Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#4051
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
N-am treaba in oras, doar de acasa pana la iesirea din el, adica 1 km.
Cand ajung in orasul celalalt admir ce-i de admirat si merg mai departe, pe sosea.

Teoretic as purta ghiozdan, dar ma-nfierbanta rau pe spate, cred ca o sa iau o geanta de pus pe cadru.



#4052
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
In cazul unui traseu de 80-100 de km, daca prinzi o portiune de 10 km cu drum stricat, poti suporta , sa mergi cu o viteza de 20 km/h. Dar sa mergi doar pe drum de ala, este exculs. Eu cand am mers pe traseul de mai sus, facea parte dintr-o tura de 160 de km, era singura cale de a ajunge de la Soveja catre Lepsa, tranversand muntele.

 sirgoofy, on 20 decembrie 2014 - 06:20, said:

Mergi des cu ea prin oras ?
Cu rucsac in spate ?
De asta m-am intors de la cursiera, nu vreau sa dau multi bani ca sa ma chinui mai tare, singurul avantaj ar fi o viteza putin mai mare, momentan sunt pe un hibrid cu roti de 700x25


Nu merg asa des prin oras , doar cand ies pe la ture si trebuie tranversat. Eventual cand  am chef sa ma duc intr-un parc (vorbesc de Bucuresti, cand sunt la facultate) , ca in rest locuiesc intr-un oras mic, unde in weekend dai de 20 de masini prin tot orasul. Si nu prea folosesc ghiozdan.

Cursiera o folosesc pentru ture lungi, inca nu detin o bicicleta strict pentru oras/mers la cumparaturi/munca. Dar daca va fi cazul, cred ca o sa merg si eu pe un model ieftin, ca parca nu as lasa bicicleta mai scumpa cat timp fac cumparaturile intr-un magazin.

Edited by gozmyn, 20 December 2014 - 13:04.


#4053
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Incape o cursiera asamblata ( doar cu roata fata scoasa) intr-o masina, ca nu cred ca o voi putea tine acasa iarna?

Dupa ce vine pachetul, pot sa o asamblez eu, sau trebuie sa ma duc la un service, ceva ( sa nu pierd garantia )?

Edited by edy12345, 23 December 2014 - 15:12.


#4054
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Nu pierzi garantia. E bine sa o duci, nu vei putea face singur reglajele la schimbatoare. La frâne e posibil să le reglezi singur... Legat de trsp, nu știu... posibil să intre.

#4055
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Multumesc :) o s-o asez cumva pe bancheta din spate.

#4056
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Reglarea schimbatoarelor si a franelor sunt chestii de baza. Chiar daca nu le stii se pot invata in maxim o ora:5-10 minute cautat tutorial pe youtube. 10-15 minute urmarit tutotrialul si inca 30 de minute prima reglare. Dupa alte cateva repetari nu-ti va lua mai mult de 10 minute.

O bicicleta noua expediata prin posta vine reglata. Sau cel putin asa trebuie. Ea este asamblata de magazin, reglata si verificata. Apoi i se desfac rotile, ghidonul, pedalele si impachetata. Ca poate nu e reglata la perfectie se mai intampla dar sa nu fie deloc e ilegal. E ca si cum ai pleca din magazin cu bicicleta si franele lasate asa..liber.

Cursiera mea incape cu totul in masina daca rabatez bancheta din spate. Culcata pe o parte si cu ghidonul la 90 de grade astfel incat roata din fata sa stea intre scaune si bancheta. Dar e mai simplu sa scoti roata din fata. Ai grija sa o pui pe partea opusa lantului.

Exista solutii ceva mai profesioniste de genul. Daca nu vrei sa dai 70 de euro iti poti face tu singur, conceptul e foarte simplu.

#4057
valipmatei

valipmatei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 04.09.2011
Aveti idee cum se poate duce laptopul cu bicicleta (si nu vorbesc de cosulet ci de ceva gen rucsac)? Multumesc! Sarbatori fericite!

#4058
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,972
  • Înscris: 06.09.2008
cumperi un rucsac de laptop.
Sunt si unele speciale pt ciclism, sa fie pt diagonala laptopului tau.
Mai scumpe decat un rucsac de laptop simplu, evident.

#4059
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Am fost ieri in showroom-ul Canyon de la Koblenz. O experienta foarte frumoasa, oamenii stiu sa-si faca imagine. Inca de la intrare mergi pe un culoar lung unde sunt expuse diferite cadre si modele. Si cand zic expuse, chiar sunt, precum operele de arta, puse pe suporturi si luminate frumos. Chiar si sala principala e aerisita cu doar cateva modele expuse. O multime de angajati, tineri si de la inceput a venit unul la mine si s-a oferit sa ma ajute. Cum stiam deja ce caut mi-a luat masurile si mi-a recomandat o marime. Mi-a adus apoi modelul respectiv sa-l testez, au o parcare mare si poti sa incerci acolo bicicletele. Asa ar trebui sa fie un magazin adevarat de biciclete.

Ma dusesem acolo sa incerc Endurance Al 7.0 Ei spun ca este una dintre bicicletele cele mai comode de pe piata atat din cauza geometriei cat si a tot felul de tehnologii de absorbtie a socurilor. Insa pentru mine testul a fost neconcludent. Cadrul ar trebui intr-adevar sa fie mai comfortabil, cu un TT mai scurt cu cativa mm si un HT cu 3cm mai inalt decat decat ce folosesc in prezent. Dar cred ca sunt prea obisnuit cu bicicleta mea. Pentru ca mi se parea o pozitie foarte diferita. Am pedalat vre-o 30 de minute si parca incepeam sa ma acomodez. Dar tot nu puteam sa zic daca e comfortabila sau nu.

Ma voi mai duce si pe la showroom-ul de la Radon, vazusem un model foarte ok calitate/pret: Radon Sage 7.0. Din pacate nu apare inca ca fiind fabricat pentru 2015.

Pana acum eram ferm convins ca voi cumpara un model de la Rose: Pro 2000 SL. La 1000 de euro venea cu Shimano 105 5800 si un cadru super usor. cam 1200 de grame. Si avantajul era ca puteai sa-ti configurezi bicicleta platind doar diferenta intre componentele standard si ce vrei tu; si as fi vrut sa mai pun 200 de euro ca sa upgradez rotile. Din pacate aceasta optiune a fost disponibila doar la inceput si din nu stiu ce motiv au retras-o. Asta e, nu intotdeauna rabdarea e  o virtute.

Edited by PhaseZ, 28 December 2014 - 15:53.


#4060
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Ce părere aveți despre Merida Speeder 500 ?

#4061
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
http://www.bicicleta...rodus/biciclete

#4062
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 Arizona, on 04 ianuarie 2015 - 11:45, said:

Ce părere aveți despre Merida Speeder 500 ?


Arata bine, este echipata pe masura. Vad ca are transmisie pentru cursiere , vrane pe disc, ceea ce ma duce cu gandul ca poate fi utilizata si pe post de ciclocross, daca va avea anvelope mai groase , pentru aderenta. Singura problema la ea va fi pretul care nu este tocmai mic.

#4063
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Mulțumesc mult pentru răspuns. Mă interesează strict pentru asfalt, Speeder-ul se va alătura unei Big.Nine Team Issue care va duce în continuare greul off-road. Aștept doar să vină sezonul... Mulțumesc încă o dată!

#4064
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Pentru nimic!

Daca vrei bicicleta strict pentru asfalt, de ce nu te uiti si la o cursiera? Nu zic ca cea din link-ul tau nu ar fi buna, din contra, o poti folosi pe niste drumuri mai stricate, insa o cursiera iti aduce anumite beneficii din punct de vedere al pozitiei. Cand vine vorba de stat in sa mai mult de 3-4 ore, trebuie sa te gandesti si la cate pozitii iti ofera ghidonul. Cel de la Merida e cam limitat.

#4065
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Tocmai poziția de pe cursieră mă face să o evit. În toate ieșirile mele de peste 3-4 ore, tendința pe care o am este să mă ridic în șa spre o poziție cât mai verticală ca să-mi dezmorțesc spatele. Așa că nu mă văd stând și mai aplecat față de poziția în care oricum stau deja. Nu mă interesează performanța, merg cu bicicleta doar pentru "fun"-ul propriu și personal. Și ai perfectă dreptate, mă așteaptă zone cu asfalt (foarte) denivelat și piatră cubică. Așa că un pic de robustețe în plus la coborârile (foarte) rapide pe așa ceva nu poate fi decât ceva de preferat.

#4066
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Acum am inteles. Te-am intrebat pentru ca ai zis ca vrei strict pentru asflat.
Daca ai bugetul respectiv o poti cumpara, are piese de calitate pe ea. Pentru " fan-ul " tau sigur sunt suficiente dotarile ei.

#4067
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,640
  • Înscris: 21.08.2008
Va cer sfatul intr-o problema de upgrade a unor roti, nimic pretentios...
La ora actuala am o bicicleta de triathlon/contratimp (ceva de genul): http://postimg.org/g...0x6p6/dc05f409/
Pinioanele sunt pe filet, vitezele sunt in numar de 7 (asta nu ma deranjeaza pentru ca acopera plaja 13-28) insa vreau sa fac upgrade la roti si nu stiu ce trebuie sa urmaresc. In esenta as vrea niste jante negre (fara galben)...
Pe caseta nu pot pune deoarece sunt de la 8 viteze in sus si nu vreau sa fac alt upgrade, va trebui o roata spate cu butuc si pinioane pe filet cu 7 viteze. Daca as gasi un set complet ar fi si mai bine.

#4068
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,972
  • Înscris: 06.09.2008
Vezi ca nu ai facut review... cum merge ?

Privind rotile, nu stiu ce roti ce se pot considera upgrade mai vin cu filet...
Poate poti lua pe caseta si pui distantiere si astfel poti monta 7vit, sau cumperi pinioane 8vit si nu folosesti 1 pinion... nici nu stiu daca vorbesc prostii Posted Image
Lantul e la fel la 7-8 viteze deci nu ar fi probleme acolo.

Dar galbenul ce are ? Uita-te inainte nu in jos :)

Edited by sirgoofy, 11 January 2015 - 17:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate