Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Casa P+M - Domnesti

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#109
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Pentru ca nu ai avut cum sa faci alta asigurare. Cea pentru vandalism/distrugere este dupa ce pui geamuri, usi si gard. Acum esti asigurat doar impotriva fenomenelor naturale, pe casa in constructie. E foarte buna si aia, stii cum e - apa, vantul, focul...

#110
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Geamuri, usi, gard...sunt toate in efectiv complet. Casa e complet inchisa de 1 an de zile. La exterior este 100% gata. Casa, nu si curtea.

Btw...tu ai cumpara o Dacie 1300 la pret de S-Class? Nu cred. Daca platesti pretul pentru un S-Class o sa vrei sa conduci un S-Class. Asa si eu: am cumparat o polita de asigurare care sa acopere si furtul/vandalismul si chiar vreau sa beneficiez de ea.

#111
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Pai daca scrie explicit - go ahead! Eu nu as mai sta pe ganduri. Direct pe ei, protectia consumatorului, proces.
Pe asta se bazeaza - ca pentru 2000 de ron nu ii dai tu in judecata!

#112
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Deja am plangerea depusa la CSA. Acum astept raspunsul.

Mesajul meu initial a fost de atentionare pentru forumistii care se pot afla intr-o situatie similara (casa partial terminata pe care doresc sa o asigure facultativ).

#113
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Salutare,

Revin din nou pe forum si din pacate tot cu o mica/mare problema. Dupa evenimentul cu indienii culegatori de cupru crescut prin peretii caselor, am facut un efort pentru refacerea instalatiei electrice. A fost efort pentru ca am completat si cu sistemul de alarma si de supraveghere video care era in plan dar, programat ceva mai tarziu.
Dupa refacerea instalatiei electrice am zis sa aducem peretii si tavanele la alb in interior, adica tencuiala, tinci, glet si o mana de lavabil. Cu mentiunea ca la etaj a fost vorba de al doilea strat de termoizolatie, rigips si glet (pe tavane).
Aducerea peretilor la alb in interior a durat 1 luna si cateva zile.
Problema e ca dupa aproximativ 2 luni am sesizat ca au aparut pe pereti, nu si pe tavane, o serie de microfisuri in glet. In bai unde am lasat la nivel de tinci peretii nu am nicio fisura.
Multe din microfisuri pleaca de la doze si inainteaza catre diverse zone ale peretilor.
Am vrut sa vad daca sunt de profunzime si am luat o bucata de smirghel (din cele ramase de la baieti de la finisare) si am vazut ca o parte din fisuri sunt doar superficiale si dispar imediat dar, am si fisuri mai adanci. (am verificat doar cateva fisuri)

Care ar putea fi cauza aparitiei fisurilor si ce as putea face pentru a le repara fara a mai reapare ulterior?
Nu am avut temperaturi extreme pe perioada lucrarilor si nici in perioada imediat urmatoare. Dupa plecarea baietilor am lasat permanent deschise pe oscilo 2 geamuri de la etaj pentru ca se simtea o umiditate foarte mare atunci cand veneam la casa seara.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si opinii si incerc sa sun azi si cateva poze cu "minunatiile" de microfisuri.

#114
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Dupa cum am promis pun si cateva poze.

Attached Files



#115
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Wow...nu credeam ca am ridicat o problema atat de banala incat sa nu merite niciun raspuns.

#116
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Nu e banala,am o intrebare,la ce adincime in caramida sunt ingropate circuitele electrice ,si inca una,crapaturile sunt pe directia traseelor?

#117
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
probabil ca sunt de la glet sau tencuiala.

#118
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Sora mea si-a terminat casa acum 2 ani si a avut o problema similara .Daca dupa glet imediat ce s-a uscat au aparut fisurile atunci de vina e gletul ,daca fisurile au aparut dupa o perioada mai lunga dupa aplicarea gletului atunci de vina e umiditatea din ziduri sau placi.
Cel putin asa mi-a zis un dorel cu vechime in domeniul finisajelor interioare.

Un glet mai bun si mai bine preparat ar trebui sa previna microfisurile indiferent de umezeala din pereti.
Nu te gandi la probleme de structura pentru ca nu este cazul ,mi-a placut lucrarea la rosu cum a fost executata .

Apropo tu ai stat cu casa fara geamuri o perioada foarte lunga ,am citit mai multe topicuri pe aici si am vazut ca multi dupa ce au pus geamurile la case au lasat calorifere sa incalzeasca peretii si sa ii usuce pe perioadele reci si ploioase.

Edited by xTzFlA, 13 September 2013 - 23:25.


#119
catalinduran

catalinduran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.01.2007
Buna ziua, sunt vecinul dvs. de vis a vis cu garajul fara usi probabil "ridicate tot de persoane necunoscute" , si as vrea sa va intreb ce solutie aveti la curentul electic si daca se poate sa colaboram la instalarea stalpilor de energie, sa impartim cheltuielile, eventual sa mai gasim 2- 3 familii sa ne cuplam,
astept un raspuns .daca doriti ma puteti suna 0745414799
O zi usoara,

#120
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

 anaki, on 13 septembrie 2013 - 18:08, said:

Nu e banala,am o intrebare,la ce adincime in caramida sunt ingropate circuitele electrice ,si inca una,crapaturile sunt pe directia traseelor?

Santurile pentru instalatiile electrice au fost facute pana la o adancime de aprox 2 cm, in asa fel incat tevile sa vina la fata caramizii sau usor in interiorul ei.
Crapaturile nu au nicio legatura cu traseele tevilor. Sunt pur si simplu aleatoare. Exceptia este data de poza in care apare cablul de coaxial iesit din perete. Acolo am uitat sa imi las o teava goala in perete pentru termostatele de la incalzirea in pardoseala si am bagat o teava de 1cm in tencuiala de 2-2,5cm. In acest caz am 2 sau 3 trasee care urmeaza teava.
Pana acum doar tavanele au scapat fara crapaturi si sper sa ramana fara.

Peretii care au doar tencuiala+tinci pe ei nu au nicio crapatura.
Pentru gletuit au fost date 2 maini de CT126 si o mana de CT 127. Dupa slefuire a fost data si o mana de lavabila.

 xTzFlA, on 13 septembrie 2013 - 23:29, said:

Apropo tu ai stat cu casa fara geamuri o perioada foarte lunga ,am citit mai multe topicuri pe aici si am vazut ca multi dupa ce au pus geamurile la case au lasat calorifere sa incalzeasca peretii si sa ii usuce pe perioadele reci si ploioase.

Casa a stat la rosu aproape 10 luni. In anul urmator am finisat exteriorul si am pus geamurile. Acoperisul a ramas neizolat pana in decembrie 2011. Deci umezeala a avut 1 an pentru a iesi din pereti. Eu am avut o sobita (pe ea scrie ca ar avea o putere de 6kW) dar cu doar cateva ore de functionare pe saptamana in niciun caz nu facea fata.

Una peste alta microfisurile au aparut cam la 1 luna si jumatate dupa finalizarea lucrarilor.

#121
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu ma pricep bine la prafuri dar sigur este o necompatibilitate intre tencuiala si glet. Ai asteptat minim 2 saptamani intre tencuiala si glet? Cat de groasa e tencuiala.

Edited by Clovis, 16 September 2013 - 21:40.


#122
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Sincer sa fiu, au fost doar cateva zile. Tencuiala si tinciul nu au crapaturi. Totul e la nivelul gletului si doar superficial. Tencuiala are grosimi cuprinse intre 2,5 cm si 3 cm in majoritatea locurilor. Din ceea ce stiu eu, am un singur perete la care am 4 cm intr-o parte si asta pentru ca am tinut eu sa iasa la vinclu si holul de la etaj.

#123
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Iftime, on 18 septembrie 2013 - 18:56, said:

Sincer sa fiu, au fost doar cateva zile. Tencuiala si tinciul nu au crapaturi. Totul e la nivelul gletului si doar superficial. Tencuiala are grosimi cuprinse intre 2,5 cm si 3 cm in majoritatea locurilor. Din ceea ce stiu eu, am un singur perete la care am 4 cm intr-o parte si asta pentru ca am tinut eu sa iasa la vinclu si holul de la etaj.
Eu, dupa cate am citit pe net, stiu ca intre tencuiala si glet trebuie sa treaca ceva mai mult timp. Vreo 2 saptamani daca nu chiar mai mult. Si la mine intr-o camera unde s-au grabit au aparut crapaturi (dar la mine au aparut dupa aproape 1 an cand probabil s-au uscat mai bine peretii. Eu am terminat casa in octombrie iar crapaturile au inceput sa apata prin primavara- vara. De un an nu mi-a  mai aparut nici o crapatura ). E ultima camera facuta si singura cu crapaturi. de asta zic ca trebuie sa treaca ceva mai mult timp. Si tot asa pe peretele unde tencuiala e mai groasa am crapaturi (in aceeasi camera). Probabil nu s-a asteptat uscarea totala a tencuielii. Acum astia care fac prafuri iti pot da mai multe detalii. Citeam pe aici pe net de cineva care dupa ce a tras glet s-au crapat toti peretii iar cand au venit cei care produceau gletul respectiv i-au spus ca nu era compatibil (?) cu tencuiala si i-au dat alta solutie de gletuire. Deci de asta zic eu ca  poate nu-s compatibile materialele. In mod normal trebuie folosite tencuiala si glet de la aceeasi firma producatoare. Imi dau si eu cu parerea ca nu-s expert.

Edited by Clovis, 21 September 2013 - 09:29.


#124
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Momentan vad ca nu mai apar crapaturi noi. Mai asteptam pana in primavara sa vedem ce se mai intampla si daca la anu situatia e in continuare stabila si nu mai apar crapaturi le reparam pe astea si speram sa nu mai apara altele.

#125
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Salut,

Revin cu o dilema...

Odata cu sapa mecanizata din casa am zis sa fac si sapa pe terasa din spatele casei si pe cea de la intrarea in casa...Cei care au facut sapa mi-au spus ca sapa va trece fara probleme de iarna asta dar eu nu sunt 100% convins. De aceea as vrea sa fac finisajul final pentru terase si trepte.
Prima mea optiune a fost caramida aparenta klinker...eleganta, rezistenta si SCUMPA...sau cel putin asa am gasit eu preturile pe net pana acum. Dupa ce am masurat treptele si am facut calculele a rezultat un pret de 1.000 lei pentru o treapta+contratreapta cu lungimea de 2m. Nu mai zic cat mi-a iesit totalul.

Acum ma gandesc sa vad ce alte optiuni ar mai fi...de preferinta ceva mai ieftine.
Pana acum am gasit 2 variante:
a)Gresie - din ceea ce stiu ca si preturi este destul de accesibila ca pret dar nu am vazut pana acum trepte care sa imi placa in mod deosebit si sa fie placate cu gresie
b)Granit - pret accesibil, treptele pot fi facute si dintr-o singura bucata (pana la 3m lungime maxim) si daca sunt finisate corespunzator pot da un aspect placut scarii... dar au problema cu alunecatul pe ele cand sunt ude.

Stiti sa existe si alte variante de placare a treptelor si a teraselor?

#126
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Salut,

Nu am mai scris de mult dar...a fost un an nebun nebun (2014)...am facut multe la casa.

Ca sa incep cu ultima dilema, treptele de la intrare...intr-un final am ales varianta cea mai eleganta (in opinia mea) si totodata si cea mai scumpa: placarea cu placi klinker. Ceea ce a iesit a dat un aspect spectaculos intrarii in casa. Din pacate asta a fost ultima chestie facuta la casa deoarece a venit frigul si nu am apucat sa facem si placarea terasei din spatele casei. Ne-a fost un pic frica sa nu sara placile din spate pana la primavara.
Attached File  WP_20141201_001.jpg   65.81K   157 downloads

In casa am placat terminat de placat tot ceea ce aveam de placat gresie prin casa, baia de la etaj e gata si ea si mai asteapta doar obiectele sanitare. De distractie si de proba de indemanare am montat parchetul intr-una din camere.
Attached File  WP_20141201_033.jpg   42.32K   157 downloadsAttached File  WP_20141201_036.jpg   211.58K   156 downloadsAttached File  WP_20141201_018.jpg   34.21K   155 downloads

Fosa, sistemul de drenaj diverse tevi si cabluri au fost montate/ingropate. Ca urmare am putut finaliza rampa din fata garajului. Pe final de an am adoptat si un catel (puiut) pe care l-am gasit lesinat de foame in curte. Acum suntem in crestere si plini de energie.
Attached File  WP_20141223_008.jpg   92.04K   163 downloads

Iar cireasa de pe tort...suntem pe ultima suta de metri cu racordarea la reteaua de curent a Enel, dupa eforturi si chinuri care au durat 4 ani.
Attached File  WP_20141223_009.jpg   364.56K   161 downloads

Pe scurt, mult a fost, putin mai e.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate