Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare chat facebook

Mare dilema - oare sa fie nevoie ...

Lenovo S820

Recomandare mouse + tastatura wir...
 Nu stiu sa fac partitiile la inst...

[De Ce] Imi da urmatoarea eroare?

22-04-2014 - zi libera pentru f...

Conectare telefon la Home Network
 Modul aprindere delcou Matiz

Probleme tratament antipsihotic a...

Windows Photo Viewer

Formate noi - anunturi AdSense?
 Masina de spalat slim

C sharp

daemonprocess.exe-entry point not...

Sony Xperia E1
 
 
 
Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Postinor 2 luat la interval de 5 luni

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
Marc92

Marc92

    Junior

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 08.03.2009
  • ID membru: 425.257
Prietena mea si cu mine am avut un eveniment nefericit vinerea trecuta, s-a rupt prezervativul. Ceea ce trebuie sa mentionez este ca ea era la menstruatie, prima zi a fost miercuri deci in a 3-a zi de menstruatie si eu nu am terminat in ea. Dupa ce ne-am documentat am vazut ca desi teoretic nu e posibil sa ramana insarcinata in timpul menstruatie , practic s-au inregistrat cazuri. Temerea noastra era ca ea sa nu ramana din lichidul preseminal care din cate m-am documentat am inteles ca poate produce sarcina. Am hotarat impreuna ca ea sa ia postinor 2. Problema e ca mai luase in urma cu 5 luni, stim ca recomandarea e sa se ia de 2 ori pe an adica o data la 6 luni dar am intrebat un medic care a spus ca se paote lua, cateva sapt nu fac asa mare diferenta.

A luat prima pastila duminica, la 48 de ore , a doua luni la 60 de ore de la contactul sexual. Marti a avut niste sangerari care , spune ea, aveau consistenta si culaore diferita fata de cele de la menstruatie, deci erau de la postinor 2. Dupa aceea s-au oprit, pana ieri seara totul bine si frumos dar ieri a inceput iar, de consistenta si culoarea menstruatiei, NU a sangerarilor de dupa Postinor 2. Suntem speriati sa nu pateasca ea ceva avand in vedere ca nu am respectat prospectul. Menstruatia ei tine destul de mult, cam 5 zile, cateodata 7, deci miercuria asta trebuia sa fie ultima zi.

Am 2 intrebari. Prima, daca este normala aceasta reactie?
                       A doua, ce probleme poate cauza postinorul si daca e problema ca l-a luat la 5 luni si nu la 6?

#2
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.631
  • Înscris: 04.12.2007
  • ID membru: 256.117
  • Locație: Arad/Cluj
Probabil i se continua menstruatia?

#3
Marc92

Marc92

    Junior

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 08.03.2009
  • ID membru: 425.257

Vizualizare mesajcaroline_hi, pe 29th October 2010, 18:09, a scris:

Probabil i se continua menstruatia?
Ne-am gandit si noi la asta, dar miercuri nu a avut menstruatie deloc, nici sangerari de dupa postinor. Poate fi o pauza asa de lunga de menstruatie de meircuri pana joi seara dupa care sa revina? Menstruatia ei trebuia sa se cam termine si din ce zice ea , este din plin.

#4
claudiaa

claudiaa

    Junior

  • Grup: Members
  • Mesaje: 487
  • Înscris: 07.03.2009
  • ID membru: 424.972
  • Locație: Bucuresti
Mai oameni buni, cand cumparati pastile, nu cititi si prospectul?

Postinor tablete, efecte secundare:
"Greata apare la 25% din femeile care utilizeaza Postinor-2. Voma apare la 5% din femeile care utilizeaza Postinor-2. Sangerari neregulate in unele cazuri, dupa 2-3 zile, pot aparea spotting sau sangerari intermenstruale care, insa, dispar de regula spontan. Majoritatea femeilor vor avea urmatorul ciclu menstrual la timpul prevazut sau mai devreme. Daca instalarea menstrei se face cu o intarziere mai mare de o saptamana, trebuie efectuat un test de sarcina.
In cazul sangerarilor abundente sau prelungite, se recomanda efectuarea controlului ginecologic.
Alte efecte secundare sunt: tensiune in sani, cefalee, ameteala si oboseala "

Deci, fuguta la ginecolog!

In legatura cu cea de-a doua intrebare, aceste pastile pot provaca anumite probleme hormonale.
Inteleg ca in cazul de fata s-a rupt prezervativul, dar acum 5 luni ce s-a intamplat? Tot prezervativul a fost de vina? Stiu ca e criza, dar nu va zgarciti tocmai la prezervative... Ca va treziti ca dati pe la doctori bani cat pentru muuuulte baxuri de Durex... :wallbash:

Editat de claudiaa, 30 octombrie 2010 - 01:06.


Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!





Utilizatori activi: 0

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi