Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

lectii chitara

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
pai eu prefer una noua...
daca ma duc la magazin pot sa am incredere daca zice vanzatoru ca e buna? sau mai bine intreb si pe altcineva. ca nu as vrea sa dau peste unu care ma face sa cumpar ceva ca sa-si vanda marfa...

#56
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Vanzatorul e pus acolo ca sa vanda...deci probabil nu va spune chiar adevarul.

In al doilea rand, chiar daca cu placa de sunet care o ai in pc vei pierde destul calitate, iti recomand sa nu cumperi amp sau altceva si o luna-2 pantru inceput sa canti pe pc. Apoi iti iei un amp sau o placa de sunet, care nu e chiar asa de scumpa (o placa de sunet buna costa cam 700-800 lei+preamp 300 lei daca e cazul). Adica nu e chiar o avere, si gandeste-te ca ai efecte cu nemiluita+ca suna peste multe ampuri ieftine. Evident ca nu va suna ca un amp pe lampi dar si asta se paote rezolva...mai mult sau mai putin...dar nu e cazul ca iti pui probleme de genul acum.

#57
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
nici nu aveam de gand sa cumpar amp, deocamdata fac pe pc ca sa pot lua o chitara mai scumpa.
unde se conecteaza jack-ul la pc? pe panoul din fata la microfon/boxe, sau in spate unde am sistemul meu?

#58
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006

View Postbogdy2008, on 9th December 2010, 19:17, said:

nici nu aveam de gand sa cumpar amp, deocamdata fac pe pc ca sa pot lua o chitara mai scumpa.
unde se conecteaza jack-ul la pc? pe panoul din fata la microfon/boxe, sau in spate unde am sistemul meu?

Daca nu ai un amp dedicat pentru instrument și folosesti calculatorul pentru amplificarea chitarei probabil o sa ai o mare deziluzie. Plăcile de sunet curente nu sunt făcute pentru așa ceva oricât de scumpe ar fi ele, nu au adaptate intrările și impedanța pentru instrument. Ai nevoie de o placă pentru instrument (MIDI), însă în cazul ăsta ai nevoie la chitara de doze speciale. Sau se poate folosi un preamplificator între chitara și placa de sunet care costă minim 800 RON. Și nici așa nu ai rezolvat problema. Diametrul minim al difuzorului pentru a reda semnalul chitarei cât de cât bine este de 8-10', 12' ideal și indicat. Rămân la părerea că este nevoie de un amplificator de 15-20W. Dar faci cum crezi, probabil o să-ți dai seama mai târziu. Baftă!

#59
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
atunci o sa iau cu amp... http://www.soundcrea...ack-id6821.html asta cum e? mai scumpa chiar nu imi permit. dau nu vad sascrie ce doze are. aveti vreo idee?
si o sa revin la chitara acustica putin. intre ghifuri sunt niste bare metalice subtiri, si eu am 2 care imi lipsesc. intre 9-10 si 12-13 parca. alea se pot inlocui daca duc undeva chitara? o sa pun astazi si poze cu chitara, sa imi spuneti ce firma este si cat de buna pare:D. scrisul e putin sters, are cam 30 de ani. sper sa se inteleaga

poza 1: chitara
poza 2: numele (este un N intors care nu se prea vede)
poza 3: griful (am incercuit locul de unde lipseste bara metalica)
iar in poza 4 este partea de unde se prinde hamul. problema este ca nu stiu de unde se prinde capatul celalalt al hamului. de gat-cap? ca nu mai are nici un... buton:) pe corp.

http://www.soundcrea...10g-id4523.html
ampul e bun? imi da si cablu la el?
alta variante pt chitara:(daca iau cu amp separat)
http://www.soundcrea...hss-id6876.html

Attached Files



#60
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Se poate folosi o placa profesionala...ceva gen seria maudio delta si un preampilificator care e 300-500 lei pe lampi de preferat Si se rezolva problema. nu iti trebuie nici placa midi nici nimic si suna chiar foarte bine (am testat asta...si am incercat si ampuri mai ieftine si mai scumpe, si cu o configuratie buna a efectelor pe pc, suna chiar peste multe ampuri).

Da, poti sa inlocuiesti tastele lipsa la un lutier. Hamul il prinzi cu un capat acolo si cu un capat de un snur legat inaintea pragusului (langa chei...)

#61
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
misto:D
unde gasesc un lutier? la xbase au?
si cum vi se pare chitara?
si sa revenim din nou la electrica, uitativa pe linkurile din postul anterior. ampus o chitara si nu stiu ce doze are. am intrebat dar inca nu mia venit raspuns. dupa ce aflu mai pun variante. pana la urma voi lua chitara+amp+ham(+husa+cablu(daca nu contine ampul))=maxim 250 de euro

#62
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006

View Postbogdy2008, on 10th December 2010, 20:58, said:

misto:D
unde gasesc un lutier? la xbase au?
si cum vi se pare chitara?
si sa revenim din nou la electrica, uitativa pe linkurile din postul anterior. ampus o chitara si nu stiu ce doze are. am intrebat dar inca nu mia venit raspuns. dupa ce aflu mai pun variante. pana la urma voi lua chitara+amp+ham(+husa+cablu(daca nu contine ampul))=maxim 250 de euro

Squier bulett reprezintă un entry level, recomandată pentru copii, chiar dacă are dimensiunile și ceva din caracteristicile unei chitări normale. Lemnul nu este de calitate, dozele și partea mecanică la fel (ce vrei la 450 RON?). De recomandat după cum am mai spus de vre-o trei ori până acum: Squier strat affinity! Este mult mai bună decât bulett, ideală pentru ceea ce vrei tu și mult mai durabilă. Despre amplif pot să spun că diametrul  difuzorului este de 6", e destul de mic. De recomandat minim 8". Lutier găsești la guitar shop. Caută pe net.

#63
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
ok. cu acustica am lamurit.
electrica: nu o sa iau bullet, o sa iau un pack ibanez sau fender-squier de pe magazinuldemuzica.ro. are preturi accesibile.
intrebare: http://www.magazinul...B--_-36645.html e acelasi bullet ca mai sus?

mam uitat la  afinity, dar daca iau si amp pretul depaseste 1100 ron, iar eu vreau si cablu de vreo 3 metrii ham si husa...

Edited by bogdy2008, 11 December 2010 - 19:30.


#64
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
http://forums.rgc.ro...aster-affinity/
dupa tipul asta nu e chiar asa buna afinity...

Edited by bogdy2008, 12 December 2010 - 16:33.


#65
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
vreau sa cant o colinda la chitara. imi puteti da un site unde pot gasi? una doar cu acordurile de baza(preferabil fara fa, ca e cam greu:D). trebuie sa o stiu canta pe dupa vacanta. multumesc:)

#66
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006

View Postbogdy2008, on 12th December 2010, 16:33, said:

http://forums.rgc.ro...aster-affinity/
dupa tipul asta nu e chiar asa buna afinity...

Din câte am citit, singura lui nemulțumire este legată de doze. Este și normal, dozele single coil (o singură bobină) în momentul în care se găsesc în câmp magnetic (provenit de la orice aparat, în cazul nostru un amplificator) induc un curent pe care ampliful îl traduce în zgomot. Ai învățat la fizică ce pățește un conductor aflat în câmp magnetic. Acest lucru se întâmplă doar dacă apropii chitara la mai puțin de 0,5 m de amplificator iar volumul amplifului este spre maxim. Desigur că problema poate fi rezolvată prin ecranare, dar alți bani, altă distracție, asta ar însemna un cost în plus adus chitării. Orice chitară dotată cu single coil neecranat pățește acest lucru. Problema este rezolvată într-un fel prim cuplarea a două doze în sistem humbuker (fat) sau prin crearea de doze humbuker (două doze legate între ele). La Fender, Squier etc. acest lucru îl știm după sufixul din titulatură SSS sau SSH. La chitările care au configurare SSH doza de la bridge este humbuker adică sunt două doze de fapt. Asta face să nu existe zgomot când este cuplat acest sistem. Totuși sunetul este puțin diferit de single coil.

Zgomotul apare în general când se cântă la puteri foarte mari. Dacă nu vrei zgomot i-ați o chitară cu o doză în sistem humbuker (SSH sau fat). Acest sistem este prezent pe chitara pe care ți-am recomandat-o mai sus: Squier by Fender Stratocaster Affinity SSH (Fat).

#67
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
http://www.guitarsho...dus.php?pid=298
asta ce doze are? mam gandit si mai bine mai strang bani sa o iau pe asta.

#68
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
planul final: nu imi iau craciunul asta, poatte imi iau electrica de ziua mea si mai strang bani pentru affinity:P
dar pentru electrica gasesc lectii pe net? sau cum procedez sa ma invat la ea,ca banuiesc ca nu se fac aceleasi acorduri si exercitii ca la acustica

#69
koltzu

koltzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 16.07.2006
>.> Ba chiar se fac, tot chitare sunt. Se vede ca te tot razgandesti.. tu sigur vrei sa-ti iei chitara sa inveti sa canti la ea si nu sa doar te dai mare ca ai chitara si ca omgziccainvat?

#70
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
da, sigur vreau ca sa invat, deasta vreau una cat mai buna.

#71
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
S-a vorbit undeva ca pe electrica poti exersa riff-uri. Ce sunt alea si de unde invat si eu? Ca imi imprumuta cineva o chitara electrica.

#72
a-darko

a-darko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 20.11.2008

View Postbogdy2008, on 2nd January 2011, 13:00, said:

S-a vorbit undeva ca pe electrica poti exersa riff-uri. Ce sunt alea si de unde invat si eu? Ca imi imprumuta cineva o chitara electrica.

Ma prietene, tu ai idee pe ce lume traiesti? Un riff e "tema" centrala muzicala a unei melodii, care se repeta de-a lungul ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate