Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#235
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postparintele, on 08 noiembrie 2014 - 10:40, said:

Asta cu lutul care e permeabil eu nu o inteleg...la mine in cap prin definitie lut egal foarte greu permeabil..

Poate nu explic bine,este un pământ brun-gălbui foarte nisipos,eu irig zilnic terenul la grădina de legume și parcă după câteva ore nu se vede nimic.Pomii fructiferi le dau apă odată la 3-4 zile pe timpul verii altfel nu produc cine știe ce fructe iar în ultimul timp am căutat să le adaug bălegar uscat de grajd atât lor cât și grădinii de legume să mai îndulcesc aciditatea acestui sol sărăcăcios unde nici râmele nu trăiesc Posted Image.

Edited by Viorelsolar, 08 November 2014 - 11:38.


#236
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View PostViorelsolar, on 07 noiembrie 2014 - 19:55, said:


Solul meu este ultra-permeabil !!!,practic un sol moale,lutos și nisipos care se poate săpa foarte ușor și chiar dacă plouă torențial toată săptămâna nu rămâne gram de apă și după o zi de soare parcă nici n-ar fi plouat și terenul este uscat la suprafață Posted Image .Pomii fructiferi care-i plantez an de an merg bine,se prind ușor iar puieții de corcoduș din drajonarea celor bătrâni cresc adevărați uriași și dacă-i scap din vedere când sunt de grosimea unui creion,după un an de zile au deja 5 cm grosime la trunchi !,de aceea cred că prunii vor merge bine în zonă,dar nu știu cum se vor comporta cireșii în decursul timpului !.Pentru plantarea nucilor mi-a venit o idee și anume să ridic câte o movilă de pământ de 4 metri înălțime și 5-6 metri diametru pentru fiecare nuc altoit,prin aducerea de pământ cu camionul,pentru că în zonă se fac descopertări de teren pentru carierele de cărbune,iar pământul arată destul de bine și să plantez puieții de nuc altoit la înălțimea de 4 metri,sperând astfel că nu vor ajunge până la pânza freatică de apă încă 4 metri !Posted Image
Scuze ca ma bag si eu..
Nu inteleg cu ce dauneaza nucului daca ajung radacinile la panza freatica? De ce sa faci movilele alea de 4 m inaltime?  

Tu plantezi pomii din seminte?

#237
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011
Soiurile de cirese Kordia ,Regina, sant compatibile cu portaltoi Mahaleb? uni zic ca nu ar fi.Oare?

#238
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@Viorelsolar & tfmercedes:
Oameni buni, n-aţi încurcat voi oare livada ? Posted Image
Cea cu nuci, este aici

#239
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postscaiba, on 20 noiembrie 2014 - 21:38, said:

@Viorelsolar & tfmercedes:
Oameni buni, n-aţi încurcat voi oare livada ? Posted Image
Cea cu nuci, este aici

Am încercat să aflu câte ceva de pe topicul unde se discută despre cultura nucului,dar acolo sunt numai „savanți” care te trimit să citești 200 de pagini ca să-ți răspundă la o întrebare banală !!!

#240
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Nu am Regina dar am Kordia pe mahaleb de la Yurta. Ma gandesc ca producatorul ar fi trebuit sa stie daca exista aceasta incompatibilitate. Are un an de cand l-am plantat si a mers bine. In cat timp ar trebui sa-mi dau seama daca nu e ok faptul ca e altoit pe mahaleb?

#241
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu am cumparat anul acesta atat Regina cat si Kordia altoite pe mahaleb de la Csaba. Acum....ce-o fi o fi...Eu nu as cumpara cires altoit pe altceva in afara de mahaleb. Am nevoie de rezistenta la seceta.

#242
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Din ce am citit aici:
http://www.horticult...inteza 2012.pdf

Soiuri incompatibile cu mahaleb sunt: kordia, van, stella si katalin.

#243
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Atunci cumpara pe neamțul Gisella 6, ce-i drept, cam greu de găsit în România. Inca

#244
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postanasstasia, on 20 noiembrie 2014 - 22:32, said:

Din ce am citit aici:
http://www.horticult...inteza 2012.pdf

Soiuri incompatibile cu mahaleb sunt: kordia, van, stella si katalin.

Cum naiba,eu am doi cireși Stella altoiți pe mahaleb și au crescut frumos.Mi s-a recomandat orice soi de cireș care este altoit pe portaltoi de mahaleb pentru că am pânza de apă freatică la suprafață la nici 4 metri și orice alt portaltoi nu suportă o pânză freatică la suprafață,apoi mahalebul rezistă la secetă așa cum a spus @anasstasia care mi-a fost comfirmat și de alții.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 21 November 2014 - 02:14.


#245
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Viorele exact la ce adancime este panza freatica, care sunt oscilatiile ei de-a lungul unui an, nivel minim, nivel maxim, iti pot spune ca o adancime de 4 m a panzei freatice nu exclude un teren de la plantarea pomilor chiar nuc si cires, eu am vazut nuci in gospodarii pe sesuri unde apa fraetica era la la mai putin de 2m.
In alta odine de idei, aportul de material pamantos constituie o lucrare agropedoameliorativa, daca acest aport nu te ruineaeza financiar eu ti l-as recomanda cu urmatoarele observatii:
                 - sa fii atent de unde provine pamantul,
                - sa fie din stratul 0-30 cm ,
                 -daca anterior decopertarii  a fost arabil sau pasune sau neproductiv,
- dupa ce l-ai asternut sa recoltezi o proba de sol pe adancimea 0-20cm si alta pe adancimea 20-40cm si te duci la Oficiul de studii pedologice si agrochimice din resedinta de judet pentru analizele solului, dupa rezultatele acestei analize vei corecta deficientele care apar, poti face aceste determinari la decopertare sa stii exact ce iti aduci acasa,
un strat de max 0,7-1m ar fi suficient pentru a coreta deficientele semnalate de tine
Succes.

Edited by ionathan, 23 November 2014 - 09:51.


#246
xx-04-xxx

xx-04-xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.05.2012
la plantarea ciresilor trebuie sa se taie ramurile acestora astfel incat sa ramana doar tulpina principala? sau trebuie lasate pana primavara? sau nu trebuie taiate deloc?
plantarea s-a facut toamna aceasta.

#247
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Ciudata treaba cu incompatibilitatea cu mahalebu, eu am urmatoarele katalin, stela, boambe de cotnari, germesdorf, hedenfinger, van, toate altoite pe mahaleb si vad ca nu au nici o problema doar in 1an la van germesdorf si hedelfinger au fost probleme cu inghetul nefiind protejati deloc, si radacinile erau deficitare datorita ambalarii specifice pomicula ianco ...cam toate ambalate acolo au radacinile "chelite" la maxim


#248
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011
Soiurile de cirese Kordia ,Regina, sant compatibile cu portaltoi Mahaleb? uni zic ca nu ar fi.Oare?

#249
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu le-am cumparat anul asta ambele altoite pe mahaleb. Voi vedea in cativa ani daca sunt sau nu compatibile. Se pare ca nu prea sunt compatibile conform unor cercetari facute la anumite statii pomicole.

#250
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011
Vreau sa altoiesc la vara Kordia si Regina pe mahaleb, o sa caut informatii pe la vecini nostri din Ungaria , un amic mi-a zis ca in Ungaria inlocuiesc livezile de ciresi Regina altoite pe Mahaleb , ci ca nu dau randament.

#251
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011
La multi ani tuturor!

#252
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Are cineva Regina pe rod? In ce perioada se coace?

Edited by inevitabil, 13 January 2015 - 11:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate