Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1143 replies to this topic

#289
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 16.11.2005
Nu prea cred ca o sa gasesti in Romania carmen pe gisela. Doar in germania, austria sau ungaria am gasit.

#290
bush_0203

bush_0203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2014
Nu stii un site de pe acolo sa ma pot informa


#291
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 16.11.2005
O sa ma uit sa vad ceva site cu oferta buna. Oricum pana in Octombrie nu gasesti la nimeni. Abia atunci vor fi pe stoc.

Uite de ex. aici si in atasament.
http://www.artevos.d...rte/carmen.html
http://www.kiefer-ob...rzkirschen.html

Attached Files


Edited by Cosmain, 21 June 2015 - 22:42.


#292
bush_0203

bush_0203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2014
Ok merci


#293
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Am mostenit in curte un cires care face fructe de marime mijlocie si care au gust atat de cireasa cat si de visina.Satenii il numesc ,,visinov" si as vrea sa-l inmultesc numai ca ,desi face primavara o multime de flori ,nu leaga  decat putin.As vrea sa stiu daca cunoaste cineva soiul si ce ar trebui sa fac sa-l inmultesc si sa rodeasca.As putea sa-l altoiesc sau sa produc puieti din samburi.Banuiesc ca este un soi mai vechi ,oamenii nemaiavand asa ceva prin curti.

#294
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Il poti inmulti numai prin altoire.

#295
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 16.11.2005
Soiul Carmen a avut cele mai frumoase fructe si anul acesta la mine Am fost putin dezamagit de soiul Lapin nu sint asa mari cum credeam.

#296
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Salut. Nu stiu ce cirese am mancat, nu stie nimeni ce nume are soiul, si daca este un nume international. Ciresele sunt mari si inchise la culoare, spre negru, echilibrat de dulci si acrisoare, cu o textura viguroasa, nu se fleoscaie in gura. Au o consistenta ferma.  M-am gandit sa strang samburii dupa ce consum ciresele si sa le pun in /pe pamant prin gradina. Sunt sanse sa iasa ceva?
Acasa la parinti am un cires crescut langa altul , exact din samburii cazuti pe jos. Problema este ca sunt un soi tare ciudat, care se coc foarte greu, devin dulci inca de cand sunt galbeni, si dureaza o saptamana pana devin rosii. Dar mereu vin ploile si se strica, uneori se altereaza inainte de coacere. Acum stau ciresele in pom si sunt putrezite. Se coc la sfarsit de iunie.

#297
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 16.11.2005
Trebuie altoit. Din samburi va iesi doar cires salbatic.

#298
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Am observat pe un garaj, ca in burlan au incoltit cred ca ciresi mici, in pamantul format din frunzele putrezite si resturile de cirese care s-au adunat acolo sub cires. De asemenea, acasa la parinti, ciresul crescut anapoda la 2m distanta de batranul cires, face exact acelasi soi de cirese ca si "tata lui".

Revenind la altoi: cum s-au obtinut oare soiurile mai deosebite de ciresi, avand in vedere ca odata si odata , toti ciresii au fost salbatici?
Nu inteleg cum, un cires - cireasa obtinuta dintr-un altoi, samburele acestuia nu va produce un pom ca si altoiul?

Stiu ca se pot face altoiri de soiuri diferite. Adica port altoiul sa fie prun, si apoi altoiul sa fie cais sau mar sau cires. Dupa logica de mai sus, ne-am putea astepta ca din samburele de cires sa iasa prun?

#299
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
samburele de cires provine din doi parinti, mama o cunoastem, fiind pomul de pe care am cules ciresele iar tatal este necunoscut, ciresul fiind o specie care nevoie de polen de alt soi ca sa lege fructe, asa ca pomii din samburii din ciresul vizat pot fi foarte deosebiti de acesta

#300
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Exista si cires "tata" care nu face fructe?

#301
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
nu.

#302
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Avand treaba de dimineata,trecand printre blocuri,am observat un cires ce inca mai avea cirese,negre la culoare dar mari cam de marimea unui drops aproximativ  ..incepuse a ploua si nu am mai stat sa l studiez...ce parere aveti,e posibil sa fie altoit sau asa e el...?

#303
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 16.11.2005

 willrock252000, on 30 iulie 2015 - 09:57, said:

Avand treaba de dimineata,trecand printre blocuri,am observat un cires ce inca mai avea cirese,negre la culoare dar mari cam de marimea unui drops aproximativ  ..incepuse a ploua si nu am mai stat sa l studiez...ce parere aveti,e posibil sa fie altoit sau asa e el...?
Da corect. Este soiul "GEORGE".
Creat de Statiunea Pomicola Iasi, are perioada de coacere la sfarsitul lunii iulie. Chiar daca este oficial Cel mai tarziu soi de cires comercial din Romania, cei de la Statiunea din Iasi mai au un soi de cires care se coace in Septembrie dar din care nu dau la nimeni.

vezi si aici despre soiul George
http://www.pomicolai...-soiuri-8c.html

#304
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Se prea poate sa fie cum zici,insa m am amagit singur ca s ar putea sa nu fie altoit ci iesit natural

Am poze da is mediocre..

Curios cum de a pus cineva printre plopi,blocuri un cires altoit

Attached Files



#305
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 16.11.2005
Exclus sa fie nealtoit cu fructe in timpul asta. Doar daca nu e ceva visin sau vreun hibrid de visin cu cires... visinele pana la mijlocul lui August mai sint...

#306
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 willrock252000, on 30 iulie 2015 - 09:57, said:

..... printre blocuri,am observat un cires ce inca mai avea cirese,negre la culoare ......e posibil sa fie altoit sau asa e el...?

Se poate sa fie si altoit! ... poate sa fie si o selectie naturala!

 Cosmain, on 30 iulie 2015 - 20:14, said:

Da corect. Este soiul "GEORGE".

Te cam grabesti! Posted Image  ... George are pulpa rosie!

 Cosmain, on 30 iulie 2015 - 20:14, said:

.... are perioada de coacere la sfarsitul lunii iulie.

Si alte soiuri se coc la sf de iulie! ... Regina de exemplu!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate