Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#775
Kiss_Gabriel_89

Kiss_Gabriel_89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2014
Buna ziua,
De vreun an am inceput si eu o mica afacere cu scroafe (12 la numar) perioada in care am tot intalnit cu diferite probleme.
Printre care ultimele ar fi :
1. Scroafa fatata pe 10 august (opt purcei sanatosi, frumosi) dar scroafa manaca foarte rau (compozitie hrana porumb tarata sano matra (1kg la 6) calciu cu gust de vanilie (50 g la o masa) si totusi scroafa nu manaca foarte bine aprox 2 L de mancare pe zi  si sa nu uit masa verde (lucerna). Scroafa este la a doua fatare, mentionez ca prima data nu am avut aceste probleme cu ea si totodata purceii nu sufera sunt grasi semn ca lapte are si de o calitate buna, doar ca a slabeste mai intens decat consider eu ca ar fi normal.
2. Am doua scrofite tinere urmeaza sa fete prima data pe 10 septembrie (monta artificiala) dar in ultimele zile ambele au inceput sa mananece mai putin respectiv una chiar foarte putin 500 ml hrana uscata pe zi plus un pic de lucerna. Hrana a ramas neschimbata. Oare care ar fi cauza?
3.Am o problema la intarcarea purceilor am avut parte atat de diearee crunta la ei cat si de boala edemelor. Mentionez ca hrana purceilor este porumb tarata calciu + un prestarter de la sano cat sunt pe scorafa si continui 1 saptamana aceasta mancare micsorand concentratia de prestarter ulterior ii trec pe aceasi hrana doar schimb prestarter-ul pe starter(sano) tot in cantitati mai mici de inceput.
Pierd mult in aceste 2 saptamani purceii dau in diaree nu se dezvolta bine sau boala edemelor pierd  o treime din efectiv. Ceva ce nu fac bine?

Grajdul are instalatie de apa automata deci apa au la discretie toate categoriile.

#776
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Salut acu 2 ore mia fatat purceaua 1 mort. Si de 2 ore nimik care ar fi cauza?

#777
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
2 ore intre expulzari e cam mult.  ( odata am asteptat o noapte intreaga la o catea sa scoata pe al doilea, pana am ajuns cu ea la ecograf si nu mai avea altul) . Ar tb chemat veterinarul. Sa isi dea cu parerea dc mai are purcei, eventual sa bage mana sa vada dc e angajat si dc nu cumva e angajat prost ( distocic) si/sau intepenit...si dc e asa sa incerce sa-l scoata...dc nu e nimeni acolo, intepenit, ii poate face calciu si /sau oxitocina, ca sa ii stimuleze contractiile, sa scoata mai repede pe urmatorul. Exista si posibilitatea nefasta a unei distocii, din pacate, de aceea trebuie intervenit cat mai curand. Adica cm preferabil, chiar acum sa vina cineva sa vada daca e totul in regula.

Edited by delores, 03 September 2014 - 14:07.


#778
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 soaca_sorinel, on 29 august 2014 - 18:33, said:

Bună ziua.am si eu un porc de aproximativ 120 kg şi îl dor picioarele din spate şi nu m poate merge.mă poate ajuta cineva?
Da' de unde stii ca-l dor ? Poate ca doar nu-l mai tin, si nu-l dor deloc. Fara gluma, e foarte important sa stim daca chiar il dor ....

 Kiss_Gabriel_89, on 02 septembrie 2014 - 19:57, said:

Buna ziua,
De vreun an am inceput si eu o mica afacere cu scroafe (12 la numar) perioada in care am tot intalnit cu diferite probleme.
Printre care ultimele ar fi :
1. Scroafa fatata pe 10 august (opt purcei sanatosi, frumosi) dar scroafa manaca foarte rau (compozitie hrana porumb tarata sano matra (1kg la 6) calciu cu gust de vanilie (50 g la o masa) si totusi scroafa nu manaca foarte bine aprox 2 L de mancare pe zi  si sa nu uit masa verde (lucerna). Scroafa este la a doua fatare, mentionez ca prima data nu am avut aceste probleme cu ea si totodata purceii nu sufera sunt grasi semn ca lapte are si de o calitate buna, doar ca a slabeste mai intens decat consider eu ca ar fi normal.
2. Am doua scrofite tinere urmeaza sa fete prima data pe 10 septembrie (monta artificiala) dar in ultimele zile ambele au inceput sa mananece mai putin respectiv una chiar foarte putin 500 ml hrana uscata pe zi plus un pic de lucerna. Hrana a ramas neschimbata. Oare care ar fi cauza?
3.Am o problema la intarcarea purceilor am avut parte atat de diearee crunta la ei cat si de boala edemelor. Mentionez ca hrana purceilor este porumb tarata calciu + un prestarter de la sano cat sunt pe scorafa si continui 1 saptamana aceasta mancare micsorand concentratia de prestarter ulterior ii trec pe aceasi hrana doar schimb prestarter-ul pe starter(sano) tot in cantitati mai mici de inceput.
Pierd mult in aceste 2 saptamani purceii dau in diaree nu se dezvolta bine sau boala edemelor pierd  o treime din efectiv. Ceva ce nu fac bine?

Grajdul are instalatie de apa automata deci apa au la discretie toate categoriile.

1. Scoate definitiv tarata de grau din hrana porcilor. Tarata de grau este recomandatadoar rumegatoarelor.
2. Nu stim ce compozitie are premixul "sano". Nu stim cata proteina asigura in ratie.
3. Aparitia bolii edemelor se datoreaza unei tulpini de E. coli prezenta in efectiv. Ar trebui sa asiguri protectie cu antibiotice cca. 2 saptamani dupa intarcare la purcei.

#779
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Bna ziua am castrat o scroafa acm 5 zile si locul unde a fost castrata sa unflat si e tare trebuie sai fac ceva ?

#780
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da. Imobilizezi scroafa, pui mana pe bisturiu si deschizi. E posibil sa fie un abces, e posibil sa fie o hernie.... e posibil sa fie multe.

#781
ioana_sas

ioana_sas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2014
Buna ziua,

Am si eu o intrebare....parintii mei au avut trei porci si spun au avut pentru ca incepand de ieri mai au doar unu. Doi dintre porci (de aprox. 100 kg) au facut febra aprox. 40, in urma cu 2 saptamni, medicul i-a trata cica pentru febra...nu pot sa va spun cu ce (banuies insa ca propamicina) si ulterior a recomandat mancare putina si hidratare cu apa. Au urmat 2 saptamani de tratament, perioada in care ne tot spunea ca nu sunt bolnavi, ca e nevoie doar de timp si ratie alimentara ca sa se faca bine. Timpul insa nu a ajutat, si doi din cei trei porcii era din ce in ce mai rau. In final mama mea a decis sa il sacrifice pe unu din ei pentru ca mi-a spus ca avea dureri groaznice, si ca ajunsese sa muste efectiv din usa cotetului in care ii tinea. L-a sacrificat si l-a vandut pe bani marunti. Pe cele de al doilea l-a vandut pentru sacrificare urgenta. Medicul a intrebat daca a vazut ceva in neregula la ei la taiere si i a spus ca a avazut doar materii fecale uscate in intestine, nimic mai mult.
Acuma cand mai are doar 1 porc din trei ma tot intreaba (pe mine....ca medicul e prea ocupat) ce sa ii dea la cel care a mai ramas...pentru ca pare si asta un pic constipat si evident ii este foarte frica.

Ce tip de hrana ar fi ok sa introduca in alimentatie cu rol preventiv...preventite ma rog nu stiu pentru ce boala...ca medicul nu stie ce boala au avut ?

Mentionez ca mai exista in localitate exemplare de porci (destul de numeroase) care prezinta sau au prezentat aceleasi simptome (febra, inapetenta, constipatie).

#782
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca a fost un episod de pesta porcina, slaba speranta la vreun tratament.

#783
ioana_sas

ioana_sas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2014
Medicul a spus ca nu e vorba de pesta....da ii drept ca nici nu ne a spus despre ce ar putea fi vorba.

#784
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu de la constipatie avea febra 40 de grade.

#785
lady_bird

lady_bird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.12.2009

 Kiss_Gabriel_89, on 02 septembrie 2014 - 19:57, said:


3.Am o problema la intarcarea purceilor am avut parte atat de diearee crunta la ei cat si de boala edemelor. Mentionez ca hrana purceilor este porumb tarata calciu + un prestarter de la sano cat sunt pe scorafa si continui 1 saptamana aceasta mancare micsorand concentratia de prestarter ulterior ii trec pe aceasi hrana doar schimb prestarter-ul pe starter(sano) tot in cantitati mai mici de inceput.
Pierd mult in aceste 2 saptamani purceii dau in diaree nu se dezvolta bine sau boala edemelor pierd  o treime din efectiv. Ceva ce nu fac bine?

Grajdul are instalatie de apa automata deci apa au la discretie toate categoriile.

Buna ziua, daca vi se mai intampla sa aveti boala edemelor, care apare frecvent dupa intarcare si de obicei vizeaza purceii cei mai dezvoltati, trebuie ca la primele semne sa le intrerupeti furajarea ptr. 24-48 ore, timp in care vor avea apa la discretie. Nivelul de proteine nu trebuie sa depaseasca 18%. Nu stiu cum procedati dv la intarcare, dar ca masuri profilactice, accentul trebuie pus pe alimentatia purceilor înainte şi după înţărcare, tocmai ptr ca aceasta boala are ca si cauza favorizanta supraalimentatia- cu exces proteic pe fond de carenta in vit. A si B, intarcarea timpurie, trecerea brusca de la regim alimentar la altul. Purceilor sugari trebuie sa li se administreze cantitati mici de furaje si apa ptr a fi pregatiti la momentul intarcarii. La intarcare furajul se da in cantitati mici, cu continut scazut în proteine pentru a se evita supraincarcarea tubului digestiv. Acesta va fi suplimentat cu furaje verzi, lapte smantanit, zer etc. Apa de baut trebuie sa fie la discretie. Purceilor proaspat intarcati trebuie sa li se dea vitamine: complex B, Vitamina AD3E, un hepatoprotect. Cred ca nu mai e nevoie sa mentionam si dezinfectia periodica a adapostului. In caz de imbolnavire, tratamentul se face la intregul efectiv, nu doar la cei cu semne. Ca antibiotice- colistin, amoxiciclina. Se incearca si adm. pe gura de sulfat de magneziu si clorura de calciu. Din ce stiu, interventiile terapeutice au rezultate slabe iar porcii trecuti prin boala care supravietuiesc raman tarati, importanta este profilaxia- totul incepe de la alimentatie si proces de intarcare corect realizat. Sper ca va fi de folos pe viitor.

#786
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
salutare! sunt nou pe aici dar urmaresc cat pot mai mult subiectele legate de cresterea porcilor de pe acest forum. am inceput sa cresc si eu porci de 2 ani iar anul trecut nu am avut destui cat as fi putut vinde. anul asta ma reprofilez un pic. am achizitionat pe 22 februarie 5 scrofite (landrace) din tirg. acum au in jur de 70-85kg, sunt tinute in boxa comuna si de 10 zile am adus un vier (pietrain) de la un unchi. vierul e cam de talia lor si l-am lasat liber cu ele...evident sa faca treaba:). dupa cum am vazut a si facut. acum tare sunt curios cam cand o sa stiu daca sunt gestante sau nu...poate ma ajuta cineva cu informatii. pe langa asta vreau pentru cele care raman sa le construiesc cate o boxa individuala care va servi drept maternitate folosind materiale usoare si ieftine adica: am un fel de cotet sau ce ar fi vrut sa fie (tocmai mi-am cumparat casa) betonat pe jos si cu peretii din beton. problema e ca e cam mic asa ca il voi prelungi cu niste lemn (scandura langa scandura sa nu poata sa isi bage botul) si pe jos pe partea care nu e betonata voi face o podea tot din lemn. deci jumate beton jumate lemn. ii trag si un acoperis pe care vreau sa il izolez cu paie si fan. fac asa pentru ca nu imi permit deocamdata sa ma intind la un grajd nou...o voi face in primavara dar acum trebuie sa imi asigur locul pentru scrofitele mele pe iarna. acum in boxa vreau sa fac un adapost pt purcei cu loc prin care pot sa iasa la scroafa sa suga si pe care vreau sa il incalzesc cu bec infrarosu. e corect ce fac? de cati wati trebuie sa fie becul? la ce distanta de purcei il montez? astept parerile si sugestile voastre. scuze de postarea prea lunga

 Gabosu, on 20 august 2014 - 11:47, said:

Va salut,ma puteti ajuta cu o reteta pentru purcei la ingrasat peste 50kg .in momentul asta au in jur de 55 kg .vreau sa-i duc undeva la 120 kg pana la Craciun .Mentionez ca am porumb,grau si orz.
Multumesc

am dat si eu asa ceva la porci si au crescut foarte bine. cam asta e reteta proprie:
50% porumb
35%grau
15%orz
pe langa le bagam si calciu furjaer cu aroma de vanilea...lingeau troaca

bafta

#787
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
Lucerna proaspata poate sa duca la inrosirea pielii la porc?

#788
ioana_sas

ioana_sas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2014
Buna ziua,
Au trecut 2 saptamani de cand am scris aici despre porcii parintilor mei...acum a plecat si al treilea porc...au ramas fara nici unu in gospodarie. Si acesta din urma a avut exact acelasi simptome ca si primii doi....lipsa pofta de mancare, au baut doar apa si refuzau sa se miste.

Cred acum ca intradevar e vorba de un episod de pesta porcina acolo asa cum D-ul doctor Horia mi-a spus din prima clipa, pentru ca sunt prea multe gospodarii cu animale afectate si plus ca sunt sate in jur unde porcii mor pe capete.

M-am documentata acuma putin ref. la pesta si am vazut ca sunt anumite masuri de biosecuritate care in mod cert nu au fost in totatlitate respectate de proprietari....dar ei nici nu au fost informatii despre ele.  

Am vazut insa ca in caz de pesta statul acorda despagubiri pentru animalele pierdute....credeti ca am vreo sansa la asa ceva acuma ? Nu am gasit pe site ANSVSA pasi de urmat pentru o situatie de acest gen. Ma puteti ajuta cu ceva inf. va rog ?

#789
ioana_sas

ioana_sas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2014
Revin cu o completare - la sacrificarea ultimului porc a venit si medicul veterinar, si a sustinut in contiuare ca a fost vorba despre intoxicare, cei care l-au sacrificat i-au arata si faptul ca avea intestinele intens colorate in rosu, medicul insa a spus ca nu e o problema.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit nu am nimic cu medicul veterinar, chiar il stimez pentru ca este un medic care munceste extraordinar de mult, dar....ramane la mine un semn de intrebare, a fost intoxicatie (nu cred), a fost pesta sau rujet ?

#790
Clau_

Clau_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.05.2014
Buna ziua. Daca ma ajuta cineva va rog. Am 3 proci la aprox. 65 kg fiecare. 2 sunt tinuti impreuna (scrofita si mascur) iar unul separat(scrofita), la aceasta in ultima perioada am constatat lipsa poftei de mancare si miscarea cozii (care este de ceva timp), vulva rosiatica. Pare ca o deranjeaza ceva si un pic molesita. Ar putea fi in calduri sau ceva boala?

Edited by Clau_, 04 October 2014 - 13:20.


#791
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Clau_, on 04 octombrie 2014 - 13:16, said:

E in calduri.

 robuadr, on 30 septembrie 2014 - 19:03, said:

Lucerna proaspata poate sa duca la inrosirea pielii la porc?
Da. Lucerna proaspata contine niste bio-molecule care produc fotosensibilizare, adica daca animalul sta la soare, pielea se inroseste si face un fel de urticarie. In cazul ca le dati lucerna proaspata, nu-i scoateti la soare.

 ioana_sas, on 04 octombrie 2014 - 08:54, said:

1. Conditiile de biosecuritate nu vine nimeni la poarta sa le insire si sa le aduca la cunostinta. In principiu, daca te ocupi de cresterea animalelor, te instruiesti, te documentezi. Despre genetica, tehnologie, alimentatie, biosecuritate etc. Iei carti si citesti. Exista zeci de cartulii de popularizarea stiintei (asa cum se facea in anii '50), referitoare la cresterea animalelor. Cam asta e. Dur, dar realist.
2. Primesti despagubiri daca esti ferma autorizata si ai respectat toate masurile de biosecuritate si ai avut animalele asigurate.
3. Medicului veterinar concesionar nu-i convine sa declare oficial boala, fiindca isi ia "capace" de la directia judeteana si se instituie masuri care ii complica inutil viata. Pesta porcina este ceva obisnuit astazi, de cand nu mai vaccinam. Si nu mai vaccinam, fiindca UE nu vaccineaza si nu importa animale sau carne de la porc vaccinat. UE nu mai are mistreti care sa umble de capul lor in salbaticie si sa mentina rezervorul natural de pesta porcina. La ei mistretii traiesc in rezervatii, crotaliati, vaccinati, tratati, scarpinati etc. Ca niste bibelouri. La noi, e cu totul altceva.

Concluzie: daca cresteti porci si vreti sa va feriti de pesta porcina, adoptati masuri drastice de biosecuritate. Altminteri, e la noroc.

#792
Clau_

Clau_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.05.2014

 horia66, on 06 octombrie 2014 - 21:26, said:

E in calduri.

Mersi de raspuns

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate