Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Motocultor sau tractoras

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#1675
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Eu fac trecerile in viteza I-a cu reductor la tractor si viteza I la freza, apoi aceasi viteza la tractor si a II-a sau a III-a la freza (depinde de pamant).
Viteza de deplasare e foarte mica.
Turatia motorului este 2500 - 2700 RPM, din 2900 RPM cat are maxim.

#1676
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Wow, deci il turezi. Mie mi-e cam mila de el ca e galagios si mai si tremura. A fost nitel batjocorit la noi in tara.

La inceput frezam cu 1000-1200 rpm, dar am vazut ca fierbe si prefera sa fie turat. Banuiesc ca are canalele de racire din bloc imbacsite cu rugina si nu se face transferul de caldura intre bloc si apa.

Inseamna ca si tie iti ia destul de mult timp sa faci 400mp ?

Despre pret, cam tot asa iese si la mine, 15 lei/ar

Maine vin cutitele cele noi, sunt curios cum o sa mearga apoi. Ajunsesem sa am cutite bunicele acum 2 saptamani, dar multe erau facute la fierar. Numai bine ca imediat ce le-am montat am facut prostia sa intru la un vecin, care avea si o bucata nelucrata pana atunci. Am scos cateva caramizi, tractorul s-a zguduit bine de fiecare data, dar am dat inaine (era si noapte). Urmarea, vreo 4 cutite rupte, altele indoite. Noroc ca am aveam cutitele alea hand-made care aparent erau mai moi, altfel paguba ar fi fost mai mare, afectand freza.

Edited by til, 14 May 2015 - 14:19.


#1677
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Daca e lucrat bine, imi ia cam 2 ore sa fac 400 mp. Daca nu e lucrat destul de adanc, atunci fac trei treceri la adancime diferite, dar cer mai mult. Cutitele mele s-au ros foarte tare, din cauza pamantului uscat.
La pietre, cutitele rezista foarte bine, dar de anul asta nu mai intru in pamant nelucrat sau plin de pietre.
Oamenii vor lucrari de calitate cu freza dar nu ara cu mine, preferand sa are cu tot felul de meseriasi care ara la suprafata si lasa urme mari si locuri nearate.

Edited by bebe99, 14 May 2015 - 17:04.


#1678
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Eu mi-am permis sa fac gradina si dintr-o trecere, treapta trei din patru la freza, 1 din 3 la cutie si 1 din 3 la reductor. Pamant ok, care fusese sapat cu un an in urma si cultivat apoi. A iesit acceptabil. Adica a iesit bine, dar adancimea cam mica.

Vad ca la consum stau binisor datorita faptului ca nu am mers turat. cam 10 litri, estimez vreo 5 ore lucrate + 1 ora deplasari (total ~1300 mp freza mediocra , cateva brazde mici cu plugul sa destelenesc un colt de gradina, plus scos o masina din mlastina).
E bine, la cei 4 cilindri ai lui.

Incep sa consider ca-i ok 40lei/ora lucrata.

#1679
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Eu consum 10 litri la apr.6-7 ore lucrate, depinde și de întoarceri (dacă sunt pomi multi sau grădini mici și înghesuite)

#1680
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Te cred, ai motor cu doi cilindri, nu?

O sa ajung si eu la consum orar mai normal, adica 3-4 litri pe ora.
Am schimbat cutitele de freza, nu exista termen de comparatie intre lucrarea facuta pana acum si ce iese acum. Bine, proba am facut-o si in pamant mai usor, nisipos. La prima trecere s-a scufundat, pamant maruntit faina, uniform. Pur si simplu cutitele o trag in jos. Dar trebuie sa-i dau spre 2000 rpm ca sa poata duce. Probabil in teren mai greu ajung la 2400 ca tine.
Nici nu mai e nevoie sa dau treapta 3 la priza, face treaba si cu 2, chiar si cu 1.

Practic mi-am dublat, poate triplat viteza de lucru, ca o trecere devine suficienta, plus ca merg mai repede, fiind mai turat. Plus ca s-a latit freza - acum cutitele de la extreme sunt ca originalele, cotite , ca sa iasa putin in exterior.

#1681
tibiscus2407

tibiscus2407

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.01.2013
Va salut dragi colegi!
Am si eu nevoie urgenta de un manual de reparatii pentru motocultorul meu, Goldoni jolly profesional 64LD, 10 cp, motor lombardini 6LD435 disel, 1 cilindru, 436 cm3, 7.3 kw, intrucat sau slabit suruburile din spatele discului de ambreiaj/placii de presiune, ce prind motorul (este acolo un soi de flansa in care se afla componentele ambreiajului) si as vrea sa fac aceasta operatie maine cu ceva palpabil in fata sa stiu cam cate suruburi, piese eventual reglaje am.... In manualul cu care a venit, nu imi da asa ceva.....

Multumesc!

#1682
Herculet

Herculet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 23.01.2012
posibil la calendele grecesti o  sa faci asa un consum ( 10 litri la apr.6-7 ore lucrate,bebe99,adica cam 1,42 litri/ora de lucru ).Posted Image

 til, on 19 mai 2015 - 15:55, said:

Te cred, ai motor cu doi cilindri, nu?

O sa ajung si eu la consum orar mai normal, adica 3-4 litri pe ora.
Am schimbat cutitele de freza, nu exista termen de comparatie intre lucrarea facuta pana acum si ce iese acum. Bine, proba am facut-o si in pamant mai usor, nisipos. La prima trecere s-a scufundat, pamant maruntit faina, uniform. Pur si simplu cutitele o trag in jos. Dar trebuie sa-i dau spre 2000 rpm ca sa poata duce. Probabil in teren mai greu ajung la 2400 ca tine.
Nici nu mai e nevoie sa dau treapta 3 la priza, face treaba si cu 2, chiar si cu 1.

Practic mi-am dublat, poate triplat viteza de lucru, ca o trecere devine suficienta, plus ca merg mai repede, fiind mai turat. Plus ca s-a latit freza - acum cutitele de la extreme sunt ca originalele, cotite , ca sa iasa putin in exterior.

posibil la calendele grecesti o  sa faci asa un consum ( 10 litri la apr.6-7 ore lucrate,bebe99,adica cam 1,42 litri/ora de lucru ).Posted Image

Edited by Herculet, 22 May 2015 - 13:39.


#1683
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Astazi am bagat in paine motocultorul meu diesel, cumparat in toamna trecuta, sh, 14 cp si am prelucrat pamantul din noua gradina, pamant nelucrat de 30 ani, 12x8 m, plin de radacini de fosti pomi.
Am frezat si restul de gradina, dar degeaba am maruntit la suprafata, la 8 cm mai jos este tot clisa.
Am batatura serioasa in palma stanga. De... nu am folosit pana acum scula, grea 250 kg, fara frana si o maneta de cuplare/decuplare freze, mica si amplasata langa roata dreapta si colac peste toate acestea, maneta ambreiajului merge greu.
Scula merge nemaipomenit, eu sunt in varsta.
Total suprafata prelucrata 400 mp. maine ma uit in rezervor sa vad cat am consumat (de curiozitate)

#1684
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012

 Herculet, on 22 mai 2015 - 13:39, said:

posibil la calendele grecesti o  sa faci asa un consum ( 10 litri la apr.6-7 ore lucrate,bebe99,adica cam 1,42 litri/ora de lucru ).Posted Image



posibil la calendele grecesti o  sa faci asa un consum ( 10 litri la apr.6-7 ore lucrate,bebe99,adica cam 1,42 litri/ora de lucru ).Posted Image

Cand facem o proba? Daca am dreptate eu, tu faci un plin, daca ai dreptate tu eu fac un plin de palinca. Ce zici? Te bagi la o proba?

Edited by bebe99, 23 May 2015 - 18:02.


#1685
Herculet

Herculet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 23.01.2012
nu ma bag,eu nu cosum alcool :)

#1686
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Consum la motocultorul meu, tinand seama ca l-am folosit ca incepator = 1l/h, motorina

#1687
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Adica,accelerat in blana,jumatate, sau la relanti?Explica mai bine aia cu folosit ca incepator.........

Edited by ddaannii, 23 May 2015 - 21:38.


#1688
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Nu va contraziceti  pe consum pentru ca acesta depinde de adancimea la care lucreaza freza si suprafata realizata in acel interval.

Eu la 1,60 m latime lucrabili ajung la un maxim de 3L/ ora  la 12 cm adancime in terenuri grele, in teren "normal"  un 2.5 L/ora si sub 2L/ora in cele usoare, nisipoase. Media ar fi undeva pe la 2.5 L/ora la 12 cm, iar la 7 cm adancime aproximativ 1.5 L/ora

#1689
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
O parte din teren aprox. 10x10 m a fost lucrat anul trecut si acum am trecut odata cu adancimea la care s-au afundat frezele.
Alta parte de teren1,2 ar, a fost prelucrata cu acest motocultor,la momentul in care era uscat /zvanta pe deasupra si frezele se afundau exagerat (submarin se facusera), iar la cap de rand munca sa scot frezele din clisa. Acum am facut o trecere tot superficiala pentru a sparge bolovanii din prima prelucrare.
La cealalta parte de teren 12x8 m, nelucrata de multi ani, am trecut cu frezele de trei ori.
Nu gasesc o explicatie clara la urmatoarea problema- in pamant nelucrat frezele afundate mult tind sa arunce motocultorul inainte. Am alergat dupa el de cateva ori. Asa ca am facut mai multe treceri, cu frezele bagate din ce in ce mai adanc. Este adevarat ca au fost si radacini de pom, care au fost tocate/aruncate. Am ales treceri succesive si din grija sa nu stric frezele in vreo radacina mai serioasa.
M-a solicitat mult aceasta prima experienta.
Acum sunt in Bucuresti si vreau sa ma odihnesc si astept parerile voastre.

Frezele se invart in acelasi sens cu rotile de tractiune

Edited by vasilemet, 23 May 2015 - 22:08.


#1690
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Daca e nelucrat atunci e compact batucit neaerisit cu rezistenta sporita visavis de rolul frezelor de al taia si de aici din cauza greutatii reduse motoroto vrea sa fuga nu sa se afunde.
Cutitul de pita intra mai usor in pita proaspata decit in carne inghetata unde are tendinta de a fugi de alungultaieturii decit sa se afunde,scris de pe mobil

Edited by alexbjorg, 23 May 2015 - 22:17.


#1691
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003

 vasilemet, on 23 mai 2015 - 22:10, said:

Nu gasesc o explicatie clara la urmatoarea problema- in pamant nelucrat frezele afundate mult tind sa arunce motocultorul inainte. Am alergat dupa el de cateva ori. Asa ca am facut mai multe treceri, cu frezele bagate din ce in ce mai adanc.
Frezele se invart in acelasi sens cu rotile de tractiune
Pai tocmai asta-i explicatia, frezele au acelasi sens de rotatie cu rotile. CUm spunea si colegul, cumulat cu faptul ca motocultorul nu e f f greu, rezulta ca te poti trezi azvarlit in fata.
Ca sa-ti faci idee, am fost si eu surprins, cu cutitele cele noi, in pamant lucrat anul trecut, usor, dar nearat. Daca lasam intai freza pe pamant si apoi debraiam, frezele tindeau sa impinga tractorul (un Mitsubishi mic, de 1tona) inainte (rotile spate actiunau ca o frana). Dar murea motorul, asa ca trebuia sa cobor freza invartindu-se, ca sa apuce sa toace fara sa ramana infipta in pamant.

 bebe99, on 23 mai 2015 - 18:01, said:

....daca ai dreptate tu eu fac un plin de palinca.
Asta nu era palinca mea?

#1692
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Cand pamantul e nelucrat sau arat superficial, freza tinde sa impinga tractorasul in fata. Daca am fata cuplata nu poate sa il impinga, sau il impinge mai greu. Cand e greu mai fac o trecere si merge bine.

P.S. Asa e, era palinca ta (@til), Posted Image.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate