Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

idee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
false

false

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.09.2010
voi construi o casa, pt ca am unde. nu stiu cand, dar o voi face.


ideea mea suna asa :

construim o casuta din capriori de lemn 10x10x400 cm. bun . pe exterior , de ex, ii bati lambriu de lemn. daca pe interior ii bati scandura, dar nu direct, ci la o distanta de 5 cm de ex, (distanta e asigurata de niste vergele groase de 5) , iar spatiul gol il umplem cu spuma poliuretanica, ce ziceti ?? ..sistemul asta mixt are rezultate bune ? (se poate extinde si la acoperis modul asta de constructi) .

digeram aceasta idee cu un prieten si ni s-a parut buna-buna. ba mai mult, el a zis ca 5 cm de spuma e mult, se poate reduce la 2,5cm. si ca sa impingem modelul constructiv mai la extrem, ......cum suna o casa construita pe structura din lemn, iar peretele sa fie scandura-spuma-scandura ?

stiu ca in comert sunt panouri cu spuma poliuretanica.

astept reactiile voastre. in special idei de imbunatatire, si mai putin de critica.

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Mi se pare fantezie sa bagi spuma intre scinduri. Spuma aia nu e omogena, iar daca bagi foarte multa se va umfla si va impinge in scinduri. In fine, intre scinduri puteti baga vata de sticla, polistiren expandat sau extrudat, sunt mult mai bune si mai omogene. Sau chiar si panourile acelea de care spui, dar eu nu am vazut. Scindura cred ca poate fi inlocuita, cel putin la interior, cu placi OSB, macar sunt netede si au suprafata mare. Ce sa zic...spor la treaba !

#3
false

false

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.09.2010

 ionut76, on 14th October 2010, 00:07, said:

Mi se pare fantezie sa bagi spuma intre scinduri. Spuma aia nu e omogena, iar daca bagi foarte multa se va umfla si va impinge in scinduri. In fine, intre scinduri puteti baga vata de sticla, polistiren expandat sau extrudat, sunt mult mai bune si mai omogene. Sau chiar si panourile acelea de care spui, dar eu nu am vazut. Scindura cred ca poate fi inlocuita, cel putin la interior, cu placi OSB, macar sunt netede si au suprafata mare. Ce sa zic...spor la treaba !


cauta pe google dupa "panouri cu spuma poliuretanica" , iar la sectiunea imagini vei fi coplesit .

panourile is placate cu tabla ( tabla de <1mm) . asta probabil sa tina la umezeala. dar legat de confortul termic, scandura-spuma-scandura e superioara panoului, cred.  plus ca spuma intra in toate locasurile si adera la suprafata lemnoasa f bine, pe cand polistirenul trebuie batut in cuie .

osb-uri, osb-urile-s cam naspa. scandura e mai indicata, cred eu. un osb sigur se curbeala de la spuma, o scandura mult mai greu. iar peste scandura pui placa de rigips si gata peretele  :) .

#4
false

false

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.09.2010
da,  ma asteptam la mai multe replici din partea constructorilor, probabil trebuie sa astept venirea iernii cand ei sunt in concediu  :thumbup:

#5
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Nu spuma. Punct.

Poti pune celuloza injectata, lina, paie, fibre de polietilena ( pet-uri reciclate), pamint, etc. Sau pur si simplu aer.Etans.

Spuma este scumpa, neecologica, nu rezista la UV si in plus o papa pasarelele si insectele ca pe seminte.

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Oare n-o fi un ditamai topicul unde se vorbeste despre case pe structura de lemn?
Ia uite-te putin mai sus. Era necesar inca unul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate