Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa P+M - Domnesti

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Cat ai cheltuit pana acum, macar estimativ?

#128
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Pana acum 75.000 euro din care 32.500 au fost pentru faza la rosu. Si cred ca mai intra vreo 20.000 ca sa o terminam.

In banii astia nu am bagat si terenul care a fost o discutie separata si foarte costisitoare.

#129
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View PostIftime, on 12 septembrie 2013 - 23:03, said:

Wow...nu credeam ca am ridicat o problema atat de banala incat sa nu merite niciun raspuns.
Ai pus plasa FS in glet?

#130
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Problema fisurilor inca nu am abordat-o. E drept ca nu au mai aparut si alte fisuri pe langa cele initiale semnalate in 2013...oau cat timp a trecut...

Am vorbit cu constructorul si inainte de a ne muta facem o reparatie generala la toti peretii (pe motiv ca oricum mai trebuia sa dam cu lavabil). La momentul reparatiilor o sa vedem daca e cazul sa bagam fibra de sticla sau doar largim fisura si bagam glet in ea.

#131
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Au trecut 11 luni si 1 zi de cand nu am mai scris pe forum despre evolutia casei.

Pe scurt am terminat-o si ne-am mutat in ea.

Ca sa dezvolt putin ideea... Anul asta am pus parchet in dormitoare, gresie si faianta in baia de la parter, gresie și caramida aparenta pe terasa din spatele casei. Parchetul a fost pus integral de mine. Baia si terasa au fost incepute de o echipa de muncitori si finalizate de mine.
Anul asta am inteles ca in constructii a trecut criza pentru ca nu mai vine nimeni pentru o lucrare in care are de pus 60mp de gresie/faianta/caramida aparenta (in diverse proportii) si proprietarul mai are si pretentia sa fie puse bine.

Cu putin noroc am gasit printr-o cunostinta o echipa care sa dea o mana de lavabila in toata casa, sa repare pe unde m-am trezit eu sa mai mut doze. Baietii astia au fost a 4-a echipa pe anul asta. Si cand ma gandesc ca am facut 90% din casa cu o singura echipa...

Printre altele facute anul asta...usi, placat scara in lemn, centrala termica pe peleti si multe alte maruntisuri.

La centrala pe peleti a fost o adevarata aventura...am incalzire in pardoseala cu agent termic. Si de aici incepe totul...cum bagi un patrat intr-un cerc cu aceeasi suprafata? Adica sa fie gasita solutia care sa impace temperatura minima de 60 grade a centralei cu temperatura maxima de 40 de grade a agentului termic ce intra in IPAT. Am vorbit cu diversi instalatori, vanzatori de instalatii in pardoseala/centrale, ingineri in instalatii. Din pacate majoritatea voiau sa imi vanda ceva (in cantitati cat mai mari) iar cei ce nu voiau sa imi vanda, nu se mai lovisera de o asemenea combinatie.
Am citit o gramada de documentatii, de la centrale cu combustibil solid, pe gaz, pe curent, de la incalziriea in pardoseala, am studiat o multitudine de scheme hidraulice si am constatat ca nu prea isi pune lumea problema sa incerce o asemenea combinatie. Pana la urma am aflat ca exista niste grupuri de amestec si pompare a agentului termic si prin intermediul lor poate fi controlata temperatura agentului termic ce intra in IPAT indiferent de sursa agentului termic. In rest...imi place ca pot controla temperatura in fiecare camera, solutia pe peleti e suficient de curata si de comoda.
Probleme...probabil voi gasi diverse neajunsuri dar la momentul asta vreau doar sa ma bucur de noua noastra casa.

Imi pare rau ca nu am fost in stare sa scriu in mod constant dar am evitat sa devin un utilizator care pune 2 tone de intrebari stupide pana sa ridice o problema care sa fie interesanta si sa merite 1 minut alocat unui raspuns destept.

Concluziile mele:
1. Stabileste planul casei in functie de nevoile reale si de posibilitatile financiare (atat pentru construit cat si pentru intretinut)
2. Casa la rosu este aprox 30% din costurile totale ale casei.
3. Pe masura ce lucrarea se apropie de final, disponibilul financiar va fi tot mai solicitat. Obiectele care sunt necesare la final, gen centrala termica, usi, scara sunt scumpe si nu prea pot fi deflacate pe o perioada mai lunga.
4. Principiul lasa ca merge si asa/ se indreapta din tencuiala, e pagubos atat financiar cat si psihic.
5. Poze. Sute de poze. Mii de poze. Poze la fiecare etapa. Poza pentru fiecare lucrare care va deveni a doua zi lucrare ascunsa.
6. Daca nu te pricepi gaseste pe cineva care se pricepe la constructii. Nu de alta dar, daca tot stresezi echipa de muncitori... sa fie cu folos.
7. Orice etapa inceputa trebuie dusa pana la capat. Se conserva mai bine casa si e si mai eficient din punct de vedere financiar.
8. Casa nu o construieste forumul. Forumul te ajuta in lupta cu tine, cu muncitorii, cu familia si cu diversi binevoitori care nu au zugravit odata apartamentul in care stau de zeci de ani dar, sunt experti in constructii. Si ajutorul va veni daca reusesti sa filtrezi si sa selectezi informatia utila pentru situatia ta particulara.
9. ...

#132
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Salut....si feliciari pentru mutat, ne-ar fi prins si noua bine niste poze...

Càt despre criza, in constructii.....nu a trecut, au trecut Romanii BUNI in Vest.......au plecat cu familii, cu catel cu purcel, ....acasă mai trimitem doar bani, pentru părinti.....nu toti, eu am sa fiu extrema care intareste regula!

Si cei care mai sunt in RO, profita de pe urma oamenilor onești!

#133
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
Felicitarile mele, se muta pe finalizate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate