Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#829
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Lawsonia e principalul suspect. Doar ca nu se coreleaza suficient. Mai mestecam. Oricum, sub 5 / kg e doar o joaca scumpa.

Indiferent de randamente. :(


#830
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
As vrea sa imi fac un grajd nou, cam pentru 200 porci  cu un system de hranire automat cam ce dimensiuni  trebuie sa aiba si la ce cheltuieli sa ma astept ?

#831
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 Cusinlucian, on 29 octombrie 2014 - 20:32, said:

As vrea sa imi fac un grajd nou, cam pentru 200 porci  cu un system de hranire automat cam ce dimensiuni  trebuie sa aiba si la ce cheltuieli sa ma astept ?

.
Sunt norme, daca vrei sa iei autorizatie, daca nu, faci cum vrei. Cheltuieli, eu am facut unul pentru mine, acum 4 ani, chiar pentru 200 de porci, si m-a ajuns 300 de mil, avand deja grajdul ridicat- fost de bovine, l-am transformat, compartimentat, scurgere, fosa, apa, ventilatie, etc. Hranitori manuale, la 200 de porci n-ai nevoie de automate. Mai pune vreo...12.000 da ieuro porcii, inca vreo...200* 80 de kile spor * 2.7kg furaj/kg spor * 2.3 lei/kg, plus alea alea, pune 100 de mii de coco rotund, sa nu ne incurcam.

#832
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014

 wiseguy76, on 29 octombrie 2014 - 21:11, said:

.
Sunt norme, daca vrei sa iei autorizatie, daca nu, faci cum vrei. Cheltuieli, eu am facut unul pentru mine, acum 4 ani, chiar pentru 200 de porci, si m-a ajuns 300 de mil, avand deja grajdul ridicat- fost de bovine, l-am transformat, compartimentat, scurgere, fosa, apa, ventilatie, etc. Hranitori manuale, la 200 de porci n-ai nevoie de automate. Mai pune vreo...12.000 da ieuro porcii, inca vreo...200* 80 de kile spor * 2.7kg furaj/kg spor * 2.3 lei/kg, plus alea alea, pune 100 de mii de coco rotund, sa nu ne incurcam.
bineinteles ca vreau la norme  chiar daca costa ceva in plus, ca nu vreau sa ma trezesc cu nu stiu ce controale etc... o parte  din furaje  mi le pot asigura eu din productie proprie chiar si ceva purcei  ca pot sa fac o mica maternitate in grajdu vechi.  Tu ai recuperate investitia? se merita  ?  ai piata buna de desfacere?

am crescut ceva animale ca activitate conexa agriculturii.  Ideee de extindere mi-a venit mai mult vazand  cum stau preturile la cereale

#833
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006
La mine era alta treaba, am avut furaj ieftin, si pret bun la vanzare, de-aia am si facut-o, dar pe ''piata libera'' depinde din ce zona esti, unde ii vinzi, etc etc. Stii cum e la noi, nu e greu sa vinzi, e greu sa-ti iei banii pe marfa. Daca ai cereale, oricum trebuie procesate, daca vrei sa le dai furaj facut de tine nu te astepta la rezultate spectaculoase.Iar cu scroafele, e destul de delicat, trebuie sa ai putina experienta, daca vrei sa si scoti ceva purcei de la ele.
Sfatul meu, ca la orice afacere de genul, ia-o treptat, invata piata si cum merg treburile, si dupa aia risca-te cu mai multi bani.
Sa vinzi animale vii, nu e acelasi lucru cu a vinde televizoare sau mobila....alea le lasi pe stoc, si nu consuma nimic, cu animalele, a trecut ziua, trebuie sa bagi iar mana in buzunar sa cumperi mancare. Am fost pus de cateva ori in situatia de a vinde sub pretul de productie, doar ca sa scap de pui din hala, asa ca, vorbesc din experienta nu din auzite. Weekend placut, si spor la treaba.

#834
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
Multumesc pentru informatii, oricum am facult calcule si  nu ma-s incadra nici in bani disponibili ''chas'' trebuie sa mai sap pe undeva  :)) sau ceva fonduri europene . O sa mai studiez si experimentez problema...
Tu ai facut  totu pe banii tai  sau ai mai apelat undeva?

#835
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca ai banii de animale si furaje, poti sa mergi la inceput pe conditii mai "traditionale" de intretinere. Grajd din lemn, asternut de paie, eliminarea balegarului manual, furajare manuala, pentru apa poti sa tragi instalatie pe polietilena (cu adapare manuala sau semi-automata) si altele. Si incet-incet, bagi banii castigati intr-un grajd ca-n reviste ....

Pentru 200 de capete nu-i cine stie ce filozofie, sunt multe ferme mici in tarile europene care cresc porcii (ingrasatorie) in conditii traditionale, cu grajduri din lemn, asternut din paie etc. Pentru autorizare o sa ai nevoie de platforma de balegar si sa nu poluezi mediul cu dejectii.

#836
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Buna seara, a,s dori si eu o schema de vaccinare  de la prima zi pana la taiere . Multumesc

#837
n3br00

n3br00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.02.2010
Salutare.

Ceva sfaturi sau pareri despre mangalita?Varsta la prima monta , furajare , variante de crestere etc.

Din ce am citit sunt foarte rezistenti la boli si nu sunt pretentiosi la hranire

#838
coco29

coco29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.11.2013
salut
am 7 porci si de cateva zile incep sa li se inchege sangele si mor unul cate unul,unul l-am taiat sa vad cum arata in interior si am depistat ca avea stomacul rosu,
a mai intampinat cineva asa ceva?aveti idee ce tratament trebuie aplicat?
mentionez ca a venit vet-ul si a zis ca nu stie ce are
ce tratament ar trebui aplicat?
multumesc

#839
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 coco29, on 13 noiembrie 2014 - 14:10, said:

salut
am 7 porci si de cateva zile incep sa li se inchege sangele ...

Imposibil.

#840
coco29

coco29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.11.2013

 horia66, on 13 noiembrie 2014 - 23:53, said:

Imposibil.

ceva de genul asta a zis si veterinarul...si 'poate i-a otravit cineva'

#841
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Otrava produce hemoragii, nu incheaga sangele.

#842
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Buna seara, o situatie asemanatoare cu a lui coco29 a avuto un vecin la scroafe si bine inteles sa transmis si la purcei, la inceput incepeau sa lacrimaze, sa faca urdori la ochi si intr-un final incepeau sa se invineteasca si dupa o zi sau doua mureau. Vazand toate aceste chesti m-am gandit sa nu fie vorba de " pesta porcina " .

Edited by danielalexandru, 17 November 2014 - 23:56.


#843
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca era pesta, mureau mai multi porci, inclusiv adulti, ca nu se mai vaccineaza de pesta cam de multisor.
Mai degraba a fost o afectiune respiratorie (pleuropneumonie actinobacilara) sau un Aujeszky.... Ceva la care adultii ori sunt rezistenti, ori erau trecuti prin boala si imunizati. Ori, cine stie, poate fusesera chiar vaccinati impotriva acelei boli, la timpul lor (adultii).

#844
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010

 Berbecutul, on 13 iulie 2011 - 09:33, said:

Uite, eu am folosit cu succes, ani de zile, urmatoarea reteta:
Sare de masa    0.2
Lizina    0.15
Metionina    0.08
Tiamutin    0.15
Arome (vanilie)    0.03
Premix vitaminizat    1
Carbonat de Calciu    1.2
Monofosfat de Calciu    0.8
Lapte praf    7
Zahar    2
Faina de peste    2
Srot floarea soarelui   3
Srot soia    18
Porumb    24.39
Grau    20
Orz    20
Total (in kg)    100

Cand spun "cu succes", ma refer la faptul ca am avut purcei fatati la inceputul lunii iunie care la 15 decembrie au ajuns la 125-130 kg, cu un mascul "plus-varianta"care injunghiat a avut 149 kg! Aceasta a fost reteta cu care am inceput de fiecare data furajarea purceilor si niciodata nu am avut nici rateuri (purcei care sa nu manace sau care sa ramana in urma cu cresterea) si nici probleme de sanatate (diaree la purcei). Pe masura ce cresteau le mai reduceam din bunataturi (lapte, zahar, arome, etc) astfel ca pe la 70-80 kg erau complet scoase din ratie.

O zi buna si sa auzim numai de bine!
Felician
salutare
o intrebare legata de aceasta reteta, lizina, metionina, tiamutin si arome se gasesc in comert asa singure sau in combinatii cu alte substante?

#845
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Se gasesc, dar la sac de 25 kg ....

#846
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010

 horia66, on 18 noiembrie 2014 - 15:19, said:

Se gasesc, dar la sac de 25 kg ....
merci de raspuns
o intrebare offtopic: cum pot insemna pe forum ceea ce ma intereseaza, astfel sa gasesc usor cand caut?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate