Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

renovare casa existenta la tara. aventura?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
nud_cu_basca

nud_cu_basca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2009
Criza mare, nu am ramas decat cu basca (si basca e goala). Asa ca prospectez case la tara intr-un max 15 km de oras; pentru locuinta permanenta! Pe aici, pe la Sibiu, doua situatii: preturi aberante in zonele " la moda" sau preturi aberante pt case din balegar cu paie.

Se pare ca lumea de la Sibiu tot mai spera ca vin americanii...

Subiectul meu: 1- cum transform (consolidez) o casa de chirpici in ceva locuibil permanent; costuri consolidare, costuri utilitati (casa e intravilan, toate utilitatile la poarta dar nebagate mai putin curentul care exista). costuri CU, AC, bransare etc. In secundar ce inseamna sa demolez casa veche (sate sasesti, aliniament la strada, probabil restrictii urbanistice si sa construiesc eu in deal cu o retragere de 15-20 m de la strada?)

si 2- ce implica renovare (restaurare) sura saseasca-fac chestii teribile pe felia asta niste englezi cu bani, travel&living mi-a dat ideea. Consolidari si subzidiri stiu, compartimentari e la gustul fiecaruia, pe termo si hidro sper sa gasesc aici la voi sfaturi cat mai bune.

Buget 30k, 15-18 max pt achizitie restul=o dunga trasa pe pereti sus acolo spre tavan si lavabila, normal :P o buna parte din lucrari o sa incerc sa le fac in regie proprie si cu bratele din dotare +1,2 dorei din sat. materiale locale.

Ma lansez intr-o aventura fara sfarsit sau am ceva sanse? Am ceva vizionat pana acum, nu stiu costurile pt hartii/stampile si mai ales nu stiu pt racordari la utilitati (sunt la poarta toate, inclusiv apa si canalizare).

E mai rentabil teren intravilan/construibil si casa noua decat o casa veche? Am gasit si varianta asta dar sunt in plin camp, nici un vecin stanga dreapta (e in margine de sat) si e cam spooky iarna pe viscol....doar curent am in apropiere- 70 ml

Nu am gasit nimic renovari case vechi, daca am postat gresit rog un moderator sa mute la sectiunea potrivita si scuzele mele maxime pt search defectuos din partea mea.

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
O casa foarte veche si care se afla intr-o stare proasta nu merita renovata: vei avea mereu probleme cu peretii, fundatia, podul, acoperisul, presupun ca nici nu este vorba de centura de rezistenta etc. Ia apoi in calcul izolarea termica si fonica. Mai bine iei un teren undeva si faci o casuta cu doua camere si o bucatarie, apoi peste 2-3 ani te extinzi. In locul tau asa as face, nu m-as inhama la renovari de case de acum 200 de ani..

#3
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
acum depinde cat costa terenul in zona respectiva. Eu am facut acelasi lucru. M-am retras la 20km de orasul unde lucrez si unde am copilarit, intr-o comuna. Am cumparat 500 mp pe care am dat 14.000 ron, si cu 20K euro am facut o casuta parter cu garaj incorporat sub acelasi acoperis, ce totalizeaza 100 mp. Cred ca mai bine ai face asa, te incadrezi in cei 30K daca pamantul nu-i scump.

#4
nud_cu_basca

nud_cu_basca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2009
@ Ionut: aci pe la sibiu suntem mai speciali; cumperi teren in camp mai scump decat casa in sat+utilitati la poarta. Ce ma arde pe mine rau: cat ma costa bransamentele  (toate sunt la poarta...:D) pt. apa, canalizare, gaz, curent?

In trecere am auzit de ceva act normativ care spune ca nu poti edifica pe teren arabil intravilan fara o deschidere de min. 18 m la drum; e corect sau am auzit gresit? Adica iau gradina de 2000mp cu deschidere de 12m si nu pot construi acolo?Plus ca imi trebuie PUD?

@XAN: poate off-topic dar cum te descurci cu naveta zilnica? ceva socoteli pe costuri ai? Eu ma tot invart si ma sucesc si nicicum nu imi iese bine peste 8-12km de job. de aici si limitarea mea, la mai mult de 10-14 Km nu m-as duce de oras/job. Nu la benzina ma gandesc, ma gandesc la lunile de iarna cu multa zapada si sotia trebuie sa ajunga la lucru...

sper ca aleg bine si drumurile, nu o sa se inzapezeasca si doamna mea sa fie atenta maxim.

asadar ramane casa la tara aproape de oras, pe care aplic termosistem (polistiren 10), centrala pe lemne, bransare la canalizare cand o sa fie in tot satul, pana atunci merem in fundul curtii la -25 iarna. O placere. Pt. ACM un colac de teava neagra aruncat pe sura (sud expunere) si toata lumea multumita peste vara (mai putin vanzatorii de panouri dar nu multumesc, sunt evreu si la noi e mai ieftin).

Apropo de costuri scazute (situatie ipotetica: am casa vai si amar-de demolat si sura mare-140mp, inalta, inchidere pe caramida tiganeasca pe contur "parter" + scandura sus. acoperis tigla, lemnul bun, supradimensionat, stare f buna). Pot sa dezvolt acolo locuinta? ma gandesc la aspecte legale precum CU + PAC si la cum pot sa intabulez dupa.

Multumesc

#5
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
la zapezile de iarna trecuta nici cei de la 3-4 km nu au putut ajunge la job. Ca bani da, e problema, dar asta e, eu unu acolo mi-am permis, daca luam teren in oras sau prea aproape dadeam cat am bagat in constructie, adica nu mi-as fi putut face niciodata.

#6
nud_cu_basca

nud_cu_basca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2009
@ XAN dap, si noi suntem la fel: preferam la tara o casa pe pamant (cu dezavantajele inerente) decat la bloc inghesuiti in 2 camere. poti sa dezvolti nitel ce a insemnat pt voi naveta zilnica? costuri pt 20km pana la job? Noi ne socotim la un max de 15km desi nu avem nici o idee despre ce inseamna asta.
Ce probleme ati intalnit voi dupa ce v-ati mutat?


Avem o singura masina in familie dar eu pot sa lucrez de acasa asa ca doar sotia o sa fie "expusa" la polei/zapada/gheata :( din pacate nu avem si tren in sat asa ca ramane doar auto pt naveta. Pt asfalt negru e ok, dar pe iarna ma ingrijoreaza un pic...

Ionut76 spune ca nu merita sa renovezi o casa veche, tu ai cumparat teren si ti-ai construit acolo; imi dau seama ca poate deveni f scump sa renovezi dar poti sa o faci in timp si costurile se difuzeaza in cativa ani.

am urmatoarea situatie: casa e prapadita, teren OK. sura maricica 60mp la sol si inalta=mansarda, pusa in lungime pe E-V. inchisa perimetral cu caramida tiganeasca (de 28 apreciez eu) pe parter, latime aprox 5m, H=3m, pod de fan inalt, cu lemnaria supradimensionata, lemn sanatos.

Zidurile sunt fisurate la 45% de la boiandrug, ceva forfecare acolo. Cum o consolidez ieftin? Plasa sudata si mortar de ciment pe ambele fete ale zidului sau ma apuc sa sap la fundatie cu subzidiri si toate cele?

Dupa consolidare as imbraca totul in baloti de paie+tencuiala lut cu lana, par de cal, paie si balegar etc la acoperis mai vedem ce si cum pe parcurs.

Ma intereseaza in mod acut autorizatiile/taxele pe care trebuie sa le platesc pt consolidare imobil; care e varianta cea mai ieftina? in cazul meu sura cred ca este constructie agricola; pot sa fac toate cele la ea fara AC? tinand cont ca nu modific amprenta la sol, nu modific structura (...o discutie aici privind consolidarea...), nu modific forma/aspectul cladirii (iar o discutie pt ca mai apar geamuri, mai mut de colo colo deschideri...) si schimb destinatia cladirii (aici poate scap ca daca eu vreau sa stau in grajd nu cred ca e vreo lege sau regulament care sa imi spuna ca e musai la penthouse)

Attached Files


Edited by nud_cu_basca, 08 November 2010 - 13:04.


#7
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 nud_cu_basca, on 8th November 2010, 12:43, said:

@ XAN dap, si noi suntem la fel: preferam la tara o casa pe pamant (cu dezavantajele inerente) decat la bloc inghesuiti in 2 camere. poti sa dezvolti nitel ce a insemnat pt voi naveta zilnica? costuri pt 20km pana la job? Noi ne socotim la un max de 15km desi nu avem nici o idee despre ce inseamna asta.
Ce probleme ati intalnit voi dupa ce v-ati mutat?


Avem o singura masina in familie dar eu pot sa lucrez de acasa asa ca doar sotia o sa fie "expusa" la polei/zapada/gheata :( din pacate nu avem si tren in sat asa ca ramane doar auto pt naveta. Pt asfalt negru e ok, dar pe iarna ma ingrijoreaza un pic...

Ionut76 spune ca nu merita sa renovezi o casa veche, tu ai cumparat teren si ti-ai construit acolo; imi dau seama ca poate deveni f scump sa renovezi dar poti sa o faci in timp si costurile se difuzeaza in cativa ani.

am urmatoarea situatie: casa e prapadita, teren OK. sura maricica 60mp la sol si inalta=mansarda, pusa in lungime pe E-V. inchisa perimetral cu caramida tiganeasca (de 28 apreciez eu) pe parter, latime aprox 5m, H=3m, pod de fan inalt, cu lemnaria supradimensionata, lemn sanatos.

Zidurile sunt fisurate la 45% de la boiandrug, ceva forfecare acolo. Cum o consolidez ieftin? Plasa sudata si mortar de ciment pe ambele fete ale zidului sau ma apuc sa sap la fundatie cu subzidiri si toate cele?

Dupa consolidare as imbraca totul in baloti de paie+tencuiala lut cu lana, par de cal, paie si balegar etc la acoperis mai vedem ce si cum pe parcurs.

Ma intereseaza in mod acut autorizatiile/taxele pe care trebuie sa le platesc pt consolidare imobil; care e varianta cea mai ieftina? in cazul meu sura cred ca este constructie agricola; pot sa fac toate cele la ea fara AC? tinand cont ca nu modific amprenta la sol, nu modific structura (...o discutie aici privind consolidarea...), nu modific forma/aspectul cladirii (iar o discutie pt ca mai apar geamuri, mai mut de colo colo deschideri...) si schimb destinatia cladirii (aici poate scap ca daca eu vreau sa stau in grajd nu cred ca e vreo lege sau regulament care sa imi spuna ca e musai la penthouse)
sa pui si niste poze din interior,poate sura are o structura completa din lemn si atunci nu trebuie sa te cramponezi de fisurile din zidul de caramida.La cum sta acoperisul de nemiscat(cel putin din poza postata) tind sa cred ca are structura de lemn..

Edited by bricolator, 08 November 2010 - 13:10.


#8
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
noi abia acum ne pregatim de mutare, pana la 1 decembrie ma voi muta. Zilele astea mi-am tras apa si am depus azi actele pentru avizul de amplasament pentru electrica. Ziceam de colegii de la servici ce locuiesc in localitati rurale limitrofe care au avut probleme iarna trecuta. Si noi avem doar o masina in familie, sotia lucreaza deocamdata doar de sezon, aici pe litoral. Local circula si microbuze unde costul dus/intors este de 12 lei iar abonamentul lunar e 224. Cand imi voi permite voi merge cu masina personala, dar deocamdata cred ca voi merge cu microbuzul respectiv, bugetar fiind, e cam nasoala perioada.

#9
Bergibergi

Bergibergi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.04.2007

 nud_cu_basca, on 8th November 2010, 13:43, said:

Zidurile sunt fisurate la 45% de la boiandrug, ceva forfecare acolo. Cum o consolidez ieftin? Plasa sudata si mortar de ciment pe ambele fete ale zidului sau ma apuc sa sap la fundatie cu subzidiri si toate cele?
Am terminat de curand o subfundare si pot sa-ti spun ca e o munca foarte grea (unul dintre peretii casei mele arata exact ca al tau - cu fisuri la 45* - si cand am sapat in adancime pe langa el am gasit o minifundatie de cca 20cm rupta si scufundata in pamant)
Parerea mea e ca o casa veche merita consolidata doar daca e foarte bine plasata (zona ultracentrala), daca sunt restrictii de urbanism sau daca esti legat sufleteste de ea. Acum e drept ca se pot face si consolidari mai sumare (depinde de zona seismica, daca doresti sau nu sa o lasi mostenire copiilor, etc) dar oricum consolidarea e ceva greu si migalos. In plus, nu prea se poate etapiza, nu poti consolida sufrageria si dormitorul anul asta, la anul baia si bucataria, etc.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   1.37MB   158 downloads
  • Attached File  2.jpg   1.37MB   140 downloads

Edited by Bergibergi, 13 November 2010 - 09:50.


#10
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
pt.Xan: ce supraf. are casa ta?
  cum ai facut-o? regie proprie? cat au costat bransamentele la curent si gaze? im cat timp te-au bransat?
iti multumesc anticipat!

#11
porta325

porta325

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.11.2010
Cam greu zic eu si nu fara o investitie substantiala.




Carpet cleaning Indianapolis

Edited by porta325, 22 November 2010 - 17:12.


#12
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
@Bergibergi: ce te face sa crezi ca are fundatie o sura construita acum 100ani?

@nud_cu_basca:
frumoasa sura insa:
- trebuie sa consolidezi baza zidurilor, ai putea s-o faci prin 2 centuri din beton, la interior/exterior; "placa" de la parter se va inalta
- va fi dificil sa aduci lumina in viitoarea casa, singura varianta ar fi prin sarpanta...iti va trebui un arhitect destupat la minte. Sa nici nu te gandesti la P+M, ci doar poate cateva spatii la M

Lucrarile de genul asta sunt dificile si majoritatea firmelor (structura/arhitectura/instalatii, mai putin executie) se feresc de ele, dar la final rezultatele pot fi exceptionale. Spre exemplu investesti 100k si poti scoate 1.000k. Bun, e mult de discutat...

#13
Bergibergi

Bergibergi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 18.04.2007
@vladdygo
Pai nu cred ca are. Sau daca are, e una slaba, 1-2 randuri de caramizi infipte in pamant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate