Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Amenajare bucatarie in Balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Naqash

Naqash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2009
Salut,

Planuiesc sa mut bucataria in blacon pentru a obtine un dormitor in plus. Balconul este construit pe toata lunginea locuintei avand 5.2m lungime si 1m latime. Latimea nu este mare, dar permite o amenajare decenta in opinia mea.
Problemele intervin la mutarea instalatiilor, apa/gaze/scurgere. Pentru asta trebuie sa trec prin toata sufrageria + sa traversez toata latimea actualei bucatarii. instalatiile actuale se afla fix in coltul opus al apartamentului.
Gazul va fi o problema pentru ca este distanta mai mare de 4m si mai si trebuie traversata o camera. Aici ar mai fi solutia cu plitele electrice totusi.
Problema ramane la instalatia de scurgere unde va fi greu de obtinut o cadere decenta. As vrea sa traversez bucataria actuala prin podea si apoi sa merg pe langa perete pana in balcon.

A mai facut cineva asa ceva, poate ma poate ajuta cu cateva sfaturi.

#2
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Am facut eu.Se merita.Referitor la instalatii eu am o canapea in fosta bucatarie,care mascheaza tevile de apa,scurgerea si cablurile electrice.Toate instalatiile au fost introduse intr-un jgheab de plastic cu capac,care arata foarte bine.Este nevoie sa-l maschez cu canapeaua pt ca este tot jgeabul inclinat (nu prea mult) si parca nu da bine la o camera ordonata.Si da,o data pe an curat scurgerea respectiva pe toata lungimea.Parca se depun mizerii mai multe decat inainte de modificare.Succes.

#3
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 Naqash, on 25th September 2010, 14:31, said:

Salut,

Planuiesc sa mut bucataria in blacon pentru a obtine un dormitor in plus.
A mai facut cineva asa ceva, poate ma poate ajuta cu cateva sfaturi.

In tinerete am facut asta. Am avut noroc cu instalatiile, erau la 1m de balcon. Geamul din dreptul aragazului trebuie acoperit cu folie altfel cand bate soarele nu vezi flacara. Si e pericol!

#4
Naqash

Naqash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2009
Da, varianta cu trasul tevilor printr`un jgeab mi se pare cea mai usoara si mie. Ma mai gandeam ca s-ar putea masca cu un raft din rigips sau ceva de genul asta, sa para un element de decor.
Nu stiu cum sa fac cu gazul, fie sa caut aprobare si sa alerg o gramada, si nici macar nu sunt sigur daca se da aprobare de trecere cu teava de gaz prin sufragerie, sau sa folosesc direct plita si gata. Acolo e mai usor, trebuie doar trasa o priza direct din tablou cu fire mai groase.

Interesanta treaba cu flaraca. Nu ma gandisem la asta, probabil urma sa constat ulterior :)) ...
Ah .. mentionez ca toata treaba planuiesc sa o fac eu cu inca un prieten.

#5
bertha37

bertha37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2008
Acelasi lucru o sa fac si eu in curand, trec prin sufragerie cu instalatia de apa si scurgerea; va avea inclinare, iar tevile vor fi mascate cu un perete de rigips. Teava de gaz va ramane acolo unde este, voi folosi plita electrica pe balcon, in locul celei pe gaz.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate