Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#4987
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Fix la fel ca si la alea pe arc, o desfaci, o cureti, ii schimbi uleiul din brate si gata. Daca vrei poti sa umbli si la camera de aer, scoti pistonul, il ungi cu putina vaselina de calitate, eventual pui putin ulei si aia e.
Ce furca ai ?

#4988
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Rockshox xc30 gold tk.Oricum nu o să mă apuc sa o servisez singur.Furca este noua.Cand am folosit-o prima oară s-a uns singură ca să zic așa(se vedea un strat ca de ulei, doar că mai vâscos), s-a adunat praf și am șters brațele cu un șervețel umed.Ma interesează cu ce să curăț brațele(dacă sa pulverizez apa cu puțin săpun de vase sa se înmoaie mizeria și apoi să șterg cu șervețel umed) și dacă trebuie să ung cu ceva apoi.Am văzut un spray brunox deo suspension fork.

#4989
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Salutare ! Simt o vibrație în ghidon, care se accentuează pe măsură ce viteza crește.Aveti idee de la ce poate fi ? Dacă ridic bicicleta si învârt roata din față nu se întâmplă nimic, deci butucul față (zic eu) iese din ecuație.Sa fie de la cuvete ? Și mai aud un zgomot de la transmisie când pedalez, aș zice că vine de la ansamblul pedalier.Schimbatoarele sunt reglate, nu folosesc combinații in care lanțul e în diagonală și nici nu atinge cage-ul de la schimbatorul din față.Daca ridic bicicleta de spate si învârt pedalele se aude zgomotul destul de pronunțat (nu e zgomot clasic de lanț ) si parcă se simte o vibrație, ca și cum ar agăța/atinge ceva.

LE: Acea vibrație în ghidon nu e permanenta, la viteze mai mici de 15km/h nu simt.

Edited by ALPINAs, 02 September 2016 - 18:05.


#4990
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Ca sa verifici cuvetele, ridici bicicleta de fata si rasucesti de ghidon, cum ai vira, in ambele parti. Daca se misca cam greu e prea strans. De asemenea, atentie daca agata, atunci e ceva uzat si trebuie schimbat.
Pentru joc, franezi de fata si incerci sa misti bicicleta inainte si inapoi (cu ambele roti pe sol), succesiv si repede, Nu se va misca dar daca are joc in cuvete, se va simti.
Pentru problema cealalta, daca se aude, foloseste urechea, apropiind-o de diferite parti care pot fi cauza.
Pentru a verifica axul de angrenaj, intai vezi daca are joc, ca asta e simplu. Apoi, pentru a depista alte probleme trebuie sa dai lantul jos si sa invarti usor de brate, vezi ce simti, apoi le lasi sa se opreasca liber si vezi momentul opririi.

Edited by wyo, 02 September 2016 - 19:20.


#4991
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Am uitat sa precizez ca bicicleta e noua.Am ridicat-o cum ai spus si am învârtit de ghidon, nu simt nimic în neregulă, mișcarea se face cu ușurință, nu aud zgomote.Am pus frana față și am mișcat față spate, se aude un zgomot dar pare să fie de la frâna

#4992
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Daca e noua de la magazin, presupun ca ti s-a spus de o revizie gratuita si poate chiar obligatorie. Daca nu, ai garantia. Din pacate, mecanici buni care sa rezolve bine (orice) probleme sunt cam putini. Dar o bicicleta noua e de presupus ca nu are ceva complicat de rezolvat. Posibil si ca pe masura ce mergi, sa mai si dispara din manifestarile descrise (si sa apara altele).

#4993
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
mergi la un service sa se uite un baiat mai priceput.. asta se verifica in cateva secunde.

#4994
cristianc28

cristianc28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.01.2011
Pt roata din fata verifica si qr-ul,poate nu e strans sufficient. Asta nu inseamna ca trebuie sa-l strangi ca Dorel.
Uneori zfomotele pe care lumea crede ca vin din pedale,butuc pdalier sau pinioane vin de la sa sau de la tija de sa.

#4995
trialboj

trialboj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.12.2007
Nu stiu daca e off, dar nu am gasit un topic mai bun.

Deci, am gasit un traseu de mtb langa Oradea in padurea Felix. E cam abandonat, si as vreau sa-l fac niste renovare, construiesc niste rampe noi, etc.

Nu stiti la ce pret e un camion de pamant? Cu livrare? Ati facut asa ceva?

Ms

#4996
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am vazut cu 150 lei de camion, dar e de munca sa il "aranjezi". Chiar sunt curios cum il cari pe traseu, cu galeata?

#4997
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Salut! Vreau sa imi cumpar o bicicleta de oras. Doar pentru mers de colo colo si eventual de carat o sacosa pe corn.
Voi ce parere aveti despre https://www.sportadd...2895-model-2015
Merita banii, si eventual sa mai investesc in timp putin in ea?
Apropo, eu am 1,70. Acea bicicleta e disponibila in 2 marimi (480 si 530). Ce marime mi se potriveste? Din tabele cam reiese ca cea de 530 dar cineva mi-a zis ca e prea mare si sa imi iau de 480. Ma puteti lamuri va rog?
Si inca o intrebare. Sunt putine 8 viteze pentru oras? As putea schimba schimbatorul actual cu altul mai mare cu 11 viteze? Si ar merita sa investesc intr-un nou angrenaj si sa ii adaug si foi?

#4998
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
e o bicicleta f buna pt acei bani.

Dar nu stiu cat merita sa investesti in ea, adica eu as folosi-o cum e.
8vit sunt destul pt oras cat timp nu ai pante mari, atunci poate merita sa te uiti la biciclete hibrid sh pe olx/ etc, cu vbrake sunt la ~1000 si cu frane pe disc la 1200.
Ideea e nu lua o bicicleta ieftina si apoi sa bagi multi bani in ea, o iei si aia e, daca vrei upgrade iei una mai buna de la inceput.

Un thread unde s-a discutat mai mult de aceasta bicicleta

#4999
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014

 sirgoofy, on 02 octombrie 2016 - 16:13, said:

e o bicicleta f buna pt acei bani.

Dar nu stiu cat merita sa investesti in ea, adica eu as folosi-o cum e.
8vit sunt destul pt oras cat timp nu ai pante mari, atunci poate merita sa te uiti la biciclete hibrid sh pe olx/ etc, cu vbrake sunt la ~1000 si cu frane pe disc la 1200.
Ideea e nu lua o bicicleta ieftina si apoi sa bagi multi bani in ea, o iei si aia e, daca vrei upgrade iei una mai buna de la inceput.

Un thread unde s-a discutat mai mult de aceasta bicicleta
Multumesc de link. Am gasit in acel topic cam tot ce voiam sa stiu despre bicicleta.

#5000
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014

 sirgoofy, on 02 octombrie 2016 - 16:13, said:

e o bicicleta f buna pt acei bani.

Dar nu stiu cat merita sa investesti in ea, adica eu as folosi-o cum e.
8vit sunt destul pt oras cat timp nu ai pante mari, atunci poate merita sa te uiti la biciclete hibrid sh pe olx/ etc, cu vbrake sunt la ~1000 si cu frane pe disc la 1200.
Ideea e nu lua o bicicleta ieftina si apoi sa bagi multi bani in ea, o iei si aia e, daca vrei upgrade iei una mai buna de la inceput.

Un thread unde s-a discutat mai mult de aceasta bicicleta
Tu cam ce bicicleta mi-ai recomanda sa fie asemanatoare cu cea de mai sus pana in 1100 de ron?

#5001
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
doar sh gasesti in acei bani
https://www.olx.ro/o...html#115500dc95

#5002
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Revin si eu in acest topic aducand cateva sfaturi dupa un an si ceva de experienta in ale "ciclismului". Stiu, este putin vor spune multi dar mai bine un sfat in plus decat unul in minus.. Deci, am ales acum 1 an un DHS Teranna 2625 (https://www.sportadd...el-2015-26-inch) in ideea de a merge pe munte, eu stand in Piatra Neamt. Insa, dupa cateva drumuri montane mi-am dat seama ca turele pe munte nu prea sunt pentru mine (am si vreo cativa ani, peste 45 si dehhhh, nu mai e ca la tinerete). Atunci nevrand sa las bicla sa rugineasca in garaj am zis, sa incerc soseaua...Care, cu riscurile ei (tot felul de idioti de soferi, care mai de care...cunoscatorii stiu de ce :) :) m-a prins. Am inceput cu 20km, apoi 30, 40...si am ajuns si la 90km/tura...Ideea este ca nu prea am timp pe cat as vrea eu sa pedalez de aceea va sfatuiesc sa va ganditi foarte bine inainte de a investi intr-o bicicleta, pe unde credeti ca v-ar place sa mergeti si mai ales cat timp. Mersul prin padure presupune noroi, multa transpiratie, murdarie, etc, etc...Turele de sosea in schimb sunt mult mai curate insa sunt mai periculoase din cauza celor expuse mai inainte. De aceea, pana la a trece la o cursiera (BTW - m-am gandit la aceasta: Sprint, Monza Race, 2015 (https://www.sportadd...-negru-albastru) am modificat MTB-ul pentru a o transforma in ceva de trekking,  schimbandu-i: cauciucurile (cu unele de sosea), angrenajul pedalier (cu unul mai de sosea), ghidonul si cateva mici cosmetizari care sa ma ajute la turele de sosea.
Mi-am cumparat ceva echipament de pe sportdirect (marca Muddyfox care eu zic ca ofera un pret decent pentru o calitate buna) , acum astept sa vina iarna sa vedem ce vreme o mai fi sa vad pe unde sa mai merg. Acestea fiind spuse, profanul de mine va ureaza: ture lungi si fara inccidente!

#5003
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
ai spus esenta alegerii unei biciclete :), anume sa iei una potrivita la drumul tau !
Asta si marimea corecta sunt cele mai importante.

Totusi nu e arunca la cursiera, intai probeaza, de unde poti prieteni etc.
Eu de ex nu m-am putut obisnui cu lipsa totala de confort sau pozitia foarte aplecata.

Exista biciclete destul de rapide, nu chiar ca o cursiera dar mult peste mtb-uri...

Nu prea inteleg de ce i-ai schimbat angrenajul, imi e greu sa cred ca ai ajuns la limita celui original, adica poti pedala raport mai greu de foaie mare + pinionul cel mai mic pe un mtb pana la urma...

#5004
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

 sirgoofy, on 09 octombrie 2016 - 17:13, said:

ai spus esenta alegerii unei biciclete Posted Image, anume sa iei una potrivita la drumul tau !
Asta si marimea corecta sunt cele mai importante.

Totusi nu e arunca la cursiera, intai probeaza, de unde poti prieteni etc.
Eu de ex nu m-am putut obisnui cu lipsa totala de confort sau pozitia foarte aplecata.

Exista biciclete destul de rapide, nu chiar ca o cursiera dar mult peste mtb-uri...

Nu prea inteleg de ce i-ai schimbat angrenajul, imi e greu sa cred ca ai ajuns la limita celui original, adica poti pedala raport mai greu de foaie mare + pinionul cel mai mic pe un mtb pana la urma...

Am probat SCOTT-ul lui socrul meu. E bestiala...Posted Image Angrenajul l-am schimbat si din cauza ca era stramb, nu stiu, din fabrica, de la transport, am trantit-o eu (cu toate ca nu-mi aduc aminte)...Wherever. Asa cum spuneai si tu sa te gandesti de 1000 ori la ce o vei folosi..."Toate e bune dom'le, numai sa-si faca treaba!" Posted Image

BTW - ce zici de Monza aia? (mi-a placut de la review-ul de pe freerider http://www.freerider...2015-87168.html)

Edited by johnnybegoode, 09 October 2016 - 17:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate