la vapori (factor de rezistenta mare) si cu o stabilitate la umiditate , gen - polistiren , spuma de poliuretan etc , care sa impiedice condensarea vaporilor in termoizolatie , implicit pierderea proprietatilor de termoizolatie a acestora .
in plus straturile de bariera antivapori si de difuzie , trebuie alese/analizate in functie de dimensionarea termoizolatie , de locul de dispunere a acesteia ...adica trebuie urmarit compozitia acoperisului ..urmarindu-se a se controla efectele din umiditate si disconfortul termic provocat de razele uv ..=>temperaturi ridicate.
iar acest control se poate face cu folii din aluminiu si/sau aluminizate ,insa tot secretul ar fi legat de locul de pozitionare in straturile compacte ale acoperisului format de aceste materiale.
dar...efecte negative la astfel de acoperisuri compacte (neventilate) ar fi de ex. lasare de spatii ventilate - necontrolate , pozitionare de folii aluminizate unde nu trebuie sau alegerea ca material de termoizolatie ...unul cu o permebilitate marita . toate acestea pot avea cauza negative asupra intregii compozitii ale acoperisului.

Edited by pivnitarul, 01 December 2010 - 12:52.


#12
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 pivnitarul, on 1st December 2010, 12:23, said:

de aia e indicat ca astereala de scandura sa fie inlocuita cu un material mai putin permeabil , implicit cu un factor de rezistenta la permeabilitate la vapori ..mai mare
gen placile de osb , placaj etc
In cazul asta ( ca si in cazul asterelei clasice ), condensul se produce la partea superioara - sub sindrila bituminoasa . Asa ca permeabilitatea asterelei nu face decat sa amplifice condensul acolo .
iar daca stratul de aer e dimensionat cum trebuie , adica prezinta o circulatie confortabila a aerului ventilat , prin intrare (zona jgheaburilor sau a sageacului) si iesire (la coama sau aeratoare)...atunci vaporii vor exista in cantitati foarte mici ..pe partea inferioara a <asterealei>
Vezi mai sus , condensul se va forma la partea superioara , respectiv intre sindrila si astereala ...
binenteles ca un rol important il au si compozitia straturilor inferioare , de termoizolare si bariere de vapori  ... favorizand intr o oarecare masura , prezenta (sau nu) a unei cantitati de vapori "critice" in zona de ventilare a acoperisului . exemplu , ar fi incaperile care prin destinatia lor favorizeaza o cantitate mai mare de vapori , gen bai sau chiar bucatarii (am intalnit si persoane cu bucatarii in mansarda :) )

astfel ca un acoperis ventilat ar fi mult mai indicat de folosit/realizat in dauna celui compact (neventilat)
De acord , dar nu e cazul aici punctual .


#13
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
ma cam indoiesc de ... condensarea la partea superioara a asterealei (sub invelitoare )
care ar fi factorii care ar favoriza acest lucru ? in acea zona

#14
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 pivnitarul, on 1st December 2010, 13:53, said:

ma cam indoiesc de ... condensarea la partea superioara a asterealei (sub invelitoare )
care ar fi factorii care ar favoriza acest lucru ? in acea zona

Temperatura sindrilei bituminoase ....
Vaporii nu vor condensa la partea inferioara a asterelei .

Edited by motanul13, 01 December 2010 - 13:56.


#15
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
singura sansa de condensare pe acea zona , ar fi doar ca sa existe prin neuniformitati/ imbinari  etc...slabe ale invelitoarei.. scapari de apa din precipitatii

Edited by pivnitarul, 01 December 2010 - 14:03.


#16
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 pivnitarul, on 1st December 2010, 14:01, said:

singura sansa de condensare pe acea zona , ar fi doar ca sa existe prin neuniformitati/ imbinari etc scapari de apa din precipitatii

Eu vorbesc de cazul concret , tu vorbesti in general .
Initiatorul vrea sa puna vata minerala ca izolatie si , ma rog rigips .
Toti vaporii care vor trece prin vata ca prin branza ( scuzati expresia ) vor condensa unde ?
In nici un caz pe suprafata inferioara a asterelei , care va fi ceva mai calda , ci pe suprafata inferioara a sindrilei .
Ca nu vad eu eficienta la tentativa de ventilatie pe care vrea sa o faca ...

PS Si eu sunt adeptul acoperisurilor ventilate , dar a celor bine facute , incepand de la proiectare .

#17
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
domnul meu ..sindrila si cu scandura/osb=ul au conductivitati termice aproximative
iar ca sa exista un condens intre cele doua materiale , e nevoie doar de un spatiu care sa nasca o presiune de condensare
deci ..uita asa ceva

daca imi dadeai exemplul tablei care se prinde direct pe astereala (fara lati-contralati) atunci era o cu totul alta poveste
pentru ca tabla si scandura-astereala au conductivitati total diferite si factori de permeabilitate diferiti => ca o condensare intre cele doua e foarte posibila , in conditiile anumitor factori
punct.

#18
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 pivnitarul, on 1st December 2010, 14:22, said:

domnul meu ..sindrila si cu scandura/osb=ul au conductivitati termice aproximative
iar ca sa exista un condens intre cele doua materiale , e nevoie doar de un spatiu care sa nasca o presiune de condensare
deci ..uita asa ceva
Da , cam 0,17 ambele ( in cazul scandurii si a cartonului bituminat , pentru OSB/sindrila bituminata nu am )
daca imi dadeai exemplul tablei care se prinde direct pe astereala (fara lati-contralati) atunci era o cu totul alta poveste
pentru ca tabla si scandura-astereala au conductivitati total diferite si factori de permeabilitate diferiti => ca o condensare intre cele doua e foarte posibila , in conditiile anumitor factori
Uiti ca scandura este permeabila la vapori , sindrila nu .
punct.
Daca vrei tu ! :D


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate