Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#2413
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Sub 1.500 lei (nu ai specificat pretul, dar pare sa cauti o bicicleta relativ ieftina), poate mai gasesti Kona Dew model 2009 de marimea care iti trebuie. Cel mai mic pret pare sa fie aici (1.130 lei).

Daca ti se pare prea mult sa dai 1.000-1.500 de lei pe o bicicleta, poti cauta ceva second hand.

#2414
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Recent am pus ochii pe asa ceva, o frumusete de bicicleta, daca as fi avut bani as fi luat-o ca pe biciclete secundara, pe langa mtb actual.
In mare, Seb cam are dreptate, pe langa Kona Dew as adauga si Kona smoke, desi e un pic mai grea sau ceva cu dotari mai bune: Rockmachine

Edited by GlobalMods, 18 March 2010 - 18:31.


#2415
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Rog pe cei din Bucuresti sa-mi raspunda aici :
http://forum.softped...howtopic=651622
Multumesc.

Edited by vp-emanuel, 18 March 2010 - 12:40.


#2416
TheLaura

TheLaura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2010
Bunã,

Mulþumesc mult pentru rãspunsuri. M-am mai documentat între timp, aºa cã am revenit cu noi întrebãri.  :rolleyes: Nu vreau sã cumpãr ceva ce nu mi se potriveºte ca sã o vând peste o lunã la juma de preþ sau sã o surghiunesc pe balcon.

Bugetul alocat este de 1000 RON.
Mi-am calculat cadrul: -  cu o formulã de pe ehow.com ºi mi-a ieºit 20 inch (pentru un crotch/inseam/inner foot height de 75 cm)
                                - in functie de inaltime de pe un site românesc ºi mi-a ieºit 15 inch pentru  1.69 m.
Cum diferenþa dintre cele douã este destul de mare, vã întreb care valoare credeþi cã e cea corectã (pentru inaltime 1.69 cu crotch 75 cm).
Oricum o sã testez bicicleta în magazin, dar cum nu toate bicicletele au toata gama de marimi, vroiam sa imi fac in mare , o idee , despre marimea care imi trebuie, ca sa nu ma duc dupa cai verzi pe pereti.

Mi-am selectat câteva biciclete care se încadreazã în buget. Eu le prefer pe cele lady, pentru cã nu trebuie sã îmi pun un picior pe dupã gât ca sã mã urc pe ele (lucru extrem de important daca mã îmbrac în fustã  :rolleyes: ) ºi pe cele cu protecþie anti noroi, ca sã nu mã fac ca o scrofiþã când trec printr-o baltã.

Pe care mi-o recomandaþi? (Eu înþeleg ce inseamnã Shimano, 18T , X PIX, TC WC la fel de bine cum înþeleg chineza.)

1. Magellan Hydra  - http://playbike.ro/p...?id_produs=1588
2. KONA Africa - http://www.bikexpert...009-p-1250.html
3. Kona Dew    - http://www.bikexpert...009-p-1252.html
4. Kona Smoke- http://www.bikexpert...2009-p-740.html
5. Drag Caprice - http://www.bikexcs.r...f56bee989de75df
6. Raleigh Explore Ladies - http://www.bikerstea...ore-ladies.html
7. Raleigh Venture Ladies - http://www.bikerstea...ure-ladies.html

Vã multumesc pentru ajutor.  :kisstogether:

#2417
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In functie de tipul bicicletei (Mountain Bike, bicicleta de sosea, etc.), pentru aceeasi persoana sunt potrivite marimi diferite de cadre.

Dintre bicicletele selectate de tine, alege intre Kona Dew si Kona Smoke. Diferenta principala dintre cele doua este ca Dew are cadru din aluminiu, iar Smoke are cadru din otel. In cazul de fata nu cred ca sunt mari diferente de greutate intre cele doua, alegerea aluminiu/otel tinand mai mult de ce prefera fiecare (bicicletele cu cadre din materiale diferite se comporta putin diferit). Smoke are avantajul ca vine deja cu aparatori pentru roti, care te-ar mai costa 100-150 lei daca ai vrea sa le cumperi si pentru Kona Dew.

Pentru Kona Dew ti-ar trebui probabil un cadru de 52 cm (daca nu chiar de 49 cm, dar se pare ca cel mai mic cadru disponibil la noi este cel de 52 cm) iar pentru Kona Smoke un cadru de 16". Dimensiunile date de mine sunt doar orientative. Nu cumpara pana nu probezi marimea.

Edited by Seb, 18 March 2010 - 19:19.


#2418
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Sunt curios de ce ai facut recomandarile alea pentru marime, poti da mai multe detalii?

#2419
TheLaura

TheLaura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2010
Aici am gasit ca imi trebuie 15" : pe siteul freerider - articolul cum imi aleg bicicleta in functie de inaltime (am incercat sa pun linkul dar nu merge, imi scrie spam)
Aici am gasit ca imi trebuie 19/20" :http://www.ehow.com/how_14104_determine-correct-frame.html

75 cm crotch * 0.65 = 49 cm ->  impartit la 2.54 vine 19"

Edited by TheLaura, 18 March 2010 - 23:43.


#2420
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 drysna, on 18th March 2010, 22:59, said:

Sunt curios de ce ai facut recomandarile alea pentru marime, poti da mai multe detalii?
Am presupus ca dimensiunile date de TheLaura sunt corecte: 1,69 m inaltime, 75 cm inseam (care ar trebui sa fi fost masurat fara pantofi in picioare si pana la pamant, nu pana unde se termina pantalonii).

M-am uitat pe diverse tabele cu alegerea marimii cadrului functie de inaltimea biciclistului/biciclistei, dar am urmarit si indeplinirea conditiei:
Inseam > Standover hight

M-am uitat la geometria celor doua biciclete:
Kona Dew 2009
Standover hight (SO):
Cadru 49 cm - SO 72 cm
Cadru 52 cm - SO 73,8 cm
Cadru 54 cm - SO 75,7 cm
Cadru 56 cm - SO 77,6 cm

Kona Smoke 2009
Standover hight (SO):
Cadru 16" - SO 74,1 cm
Cadru 18" - SO 78 cm

Edited by Seb, 19 March 2010 - 08:47.


#2421
redolf

redolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.07.2009
Salut,as avea si eu o intrebare...de ce maneta de la franele pe disc se apasa mai greu decat la cele pe saboti???

#2422
dreamer_ro

dreamer_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.10.2003
Buna ziua. Sunt in cautarea unei biciclete iar dupa multe cautari am gasit doua biciclete de vanzare pe okazii.
http://www.okazii.ro...an-Polaris.html
http://www.okazii.ro...5-Michelin.html

Care ar fi mai indicat sa o cumpar?
Nu ma prea pricep la biciclete dar cred ca Magellanul e mai bine echipat (Deore) pe cand RAM-ul doar SRAM x4.
RAM-ul are frane pe disc dar pentru mine nu sunt o prioritate intrucat nu o sa pedalez prin noroaie.In privinta furcilor nu stiu care ar fi mai ok, din ce am mai citit pe net se pare ca sunt cam la fel.


Multumesc.

O zi buna.

Edited by dreamer_ro, 19 March 2010 - 12:21.


#2423
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Magelan Polaris

#2424
TheLaura

TheLaura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2010
Din toata lista aia de biciclete, pana la urma nu mi-am luat niciuna.  :lol:

Mi-am luat o Leader Primavera cu 900 Ron. Am venit acum cu ea la serviciu si imi place mult.

Bicicletele astea city nu sunt pentru Bucuresti, decat daca mergi pe sosea printre masini. Eu am luat-o mai pe trotuar.  Am luat o gramada de borduri si-mi era o mila de rotile astea subtiri. Nu cred ca ar fi exagerat sa mergi cu un mountain bike prin Bucuresti.

#2425
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Bicicleta Leader Primavera are componente extrem de slabe. La diferenta de mai putin de 200 de lei fata de Kona Smoke, as zice ca ai facut o afacere cam proasta.

Edited by Seb, 22 March 2010 - 10:00.


#2426
Fivetd

Fivetd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 04.12.2006
Azi in drum spre servici am facut o foarte frumoasa pana pe spate. Avand in vedere pinioanele, discul de frana as vrea sa stiu la ce ar trebui sa fiu atent in momentul in care baieti de la vulcanizare o sa-mi faca pana sau ce ar trebui sa le zic sa aiba grija?
Va multumesc

Daca am postat unde nu trebuia va rog sa ma scuzati.

#2427
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006
Bun, s-o luam in ordine: Inaltime 1,85, 96kg, buget alocat maxim 1000. Doar pentru mers in Bucuresti, sosea, serviciu, parc, pana la terenul de basket, fara exagerari. Sincer am nevoie de un sfat. Ma gandeam la varianta asta:Bicicleta DHS Bolero B 28
dar la cate am citit pe site-ul asta despre bicicletele DHS, am mari rezerve...

Edited by Apolodor13, 22 March 2010 - 22:08.


#2428
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Fivetd, on 22nd March 2010, 10:44, said:

Azi in drum spre servici am facut o foarte frumoasa pana pe spate. Avand in vedere pinioanele, discul de frana as vrea sa stiu la ce ar trebui sa fiu atent in momentul in care baieti de la vulcanizare o sa-mi faca pana sau ce ar trebui sa le zic sa aiba grija?
Va multumesc

Daca am postat unde nu trebuia va rog sa ma scuzati.
Poti sa remediezi chiar tu pana sau cel putin sa scoti camera si sa o duci la vulcanizare. Sa te uiti si la anvelopa daca nu a ramas infipt obiectul (cui, sarma, spin, etc.) care a produs pana. Sa eviti sa atingi cu mana sau, mai rau, cu unsoare/ulei discul de frana. Daca ai uns discul, degreseaza-l (cu alcool izopropilic) inainte de a monta roata la loc.

 Apolodor13, on 22nd March 2010, 22:06, said:

Bun, s-o luam in ordine: Inaltime 1,85, 96kg, buget alocat maxim 1000. Doar pentru mers in Bucuresti, sosea, serviciu, parc, pana la terenul de basket, fara exagerari. Sincer am nevoie de un sfat. Ma gandeam la varianta asta:Bicicleta DHS Bolero B 28
dar la cate am citit pe site-ul asta despre bicicletele DHS, am mari rezerve...
Nu ai citit macar pagina asta? Kona Smoke/Kona Dew.

#2429
Fivetd

Fivetd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 04.12.2006
Multumesc Seb pt informatii (chiar o sa cumpar alcool izopropilic sa-l am pe viitor).
Am rezolvat-o azi dimineata la vulcanizare, din ce mi-a zis baiatul de acolo era un por in camera (defect de fabricatie cum mi-a zis el) caucicul l-a verificat si nu avea nimic.
In seara asta montez roata la loc si de maine sper sa nu mai someze bicicleta.

#2430
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006

 Seb, on 22nd March 2010, 22:34, said:

Nu ai citit macar pagina asta? Kona Smoke/Kona Dew.
Pai eu zic ca am citit. Multumesc frumos de informatie, dar eu am dat un pret maxim de 1000 de lei. Crezi ca gasesc modelele indicate de tine la pretul asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate