Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#307
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Deci varianta sigura sa am unul identic e altoirea sau sa pun cativa samburi si dupa sa i altoiesc

#308
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Altoirea! ... tot e sezonul de altoire!

#309
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Cum e ciresul altoit pe Gisela 6 fata de mahaleb ca vigoare? Sau mai precis, exista vreun portaltoi pentru cires care sa permita plantarea in sist. 4mx4m? Am doua goluri in livada (si daca as gasi cires care sa "incapa" acolo as fi mai mult decat bucuros.

#310
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Gisela 6 e similar ca vigurozitate portaltoiului de mar MM106 (vezi aici). Iar aici se spune ca Mahaleb e cu 20% mai putin viguros decat ciresul salbatic (parca cel mai viguros portaltoi), de unde deduc ca Gisela 6 are viguare mai slaba fata de Mahaleb.

In sistemul 4x4 clar as alege Gisela 6 (si nu doar din acest considerent .. a se vedea problemele la Mahaleb cand da de apa multa ...)

Edited by qwertysecret, 06 October 2015 - 20:59.


#311
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Multumesc! La mine problema e strict locul liber, am avut un mar si un par care au mers f. greu inca de la plantare si in final s-au uscat. Vreau sa plantez ceva din specia samburoaselor in locul lor si cum ciresul e cel mai iubit de copii si sotie as opta pentru cires. In caz contrar o sa aleg ceva de vigoare mai mica dintre pruni sau caisi. Probleme cu apa la radacini nu am, chiar daca ploua indelung, terenul e in panta usoara si la o oarecare adancime in sol exista drenaje din tuburi ceremice de pe vremea CAP-urilor pe care le-am gasit cand s-a sapat fundatia casei.
Mai astept si alte eventuale confirmari/infirmari daca Gisela 6 ar merge plantat 4m x 4m. Am inteles ca Gisela 5 e echivalentul lui M9 insa necesita irigare. Nu vreau sa ma complic.

#312
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010
Buna ziua,am vreo 4 pruni cumparati acum 5 ani,au crescut mari,frumosi,infloresc in fiecare an dar la scurt timp rodul cade jos,raman doar 10 fructe in fiecare copac,nu sunt pusi alaturati,nu stiu ce soi sunt,i-am luat ocazional din piata,fructul are forma unei pere,mai pot face ceva cu ei, sau sa-i inlocuiesc cu alt soi,gasesc aici un inlocuitor bun
multumesc

#313
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Un prun intra bine pe rod dupa 6-7 ani. La fel am patit si eu in primii ani. Daca fructul are forma unei pere, nu cred ca este ceva deosebit. Poti alege din link-ul tau, dar trebuie sa tii cont ce vei face cu prunele: consum, prelucrare, tuica, etc.

#314
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010
adica sa-i mai astept,sincer mi-am pierdut rabdarea cu ei,mi s-a mai dat sugestia ca nu ar fi soi autofertilizant si ca trebuiau pusi alaturati
ms

View Postcorsica, on 11 octombrie 2015 - 12:03, said:

Un prun intra bine pe rod dupa 6-7 ani. La fel am patit si eu in primii ani. Daca fructul are forma unei pere, nu cred ca este ceva deosebit. Poti alege din link-ul tau, dar trebuie sa tii cont ce vei face cu prunele: consum, prelucrare, tuica, etc.


#315
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Trebuie oarecum sa afli ce soiuri sunt pentru a asigura polenizatori. Cel mai bun polenizator la majoritatea soiurilor este prunul soiul Stanley. Cumpara Stanley de la o pepiniera si in 3 ani iti va asigura sursa de polen. Bafta!

#316
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmr_api, on 11 octombrie 2015 - 11:43, said:

Buna ziua,am vreo 4 pruni cumparati acum 5 ani,au crescut mari,frumosi,infloresc in fiecare an dar la scurt timp rodul cade jos,raman doar 10 fructe in fiecare copac,nu sunt pusi alaturati,nu stiu ce soi sunt,i-am luat ocazional din piata,fructul are forma unei pere,mai pot face ceva cu ei, sau sa-i inlocuiesc cu alt soi,gasesc aici un inlocuitor bun
multumesc
Exact asa am eu un cires.. luat din magazin , parca supermarket. In 3-4 saptamani trece de la floare la fruct copt. Anu trecut s-au inrosit ciresele pe 1 mai. In maxim 4 zile 90% din fructe au cazut pe jos. Iar cele car au apucat sa se coaca, erau apoase si fara gust, acre. Sa-l mai las sau mai bine il tai?

#317
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Trebuie sa afli ce soi este si apoi sa-i asiguri polenizator. Ce culoare au ciresele. Daca sunt galbene pot fi Donissen, bune pt industrializare. Cand afli prin comparatie soiul prin aspect, culoare, perioada de polenizare pe site-urile pepinierelor, poti cauta polenizator. Daca vrei sa renunti la el cumpara soiul Van, Germensdorf si Boambe de Cotnari si se polenizeaza la sigur.

Trebuie sa afli ce soi este si apoi sa-i asiguri polenizator. Ce culoare au ciresele. Daca sunt galbene pot fi Donissen, bune pt industrializare. Cand afli prin comparatie soiul prin aspect, culoare, perioada de polenizare pe site-urile pepinierelor, poti cauta polenizator. Daca vrei sa renunti la el cumpara soiul Van, Germensdorf si Boambe de Cotnari si se polenizeaza la sigur.

#318
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Pai se pare ca este cel mai timpuriu soi de cires din cate am intalnit. Sa se coaca la 1 mai?? Dar fara gust , apoase acre.. si se strica imediat dupa.

#319
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010
Am si eu 2 ciresi care incep sa se coaca in prima jumatate a lunii mai,fiind printre primele fructe vin graurii si se ospateaza la greu din ei,vreau sa ii schimb,ce recomandati pt a scapa de problema pasarilor:cires alb sau un soi cat mai tarziu?
ms

View Posttfmercedez, on 11 octombrie 2015 - 22:51, said:

Pai se pare ca este cel mai timpuriu soi de cires din cate am intalnit. Sa se coaca la 1 mai?? Dar fara gust , apoase acre.. si se strica imediat dupa.

Edited by mr_api, 12 October 2015 - 07:50.


#320
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Buna ziua!
Am luat de vreo 2-3 ori niste....prune, cred.... Dar au gust de corcoduse. As vrea sa ma lamuriti si pe mine ce soi ar putea fi. Imi doresc sa plantez 2 pomi din soiul acesta si nu stiu ce sa caut.

Attached Files


Edited by sacos, 15 July 2016 - 13:31.


#321
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Ar putea fi unul din soiurile japoneze Black Amber sau Friar.

#322
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 08.09.2010
Buna ziua.
Ma poate ajuta cineva sa identific doua soiuri de prun dupa fructe?
Prunele sunt culese de un vecin care nu stie nici un nume (a cumparat din piata prunii altoiti) cica pentru tuica si magiun.
Attached File  20160803_110605.jpg   279.25K   78 downloads
Attached File  20160910_123800.jpg   347.36K   73 downloads
Din pacate nu am fotografii mai bune. Scuze ptr. pisica, dar mi s-a parut haioasa... Posted Image
Am cautat informatii dupa imagini si mie mi se pare ca prima fotografie seamana cu Jubileu 50 sau Tuleu gras. Pot sa spun ca prunii nu sunt mari (cred ca prima sau a doua recolta) si produc pe toata lungimea crengilor, iar fructele se pot consuma pe la jumatatea lunii august.
In a doua fotografie prunele seamana cu Valor sau Record (desi cineva mi-a spus de Amers??) si sunt bune de consum dupa 5-10 septembrie, sunt foarte dure si samburele foarte mic. Nu sunt prea dulci.
Daca ajuta imagini cu pomii (probabil ca da) voi incerca sa fotografiez cand mai trec prin zona respectiva.
Multumesc anticipat pentru orice raspuns.
Cu stima.

#323
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
va rog sa ma ajutati si pe mine. Stie cineva o pepiniera sau mai multe mai serioase de unde sa pot cumpara in special soiul van pe gisela 6 si pe colt? stiu ca sunt mai scumpi si e normal , decat mahaleb. Mahaleb ia 6-7 ani pana sa produca . Va multumesc

Edited by agrigri, 18 November 2016 - 14:33.


#324
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
@agrigri uite aici am gasit ceva soiuri pe gisela 6  http://www.pomifruct...toamna-2016.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate