Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Agentii de recrutare /plasare a fortei de munca in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
NT10WWM

NT10WWM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.09.2010
STIE CINEVA DE AUTHENTIC STYLE CITY? VA ROG DACA PUTETI SA IMI DATI INFORMATII SINT SERIOSI?

#20
Elena-Madalina

Elena-Madalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2011

 marian36, on 9th October 2010, 12:37, said:

da :naughty: :naughty:


Salut !

Eu am lucrat in Cipru, in domeniul hotelier pe perioada vacantei cu firma ***********. A fost o experienta frumoasa si au fost respectate toate promisiunile ( salariu , cazare, masa etc. ) Comisionul a fost foarte mic, si dupa o vara in care am castigat atat bani cat si experienta am obtinut si o diploma de calificare!
Stiu ca au si un program pentru S.U.A... O sa incerc sa vad daca pot pleca...

Edited by Bogdan R, 24 August 2011 - 11:58.
fara reclama mascata!


#21
ionel1981

ionel1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2011
A auzit careva de firma de recrutare Infomunca? Sunt seriosi? A plecat cineva cu ei? Va intreb pentru ca nu de mult mi-am facut un cont la ei pe site si tot primesc oferte de munca. Sa fiu sincer, avand in vedere situatia  nasola din Romania, ma bate din ce in ce mai tare gandul sa plec afara. Astept sfaturi va rog....

#22
league

league

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.08.2010

 ionel1981, on 28th August 2011, 11:19, said:

A auzit careva de firma de recrutare Infomunca? Sunt seriosi? A plecat cineva cu ei? Va intreb pentru ca nu de mult mi-am facut un cont la ei pe site si tot primesc oferte de munca. Sa fiu sincer, avand in vedere situatia  nasola din Romania, ma bate din ce in ce mai tare gandul sa plec afara. Astept sfaturi va rog....

Da,am aplicat si eu pentru un job pe infomunca prin luna iulie. M-a sunat cineva de acolo si m-a anuntat pentru un inteviu intr-o zi anume cu o persoana din strainatate,interviu sustinut pe skype. De fapt,interviul a fost la o zi dupa data anuntata de ei si cu o intarziere de mai bine de o ora fata de ora programata. A fost cam neplacuta aceasta situatie;A trebuit sa-mi dau peste cap tot programul si sa stau acasa sa-i astept sa ma sune in conditiile in care eram legata de calculator si de skype.Din partea mea au primit o bila neagra.
Curios,pentru ca la foarte putin timp dupa asta, aplicand pentru un alt job postat acolo, primesc iarasi un telefon prin care ma anuntau de interviul pe skype ,de data asta de la alta persoana, telefon-interviu pe care nu l-am primit nici in ziua de azi.Concluzii:
1.ori modul de lucru al celor de la infomunca este incalcit,ori
2.firmele de recrutare cu care sunt parteneri lasa de dorit
Mie mi-au facut impresia ca sunt un pic neseriosi,lipsa de profesionalism.

#23
julianms

julianms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 19.08.2007

 meanman, on 4th October 2010, 20:38, said:

Si eu caut, dar se pare ca cel mai usor e prin rude/prieteni.
...

Si eu vreau să plec din Învățământ (eu am făcut facultatea de Mate-Info la Univ. București, am 42 de ani și vorbesc franceza aproape la fel de bine ca și româna de aproape 20 de ani ... iar engleza foarte bine, italiana aproape ca engleza ... că m-am ocupat FOARTE serios de studiul acestor limbi străine încă din 1989 când vroiam să fug din țară) ... Dar a venit "Revoluția" și mi-a stricat toate planurile (pentru mine mai bine nu venea "Revoluția", mi-a făcut numai rău ... Puteam fugi de aici (treceam Dunărea înot), cere azil politic, în timp să-mi fac prieteni acolo .. și prin ei, cu ajutorul lor, să mă angajez ... Se va vedea mai jos de ce ...)

Am fost la Paris, cu bursă de studiu (Info), în 1992 .. Dar m-am întors după doar 1 lună. Atunci era cu totul altfel, era cumplit de greu, nu aveai dreptul să lucrezi nimic (doar să găsești o familie și să faci babysitting (garçon/fille au pair) și să-ți dea familia aia "bani de buzunar" ... În plus erai tratat foarte urât .. Era după mineriade și alte prostii ...)

Dar vroiam să spun că și mie mi se pare că ÎN PRINCIPIU doar prin prieteni și cunoștințe/relații este cel mai bine.
Chestia asta cu "interviul" STINKS ... Este beyond stinks ...
Eu de exemplu am făcut mai multe site-uri ... Multă nevoie de PHP, Javascript, MySQL ... (nu mai vorbesc despre glume cum ar fi HTML, CSS ... flash-uri ... chestii ...)

Dar recunosc că eu am început în 1988 cu Pascal, apoi după 2 ani m-am apucat și de C++, câțiva ani mai târziu a venit FOX, apoi Java și Delphi ... (ultimele 2 au fost preferatele mele ...). Ca să trec de la astea la cele înșiruite mai sus (PHP ..etc) a însemnat să-mi schimb stilul de a programa ... Si am căutat des pe net coduri pe care să le inserez în pagini (doar modificam ca să-mi convină) ... Aveam timp să fac asta - nu eram angajat, erau/sunt propriile mele situri ...
Dar la un interviu trebuie să dai test direct .. Nu poți spune ăluia de te intervievează: "stai să caut un cod, îl modific, și rezolv treaba" ... El vrea probabil să scrii direct (de parcă aș fi ca la olimpiadele naționale de Mate în liceu ...)

Nu am încredere deloc în aceste interviuri ... Îmi pare doar rău că nu (mai) am prieteni în domeniul informatic ... (locuiesc acasă la țară de 12 ani, și am devenit foarte, foarte izolat ... S-au rupt legăturile de "amiciție" după atâția ani ...)
Interviurile par a fi doar pt a angaja necalificați, și pe durate foarte scurte ... Ce să mai vorbesc de mine, eu caut în primul rând să lucrez acasă (fiindcă acasă lucrez cel mai bine, chiar dacă lucrez și 10 ore pe zi dar să iau salariu ca pentru 4 ore ...)

Dacă aveam prieteni probabil că nici nu mai postam aici - aș fi vorbit direct cu ei ce era de vorbit ... asta e ...

Dar și în alte domenii e la fel .. Ce cunosc eu mai mult de exemplu ar fi persoane care au terminat ASE-ul dar sunt un fel de secretare, sau un fel de paznici în vreun magazin, sau care aranjează produse pe rafturi ... N-are aproape nimic de-a face cu ce au studiat ei ... Învățământul STINKS ... Îi înveți pe elevi teorema lui Pitagora (ca mine .. sau backtracking recursiv, cum făceam pe vremuri când am profesat la licee) ca să facă CE cu ele ?  ... Școala servește într-adevăr, dar la educația "civică" și la noțiunile FOARTE simple (pentru toți, și indiferent de Materie). Dar numai 1 sau 2 elevi pe clasă ar trebui să studieze de exemplu serios Mate, fiindcă restul chiar nu vor avea ce să facă cu Mate, niciodată ...

Atât de greu mi se pare și cu plecatul din Învățământ și cu plecatul în altă țară (USA sau Franța în cazul meu) încât îmi vine să blestem în fiecare clipă acea așa-zisă "Revoluție" ...

#24
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
@julianms
daca nu va e cu suparare, de ce a-ti stat doar o luna la cea bursa in Paris?

Intreb deoarece si eu am fost plecat cu bursa in Franta si a fost o experienta extraordinara - a meritat fiecare zi petrecuta acolo (chiar daca material bursa a fost la nivel de supravietuire si atat).

In legatura cu lucratul remote -acasa- aceasta optiune cam e valabila doar pentru seniori (adica oameni care au o experienta bine definita -ceva de genul 5+ ani la Alcatel pe pozitie de dev-  si produc cod foarte bun, eficient si in cel mai scurt timp).

Edited by seth, 16 October 2011 - 17:41.


#25
roxana_alida

roxana_alida

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2010
Buna ziua! Rugaminte mare pentru cei care detin informatii despre Authentic Style City SRL. Multumesc anticipat!  :peacefingers:

#26
0mblad0n_bacau

0mblad0n_bacau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2009
Daca vrei sa pleci cu firme de recrutare trebuie sa tii cont ca din start cele care cer comision sunt tepe,comisionul le este platit de angajatorul strain.singurele firme cu care cunosc ca s-ar fi plecat sunt protos si jobselection,ambele din brasov,cu job-uri majoritar pe vas de croaziera.insa cu ele trebuie sa ai rabdare,poate dura 2-3 luni pana pleci,asta in functie si de nevoia lor de personal.eu am trimis cv la jobselection si am fost contactat,pe mail,abia dupa vreo luna.la ele trebuie sa ai experienta in domeniul horeca si ceva pus deoparte(bani) ca pana sa pleci trebuie sa faci cateva drumuri la brasov,dupa te cheama la training si deabia dupa vei pleca.am o cunostinta care tot pleaca cu ei de vreo 3-4 ani,pe vas sunt salariile mari 2000-3000 euro dar si procedura lor de selectie e destul de stufoasa,contracte pe 5-6 luni,dupa vii acasa stai vreo luna si dupa pleci iar.e greu pana pleci prima data
cu eures daca prinzi vreun contract 2-3 luni la cules de capsuni/ciuperci/etc. nu e mare lucru,dar cu ei ai si cheltuieli mari,locuri putine
cu alte firme de recrutare,90% sunt tepe,trebuie doar sa le google-esti si vezi multi cetateni care plang dupa banii dati.si eu caut sa plec,dar greu se gaseste ceva ok.la un moment dat am vrut sa plec cu 3 prieteni,cautam un oras,luam chirie si ne cautam de lucru pe pielea noastra,ca alte sanse nu prea vad
BAFTA si ai grija la tepe(si celor care sunt in situatia noastra)

#27
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011

 0mblad0n_bacau, on 23rd May 2012, 10:59, said:

Daca vrei sa pleci cu firme de recrutare trebuie sa tii cont ca din start cele care cer comision sunt tepe,comisionul le este platit de angajatorul strain.singurele firme cu care cunosc ca s-ar fi plecat sunt protos si jobselection,ambele din brasov,cu job-uri majoritar pe vas de croaziera.insa cu ele trebuie sa ai rabdare,poate dura 2-3 luni pana pleci,asta in functie si de nevoia lor de personal.eu am trimis cv la jobselection si am fost contactat,pe mail,abia dupa vreo luna.la ele trebuie sa ai experienta in domeniul horeca si ceva pus deoparte(bani) ca pana sa pleci trebuie sa faci cateva drumuri la brasov,dupa te cheama la training si deabia dupa vei pleca.am o cunostinta care tot pleaca cu ei de vreo 3-4 ani,pe vas sunt salariile mari 2000-3000 euro dar si procedura lor de selectie e destul de stufoasa,contracte pe 5-6 luni,dupa vii acasa stai vreo luna si dupa pleci iar.e greu pana pleci prima data
cu eures daca prinzi vreun contract 2-3 luni la cules de capsuni/ciuperci/etc. nu e mare lucru,dar cu ei ai si cheltuieli mari,locuri putine
cu alte firme de recrutare,90% sunt tepe,trebuie doar sa le google-esti si vezi multi cetateni care plang dupa banii dati.si eu caut sa plec,dar greu se gaseste ceva ok.la un moment dat am vrut sa plec cu 3 prieteni,cautam un oras,luam chirie si ne cautam de lucru pe pielea noastra,ca alte sanse nu prea vad
BAFTA si ai grija la tepe(si celor care sunt in situatia noastra)

uite urmarea la un entusiasm si din partea mea cind am vazut ce a postat baiatul asta, chipurile ca gasise de munca in Franta:


sfantu, Dum, 05/27/2012 - 13:49

Proaspăt emigrat


salut tuturor. sunt in cannes dupa cum stiti. problema este ca angajatorul nu vrea sa ne faca contract si nici nu vrea sa ne dea banii toti. suntem 4 persoane. vrem sa stim si noi unde sa ne adresam autoritatilor sa ii raportam pt ca ne tine sa muncim la negru
astept opinii
va multumesc


dupa cum vedeti, baieti si fete, aveti grija ca lumea e plina de escroci.  daca nu aveti bani sa rezistati pe picioarele voastre, ajungeti la" produs"!

#28
Serena007

Serena007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.10.2012
Nu am gasit inca o firma serioasa pe care sa o pot recomanda, dar am dat peste niste tepari. Feriti-va de firma RUBY RED, pentru ca sunt escroci ordinari! Dupa ce ca iti fura practic o gramada de bani (au comisioane peste 1000 de lire) fara sa-ti ofere in schimb locurile de munca pe care le promit, iti si vorbesc infect si te umilesc. Si nu iti poti recupera banii pentru nerespectarea evidenta a contractelor.

#29
mariancorbu

mariancorbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2012
atentie la firma Avatar Klass PR din Pitesti, sunt tepari, e nou infiintata, vor sa faca bani din traducerea actelor, 80 de euro e o taxa cam mare pentru traducerea actelor, TEAPA!!!!!!

#30
vior666

vior666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.10.2012

 mariancorbu, on 24 octombrie 2012 - 11:38, said:

atentie la firma Avatar Klass PR din Pitesti, sunt tepari, e nou infiintata, vor sa faca bani din traducerea actelor, 80 de euro e o taxa cam mare pentru traducerea actelor, TEAPA!!!!!!
Salut Marian ! Am fost si eu azi la sediul firmei AVATAR KLASS PR , mi-au prezentat oferta , pareau profesionisti .Stii din surse sigure ca sunt tepari ? pentru ca eu chiar vreau sa ma duk  cu ei, dar nu vreau sa iau teapa. M-a pus pe ganduri mesajul tau . 80 de euro nu mi se pare o suma f mare , fata de alte firme care cer sute de euro. Astept raspuns .Ms.

#31
catalinho85

catalinho85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.01.2007
Hey

a mai plecat cineva in ultimul timp din tara? Poate recomanda vreo agentie de incredere?

Edited by catalinho85, 12 January 2014 - 20:39.


#32
rakul

rakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 14.07.2009
Din ce aud si citesc daca tot vrei sa pleci e sa o faci pe propria piele , fara sa te imbarligi cu tot felu' de intermediari fie ei si EURES .

#33
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013
http://forum.softped...8#entry15069120

#34
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Stie cineva detalii despre firma Power Interim din Brasov? Este o firma de recrutare a fortei de munca pentru Franta. A plecat cineva cu ei?

#35
joe226

joe226

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.08.2014
Stie cineva vreo firma serioasa pentru plecare in Olanda fara comsion?

#36
adi_adriano21

adi_adriano21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.04.2015
Buna ziua!  A plecat cineva in strainatate prin agentia OFFICE INTERIM (agentii in Botosani si Iasi)  ??  Va rog f mult sa-mi raspundeti daca stiti ceva!

http://tjobs.ro/jobu...ti-anglia/50789

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate