Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cum crestem in inaltime

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
k1ionut

k1ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2010
S-a discutat mult pe acest subiect si pe softpedia cat si pe alte forumuri, dar din pacate nu am gasit nicaieri nimic din ceia ce caut.Inafara de faptul ca inotul si baschetul te poate ajuta sa mai cresti peste tot gasesti numai discutii inutile si glume fara rost pe aceasta tema.
Nu ma consider un baiat scund dar nici inalt. Am 19 ani fara 2 luni si inaltimea de 178 centimetri.Probabil voi mai creste cativa centimetri pana pe la 21 - 22 de ani avand in vedere genetica familiei (slabi si inalti).
As vrea sa stiu de la voi daca va mai amintiti un grafic al cresterii voastre raportat la varsta. Adica in mare cam ce inaltime aveati pe la 15, 17, 19, 21 ani (am dat un exemplu) si la ce varsta va-ti oprit din crestere. Am tot citit pe alte forumuri opinii referitoare la faptul ca baietii cresc pana la 18 ani, ba pana la 20, altii ziceau ca pana la 22. As vrea ceva concret si am nevoie de raspunsurile celor care au trecut de perioada cresterii.
O alta intrebare a mea ar fi urmatoarea: Este influientata cresterea in inaltime de dezvoltarea fizica? Adica sunt persoane care la 16 17 ani se dezvolta la corp si la fata, si par destul de maturi. Ma gandesc ca, corpul se dezvolta armonios si proportionat, si teoretic aceste persoane atingand apogeul maturizarii lor fizice se opresc si din cresterea in inaltime. Pe de alta parte cei care se maturizeaza fizic mai greu, care par mai mici decat ar trebui sa arate la varsta lor (ex: eu. multi zic ca as avea 16 ani dupa cum arat), si acestia teoretic (dupa parera mea ) ar creste in inaltime pana cand ar ajunge la un aspect al corpului matur. Adica daca corpul meu nu a terminat procesul de maturizare fizica (cu toate ca am aproape 19 ani), as mai putea creste si in inaltime o data cu celelate procese de maturizare.
Corpul omenesc nu cunoaste termenul de "varsta".
Cam asta gandesc eu. Nu stiu daca am dreptate sau nu. Daca e cineva in masura sa ma ajute pe aceasta tema as fi recunoscator. Multumesc.

Edited by k1ionut, 17 October 2010 - 11:40.


#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Ai folosit functia SEARCH inainte de a deschide topicul, asa-i?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate