Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#4033
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View Postedy12345, on 23 noiembrie 2014 - 00:22, said:

Adica la vale sau la deal  ce se intampla?

La acei bani merita, adica nu are pretul umflat cum au 99% din cursierele noi...din pacate.
Merge la vale Posted Image
Raportul de urcare nu e pt urcari serioase...pt 1-2 dealuri merge, dar la munte o iei la pas.

Apropo, daca apare vre-o cursiera echipata Sora (manete noi, STI) la ~2000lei sa ziceti Posted Image

Edited by sirgoofy, 23 November 2014 - 11:28.


#4034
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Oricum prin decembrie vor fi reduceri mai substantiale si la niste modele mai ok decat asta.
Si daca urc la munte ce se-ntampla?Sau nu ma lasa ea?

#4035
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Nu e vorba ca nu te lasa ea , este vorba de cat de puternice sunt picioarele tale. La cea din link-ul tau, ai 42-52 pe fata ( dinti ) si 13-23 pe spate. Asta e caseta de plat. Cand urci muntele iti trebuie pinioane mai mari pentru a depune mai putin efort, rezulta o conservare de energie. Ca sa-ti faci o idee, eu am urcat Transfagarasanul cu 34 fata si 21-23-25 pe spate. Depinde de portiuni, iar in varf simteam ca inca mai am energie suficienta.

Caseta depinde mult de zona in care locuiesti si pe ce drumuri o sa-ti pierzi majoritatea timpului. Daca o sa rulezi cu cursiera doar pe campie , o sa fie suficient (cu toate ca as recomanda una cu 26 cel mare), daca vrei sa mergi pe la munte cu ea, fara antrenament, dupa primul munte mai serios o sa te intorci. De exemplu, in cazul meu, locuiesc la munte ,( fac 3 km de fals plat pana ajung la panta de medie 8%) ar fi fost crima sa iau o cursiera cu asemenea raporturi.

Pentru incepatori e recomandat cel compact, adica 34-50 pe fata.

ps: alegerea unei biciclete nu e chiar asa simpla. Trebuie sa se tina cont de mai multe aspecte, nu doar de marimea cadrului.

#4036
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Multumesc de raspunsuri.
Stiu ca nu tine doar de marimea cadrului, de aceea apelez la voi, ca eu nu ma pricep.

#4037
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Si a venit si iarna. Cu ce va echipati? Am iesit la o tura sambata pe vreme rece aproximativ 3-4 grade, cam o ora jumate si desi la corp mi-a fost bine degetele de la picioare erau inghetate. A trebuit sa stau 1 minut in apa rece inainte sa pot intra la dus. Se pare ca incaltarile sunt mai mult de vara. Am avut niste sosete de munte, de iarna de lana merinos dar tot n-au fost de ajuns. M-am uitat la magazinele online la incaltari de iarna si mi se par foarte scumpe: cea mai iefina pereche la 150 de euro, de 3 ori mai mult fata de o pereche ok, de vara. Am incercat si cu niste supra incaltari ieftine de la decathlon: http://www.decathlon...d_8281458.html. Dar sunt cam proaste pentru ca la fiecare 15 minute trebuie sa ma opresc ca sa inchei din nou fermoarul de la spate.

#4038
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Sunt scumpe, dar daca vrei ceva ieftin si cam aceeasi calitate, cauta pe la second-hand. E cea mai buna varianta. Avand in vedere ca nu cauti papuci de oras, ci care oricum se vor murdari si vor avea de suferit, le second gasesti in stare foarte ok. Eu mi-am gasit o pereche de bocanci din piele cu 50 de lei. Pot umbla prin balti fara sa ma ud si imi incap sosete groase.

Edited by caroline_hi, 01 December 2014 - 13:50.


#4039
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Aveti idee cam in ce perioada incep reducerile mai mari?

#4040
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Teoretic cam tot ce nu se vinde de Craciun se baga la reducere pentru a face loc produselor din 2015. Practic am observat ca se imbunatateste de la an la an managementul stocurilor astfel ca nu prea ramane mare lucru in plus.

#4041
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postsirgoofy, on 23 noiembrie 2014 - 11:19, said:

La acei bani merita, adica nu are pretul umflat cum au 99% din cursierele noi...din pacate.
Merge la vale Posted Image
Raportul de urcare nu e pt urcari serioase...pt 1-2 dealuri merge, dar la munte o iei la pas.

Apropo, daca apare vre-o cursiera echipata Sora (manete noi, STI) la ~2000lei sa ziceti Posted Image
http://www.bicicletapegas.ro/

#4042
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012

View PostPhaseZ, on 18 decembrie 2014 - 21:14, said:

Teoretic cam tot ce nu se vinde de Craciun se baga la reducere pentru a face loc produselor din 2015. Practic am observat ca se imbunatateste de la an la an managementul stocurilor astfel ca nu prea ramane mare lucru in plus.
Merci.

Sper sa prind ceva.

Alt site de incredere in afara de Maros mai este?

#4043
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
@wizard:
ce sa fac cu pegas ? Posted Image

@edy: Pe unde vrei sa mergi cu bicicleta ? (poate ai zis dar am uitat..)

Edited by sirgoofy, 19 December 2014 - 06:34.


#4044
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012

Quote

@edy: Pe unde vrei sa mergi cu bicicleta ? (poate ai zis dar am uitat..)
Pe asfalt, deci o bicicleta de sosea.

In general drumuri modernizate / bune, dar mai rar poate pe unul mai "faramat" gen http://goo.gl/S2s9e9. Daca nu rezista cursiera, sau ii dauneaza, renunt la drumurile respective.

Cat despre elevatie, uite un exemplu http://goo.gl/K6Plti

#4045
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Si eu vroiam sa iau o cursiera dar nu ma obisnuiesc cu ghidonul/ manetele verticale, in oras imi pare mai periculos decat un ghidon drept..
Iar lipsa protectiei de lant e inacceptabila imo, ori trebuie sa porti colanti mereu, ori sa-ti prinzi pantalonii de fiecare data, enervant.

Daca nu mergi multi km ai in vedere si un hibrid, probabil te-ai uitat deja la asa ceva..

#4046
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
M-am uitat, il stiu.

Eu cred ca e mai OK ghidonul cursierelor, adica pot sa-mi tin mainile in mai multe pozitii, pe cand la hibridul ala si nu numai pot sa le tin doar intr-o pozitie si mi-e incomod.

Cat despre protectia de lant, nu mi-e incomod, pentru ca merg in general primavara-vara, deci in pantaloni scurti.La tancul meu protectia m-a enervat de cateva ori, s-a blocat lantul in ea :D

#4047
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Pe drumul acela merge o cursiera dar as recomanda niste cauciucuri mai groase, gen 700Cx28, umflate la o presiune mai mica ca sa absoarba din vibratii. Depinde acum si cat de mult mergi pe drumuri din acestea. Cadrul rezista, mai delicat ar fi la roti pentru ca nu sunt facute pentru drumuri foarte proaste iar cauciucurile subtiri la presiune mare nu amortizeaza deloc.

#4048
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postedy12345, on 19 decembrie 2014 - 09:32, said:

In general drumuri modernizate / bune, dar mai rar poate pe unul mai "faramat" gen http://goo.gl/S2s9e9. Daca nu rezista cursiera, sau ii dauneaza, renunt la drumurile respective.

Sa nu ai nicio grija , poti rula pe un astfel de drum cu ea, insa va trebuit sa mergi mai incet ca sa nu te zdruncine prea tare. Detin cursiera, anvelope de 23, cu presiune de 6 bari in ele, nu e tocmai comod sa parcurgi un drum ca ala. Dar cu viteza mica se poate, doar rabdare sa ai.
Edit: sa-ti faci o ideea pe unde am mers cu cursiera : http://goo.gl/maps/nfnSL


View Postsirgoofy, on 19 decembrie 2014 - 12:03, said:

Si eu vroiam sa iau o cursiera dar nu ma obisnuiesc cu ghidonul/ manetele verticale, in oras imi pare mai periculos decat un ghidon drept..

Pana te obisnuiesti. Daca ai ergopowere poti tine mana pe ele si ajungi la frane la fel de repede ca si la ghidonul drept/mtb. Aceasi senzatie o aveam si eu la inceput, insa cu timpul te obisnuiesti. Acum cand ma urc pe un mtb ma simt ca intr-un monster truck din cauza pozitiei inalte. Nu mai zic de city bike, zici ca stau in tractor. Posted Image

Edited by gozmyn, 20 December 2014 - 01:02.


#4049
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Mergi des cu ea prin oras ?
Cu rucsac in spate ?

De asta m-am intors de la cursiera, nu vreau sa dau multi bani ca sa ma chinui mai tare, singurul avantaj ar fi o viteza putin mai mare, momentan sunt pe un hibrid cu roti de 700x25

#4050
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am vrut sa pun o poza in Gmaps cu un drum "dragut". In 2003 reuseam sa merg pe el cu cursiera, anul asta nu am reusit nici cu mtb-ul. Pacat ca nu este actualizat StreetView-ul, dar drumul este groaznic, oricata rabdare ar avea cineva. Si sa merfi cu sub 10km/h cu cursiera nu se merita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate