Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa cu 60 000 euro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
Sunt nou la treaba asta asa ca apelez la cunostintele voastre pentru putin ajutor.
Am un apartament de 2 camere in cluj pe care doresc sa il vand.
As lua pe el 60 000 euro.
Am gasit in cartierul manastur intr-o zona foarte buna un teren de 300 m/p la 25 mi de euro in spate la super market cunoscut.

Acuma vine intrebarea mea:Pot cu circa 35000 -40000 sa construiesc o casa cu o amprenta pe sol de 70m/p plus etaj si mansarda? in acest pret sa cuprinda si niste finisaje normale (faianta,gresie,parchet..) ?Sau ma intind` prea mult?

Casa sa cuprinda la parter living bucatarie si o baie,la etaj 2 camere plus o mansarda care sa fie folosita ca si o camera normala.

E posibil sau nu?

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Nu prea cred ca poti sa finisezi calumea in banii aia.
Gandeste-te ca trebuie sa torni o sapa, sa tencuiesti peretii ... dar mai intai gandeste-te cate cheltuieli sunt pana ridici casa si pui si geamurile.

#3
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
Inteleg...care ar fi cea mai eftina versiune pt constructie? ma refer la pereti BCA sau caramida?

#4
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Eu acum imi fac termosistemul si am ajuns la suma de 60k eur cheltuiti.
Am dat 16k eur pe teren.
10k eur fundatia.
10000 ron acoperisul.
3700 eur geamurile.
Cam 25k eur structura casei.
Casa are 120 mp utili, 147 construiti.
Casa e pe structura de lemn.

Dupa mine o mare problema la tine e terenul, 300 mp cred totusi ca sunt cam putini.
Ai grija, s-ar putea sa te muti la casa si sa nu poti deschide geamul din cauza ca esti prea aproape de vecin.
Apoi, nu iti calcula sa te muti rapid.
Cu suma de care spui te-ai putea gandi sa ai casa la rosu (parerea mea, sunt unii care spun ca se poate si mult mai ieftin). Asta daca nu ai terenul separat.
Daca ai terenul separat atunci cu 60k eur ai puptea sa te muti, dar tot nu cred ca ar fi la cheie  (de exemplu, nu stiu cand imi voi face gardul...).

Apropo, dupa ce iei terenul primul lucru sa fie gardul.
Eu nu l-am facut si acum cred cac voi pierde niste teren, masuratorile nu au fost facute com trebuie, avem probleme si eu si vecinul.
Daca aveam gardul facut avea probleme doar vecinul :).

#5
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
Ms de raspuns...
Probleme cu spatiul nu ar fi,si stiu ca ar dura ceva timp pana sa ma mut in ea.Oricum as fi dispus sa stau si un an in chirie.
Bine zici cu gardul... o sa ma mai interesez zilele astea.
mai astept pareri!

#6
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
@ Stuiberv
10,000 euro fundatia? Cam mult...
10000 lei acoperisul? Ala e...
3700 euro geamurile? :huh: Banuiesc ca pe profil de lemn stratificat (si eu tot asta intentionez), dar ce configuratie ai avut? Stiu ca nu e un pret corect, dar orientativ, cat ti-a iesit pe mp?
25,000 euro structura? :huh: Cam mult si aici...
Deci, sa inteleg ca la 147 mp te-a costat pana acum (doar casa, fara teren) cam... 44,000 euro? Adica 300 euro/mp "la rosu"? :huh:

@ Chopper
Cu 40,000 euro iti faci casa relativ ok pe structura de lemn, insa negocieri la sange.
In privinta terenului de doar 300 mp, nu-ti fa prea mari probleme. Conteaza in primul rand locatia, iar faptul ca se afla langa un supermarket e f bine! Eu am (in Bucuresti) 150 mp si nu ma plang. Am 80 mp de curte, dar multe terase, inclusiv acoperis stil terasa, asa ca nu vad o problema in "doar" cei 300 mp. Sigur, dpmdv...

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007

 choppermaster, on 22nd October 2010, 19:39, said:

Inteleg...care ar fi cea mai eftina versiune pt constructie? ma refer la pereti BCA sau caramida?

La cort. E cel mai "eftin".
Cu 35000k tu vrei sa construiesri 210 mp la cheie.
Adica pana in 170 euro/mp. Cam atata costa o casa la rosu+ acoperis.
Vrei ca din 50 mp de bloc comunist sa scoti 300 mp teren si o casa la cheie de 210mp. Eventual si gaze, curent, gard, fosa.
Dar de ce nu vrei tu sa faci 100 mp de casa bine facuta, finisata corect, cu un gard frumos si restul?
Oare cate topice gen casa cu 25, 35, 60, 50...s-or mai deschide?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate