Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

lectii chitara

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
salut. am o chitara, e a tatalui meu ami exact, si as vrea sa invat sa cant la ea:)
iam cumparat corzi noi(cele vechi erau cam subrede), cred ca e acustica(are 6 corzi)
imi puteti sugera un site(sau mai multe) cu lectii, sau o carte din care sa invat? sa fie cat mai detaliate va rog

#2
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
in primul rand...pentru inceput...
cursuridechitara.blogspot.com

apoi, pe youtube, pe canalele JustinSandercoe si rockongoodpeople

Daca vrei carti...te poti duce prin librarii si cauti ceea ce se cheama metoda de chitara. Numai ca majoritatea sunt cu note...adica va trebui sa inveti sa citesti notele si unde le gasesti pe grif.

Succes

#3
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
e bun site-ul, multunesc. daca am mana mai mica e mai dificil, nu? imi e mai greu cu degetul mic si cu inelar
eu am gasit site-ul acesta: http://www.prochitara.go.ro/index.html , e bun si el:D

#4
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
pe prochitara sunt doar cateva notiuni introductive si...cam atat.

Daca ai mana mica e mai dificil...dar nu imposibil. Te vei obisnui sa folosesti toate degetele...cu timpul...rabdare...si mult exercitiu ;)

#5
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
daca stiu canta la acustica, ar trebui sa stiu si la electrica?

#6
a-darko

a-darko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 20.11.2008
E mai greu pe acustica, orice ti-ar zice unii si altii. Totusi, din asta sa nu intelegi ca, odata stapanita acustica, o sa fii as la electrica. Acolo sunt alte tehnici si, mai ales, efecte pe care trebuie sa stii cum si cand sa le utilizezi. Fara ele, canti doar la o acustica amplificata.

Edited by a-darko, 20 October 2010 - 23:56.


#7
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
De doua zile ascult numai Buckethead...omul asta are maini de aur...incredibil...

Jordan

si
Un solo la chitara acustica


Eu am o chitara 3/4 cumparata de la supermarket...merge senzational dar as vrea o chitara electrica pentru solo-uri...:)

#8
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
imi puteti da un link cu ceva partituri pentru incepatori? am gasit de la metallica, dar alea sunt grele majoritatea:D

#9
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pai de ce nu cauzi pe ultimate-guitar tab-uri pentru piesele simplute care-ti plac ? Cele mai simple pe care le trecusem pentru primele zile de invatat erau We're Gonna Be Friends (White Stripes / covered by Jack Johnson).

#10
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
ok. si mai e o problema: mi se dezacordeaza chitara singura:| e veche, cred ca are 30 de ani. pot sa inlocuiesc chestile alea care se invart ca sa intinda corzile?(sau asta e cauza?)

#11
criticel

criticel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.08.2010

View Postbogdy2008, on 23rd October 2010, 20:02, said:

ok. si mai e o problema: mi se dezacordeaza chitara singura:| e veche, cred ca are 30 de ani. pot sa inlocuiesc chestile alea care se invart ca sa intinda corzile?(sau asta e cauza?)

Chestiile alea se cheamă chei. Și se pot înlocui doar dacă este absolut nevoie. Vezi dacă problemele nu sunt altele, nu neapărat de factură fizică. Adică, na, cum o păstrezi, unde, cât este folosită, dacă au fost schimbate de curând corzile, dacă au fost schimbate corect și tot așa.

#12
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
pai iam inlocuit corzile acum o saptamana. cred ca sunt bine puse. o pastrez razamata de birou si perete, o folosesc 15-25 de minute pe zi.
se dezacordeaza prea repede, tata o acordeaza odata la 2 zile.deasta credeam ca nu tin destul de bine cheile. si daca imi cumpar imi puteti sugera un model relativ ieftin(asta daca lepot inlocui acasa)? sau mai bine sa ma dun la un magazin specializat sa mi lefaca acolo?

#13
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
cine raspundeee

#14
koltzu

koltzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 16.07.2006
Nu stiu cine raspundeeeee da' learn to use punctuation marks.

Anyhows, eu la electrica mea imi intind corzile dupa ce pun unele noi, ca sa nu se lase intre timp, incearca si tu.
Here's how: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k34TgNfGRFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai cauta si tu 'how to stretch guitar strings' pe youtube daca nu intelegi de acolo

Edited by koltzu, 01 November 2010 - 16:27.


#15
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
1)deci ar trebui sa strang mai tare corzile daca am inteles bine? si daca fac asta nu se rup:-?.
2) http://www.soundcreation.ro/ siteul asta eserios daca vreausa imi cumpar chitara electrica?
3)pot luat o chitara electrica care sa fie cat de cat buna de 500-750 de lei?

#16
koltzu

koltzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 16.07.2006
Nici nu te-ai uitat la videoul ala, nu? Ala 'intinde corzile', adica trage de ele intr-un anumit mod ca in pachet nu au fost supuse nici unei tensiuni.
TI-AM ZIS SA MAI CAUTI DA' TU NU SI NU.

Cat despre electrica, cum o sa fie prima ta, nu ti-o lua noua. Ia-ti una second hand de pe rgc.ro, eu de acolo mi-am luat un schecter omen 6 deloc folosit cu 700lei, in magazin fiind 1200.

#17
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Mai uitat si pe rgc, dar am vazut si asta:
http://www.soundcrea...set-id1772.html
Nu imi cumpar ami bine asta de pe site, sa nu ma mai complic cu tipul de la care o cumpar? Daca o iau second, nam nici o garantie ca e in starea in care spune tipul ca nu ma duc lael acasa sa o probez daca e din Bacau sau mai stiu eu de unde...
In plus, asta de pe site e set complet:)

#18
koltzu

koltzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 16.07.2006
Plus e mult mai slaba decat aia de pe rgc. Cauta pe cineva dintr-un oras mai aproape de tine.
Fa ce vrei, nu ma mai complic. Daca te pui serios pe exersat la electrica o sa vezi ca nu te mai satisface dupa o vreme daca ai 'an el-cheapo guitar'.

Edited by koltzu, 07 November 2010 - 10:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate