Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

costuri fundatie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Salut,

As dori sa imi construiesc o casa. Am facut o schita de mana, atasez pozele mai jos.
In principiu cam 80-90mp/nivel, P+1 (+pod nelocuibil).

Attached File  schita_parter.png   8.5K   243 downloadsAttached File  schita_etaj.png   9.75K   217 downloads

Va fi construita in zona corbeanca, adancimea de fundare nu cred ca trebuie sa fie f. mare, sa zicem de dragul discutiei ca va fi 100 (pe la 90 cred ca e cota de inghet).
Eu unul as dori sa parcurg pasii normali - arhitect, structurist, electrician, instalator.
Constructorul cu care am vorbit spune sa nu ma duc la structurist, deoarece 'dupa normele ue', o sa imi incarce structura inutil - cu fier de 24/32, sa fac santul de 60 in loc de 40 cum 'se face', ca nu e voie cu plasa de buzau la cota0, ca trebuie nu stiu ce plasa tesuta manual, etc.

In plus, mi-a facut si un mic deviz estimativ, doar pentru construirea fundatiei:
- sapat fundatie - 1000lei
- 5t de fier (cica asa o sa ceara structuristul, dar conform spuselor lui trebuie mult mai putin) x 2.4 lei/kg = 12000lei
- 4m3 scandura x 5 = 2000lei
- beton - 5 cife - 11000lei
- umplutura - 8 camioane 'mari' - 7000lei
- polistiren extrudat 3cm x ~180mp - 5000lei
- plasa buzau sau echivalent - 1400lei
- inca 2 cife pt placa - 4500lei
- diverse 1000 lei

Total: ~45000 lei FARA MANOPERA

As dori si eu sa stiu:
1. Cum vi se pare devizul de mai sus, ca pret, si ca materiale, pentru casa din schita atasata?
2. Ce procent ocupa de obicei costul fundatiei din costul total la rosu (doar zidarie, fara geamuri si acoperis) ?
3. Care sunt materialele care se pun de obicei intr-o fundatie a unei case similare cu cea pe care o doresc eu (P+1, sa zicem 90mpc/nivel), presupunand ca solul e ok si nu tb solutii mai extravagante ? Adica cam cat fier (si ce grosimi), ce tip de beton, ce tip de plasa de armare, ce tip de polistiren, cat de groasa se sapa fundatia?

Multumesc anticipat!

#2
mcoman73

mcoman73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2009
[quote name='vycxs2' date='23rd September 2010, 23:19' post='8836778']
Salut,

As dori sa imi construiesc o casa. Am facut o schita de mana, atasez pozele mai jos.
In principiu cam 80-90mp/nivel, P+1 (+pod nelocuibil).

Attached File  schita_parter.png   8.5K   243 downloadsAttached File  schita_etaj.png   9.75K   217 downloads

Va fi construita in zona corbeanca, adancimea de fundare nu cred ca trebuie sa fie f. mare, sa zicem de dragul discutiei ca va fi 100 (pe la 90 cred ca e cota de inghet).
Eu unul as dori sa parcurg pasii normali - arhitect, structurist, electrician, instalator.
Constructorul cu care am vorbit spune sa nu ma duc la structurist, deoarece 'dupa normele ue', o sa imi incarce structura inutil - cu fier de 24/32, sa fac santul de 60 in loc de 40 cum 'se face', ca nu e voie cu plasa de buzau la cota0, ca trebuie nu stiu ce plasa tesuta manual, etc.

In plus, mi-a facut si un mic deviz estimativ, doar pentru construirea fundatiei:
- sapat fundatie - 1000lei
- 5t de fier (cica asa o sa ceara structuristul, dar conform spuselor lui trebuie mult mai putin) x 2.4 lei/kg = 12000lei
- 4m3 scandura x 5 = 2000lei
- beton - 5 cife - 11000lei
- umplutura - 8 camioane 'mari' - 7000lei
- polistiren extrudat 3cm x ~180mp - 5000lei
- plasa buzau sau echivalent - 1400lei
- inca 2 cife pt placa - 4500lei
- diverse 1000 lei

Total: ~45000 lei FARA MANOPERA

As dori si eu sa stiu:
1. Cum vi se pare devizul de mai sus, ca pret, si ca materiale, pentru casa din schita atasata?
2. Ce procent ocupa de obicei costul fundatiei din costul total la rosu (doar zidarie, fara geamuri si acoperis) ?
3. Care sunt materialele care se pun de obicei intr-o fundatie a unei case similare cu cea pe care o doresc eu (P+1, sa zicem 90mpc/nivel), presupunand ca solul e ok si nu tb solutii mai extravagante ? Adica cam cat fier (si ce grosimi), ce tip de beton, ce tip de plasa de armare, ce tip de polistiren, cat de groasa se sapa fundatia?

Multumesc anticipat!

Indicat este sa te duci la un structurist sa-ti faca proiectul de rezistenta pentru ca mult mai sigur. Mesterii le stiu pe toate dar in caz de vreo problema isi aduna catrafusele si pleaca. Daca ai proiect e bine sa-ti angajezi si diriginte de santier sau macar sa apelezi la cineva care se pricepe la constructii pentru verificarea lucrarilor. E f. important sa se uite cineva la felul in care iti lucreaza fierul si in general lucrarile ascunse. Mie mi-au refacut niste lucrari pt ca nu erau conforme cu proiectul in ciuda aptului ca, constructorul "mi-a garantat" ca nu o sa am probleme daca il las asa cum este.
Am inceput casa P+1+M pe 16 iulie 2010
Eu acum ma pregatesc sa torn placa peste etaj
Suprafata casei este de 127 mp + 34 mp terasa.
Santurile sunt de 60 cm la adancimea de 120 cm la casa si respectiv 110 cm la terasa.
Am turnat 60 mc beton B150 ( 195 lei/mc cu TVA, transport si pompa)
Elevatia este de 75 cm si am turnat 20 mc beton B200 (210 lei/mc cu TVA, transport si pompa)
Placa este de 15 cm si am turnat 20 mc beton B250 (220 lei/mc cu TVA, transport si pompa)
Umplutura am facut-o cu pamantul escavat de la fundatie. A fost mai mult decat suficient ( mai am 2 mc in curte )
Mai trebuie sa iei niste nisip pe care sa-l pui peste pamant, apoi pui polistirenul.
Eu am pus polistiren expandat de 8 cm
Placa am facut-o cu fier impletit nu cu plasa de buzau. E mai dificil pentru constructor dar mai bine pentru casa.
Fier am luat romanesc ( Targoviste ) mai scump un pic ( 2,7 lei/kg ) dar incomparabil mai bun decat cel din import.
Fier a intrat aproape 6 tone.
Scandura am luat 4 mc cu 400 lei/mc
Toate materialele au fost cumparate cu factura.
Manopera pentru constructia casei la rosu + astereala - 40.000 lei
Asta ca sa-ti faci o idee de costuri.

Bafta

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Costuri....asta ma duce cu gandul la preturi....asta ma duce cu gandul la un topic maaaaaaaaaaaaaaaaaare, care e putintel mai sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate