Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

probleme ce pot aparea la mutarea in casa prea nou terminata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
desi se potrivea mai bine la capitolu locuinte finalizate, am postat aici intrucat la Locuinte finalizate sunt doar jurnale, nu si diverse probleme de dupa terminarea locuintei.
Eu am o casa la care s-a inceput constructia in iunie anul curent si in momentu de fata e la capitolu glet si cu putin inainte de gresii/faiante. Este o casa doar parter, BCA, in prezent placata cu polistiren la exterior, acoperis complet terminat cu tigla bramac, pazie montata, tamplarie pvc+termopan montat.
Ce vroiam sa supun atentiei este faptul ca voi fi cam nevoit (si sper sa nu ma incurce bransarea la utilitati) sa ma si mut in ea pana la 1 decembrie. Si anume problemele legate de umiditate, de peretii/stalpii/grinzile si ce o mai fi care inca se usuca etc. Aflu pe la colegi care au fost in aceeasi situatie ca tineau mobila la 20cm de perete si tot si-au stricat-o, dar situatiile difera, unii au avut probleme mari cu umezeala din tavan, avand placa turnata, că majoritatea au cel putin P+M nu ca mine doar P. Eu am tavanul rigips - sipca batuta pe grinzi - polistiren peste sipci (intre grinzi) si peste polistiren un strat de rombeton.
Cei care ati fost nevoiti sa va mutati rapid in casele voastre proaspat terminate aveti ceva sfaturi in acest sens !

p.s. am cumparat un device de la un hipermarket care se numeste statie meteo, imoprtant e ca masoara umiditatea. In apartamentul unde stau cu chirie umiditatea e in medie 60-65%, doar o singura data a urcat la 71 si la fel de rar am vazut sub 50. In casa noua, dupa o noapte de stat cu geamurile inchise umiditatea era 98%. Noaptea geamurile trebuie sa stea inchise intrucat se fura ca in codru dintr-o casa nelocuita, chiar geamurile in sine se fura daca pot trage de ele.

Edited by XAN, 02 October 2010 - 07:34.


#2
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
o idee ar fi sa cumperi un deumidificator  ,care consuma curent ca draq, dar i-si face treaba   adica poate sa tina aerul uscat intr-o incapere
eu am unul si trage 3-4 litri de apa pe zi  dintr-o camera de 20mp
sau poti sa tii in priza o rezistenta electrica (resou, aeroterma) ca usuca aerul

Edited by lordoftheshima, 02 October 2010 - 07:48.


#3
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
da, stiu de aceste produse, am studiat oferta de pe piata. Problema e ca nu o fi deajuns numai unul, dar poate voi lua asa ceva si o sal tin unde e situatia mai grava. eu dupa ce termin cu gletul si cu gresia si faianta asa o las pana ma voi muta, nu voi mai face nimic. Parchet nu pun ca se va strica si oricum nu mai am bani pentru el :D, lavabil nu dau ca sa respire peretii, ma rog, daca e bine sau nu nu stiu, deaia am si postat.

#4
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 XAN, on 2nd October 2010, 08:31, said:

[...] la Locuinte finalizate sunt doar jurnale, nu si diverse probleme de dupa terminarea locuintei. [...]
http://forum.softped...howtopic=599437

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate