Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu ce pot umple fisurile din grinda pt terasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
justauser1

justauser1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.10.2006
Am niste grinzi care urmeaza sa fie stalpi la o terasa. Cateva sunt cu probleme, mai exact au fisuri, unele pe o lungime destul de mare (50-60 cm) si in anumite locuri aproape 2-3 cm adancime si 0,7 cm latime. Dimensiunea lor e de 12x12x210 cm. Din pacate in zona asta tot ce cumpar va fi de calitate asemanatoare, iar de altundeva nu prea am posibilitatea sa transport, asa ca incerc sa le "repar" pe cele care le am deja. Intrebarea mea este, cu ce pot astupa aceste fisuri? Am incercat deja cu o solutie (nu stiu ce era... ceva transparent, primit de la un tamplar) amestecata cu rumegus, dar nu a tinut... s-a intarit si in unele locuri chiar a accentuat fisura. Se poate folosi aracet sau chiar un amestec de rumegus cu aracet? Sau altceva care sa tina pe termen mai lung?

#2
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
daca nu te deranjeaza estetic poti bate o scandura deasupra fisurii
pt umplere poti incerca si cu aracet dar stiu ca exista moment fix. e un fel de adeziv. da-l prin rumegus, amesteca bine si indeasa-l acolo. cel mai bine daca ai un piston sau ceva asemanator ca sa nu ramana goluri in fisura

#3
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postjustauser1, on 27th September 2010, 21:18, said:

Am niste grinzi care urmeaza sa fie stalpi la o terasa. Cateva sunt cu probleme, mai exact au fisuri, unele pe o lungime destul de mare (50-60 cm) si in anumite locuri aproape 2-3 cm adancime si 0,7 cm latime. Dimensiunea lor e de 12x12x210 cm. Din pacate in zona asta tot ce cumpar va fi de calitate asemanatoare, iar de altundeva nu prea am posibilitatea sa transport, asa ca incerc sa le "repar" pe cele care le am deja. Intrebarea mea este, cu ce pot astupa aceste fisuri? Am incercat deja cu o solutie (nu stiu ce era... ceva transparent, primit de la un tamplar) amestecata cu rumegus, dar nu a tinut... s-a intarit si in unele locuri chiar a accentuat fisura. Se poate folosi aracet sau chiar un amestec de rumegus cu aracet? Sau altceva care sa tina pe termen mai lung?


Eu le-as lasa asa.Mai rustic.Slefuite tratate contra cariilor si ori lacuite ori ceva uleiuri speciale.
Tu uita-te prin magazinele de bricolaj ca exista pasta speciala pt umplut crepaturiile,sau gauriile din lemn.Si in diferite nuante depinzand de lemn.

#4
justauser1

justauser1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.10.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca o scandura batuta peste ar strica destul de mult aspectul si nici nu le-as lasa asa pentru ca e un spatiu destul de mare si dupa un timp s-ar instala insectele acolo. Stiti cumva cum se numesc adezivele (bune) pe care le-as putea folosi? Sa stiu ce sa caut prin magazine

#5
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Chit de lemn sau solutie speciala pentru crapaturi. Din pacate nu mai stiu cum se numeste, insa acum cativa ani cand am folosit eu se gaseau o multitudine de produse, care mai de care mai "izolatoare", elastice... etc. Cineva de la un magazin de bricolaj va sti sa te indrume. Succes!

#6
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Se poate folosi un chit pentru lemn gasesti in magazine ii la galetuta mai mica si se comporta ca si lemnul ii alb dar daca il vopsesti se schimba sau il amesteci cu vopsea si ai aceasi culoare fara sa mai vopsesti toata bucata. "Rost" se numea parca sper sa nu se credea ca fac reclama mascata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate