Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#4069
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Sunt multumit de cum merge, am rulat doar 195km din mai anul trecut. Nici o problema, nu scartaie, nu trosneste, merge ca unsa la cele 14kg...

Rotile as vrea sa le schimb cu altele negre, simple. Mai astept pareri privind butucii pe filet, stiu ca sunt de generatie veche si casetele vin cu minim 8 viteze. Dpdv tehnic nu m-as baga la ora actuala sa fac vreo schimbare dar daca mai citesc poate o sa mi se para simplu.

Sau... vad ca exista butuci si probabil roti complete cu pinioane pe caseta cu 7 viteze: http://www.lapedales...-spate-7-viteze, as putea folosi ceva de genul pe ce am eu?

Edited by danghetau, 11 January 2015 - 17:33.


#4070
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
vezi si ce pinioane gasesti pt 7 viteze...posibil sa nu-ti placa raportul.
Sau schimbi jantele, daca butucii sunt buni.

WTF ? 195Km ?
Dupa ce scapi de galben faci macar 1950

Edited by sirgoofy, 11 January 2015 - 17:45.


#4071
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Ideea e ca as schimba roata spate sa nu mai fie pe filet, stiu ca asta implica sa fac niste modificari dar daca as gasi roata cu totul cu pinioane pe caseta si 7 viteze ar fi ok. Roata pe fata e simplu de schimbat.
Pot face o roata spate de la zero insa prefer sa fie facuta gata de fabrica.

#4072
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Am rezolvat-o in mare parte: am ales un set de jante din aluminiu, butuc spate cu pinioane pe caseta (7 viteze 11-28), butuc fata, spite si nipluri. Probabil cu tot cu montaj undeva la 350 lei, inclusiv transport.

#4073
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Am definitivat bicicleta, rotile sunt complete, caseta de pinioane a fost schimbata (11-28), camasile de la frana si schimbatoare schimbate, reglajele facute si totul este foarte bine, sa vedem la proba de drum.
Am mai luat doua camere si doua anvelope noi, rotile nu au rulat nici un metru.

#4074
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Să v-o arăt și eu pe Murga mea. Are o săptămână. A-nlocuit taiwaneza de oraș pe care am vândut-o. :)

Attached Files


Edited by ursamajor, 02 February 2015 - 21:01.


#4075
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Parcarea asta de biciclete mi se pare prea tare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pcZSU40RBrg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Probabil ca puteau sa o faca mai ieftin sapand o camera sub pamant cu o rampa pe care sa cobori si sa-ti legi bicicleta. Dar asta arata totusi ca atunci cand s-au gandit sa proiecteze o asemenea parcare n-au ales cea mai ieftina varianta si nici n-au facut-o de dorul lelii.

#4076
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am văzut într-un clip o soluție mai mișto: un turn de vreo 7-8 m de unde cobora o chestie în care îți agățai bicicleta și se ridica la înălțime. Pe bază de cartelă. Nu era public, ci pentru angajații unei firme. Se puteau parca vreo 10-12 bicle într-un turnuleț. Cu apărătoare de ploaie, cu tot. Dacă dau de clip îl atașez.

#4077
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 PhaseZ, on 03 februarie 2015 - 15:14, said:

Parcarea asta de biciclete mi se pare prea tare:

Probabil ca puteau sa o faca mai ieftin sapand o camera sub pamant cu o rampa pe care sa cobori si sa-ti legi bicicleta. Dar asta arata totusi ca atunci cand s-au gandit sa proiecteze o asemenea parcare n-au ales cea mai ieftina varianta si nici n-au facut-o de dorul lelii.

Solutia este interesanta, insa cred ca ca valoarea ei totala este extrem de mare. In Romania, nu cred ca s-a ajuns la nivelul in care trebuia sa se ia o decizie legata de parcarile bicicletelor. Noi inca suntem la stadiul de proiectat autostrazi. cultura latina vs. cultura japoneza

#4078
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Iac-acilea: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OcSD5MsQuVo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4079
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Complicatii inutile. Avantajul bicicletei este tocmai faptul ca o poti "parca" cat mai aproape de destinatie, nu la 2 km. Parcarile subterane sau aeriene sunt extrem de scumpe, nu cred ca vor fi din 100 in 100 de metri.

[ https://www.zoom-biz.ro/resources/company_products/Suport-parcare-biciclete-dBa0z.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ieftin si cu un paznic alaturi, sfant.

#4080
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ideea era siguranța mai bună. Bicicletele alea prinse cu lăcățele de fiarele alea te invită să le furi. Nu zic nu, și din copacul ăla ți-o saltă tuciuriul cu o prăjină, dar e mai greu.

Edited by ursamajor, 03 February 2015 - 20:20.


#4081
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Sunt puse in locurile importante din oras: gari, centru.
While cyclists everywhere are probably chomping at the bit for such a convenient parking solution, ECO-Cycle is especially necessary in Tokyo because of the city’s lack of available space and its heavily used public transit system. According to Gizmodo, 90 percent of the city’s 13.1 million residents commute to work by rail each day, and a third of them ride their bike to and from the train station. That’s a lot of bikes, and nowhere to put them. That is, except underneath the sidewalk.

Daca ciferele sunt adevarate inseamna vre-o 12 milioane de navetisti dintre care 4 milioane vin cu bicicleta la gara. Cat loc ar ocupa oare 4 milioane de biciclete parcate la suprafata? Un tub din acela are 7 m diametru, incap 200 de biciclete iar la suprafata ocupa cativa m2. Pentru insula lor supra aglomerata orice m2 conteaza. Costul instalatiei se ridica la 1,5 mil $ iar abonamentul lunar costa 22$. De fapt conceptul nici nu e nou, prima statie au deschis-o in 2010 si in prezent au 43.

Edited by PhaseZ, 03 February 2015 - 21:31.


#4082
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 ursamajor, on 03 februarie 2015 - 20:18, said:

Ideea era siguranța mai bună.
Pai o poti baga intr-un seif de 5 tone daca vrei sa fii sigur ca nu dispare.

 PhaseZ, on 03 februarie 2015 - 21:27, said:

Costul instalatiei se ridica la 1,5 mil $ iar abonamentul anual costa 260$.
Tokio e Tokio, Romania e Romania. Nu cred ca e nimeni nebun sa plateasca atat pentru a-si parca bicicleta in Bucuresti, de exemplu. Noi nu avem piste decente si ne gandim la parcari hightech :)

#4083
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu prea e practică soluția cu seiful. Cele arătate de noi, deja există.

#4084
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Era o gluma ;). Dar gandeste-te ca 240 dolari, cat e un abonament, e uneori mai mult decat costa o bicicleta. Noi avem nevoie de solutii mai simple si ieftine. Plus ca nici nu exista asa multe biciclete in orasele noastre incat sa merite investitia.
Cea mai eficienta solutie ar fi inregistrarea bicicletelor intr-un registru național,  asigurarea lor si obligatia de a avea acte la vehicul.
Multe biciclete se fura din scarile blocurilor,  asta e principala problema. Din oras, unde e circulatie si popor, e mai greu.

#4085
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
referitor la siguranta.

fiica mea sta intr-un bloc de asta modern cu "parcare" de biciclete in casa scarii. de Craciun, i s-a furat bicicleta, ma rog au fost furate vreo 3 in acelasi timp. Blocul este prevazut cu interfon, camera de supraveghere (numai externa) dar, na .
desi eu am crezut ca e pierdere de timp, ea s-a dus la politie cu seria bicicletei luata de pe factura si o poza.
Big surprise (pentru mine) acu' o saptamana a primit telefon de la politie sa se prezinte pentru recunoasterea obiectului, iar acum e in (re)posesia bicicletei, care , ca fapt divers, trecuse deja prin 3 maini :D

Morala: incercati sa reclamati furtul la politie, e posibil sa aveti noroc.

#4086
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Ati iesit anul acesta pe undeva sau obisnuiti sa iesiti iarna?
Eu am iesit doar prin oras cand a nins acum 2 zile ca sa vad cum se comporta bicicleta pe zapada. Am creste mari, asa ca nu a fost mare problema, dar tot mai derapezi in curba si zapada te incetineste.

Edited by caroline_hi, 04 February 2015 - 10:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate