Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Auschwitz

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Ff10

Ff10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2010
Buna,doresc sa ajung in zilele urmatoare in Polonia la auswicz si am nevoie de cateva informatii:adresa de la lagar(gps),daca se poate vizita zilnic si fara grup organizat si orice informatie care mi-ar fii de folos.Multumesc

Edited by m&m, 01 December 2010 - 19:19.


#2
ProWEST

ProWEST

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.09.2009
LA Auschwitz poti ajunge, foarte usor din Romania: Nadlac-> tranzit ungaria prin Debrecen-> Kosice in slovacia -> Cracovia si apoi Oswecim. Acesta este numele oficial, nu Auschwitz.
Se fac grupuri la intrare, deci nu se face vizita individuala. Este deschis toata saptamana. Taxa de intrare intre 30-40 de lei.
Adresa GPS nu o stiu, eu am fost in excursie pe acolo cu trenul. Sunt trenuri destul de dese, problema este ca merge incet : 80 de km in o ora jumate.

#3
Ff10

Ff10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2010
Multumesc pentru informatii!Problema nu era cum ajung in Polonia ci la adresa ,dar intr-un final am aflat si adresa de la lagar.eu o sa ajung sambata sper sa fie deschis.... :rolleyes:






 ProWEST, on 26th November 2010, 11:00, said:

LA Auschwitz poti ajunge, foarte usor din Romania: Nadlac-> tranzit ungaria prin Debrecen-> Kosice in slovacia -> Cracovia si apoi Oswecim. Acesta este numele oficial, nu Auschwitz.
Se fac grupuri la intrare, deci nu se face vizita individuala. Este deschis toata saptamana. Taxa de intrare intre 30-40 de lei.
Adresa GPS nu o stiu, eu am fost in excursie pe acolo cu trenul. Sunt trenuri destul de dese, problema este ca merge incet : 80 de km in o ora jumate.


#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa ne spui ce impresii ai avut.
Eu am vizitat doar casa Anei Frank din Amsterdam si nu m-am mai simtit in apele mele toata ziua.
Desi pana la urma acolo e cu totul altceva fata de...
Recunosc sincer, nu stiu daca voi avea puterea si curajul ca vre-o data sa intru in lagar...
Oricum, inainte ma voi incuraja serios, adica de la 2 halbere sau coniac in sus..

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Am fost eu la Dachau in septembrie. Nu este horror ptr ca nu pe asta au pus accent in prenetarea lui ci pe istorie si ce decizii se luau in vremurile acelea. Normal ca la iesire eram destul de "ingandurati" dar dupa am mers in centrul Munchenului si era nu stiu ce sarbatoare si am uitat repede dupa dupa beri ;)

#6
Ff10

Ff10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2010
Sigur,dupa ce voi vizita am sa va povestesc.Sincer sunt foarte curios,dar citind mai multe pe net parerea altora care deja au fost acolo,parca ma duc cu groaza....dar o sa fie bine,cred.

#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 atupi, on 29th November 2010, 09:08, said:

Am fost eu la Dachau in septembrie. Nu este horror ptr ca nu pe asta au pus accent in prenetarea lui ci pe istorie si ce decizii se luau in vremurile acelea. Normal ca la iesire eram destul de "ingandurati" dar dupa am mers in centrul Munchenului si era nu stiu ce sarbatoare si am uitat repede dupa dupa beri ;)

si eu am fost la dachau in jul si nu m-a infiorat deloc, nu e asa cum ma asteptam, poate auschwitzul sa fie altfel ...

#8
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009
Pentru detalii, mai multe despre Auschwitz... ( http://forum.softped...t...6532&st=126 ) am postat eu mai demult.

Intrarea e GRATUITA, nu cum spunea cineva mai sus. Deasemenea poti sa intri si INDIVIDUAL. Oswiecim (denumirea in Poloneza) e la 70 km de Cracovia. Se merge pe autostrada, cel putin pe acolo am mers noi si se plateste parca 7 lei.

Cei care nu stiu, mai bine sa nu spuna baliverne pentru ca asa se aduce la dezinformare... si poate omu` nu mai merge nicaieri.


@ProWEST de unde le-ai scos alea?  :nonobad:

#9
flaviaa

flaviaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.07.2010
Auschwitz....am crezut ca nu vad bine, o sa urmaresc posturile urmatoare pentru ca sunt foarte curioasa ce impresie iti lasa. Am o prietena care a fost (in vizita:) si zicea ca e tulburator.

#10
Kirri

Kirri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.10.2006
Eu am fost si la Dachau si la Auschwitz. Ce-i in Dachau e reconstruit in mare parte, asa ca mie nu mi s-a parut cine stie ce...insa la Auschwitz e altceva.
In primul rand, vedeti ca sunt 2 lagare. Este Auschwitz I (cel cu cladiri din piatra si celebra lozinca la intrare) si Auschwitz II (Birkenau) cel cu la fel de celebra intrare pentru trenuri, peronul si baracile din lemn. Sunt la cativa km unul de celalalt si trebuie vazute amandoua, fiecare avand senzatiile (in sensul de ce simti cand te afli acolo), povestile si socurile sale.
Noi am luat excursie din Cracovia si nu mi s-a parut o decizie inspirata, pt ca ne-au cam alergat aia p-acolo si nici n-am vazut tot. Un ghid insa, e musai. Chit ca-ti mai spune si ceva povesti exagerate si ca-i si un pic de manipulare p-acolo ("camerele de gazare" din Auschwitz I in care te duc ghizii se pare ca nu sunt decat niste foste adaposturi antiaeriene).
Per ansamblu insa, e o experienta aparte de orice ati trait pana acum...si da, iti trebuie ceva stomac sa treci prin camerele alea cu haine, par, obiecte personale, poze cu persoane avand data intrarii in lagar si data executiei, subsolurile etc.

#11
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

 Kirri, on 1st December 2010, 23:40, said:

ceva povesti exagerate si ca-i si un pic de manipulare p-acolo ("camerele de gazare" din Auschwitz I in care te duc ghizii se pare ca nu sunt decat niste foste adaposturi antiaeriene).


A fost camera de gazare -> adapost. Pe urma... cand s-a deschis muzeul... s-a REtransformat in camera de gazare care a fost inainte. Ghidul iti va spune unele povesti, normal... dar ideea e ca daca mergi documentat... iti faci repede o idee despre ce a fost Auschwitz... Oricum, e un loc care merita vizitat o data in viata.

#12
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 Kirri, on 1st December 2010, 23:40, said:

Este Auschwitz I (cel cu cladiri din piatra si celebra lozinca la intrare) si Auschwitz II (Birkenau) cel cu la fel de celebra intrare pentru trenuri, peronul si baracile din lemn. Sunt la cativa km unul de celalalt ...

Salutare !

Am citit mai demult o carte scrisă de o româncă din Sighet, supraviețuitoare de la Birkenau. Ea spune că execuțiile se făceau la Birkenau, la Auschwitz fiind doar lagăr de muncă. Așa este ?

Aș menționa că n-am fost în Polonia, am citit doar cartea.

Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 02 December 2010 - 05:07.


#13
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 OvidiuNS, on 2nd December 2010, 05:06, said:

Am citit mai demult o carte scrisă de o româncă din Sighet, supraviețuitoare de la Birkenau. Ea spune că execuțiile se făceau la Birkenau, la Auschwitz fiind doar lagăr de muncă. Așa este ?
Cam asa este, dar Birkenau e tot acolo, la 1-2 km.

#14
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

 OvidiuNS, on 2nd December 2010, 05:06, said:

Ea spune că execuțiile se făceau la Birkenau, la Auschwitz fiind doar lagăr de muncă. Așa este ?

Auschwitz a fost primul lagar, apoi s-a construit Auschwitz II - Birkenau (de catre prizonierii rusi), aflat la 4 km. Dar in Auschwitz 1 s-au facut prima data ucideri in masa cu gaz.

Deci NU. Nu e asa.  :peacefingers:

Edited by capodecina, 02 December 2010 - 10:45.


#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 capodecina, on 2nd December 2010, 10:44, said:

Auschwitz a fost primul lagar, apoi s-a construit Auschwitz II - Birkenau (de catre prizonierii rusi), aflat la 4 km. Dar in Auschwitz 1 s-au facut prima data ucideri in masa cu gaz.

Salutare !

Păi ce spui tu nu contrazice cu nimic spusele femeii. Ea nu a fost adusă în lagăr decât mai târziu, când la Auschwitz nu se mai făceau gazări, ci doar la Birkenau.
M-am lămurit, mulțumesc capodecina și George 2210.

Sănătate și tcb !

#16
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Aici e o povestire fiarte buna despre Auschwitz. In coloana din stanga puteti da dlik pe anumite capitole.  http://www.auschwitz.ro/

#17
Kirri

Kirri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.10.2006

 capodecina, on 2nd December 2010, 03:21, said:

A fost camera de gazare -> adapost. Pe urma... cand s-a deschis muzeul... s-a REtransformat in camera de gazare care a fost inainte. Ghidul iti va spune unele povesti, normal... dar ideea e ca daca mergi documentat... iti faci repede o idee despre ce a fost Auschwitz... Oricum, e un loc care merita vizitat o data in viata.

Eu am vazut un documentar, culmea facut de un evreu, acum ceva vreme in care erau desfiintate cateva mituri de la Auschwitz. In special cele lansate de propaganda sovietica. Printre ele si cateva dovezi ca acel buncar care este prezentat ca o camera de gazare, nu a fost decat un adapost antiaerian. Nu mai stiu exact cum se chema filmul, parca "the truth about Auschwitz".
Eu stiam de asta, si in plus aduc si eu un argument. Casa in care comandantul lagarului cu familia e in vecinatatea acestui buncar. Doar nu crezi ca el si copii sai se delectau zilnic privind de la fereastra sutele de oameni impinsi spre moarte.
A fost ceva camera de gazare la Auschwitz I, dar nu acolo.

Edited by Kirri, 02 December 2010 - 21:11.


#18
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

 OvidiuNS, on 2nd December 2010, 18:15, said:

Păi ce spui tu nu contrazice cu nimic spusele femeii.

Pai... cum sa nu contrazica din moment ce... "la Auschwitz fiind doar lagăr de muncă"...

Oricum... sunt niste documentare dragute de la BBC despre tot ce a fost Auschwitz


 Kirri, on 2nd December 2010, 21:09, said:

Printre ele si cateva dovezi ca acel buncar care este prezentat ca o camera de gazare, nu a fost decat un adapost antiaerian. Nu mai stiu exact cum se chema filmul, parca "the truth about Auschwitz".
Eu stiam de asta, si in plus aduc si eu un argument. Casa in care comandantul lagarului cu familia e in vecinatatea acestui buncar.


Probabil te referi la "The Truth Behind the Gates of Auschwitz"... da, e un documentar... dar acolo, a fost camera de gazare, apoi adapost, apoi... a fost reconstruita... ca fiind camera de gazare. Fara propaganda sau alte alea...

Ca tot pomeneai de comandantul lagarului... Rudolf Hoess, avea biroul la nici 10 m de camera de gazare. Sa nu uitam... ca... omul acesta (nu cred ca familia lui traia in lagar/avea resedinta), dar nu a aratat niciun fel de remuscare cu privire la crimele comise sub ochii lui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate