Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Das Boot (1981)

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Am revazut de curand acest film, ultima oara l-am vazut la TV cand eram prin liceu si mi-am dat seama, inca odata ce puternic straluceste aceasta nestemata a cinematografiei germane; e pentru mine cel mai bun film despre al II-lea razboi mondial. Realismul cu care realizatorii ne transpun la bordul submarinului U96, starea de teama, panica a personajelor, cicatricile sufletesti pe care le poarta, atmosfera, cinematografia si multe altele fac din acest film de vazut NEAPARAT !

[ http://dvdandcdspot.com/images/Das%20Boot.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
"Das boot" ii un film de nota 10. De apreciat atmosfera fara perdea din film (faza in care marinarii s-au pisat pe masina ofiterilor, bauta crunta de la cheful dinainte de plecare, povestile marinarilor), atmosfera claustrofobica (alimentele depozitate in spatiul de dormit), personajele bine conturate, finalul, coloana sonora, etc... Metoda de fimare a fost implementata prima oara in acest film (daca nu ma insel), ma refer la camera care urmarea personajele in viteza prin submarin. De asemenea mi-a placut creionarea situatiei politice raportata la marinarii care mergeau practic la moarte sigura (rata mortalitatii pe submarine era imensa, scrie si pe coperta DVD-ului, practic mai putin de 1 din 4 s-a intors).
Varianta care am vazut-o eu (DVD inchiriat) era, daca nu ma insel, e de peste 4 ore, da' m-am plictisit.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postedy_wheazel, on 18th November 2010, 22:28, said:

"Das boot" ii un film de nota 10. De apreciat atmosfera fara perdea din film (faza in care marinarii s-au pisat pe masina ofiterilor, bauta crunta de la cheful dinainte de plecare, povestile marinarilor), atmosfera claustrofobica (alimentele depozitate in spatiul de dormit), personajele bine conturate, finalul, coloana sonora, etc... Metoda de fimare a fost implementata prima oara in acest film (daca nu ma insel), ma refer la camera care urmarea personajele in viteza prin submarin. De asemenea mi-a placut creionarea situatiei politice raportata la marinarii care mergeau practic la moarte sigura (rata mortalitatii pe submarine era imensa, scrie si pe coperta DVD-ului, practic mai putin de 1 din 4 s-a intors).
Varianta care am vazut-o eu (DVD inchiriat) era, daca nu ma insel, e de peste 4 ore, da' m-am plictisit.


Director's cut - 209 min
Uncut -293 min

La TV l-au redus la 149min :(

Varianta pe care am vazut-o eu a fost Director's cut, putin peste 3 ore

#4
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
mi-ati facut pofta de u96! aia care canta techno, nu submarinu'...

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostCarrman, on 18th November 2010, 22:44, said:

mi-ati facut pofta de u96! aia care canta techno, nu submarinu'...

Io asa am auzit de film.

#6
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Am vazut si eu varianta UNCUT acum cateva luni si am ramas placut surprins de tot ce inseamna acest film. Cu toate ca la un moment dat nu prea mai aveam rabdare sa-l vad am vrut sa stiu finalul care m-a lasat un pic cu gura cascata.

Mi-a placut mult felul natural in care actorii isi si-au interpretat rolurile, dialogurile lor aveau o oarecare cursivitate, nu erau fortate cum vad in 80% din filmele de azi.

#7
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Ei pe dracu ! Și eu tot varianta uncut (de aproape 5 ore) a filmului am văzut-o, dar cred că și cea mai scurtă variantă e tot prea lungă. Și plicticoasă, bre... mai bine se chema „Kraftwerk” și prezenta aventurile schimbului 1 de la centrala termoelectrică de la Wiesbaden, de exemplu.

În plus, un film cu mai multe limbi în cur date „învingătorilor noștri” (cum ar zice un german cinstit cu el însuși) n-am mai văzut (dacă mai știți și altele spuneți-le ca să mă păzesc de ele). Căpitanul ăla de submarin parcă purta în frunte sau scris pe spate „Sînt german, dar nici nu știți cît de rău îmi pare să particip la războiul ăsta.” Tot filmul (aproape 5 ore) submarinul ăla se luptă mai mult cu adîncimile, apoi cu o furtună, și abia la urmă cu dușmanul. Chiar și cînd sînt bombardați de britanici, comandantul ăla de submarin se poartă ca și cînd tot de fenomene naturale ar fi atacat, și nu face nici un gest de ripostă. Dacă toate echipajele de pe submarinele nemțești ar fi fost ca ăsta, n-ar mai fi durat blacada Atlanticului 3 ani, cu zeci de mii de nave aliate scufundate.

Oricum, cenușa pe care și-au pus-o în cap nemții cu filmul ăsta pare să fi dat roade, filmul a fost lăudat peste tot în lumea anglo-saxonă, ba chiar Jurgen Prochnow și Wolfgang Petersen (regizorul) au făcut oareșce cariere la Hollywood.

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Poststormwatch, on 21st November 2010, 13:13, said:

Ei pe dracu ! Și eu tot varianta uncut (de aproape 5 ore) a filmului am văzut-o, dar cred că și cea mai scurtă variantă e tot prea lungă. Și plicticoasă, bre... mai bine se chema „Kraftwerk” și prezenta aventurile schimbului 1 de la centrala termoelectrică de la Wiesbaden, de exemplu.

În plus, un film cu mai multe limbi în cur date „învingătorilor noștri” (cum ar zice un german cinstit cu el însuși) n-am mai văzut (dacă mai știți și altele spuneți-le ca să mă păzesc de ele). Căpitanul ăla de submarin parcă purta în frunte sau scris pe spate „Sînt german, dar nici nu știți cît de rău îmi pare să particip la războiul ăsta.” Tot filmul (aproape 5 ore) submarinul ăla se luptă mai mult cu adîncimile, apoi cu o furtună, și abia la urmă cu dușmanul. Chiar și cînd sînt bombardați de britanici, comandantul ăla de submarin se poartă ca și cînd tot de fenomene naturale ar fi atacat, și nu face nici un gest de ripostă. Dacă toate echipajele de pe submarinele nemțești ar fi fost ca ăsta, n-ar mai fi durat blacada Atlanticului 3 ani, cu zeci de mii de nave aliate scufundate.

Oricum, cenușa pe care și-au pus-o în cap nemții cu filmul ăsta pare să fi dat roade, filmul a fost lăudat peste tot în lumea anglo-saxonă, ba chiar Jurgen Prochnow și Wolfgang Petersen (regizorul) au făcut oareșce cariere la Hollywood.

Nu sunt expert in domeniu dar ma gandesc ca submarinele vremii, cu tehnologia vremilor respective nu putea lansa torpile de la 150-200m adancime si chiar daca le lansau, doar spre sf. WW2 au aparut torpile ghidate. De asemenea , in timpul scufundarii, motoarele submarinelor (diesel) trebuiau oprite, din motive lesne de inteles trecandu-se pe puterea bateriilor , singura solutie fiind sa se deplaseze incet si sa incerce sa stea la adancimi cat mai mari.

#9
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Expertii au contribuit la realizarea peliculei „Das Boot”.
Nu s-au lansat torpile de la 150-200 m adancime in acest film.
Aliatii aruncau bombe de adâncime ( Wasserbomben  )asupra submarinului scufundat.

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Poststormwatch, on 21st November 2010, 13:13, said:

În plus, un film cu mai multe limbi în cur date „învingătorilor noștri” (cum ar zice un german cinstit cu el însuși) n-am mai văzut (dacă mai știți și altele spuneți-le ca să mă păzesc de ele). Căpitanul ăla de submarin parcă purta în frunte sau scris pe spate „Sînt german, dar nici nu știți cît de rău îmi pare să particip la războiul ăsta.”

Tot asa cum ofiteru' ala avea "is nazist si is smecher. Heil Hitler!". Ala la cine dadea limbi? In perioada in care avea loc actiunea filmului orice marinar de pe submarin cred ca si-ar fi dorit sa fie altundeva.

Quote

Tot filmul (aproape 5 ore) submarinul ăla se luptă mai mult cu adîncimile, apoi cu o furtună, și abia la urmă cu dușmanul.

Din cate tin io minte o mai torpilat un convoi, pe langa bombardamente si furtuni.

Quote

Chiar și cînd sînt bombardați de britanici, comandantul ăla de submarin se poartă ca și cînd tot de fenomene naturale ar fi atacat, și nu face nici un gest de ripostă. Dacă toate echipajele de pe submarinele nemțești ar fi fost ca ăsta, n-ar mai fi durat blacada Atlanticului 3 ani, cu zeci de mii de nave aliate scufundate.

Daca juca Bruce Willis sau Arnold sigur submarinu' ala ajungea pana in Londra cu miiii de nave si avioane distruse pe traseu.

#11
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Ai vrut sa vezi un film de actiune ?
Cauta "Rescuing Pvt Ruyan" .

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostJJackFLASH, on 22nd November 2010, 13:52, said:

Ai vrut sa vezi un film de actiune ?
Cauta "Rescuing Pvt Ruyan" .

Filmu' asta nu exista, adica poate la indieni ca Ruyan ala zici ca-i din Mahabharata. Io cred ca ai vrut sa zici "Saving private Ryan".

Edited by edy_wheazel, 22 November 2010 - 15:03.


#13
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Pe voi probabil v-au dat pe spate fazele de Sven Hassel de la începutul filmului, numai că, din păcate (sorry că vă dezamăgesc) fazele din cărțile lui Sven Hassel ca și cele de la începutul filmului ăstuia NU ERAU DE CONCEPUT ÎN TIMPUL RĂZBOIULUI.

Ivor Porter, un spion englez căzut prizonier la București spunea că și în perioadele cele mai disperate ale războiului, nemții nu tolerau nici un fel de abatere de la disciplină. De exemplu, odată cu apropierea frontului de granițele României, pe străzile din București au apărut plancarte pe care scria: „Soldatul german nu fură, iar dacă este prins furînd este împușcat”. Să nu-mi vină mie nimeni să-mi spună că un ofițer ar fi acceptat ca vreun subordonat să i se pișe pe mașină, în timp ce el e înăuntru. Dacă s-ar fi întîmplat așa ceva, dacă ăia nu erau împușcați pe loc, atunci erau de urgență programați pentru următorul tren spre frontul de Est. Nici să vrea un ofițer să tolereze sau să treacă cu vederea un astfel de comportament și nu putea, fără să riște el însuși să vadă stepa rusească, din cauza informatorilor infiltrați în toate unitățile militare germane. Așa că și fazele cu ”Tipperary Song” și discurile cu muzică franțuzească pică.

Regizorul a folosit scenele respective dintr-o dorință prea străvezie de a-i pupa în cur pe foștii dușmani, ceva gen: „Uitați, bă, că n-am fost toți cu Hitler, ba chiar și cînd v-am scufundat cîteva nave (ar fi fost culmea să nu scufunde măcar o navă, că atunci chiar că mai bine făcea un film cu mineri), dacă am fi putut, am fi salvat supraviețuitorii.”

Filmul mai are și o grămadă de faze proaste, cum e aia cînd aproape că sînt călcați de un distrugător, care mai degrabă vine peste ei decît să le trimită niște torpile, furtuna pe care ca submarin o înfruntă la suprafață (deh, efect dramatic), încărcăturile de adîncime care explodează lîngă ei, deși o bombă dintr-aia, care avea de la 500 de kg în sus putea rupe în două un submarin de la 100 de metri (prin unda de șoc, de aia erau lansate de avioane și nu de nave pentru că puteau fi ele însele afectate), pe urmă sînt atacați prin surprindere DE AVIOANE, pe care în mod normal le auzi de la 10 kilometri, etc., șamd.

Quote

Daca juca Bruce Willis sau Arnold sigur submarinu' ala ajungea pana in Londra cu miiii de nave si avioane distruse pe traseu.

N-a fost nevoie de Bruce Willis, germanii CHIAR AU SCUFUNDAT 3000 de nave aliate (mda, am exagerat cu zecile de mii, sorry), și au pierdut 680 de submarine în WWII.

Quote

Ai vrut sa vezi un film de actiune ?
Cauta "Rescuing Pvt Ruyan" .
Mai degrabă caută tu (sau căutați voi) și vedeți ”The Cross of Iron”, un film din 1977, despre armata germană așa cum ar fi trebuit să facă nemții, dar l-au făcut englezii (e drept, în coproducție cu Germania). Mă întreb dacă Petersen a văzut filmul ăsta, înainte să facă penibilitatea asta de film.

#14
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Stepa ruseasca?
Da o patrula in Atlantic era o croaziera? ca sa-l citez pe un subofiter din film.
Personalul pentru submarine era selectat dupa alte criterii:
- cunoasterea meseriilor ( lacatus, sudor, mecanic )
Pentru niste marinari de submarin era firesc sa se poarte asa
inainte de a pleca in larg, deoarece nimeni nu stia daca se vor intoarce inapoi vreodata.
Dar scena ceea in care un anonim  arunca o carpa murdara in fata corespondentului de razboi
este exgerata.

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Poststormwatch, on 22nd November 2010, 15:17, said:

Să nu-mi vină mie nimeni să-mi spună că un ofițer ar fi acceptat ca vreun subordonat să i se pișe pe mașină, în timp ce el e înăuntru. Dacă s-ar fi întîmplat așa ceva, dacă ăia nu erau împușcați pe loc, atunci erau de urgență programați pentru următorul tren spre frontul de Est. Nici să vrea un ofițer să tolereze sau să treacă cu vederea un astfel de comportament și nu putea, fără să riște el însuși să vadă stepa rusească, din cauza informatorilor infiltrați în toate unitățile militare germane.

Amice, aia de s-au pisat pe masina erau la chef, in timpu' liber, nu in misiune.
Insubordonare o fost cand s-a panicat mecanicu' si a venit capitanu' cu pistolu'. Aia nu se pune?

Quote

Regizorul a folosit scenele respective dintr-o dorință prea străvezie de a-i pupa în cur pe foștii dușmani, ceva gen: ?Uitați, bă, că n-am fost toți cu Hitler, ba chiar și cînd v-am scufundat cîteva nave (ar fi fost culmea să nu scufunde măcar o navă, că atunci chiar că mai bine făcea un film cu mineri), dacă am fi putut, am fi salvat supraviețuitorii.?

Paaai initial (crezi sau nu) se salvau supravietuitorii.

Quote

Filmul mai are și o grămadă de faze proaste, cum e aia cînd aproape că sînt călcați de un distrugător, care mai degrabă vine peste ei decît să le trimită niște torpile

Paaaai (crezi sau nu) distrugatoarele mai treceau peste submarine. Si distrugatoru' nu da cu torpila in submarin.

Quote

încărcăturile de adîncime care explodează lîngă ei, deși o bombă dintr-aia, care avea de la 500 de kg în sus putea rupe în două un submarin de la 100 de metri (prin unda de șoc, de aia erau lansate de avioane și nu de nave pentru că puteau fi ele însele afectate), pe urmă sînt atacați prin surprindere DE AVIOANE, pe care în mod normal le auzi de la 10 kilometri, etc., șamd.

Pfuai. No stai asa:
- incarcaturile alea nu aveau de la 500 de kile in sus, ci maxim 350.
- navele aruncau intr-o veselie incarcaturi.
- restu' nu tare am inteles: adica aruncau avioanele incarcatura dupa care erau atacati de avioane prin surprindere pe care le auzi de la 10 km?

Edited by edy_wheazel, 22 November 2010 - 16:04.


#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu stiu de ce, dar pe mine m-au fascinat submarinele. Si in special cele germane, asa ca citit multe carti despe ele.
(Nu spui cate, pt ca e o discutie separata in http://forum.softped...wt...=0&start=0.. si mai departe). De aia presupun ca imi pot da nitel cu parerea.
Sper ca multe randuri de mai jos sa va arate de ce mie mi-a placut si mai ales cum am inteles eu acest film.
stormwatch
Nu stiu cati ani ai dta, ca sa vorbesti de momente cu adevarat stresante din experienta dumitale de viata.
E clar ca desi nu sunt capitan de submarin, atat in viata profesionala cat si in cea de zi de zi, a trebuit sa imi controlez bine nervii.
Sa exemplific. Sa zicem ca unul din momente a fost cand l-am gasit pe taica-meu rece.
Cineva trebuia sa dea telefoane sa cheme un doctor care sa confirme decesul, iar dupa aia sa aranjeze inmormantarea, sa isi ia liber de la job, sa anuntie rezerva de la job, sa caute pompele funebre, ..
Si da, sa ridice si moralul sotie, care desi nu ii era ruda decat prin alianta nu il displacea, asa ca afost socata.
Abia dupa aia poti sa iti exprimi sentimentele, adica sa plangi...

Sau la job, cand faci parte dintr-un angrenaj si unul dintre oameni nu se misca cu talent, punand in pericolul munca echipei din care faci parte. Mai ales cand sti ca atata poate si ca nu ii poti cere mai mult, dar nu ai decat 2 maini si nu te porti impartii in 2. Si banda trebuie sa mearga..

Ce faci si cum zici atunci? Te lasi prada enervari sau incerci sa depasesti situatia? Nu-i asa ca trebuie sa speri sau sa fortezi si calmul tau autoimpus sa ajunga si la ceilalti...

Un supraveituitor dintr-un submarin poveste cum in mijlocul unui atac capitanul lui a luat o carte si o citea extrem de concentrat. Dar abia dupa o ora echipajul a realizat ca era cu titlul invers...

Faza cu carpa. Fiecare om din submarin stia o meserie, asa ca era util echipei in asamblu. Corespondentul cu ce contribuia practic in afara ca ingreuna ubootul cu greutatea lui, le miscora portia de haleala, apa si mai ales de aer?  
Nu-i asa ca atunci cand esti intr-o situatie extrema te gandesti la astea? Scuze pt exprimare murdara, sper sa nu ma warn-uiti pt asta, dar nu-i asa parca iti vine sa spui ceva de genul"  Da-l in ...puii... mei de baietel simpatic, dar imi era si mai simpatic daca nu imi..."

Furtuna la suprafata.
Cand acumulatorii nu te tin decat cateva ore si nu sti cand "cazi" peste dusman, sau el peste tine, dta cu ce ai alege ca sa mergi? Mai ales ca sti ca atunci si daca te va prinde cu ei goi, cam esti mort nitel, nu-i asa?

Cat despre ce au facut in prima faza a razboiului submarinele nemtesti convoaielor, de ex lui PQ17, ask Gogu. Sau http://uboat.net/ops...oys/battles.htm
Sau citeste "Potcoava de aur" despre un tip http://uboat.net/men/kretschmer.htm care isi baga noaptea ubotul in mijlocul convoiului.. Dta unde crezi ca erau amplasate cele mai laptoase si grase nave?
Cine o fi inventat termenul "O torpila= o nava", de ce oare, si cam cu ce efecte..

Explicatii tehnice
Ca inginer electronist stiu bine ca in al doilea razboi mondial electronica era nu chiar foarte dezvoltata.
Asa ca un distrugator nu putea auzi un submarin mai ales cand avea viteza mare pt ca elicile lui producea un zgomot care il masca pe cel al ubotului.
Da, azi exista sisteme de filtrare si identificare adecvate. Dar astea necesita o matematica absolut cumplita, crede-ma, am trecut prin ea, plus puteri de procesare ale semnalelor care atunci era de domeniul visului.
Cand mi-am facut primul calculator HC85, avea procesor de 3.5MHz. Azi, cand unul cu o freventa de 1000 mai mare (adica 3,5GHz e ceva banal, gandesti altfel.
Pana cand nu s-a inventat un dispozitiv electronic special-tubul numit "clistron reflex", care cam incalca vechile principii ale fizicii -radarul din acea epoca nu putea detecta submarinele la suprafata. Pt ca e foarte greu sa vezi ceva de nici 5m inaltime *3m grosime. Pur si simplu e prea subtire, nu ofera semnatura radar pt ca semnalul reflectat e prea mic.
In plus nava pe care te afli se clatina, ca e pe valuri, semnalul se reflecta si de apa marii, de nori, de stropii de ploaie, apare clutterul, (da, vine din engleza si se traduce prin harababura) si nu mai intelegi nimic.
Iar intr-un avion care trebuie sa zboare multe ore deasupra oceanului fiecare kg de incarcatura conteaza. Degeaba ai radar, daca acesta are nevoie de o sursa de energie pe care avionul nu o poate transporta.
(Am facut cursuri de "Aparatura de la Bordul Aeronavelor" si respectiv de "Radar" in facultate, asa ca vorbesc din stiute).
In plus apa oceanului nu e perfect omogema. Are portiuni de temperatura si salinitate diferita.
Sper ca ai inotat in ea. Spune ca nu ai simtit asta la nici 50m de mal, de ex la Mamaia...
Asa ca sonarul  trimite o unda care practic nu se va propaga chiar drept. Sa nu uitam ca exista si curenti submarini. Deci se va reflecta dupa cum vrea mediul in care se propaga..
Morala:
O sa crezi ca acolo e in zona cutare si arunci grenada. Dar de fapt ubootul e la o distanta suficienta ca sa face sa fie doar zguduit nu si gaurit defintiv. Atunci distanta fatala era de 50m..

Problema de fizica. Cum lansezi ceva asupra cuiva aflat in miscare cu viteza v1 si la adancimea h, sa zicem 150m ca sa ajunga in raza mortala?
Date: Viteza ta initiala este v2, viteza medie cu care coboara grenada v3. Am zis medie pt ca nu ai de unde sa sti salinitatea apei la 25m, si nici la 75.
Si nici daca exista sau nu curenti submarini care au viteza v4, grosimea d.
Sa zicem, ca astia deplaseza grenada cu niste metrii buni fata de verticala lansarii. Adaugati cat face ubotul la viteza maxima in secundele care trec de la lansare pana la explozia grenadei  ..
Morala sfera mortii poate fi depasita. Da, explozia te zgaduie, dar in esenta poti scapa...

Edited by Prien, 22 November 2010 - 17:52.


#17
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Poststormwatch, on 22nd November 2010, 15:17, said:

erau lansate de avioane și nu de nave

Eu zic ca inainte sa postezi asa prostii mari sa bagi nasul in carti sau in internet ca deh, e mai lesne , generatia asta nu prea mai citeste nimic...:thumbsdown:

#18
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postlawrence38, on 22nd November 2010, 20:31, said:

Eu zic ca inainte sa postezi asa prostii mari sa bagi nasul in carti sau in internet ca deh, e mai lesne , generatia asta nu prea mai citeste nimic...:thumbsdown:
Distrugatoarele aruncau bombele de adancime, nu avioanele.
Avioanele descopereau submarinele care pluteau la suprafata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate