Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Caramida POROTHERM

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pmm810

pmm810

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2010
Doresc sa  construesc o casa si constructorul imi spune ca nu imi recomanda caramida POROTHERM, indicata in proiect,  pentru ca in interior are culoarea gri, nu rosie cum ar fi normal.
Apelez la sprijinul tuturor celor care au mai intalnit o astfel de situatie pentru a putea lua o decizie.

Credeti ca este bine sa incep casa acum, in luna septembrie?


Va multumesc.

#2
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
si mie mi s-a spus ca porothermul e de slaba calitate
poti incepe constructia,afara se lucreaza pana la min 5 grade si sa ai grija sa nu turnati beton pe ploaie

#3
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Vedeti ca apare pe jurnalul "Casei de vis"  un zvon care spune ca s-ar putea sa fie interzisa in Romania caramida Porotherm datorita problemelor de compatibilitate cu zona seismica a tarii. Mai multe detalii nu stiu nici eu.

Edited by edi10000, 12 September 2010 - 16:29.


#4
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Nu stiu la ce culoare gri la interior te referi! Eu am construit cu PTH de 25 si te asigur ca n-am vazut nimic gri, in afara de multibatul folosit la zidire :).
Pe de alta parte: desi nu pot spune ca ma pricep neaparat la comparat caramizi (dpdv al producatorilor), din cunostintele mele, PTH este totusi printre cele mai bune si calitative caramizi de pe piata. Nu cred ce Wie....ger este degeaba lider mondial in producerea caramizilor. Stiu ca asta nu inseamna intotdeauna ca liderii sunt si cei mai buni, dar totusi..daca nici PTH-ul nu e bun...
Poti incepe fara nici o problema, da-i bataie, e foarte bine ;)

@Edi: nu am auzit de asa zvon, dar o sa ma uit si eu. Pe de alta parte, chiar daca ar fi adevarat, cu siguranta ar afecta doar constructiile portante (adica caramida folosita la asa ceva), cata vreme la cele "in cadre" este de-a dreptul irelevant aspectul legat de seismicitatea caramizilor folosite.

Edited by CristiALF, 12 September 2010 - 17:12.


#5
pmm810

pmm810

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2010
Constructorul mi-a spart o caramida si mi-a aratat ca aceasta este rosie numai pe deasupra, in interior este gri. Am scris producatorului si persoana care mi-a raspuns mi-a spus ca acea culoare se datoareaza faptului ca arderea s-a facut in lipsa oxigenului, dar nu mi-a spus daca are aceleasi calitati, prin urmare am scris inca odata si de data aceasta mi-a spus ca pentru astfel de probleme sa iau legatura cu compartimentul care asigura calitatea, indicandu-mi un numar de telefon.

Problema este ca in continuare constructorul imi spune ca de cand lucreaza cu aceasta caramida nu a gasit un lot bun.

Mai am o intrebare: Au inceput sapaturile la fundatie si am vazut ca terenul este cam nisipos. La studiul geo nu au iesit probleme, eu insa ma ingrijorez ca nu mi se pare normal ca la sapatura sa iasa mai mult nisip decat pamant care si asa este prafos.
Va multumesc tuturor pentru ce mi-ati spus si astept si alte informatii de la voi.

#6
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Mda..am inteles. Eu nu am intampinat astfel de probleme, deci nu imi pot da cu parerea. Producatorul este cel care trebuie sa raspunda acum si eventual sa iti schimbe marfa.
In ce priveste solul: pai daca studiul geo a iesit bine (presupunand ca a fost facut cum trebuie), nu vad ce probleme sa fie (nu ne-om pricepe noi mai mult decat cei avizati). Cel care a facut studiul geo ar trebui sa stie ce recomanda in el, gen ce adancime de fundare.

#7
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Dupa ce faci sapatura mai cheama-l o data pe cel care a facut studiul geo ca sa verifice si sa-si dea OK sau nu printr-un PV. Eu nu l-am mai cheamt deoarece era totul OK asa cu imi dadu-se in studiul geo si nu am avut dubii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate