Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Eurotrip - Vreau sa plec in Anglia cu masina.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

 flor1n, on 20th September 2010, 10:17, said:

@ o_dor: Traseul catre Calais nu trece sigur prin Strasbourg din cate-mi amintesc eu. Prin Belgia sigur se ajunge mai repede si nici nu se plateste vreo taxa. Si daca tot suntem la capitolul ajustari nu am regasit in calculul Dvs. ajustarea legata de traversarea Canalului.

@ bubus8: folosesc Viena ca oprire intermediara pentru deplasarile in concedii (prefer sa merg in concediu in acea parte de Europa) si am fix 1069 km din fata blocului pana la hotelul in care ne cazam. De fiecare data am fost apt sa-mi continui a doua zi drumul, mai departe, catre destinatia finala si sa stii ca am parcurs si 1300 km a doua zi, iar pe aceste trasee sunt singurul sofer. Decat incertitudinea low-costurilor prefer sa merg cu masina mea oricand vreau eu.


Cum zici , Srasbourg n-are nici o treaba cu drumul asta, doar daca vrei sa treci pe acolo in mod special. Se ajunge mai repede si mei ieftin (chiar fara nici o taxa ) prin Nurenberg-Koln-Liege-Bruxelles-oestende-Calais.

#20
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Daca nu ai nevoie neaparat de masina cel mai ieftin, elegant si rapid mod de a ajunge acolo este avionul.
Chiar daca ai avea nevoie de masina eu zic ca tot iesi mai ieftin daca inchiriezi o masina micuta timp de 5 zile.

Din intrebarile puse de tine pruspun ca n-ai facut frecvent drumuri foarte lungi pana acum, un motiv in plus sa mergeti cu avionul....

Edited by cucur, 20 September 2010 - 10:51.


#21
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006
Daca vreau sa merg in concediu merg cu ce vreau eu: bicicleta, masina, avion, vapor; nu scrie niciunde ca trebuie sa merg cu avionul pentru ca concediu nu inseamna numai stat cu burta la soare sau descantatul unei cafele la o terasa in centrul unui oras.

In alta ordine de idei eu doar am arat ca o calatorie cu masina poate fi la fel de rezonabila la pret ca si mersul cu avionul. Doar atat si nimic mai mult. Din punctul meu de vedere argumente de genul celor de ami sus ca dupa 1.000 km iti fuge pamantul de sub picioare sau ca avionul a fost inventat ca sa te duci in concediu  nu-si au rostul.

#22
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Omul a zis ca vrea sa stea o saptamana si sa iasa cat mai ieftin.
Cu masina va face cel putin 40 de ore plus ca-i mai trebuie inca o zi de recuperare dupa aproape doua zile nedormite confinat intr-un scaun. Si asta inmultit cu 2 ca doar trebuie sa care masina si inapoi in romania. Bref aproape 6 zile de chin pentru un dus/intors....


Eu am facut drumuri ca asta de zeci de ori si stiu despre ce vorbesc. Pe vremea aia cel mai ieftin bilet de avion cu escala era 300 euro asa ca n-aveam incotro. Nemaipunand la socoteala ca Nadlac-Bucuresti ii faceam in 6-7 ore. Acum daca-i fac in 10-11 ore sunt fericit. Si afara s-au degradat conditiile de trafic. Este foarte probabil ca in germania sa scoti o medie sub 100 km/h chiar si in mijlocul noptii datorita traficului si lucrarilor...

Un Bucresti-Calais, condus in continuu (doar 3-4 opriri de cate 5 minute) il fac acum in 35-40 de ore, acum 10 ani il faceam si-n 22-25 ore....

Daca omul ar fi masochist si-ar vrea sa plateasca mai mult decat cu avionul ca sa mearga cu masina atunci nu vad de ce ar mai pune intrebari aici pe forum...

Bref nu vreau sa-l descurajez sa mearga cu masina daca vrea neaparat sa o faca dar trebuie sa stie la ce se inhama....

Edited by cucur, 20 September 2010 - 12:10.


#23
didiland11

didiland11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.09.2007
Am si eu cateva intrebari, daca ma puteti ajuta.
Am un contract de munca de 6 luni in UK in 2 locuri, fiecare la 150-200km de Londra. La fiecare 2 sapt lucrate acolo, trebuie sa ma intorc 1 sapt in RO. Deci, mai complicat. La plecare as lua masina, apoi toate drumurile pana in tara le fac cu avionul.
Cat muncesc acolo, am parcarea gratuita. Daca aveti solutii de mobilitate locala rapida si mai ieftina...va rog expuneti.
1. Este legal sa tin masina in UK 6 luni?
2. Auzisem ca nu sunt taxe de autostrazi(doar vigneta), confirma cineva?
3. La decolare din Londra, as lasa masina pe langa aeroport. Recomandati vreo parcare pe aproape unde sa las masina o saptamana?

#24
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
1. DA,este legal
2. La ce fel de taxa te referi. Autostrada se plateste in anumite puncte,insa este foarte ieftin. cu 15 lire mergi din Dover in Scotia :),deci stai linistit in privinta asta.  
Road tax se plateste http://www.direct.go...cle/DG_10012524  Eu platesc 126 parca la 6 luni.
3. La ce aeroport? Pe langa Luton exista una, pt. 7-8zile costa vreo 60lire cred.

#25
didiland11

didiland11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.09.2007
Chiar Luton.
Multumesc ferrellroo.

#26
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Daca platesti pe loc: http://www.london-lu...rm-parking.html  
Daca platesti pe net, e mai ieftin: 8 zile 68lire.

Attached Files

  • Attached File  12.JPG   49.64K   23 downloads


#27
azkan

azkan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.02.2011
Buna ziua. Chiar daca vreau sa plec in Anglia din alte motive decat cel care a deschis topicul, am considerat ca e bine sa postez aici pentru niste sfaturi.
Vreau sa merg prin Ianuarie/Februarie cu masina in Anglia pe o perioada nedeterminata. As opta pentru masina pentru mai multe bagaje si o mobilitate mai buna acolo.
1. Ma intereseaza cat este de scump sa treci prin canal sau mai bine aleg Ferry
2. Am inteles ca nu poti circula mai mult de 6 luni cu masina cu nr straine. Dupa aceea pot merge pana in Franta pentru cateva ore sa fie un fel de reset?
3. In caz de accident vinovat fiind oricare dintre parti, cum se procedeaza.
4. Credeti ca este complicat sa conduc o masina cu volan pe stanga in Anglia?

#28
DANNYELMARKUSMARKUS

DANNYELMARKUSMARKUS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2015
ai plecat in anglia sau urmeaza ?

Edited by DANNYELMARKUSMARKUS, 15 February 2015 - 13:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate