Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#811
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
dap. am acum o serie la care cred ca voi face primele livrari la 140 de zile. am vb cu neamtul si sunt intarcati la 21. au venit la mine intre 65 si 72 cu media 24.5. la 28 de zile de la populare am avut si la 70. o sa vad cum merge pe medie si ce consum specific o sa scoata. cred ca o sa fie intre 2.4-2.6.

#812
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View Postshaolyn, on 19 octombrie 2014 - 19:31, said:

dap. am acum o serie la care cred ca voi face primele livrari la 140 de zile. am vb cu neamtul si sunt intarcati la 21. au venit la mine intre 65 si 72 cu media 24.5. la 28 de zile de la populare am avut si la 70. o sa vad cum merge pe medie si ce consum specific o sa scoata. cred ca o sa fie intre 2.4-2.6.

Cam mici la 24 kg la 65 de zile. Bine, mai scad si pe drum, da' oricum. Eu nu ma bucur pana nu-l vad pe ultimu' suit pe cantar la abator, dupa aia trag linie si vad ce-a ramas. De la 70 la 140 sunt 10 saptamani. La un SMZ de 1000 d egr pe zi, mai iei 70 de kile, plus alea 24.25 ce le-ai avut la populare, te duci aproape de 100. Ca sa scoti un 85 in carcasa, iti trebuie cel putin 115. Depinde si ce adapost ai, si ce densitate, si, evident ce le dai sa manance. Multa bafta, si o saptamana usoara :)

#813
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Am exemplare care au sarit de 1000 si asta in 28 de zile de la populare. si nu putine. nici eu nu imi fac iluzii pana nu vad porcii in abator, pana nu vad ce carcasa au produs. seria asta este noua pentru mine: porc nou, furaj nou, sistem de hranire nou. pe hartie ar trebui sa fiu foarte optimist. am invatat insa ca toamna se numara bobocii.

#814
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View Postshaolyn, on 20 octombrie 2014 - 17:25, said:

Am exemplare care au sarit de 1000 si asta in 28 de zile de la populare. si nu putine. nici eu nu imi fac iluzii pana nu vad porcii in abator, pana nu vad ce carcasa au produs. seria asta este noua pentru mine: porc nou, furaj nou, sistem de hranire nou. pe hartie ar trebui sa fiu foarte optimist. am invatat insa ca toamna se numara bobocii.

Ai multi? ce utilaj ai?

#815
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
3000. Big Dutchman. Hranire lichida.

#816
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Salut Horia, mi-a fatat o purcea si la 2 zile dupa fatare a murit purceaua... Ce pot sa le dau la purcelusilor!? le-am dat in seara asta lapte de vaca. Multumesc anticipat.

Edited by alexx37, 20 October 2014 - 21:18.


#817
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postrhdghdhs, on 18 octombrie 2014 - 18:57, said:

eu in loc de srot de floarea soarelui le dau boabe de floarea soarelui. Amestec tot si le macin.  le mai dau si lucerna verde, dar putin....

vezi ca srotul de floare soarelui nu e tot una cu boabele....daca doar asta ai posibilitate nu la de mai mult de 8-10% in amestecul pe care il faci...s-ar putea sa fie daunator.din srot este exclus uleiul!
lucerna nu e musai sa fie verde...eu le dau deja de vreo 3 saptamani lucerna uscata.

>>>wiseguy>>> mersi mult de ajutor si de poze...mi-ai dat idei :)

#818
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011
dar calciu furajer e bun?

#819
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
calciu furajer e foarte bun in special la porci la ingrasat care au un ritm de crestere mare si au nevoie de o buna dezvoltare a oaselor (scheletului) concomitent cu cresterea de masa corporala. e bun si la scroafe cu purcei. pe langa asta cauta pe la farmacia veterinara si ceva premix de vitamine, minerale, aminoacizi. nu stiu din ce parte a tarii esti dar in zona noastra se gaseste un produs gata preparat care contine: srot de soia, srot de floarea soarelui, orz, premix de vitamine si minerale, etc. (e importat din ungaria). chestia asta o bagi in uruiala ta clasica (porum, grau) in proportie de 20% cand sunt mici  si pe cum cresc pana in apropierea valorificarii reduci la 10-12%. da rezultate foarte bune pentru porci la ingrasat si are un pret foarte ok comparativ cu situatia in care te pui tu sa cumperi sroturi separat (la pret de cocaina daca le iei din farmacia veterinara). evident daca ai sursa de sroturi la pret bun...atunci merita, dar daca nu cauta genul asta de produs.

#820
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
Domnilor vad ca sunt multi crescatori de porci dar cu desfacerea domnilor cum stati adica vindeti in abatoare sau de a amanuntul ca eu sper sa merg pe abator la anul deoarece vara asta am mers foarte greu mai am si acuma niste ramasite din vara care au undeva la 150 kg daca nu mai bine deci voi cum faceti cu vanzarile

Edited by horia66, 24 October 2014 - 19:58.
Post dublu


#821
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
eu sunt prea mic pentru abatoare. vanzare direct la consumatorul final in special toamna si iarna. anul trecut am dat vara dar cred ca am gresit. ce mi-a ramas pe toamna a si crescut mai mare si am luat si un pret mai bun pe el. deocamdata sunt reorientat pe repoducere. de aici cred ca se castiga mai bine dar e si mai mult de lucru si mai complicat

#822
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
La ce pret cumparati srot de soia?

#823
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postalexx37, on 20 octombrie 2014 - 21:17, said:

... Ce pot sa le dau la purcelusilor!? le-am dat in seara asta lapte de vaca.
Pune cate un galbenus de ou (crud) la 1 litru de lapte de vaca. Fara albus.

#824
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View Postshaolyn, on 20 octombrie 2014 - 18:23, said:

3000. Big Dutchman. Hranire lichida.

Oho...ai ceva. N-am vazut decat la scroafe hranire lichida. Ai ventile la fiecare boxa? Calculator, ceva? Oricum e mai buna decat aia uscata, cred eu, la toate categoriile. Boxele sunt cu gratare 100% sau ai si pardoseala? Spor la treaba :)

#825
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Gratare integral. Deocamdata e vb doar de ingrasare. Planurile sunt pentru inca un modul de 3000 la ingrasare si 1000 de scroafe. O sa vedem ce se realizeaza.
Hranirea si tot sistemul sunt controlate de calculator. Pe o valva am 2 boxe ( 40-42 de capete). Vedem cum merge la sfarsit. Sistemul pare ok, porcii mananca pana ii dai de-a dura. Mai sunt cateva aspec te de lamurit in timp. Continui sa am 30-40 de capete cu fecale apoase negre, rar galbene, si anusul foarte iritat. Am viteza prea mare de tranzit la ei si nu imi dau seama cum as putea corecta asta.

#826
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
Poate intarcati prea devreme, si se vede in timp. Sunt de dimensiuni normale, sau sunt cei mai mici? Eu ii sortez la populare, de la cei mai mari la cei  mai mici, si dupa aia incerc sa ii hranesc mai bine pe aia ramasi in urma. Am doua retete, starter si finisher, la ingrasare, normal finisher-ul incepe dupa ce au trecut de 50 de kile. Pe aia mai amarati ii las mai mult timp pe starter, si eventual le mai bag si ceva pe jos, amestecat cu antibiotic.
De cate ori le dai mancare pe zi? Mi se pare cam putin un ventil la 42 de porci. Nu se bat cand curge mancarea? Ai un hand-terminal din care poti sa reglezi cata mancare curge la fiecare ventil?

#827
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Nu cred ca e vb de momentul intarcarii pentru ca diareea imi apare in valuri. In ultimele 3 zile am intepat vreo 200. Azi am si desfacut unul gasit mort dimineata: ventricolul drept subtiat si enterocolita hemoragica. Culmea e ca asta nu a avut diaree. Am mai avut unul mort acum2 zile: l-am dus la dsv si raspunsul a fost: nimic!
In ceea ce priveste valvele: volumul pe fiecare troaca e controlat de calculator si urmeaza o curba  de hranire. Sunt ajustate cu +|- in functie de consum. Primesc 7 mese pe zi standard, dar se pot introduce cate mese doresti. Se poate induce o crestere a consumului cu pana la 15%.
Retete... Sunt trei. Dar cred ca varsta declarata a fost mai mare decat cea reala si ar fi trebuit sa ii punem pe tineret. Au venit uscati si in 48 de ore am ajuns cred la 30% diaree neagra, namoloasa. Le-am pus atb, s-au mai reglat, dar continua sa faca din cand in cand moale cu iritatie severa ano-rectala si chiar si pe perineu. Raspunde bine la oxitetraciclina retard, dar nu e k sa tot intru sa intep.
PS: din motive pe care trebuie sa mi le lamuresc, vorbesc de animalele tratate  ca si cum ar fi ale mele. Ar trebui totusi, dupa atatia ani sa iau un pic de distanta. Nici porcii astia nu sunt ai mei: eu sunt doar medic cu contract la ferma asta, ferma care este la prima serie.

A! Am uitat. Problemele apar la porcii cei mai mari, cei care baga cel mai mult la mancare si care, culmea, au si spor peste 1250 zilnic.

#828
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View Postshaolyn, on 25 octombrie 2014 - 18:21, said:


La mine merge si doxiciclina in apa, poti sa incerci. Evident ca injectiile functioneaza, dar e greu si scump. Poate e lawsonia, dar zici ca dsv-ul n-a gasit nimic. Bine, DSV-ul...:D. Spor la treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate