Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#5059
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
[ https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/15037073_1336844276335087_6900096376524969012_n.jpg?oh=422b15fb441a9125b6843d73820527f2&oe=588C1DAF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici e offroad serios? Ca nu as avea tupeul sa ma bag pe cursiera.

#5060
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Cu un ciclocros sau cursiera cu cauciucuri mai late merge.

#5061
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
pe 700x32/35/38 mergi fara probleme pe acolo.

#5062
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mergi, dar nu la fel de repede sau comod. Nu e atat de convenabil sa admiri peisajul din cauza pozitiei mult mai aplecate. Cand mergeam cu cursiera mai tineam mainile sus, pe ghidon, dar nu mai ajungeam rapid la frana. Totusi puteam intoarce capul mai usor.
Sau de ex pe aici, eu imi permit sa merg cu 30km/h, dar cu cursiera mi s-ar parea riscant, mai sunt pietre. Ceva mai incolo este o portiune de pietris. Se scufunda roata mea lata, una de cursiera nu are nici o sansa.
Da ,e misto o cursiera, dar strict pe sosea perfecta, nu in oras sau pe judetene sau comunale.

#5063
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
E hai sa nu exageram.Nici prin strainatate nu au toti sosele asa grozave.Paris-Roubais e pe pavate si acolo se merge cu cursiera.Atunci noi ca ieseni doar pe centura sa mergem ca acolo   e bun si pe european.N-am cursiera,dar daca as avea as pune cauciucuri mai late si as merge peste tot pe unde as putea.

#5064
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
@luci : postarea mea de azi...  #5058
Nu incurajez mersul pe curiera in oras, am incercat si imo nu e practic.

Iar majoritatea dintre noi nu avem asa drumuri in oras, daca ar fi unul l-as ocoli Posted Image

Dar am mers pe drumuri proaste cu niste baieti pe cursiere si nu i-au deranjat gumele 23c...deci sunt si unii care suporta asa ceva.

Edited by sirgoofy, 11 November 2016 - 18:56.


#5065
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Nexus11, on 11 noiembrie 2016 - 18:35, said:

Atunci noi ca ieseni doar pe centura sa mergem ca acolo   e bun si pe european.
Cu cursiera am mers pana la Sculeni si la Ungheni. Spre Sculeni pe europeana e perfect, dar daca vrei sa iei curba din Vanatori spre Horlesti sa te intorci in oras pe la Breazu, nu mai e distractiv. Pe cealalta parte, spre Ungheni, iesirea din oras e de groaza. Nu ca dupa aceea ar fi ok, placile de beton au spatii intre ele, asfalt este doar de la Cristesti pana la Ungheni.
Hai ca vrei sa mergi spre Comarna. Drumul e perfect, dar daca vrei sa te intorci pe langa Prut, pe la Chicerea sau Moreni, hehe, pietris pe jos.

Cei din cluburi care merg cu cursierele nu se plimba pe langa oras, pe drumuri de tara, o taie pe E85 sau DN24. Personal nu mi se pare mare distractie sa mergi ore intregi de nebun pe sosea, fara sa te mai opresti sa admiri peisajul sau sa mananci un harbuz pe marginea drumului :)

 sirgoofy, on 11 noiembrie 2016 - 18:36, said:

Iar majoritatea dintre noi nu avem asa drumuri in oras, daca ar fi unul l-as ocoli Posted Image
Le mai ocolesti, dar nu ai cum mereu. Drumurile bune sunt aglomerate cu masini, cele laterale ... proaste in general.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5OWhF96xx04?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam sinucigas tipu`, eu nu as avea tupeul sa ma bag printre masini ca el. Vad ca nici la treceri nu se da jos de pe bicicleta.

 sirgoofy, on 11 noiembrie 2016 - 18:36, said:

Dar am mers pe drumuri proaste cu niste baieti pe cursiere si nu i-au deranjat gumele 23c...deci sunt si unii care suporta asa ceva.
Am mers si eu cu grupul prin padure si cei cu rotile inguste injurau printre dinti radacinile copacilor. De putut se poate, dar nu stiu cat rezista la abuzuri cursiera sau biciclistul.

#5066
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
"Acest clip nu arata modul meu de a merge prin oras cu bicicleta" Asa apare in prima secunda a filmului.Omul merge asa ca sa arate ce poate face cu acea bicicleta.

#5067
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
E un mtb, nu? Nu face acrobatii cu o cursiera. Dar individul face slalom printre masini in toate clipurile lui.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0HYxII7YD5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5068
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am facut praf monstrul, noroc ca am sarit la timp. Dauna totala, 2000 de euro. Sa vedem ce va urma... cu cadrul din carbon m-am lamurit. Imi pare rau ca n-am poze sa va arat, s-a dus si telefonul o data cu bicicleta. :lol:

#5069
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Nu stiu despre ce monstru vorbesti dar daca iti place sa te dai agresiv si sa-ti zdruncini creierii in mod evident asta nu se face cu full suspension carbon de xc sau ce foloseai matale acolo. Iar dauna totala nu prea vad cum ar putea fi ca doar n-ai sarit cu ea de pe bloc, tot mai ramane un schimbator, poate furca sau shock-ul pe care sa le poti valorifica pentru a-ti mai reduce din pierderi.

#5070
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Era o bicla de downhill. Câteodată băiatul face și videoclipuri interesante.

#5071
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
face, face, dar la felul cum merge printre masini e foarte norocos ca n-a avut accident pana acum imo

#5072
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Salutare...azi i-am achizitionat prietenei noua bicla..14 Februarie deh..Bicla este una pliabila la pretul de 1000 ron.BICICLETĂ HOPTOWN 320 20"...Pareri va rog...

Attached Files


Edited by taxi1234, 14 February 2017 - 23:43.


#5073
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
pe vremuri am avut si eu un pegas pliabil, cred ca a fost pliata 1 singura data... adica nu stiu de ce ai luat pliabila.

Bicicleta probabil e ok, dar inceata si potrivita doar pt alei de parc sau piste de biciclete.
Iar greutatea de peste 14 kg e peste multe mtb-uri, deci va fi si mai inceata.

Daca nu foloseste functia pliabila as returna si as lua Origin 99 (roti 28") la 750lei, varianta dama.

#5074
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
sirgoofy...Pliabila a trebuit sa fie ca nah...asa a dorit.Are si masinuta mica,portbagajul mic si parca totul este ultra compact,infine.De greutate asa este ...este grea...cred ca 14kg este mai grea chiar si decat rr-ul meu cu tot cu noroi pe el.Sistemul de pliere este intradevar bun prin QR..insa pretul totusi parca este mare pentru o bicla cu deraior SIS si maneta Revoshift.Viteza cam prinde...probabil din cauza foii care este enorma,nici nu stiu ce dimensiune are dar este enorma.Oare ce reacu costuri de productie au avut ei la bicla asta de costa atat pret final cu echiparea asta...Ah...nu e ca sistemul de la Pegasul vechi.Principiul este cam la fel doar ca pe asta o pliezi cam cat un ventilator de birou.Mai era una la 600 roni fixie dar cheala rau...si difera putin si sistemele de pliere.La asta vad ca tija care teoretic leaga pipa de furca este conica in ambele capete...oare cum naiba dau ghidonul mai jos ca din video pe you-tube nu mi-am dat seama.

#5075
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pliabila e buna pentru ca incape usorin masina, darin rest nu prea are rost. Pentru o simpla plimbarein oras greutatea este irelevanta. Oricat de grea ar fi, nu oboseste nimeni dupa cativa km.

#5076
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Greutatea se simte cand o urci/ cobori pe scara, plus urcat/ scos din masina, pt o femeie cam mult 14.5kg imo
Dar asta e, pliabile mai usurele sunt mult mai scumpe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate