Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#541
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sa inceapa sa le dea mici cantitati de orz prajit (in tava, in cuptor, cum se prajesc semintele) si apoi sa le adauge lapte praf in furaje.

#542
daris2004

daris2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.12.2013
Poate utiliza laptele praf pt vitei? (nu gaseste special pentru purcei). Laptele praf trebuie amestecat cu apa sau doar introdus sub forma de praf in furaj? Multumesc pentru rabdare.

#543
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Se poate administra si lapte praf pt. vitei (fara acidifiant !).

Se amesteca in furaj sub forma de pulbere (uscat), nu dizolvat in apa. Acuma, depinde ce sistem de furajare adopteaza fermierul - furajare uscata sau umeda, dar cred ca nu sunt suficiente cunostinte tehnologice pentru a discuta despre asa ceva...

#544
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

 daris2004, on 09 ianuarie 2014 - 11:50, said:

Ce as putea recomanda pentru tratarea unor purcei anemici care nu vor sa consume concentrate pentru purcei numai lapte. Proprietarul le-a administrat dupa fatare numai Dectomax (nu au eliminat nimic), nu le-a administrat fierul si nici vitamine, purceii au 3 saptamani iar proprietarul le administreaza momentan vit B1+B6 fara rezultat. Proprietarul se mai plange ca purceii dorm mai tot timpul. Il putem ajuta cu o recomandare?

Zi-i sa le faca lapte praf cu apa calda, si sa le dea intr-un vas fixat cumvsa ca sa nu-l verse.Sa le faca niste oxitetraciclina, 3 zile, cate 2 ml pe cap, si eventual sa le cumpere niste Hidrovit sau ceva AD3E cu seleniu. Poate sa le faca fier si acum, un 2 ml o singura data, ar fi suficient. Cam delasator prietenul tau, daca i-a lasat 3 sapt asa. Zi-i sa le faca curat si sa le dea pe jos furajul, il mananca mai usor.

#545
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Salut!
În primavera, aș vrea (trebuie) să mă apuc de construirea unei hale de porci pentru îngrășat (aprox 200 capete). Maternitatea și creșa va fi în grajdiul pe care îl am acum, deci acestea ies din discuție în conceperea noii hale. Am eu ceva idei, dar .... . Am tot căutat idei pe google dar din ce am găsit eu, nu prea îti dai seama ce urmează să iasă. Am experiență în creșterea porcilor în adăposturi de 25-30 capete.  De aceea bănuiesc că cele de 200 de capete, ar trebui să arate altfel.
Mai exact: colecterea dejecțiilor ( nu v-a fi cu grătar, din cauza costurilor), hrănirea, adaparea, spații, etc... .


Așadar, dacă aveți ceva schițe, idei, modele, site-uri,  vă rog să ma ajutați.  Vă sunt recunoscător.

PS.  Dacă aveți careva un adăpost cum este cel care m-ar interesa pe mine, și doriți să vă împărtășiți experiența, nu v-aș vizita cu mâna goală.

Edited by rionut83, 12 January 2014 - 11:19.


#546
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013
Am un prieten caruia i-a fatat purceaua 9 ghimizdroci. Problema e ca scroafa nu are lapte deloc, desi ugerul e destul de dezvoltat. Am incercat amandoi sa o mulgem, de mai multe ori pe zi - niciun rezultat. Ii hraneste pe toti la biberon, cu lapte de vaca, din 3 in 3 ore, zi-noapte. Instincte materne bine dezvoltate are, adica sta cuminte pe-o parte, sa o suga tovarasii. Atata ca n-au ce :(

Daca ma puteti ajuta, va rog sa-mi dati un sfat. Omul nu stie sa foloseasca internetul, de-aia scriu eu in locul lui. Multumesc anticipat.

#547
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Se mai intampla agalaxie la scroafa ....
http://www.vetdoctor...ma/agalaxia.htm

http://farmavet.ro/o...cina,p-108.html

P.S. La scroafa, la catea si pisica nu exista uger. Mamelele nu au rezervor, cisterna, ca la vaca, oaie, capra...., femeie, in care sa se acumuleze laptele.

Degeaba incerci sa o mulgi (scroafa), ca nu vei reusi. Secretia laptelui se produce instantaneu atunci cand scroafa este stimulata de guitatul purceilor si de frecatul boticurilor lor pe mamele. Este un foarte complex mecanism neuro-endocrin, care uneori mai poate da rateuri ....

#548
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

 Anton79, on 14 ianuarie 2014 - 11:30, said:

Am un prieten caruia i-a fatat purceaua 9 ghimizdroci. Problema e ca scroafa nu are lapte deloc, desi ugerul e destul de dezvoltat. Am incercat amandoi sa o mulgem, de mai multe ori pe zi - niciun rezultat. Ii hraneste pe toti la biberon, cu lapte de vaca, din 3 in 3 ore, zi-noapte. Instincte materne bine dezvoltate are, adica sta cuminte pe-o parte, sa o suga tovarasii. Atata ca n-au ce Posted Image

Daca ma puteti ajuta, va rog sa-mi dati un sfat. Omul nu stie sa foloseasca internetul, de-aia scriu eu in locul lui. Multumesc anticipat.

Zi-i sa-i dea oxitocina, 1,5- 2 ml, o data, si inca o data dupa 4-5 ore, si ceva  tarate amestecate cu apa calda.

#549
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Probabil nu sunt singurul căruia îi mai fac purceii diaree. Mare problemă! Nu mănâncă bine, apoi slăbesc. În căutarea de "solutii" de prevenire am auzit ca ar fii buni cărbunii de lemn. Acești s-ar da câte 1-2 "mâini" pe jos pt ca aceștia să ronțăie. De asemenea ar fi buni și pt scroafe. Există vr-un sâmbure de adevăr științific în această "metoda", sau îmbolnăvesc de tot bietele animale?
Mulțumesc!

Edited by RazvanGL1, 20 January 2014 - 21:24.


#550
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Exista mai mult decat "un sambure". Carbunele vegetal este un foarte bun absorbant, atat al apei in exces, cat si al germenilor patogeni existenti in tubul digestiv. Si la oameni, in cazuri de diarei ne-infectioase, se recomanda carbune "medicinal", care tot vegetal este.

Insa, cu acest carbune vegetal vei trata doar efectul problemei, nu si cauza. Cauza poate fi parazitara sau infectioasa, ori si, si. Asa ca fa matale mai intai o deparazitare (banuiesc ca nu v-a trecut prin minte sa deparazitati scroafa cu vreo 3-4 saptamani inainte de fatare, nu ?), si apoi aplica un antidiareic suspensie (cu pompitza) la fiecare purcel.

#551
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Mulțumesc și să ne trăiești 100 de ani sănătos dl Horia!
Deparazitare fac destul de rar(doar pt pureci). Antidiareic suspensie le dau la purcei, dar după ce a apărut problema. Se poate da și preventiv?

Edited by RazvanGL1, 21 January 2014 - 21:02.


#552
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu vorbeam de deparazitare interna (viermi intestinali).

Suspensia anti-diareica nu se da preventiv, intrucat contine antibiotice si tulbura flora intestinala. Doar curativ, dar prompt, adica nu astepti inca un weekend dupa ce a aparut diareea, ci o administrezi (suspensia) in secunda 2.

#553
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Am înțeles acum. Cel mai bine e sa cumpăr de acum acest antidiareic și când vor apărea probleme sa-l administrez.

#554
mritzcu

mritzcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.07.2007
Salutare si bine v-am găsit. Este prima mea postare pe acest forum si sper sa fie de folos.

Despre fătare alăptare si oxitocina:
Sunt de părere ca oxitocina este cea mai folositoare ținută in frigider :-).
Având in vedere ca scroafa produce si ea oxitocina trebuie sa avem grija cand si cum folosim acest hormon, pentru a nu face mai mult rău decât bine. Nu vreau sa spun ca tot scriu in acest post este corect ci doar vreau sa împărtășesc cu voi ceva din experiența si modul meu de lucru. După ce la o scroafa s-a declanșat fatarea eu procedez in felul următor:
Verific la aproximativ 30 minute sa vad dacă totul este in regula, dacă toți purceii sunt uscati sau ultimul fatat este mort, intervin. Lubrifiez bine mănușa si bag mana in scroafa pentru a elibera culoarul principal ( scroafa are un culoar principal si buzunarele unde stau purceii pe perioada gestatiei). De fiecare data cand scroafa fata un purcel sau băgam mana in ea, produce oxitocina , eu administrez oxitocina doar dacă nu a fatat nimic timp de o ora si sunt sigur ca nu este nimic care sa blocheze ieșirea ( dacă administram oxitocina si scroafa este blocată, nu facem decât sa inrautatim situația, purceii din buzunare vor iesi si la rândul lor vor fi blocati riscând sa moara). Dacă scroafa nu are centura pelviana dilatata si porcii nu pot trece trebuie sa actionam, (in cele mai multe cazuri se întâmpla la scroafele la prima fătare si dacă nu sa respectat greutatea care trebuie sa o aibă la prima insamantare) dacă am reușit sa prindem picioarele purcelușului trebuie sa forțăm pana i-l scoatem, nu riscam sa facem nimic rău scroafei pt ca vulva este suficient de elastica dar uneori e posibil sa sacrificam un purcel ( au fost situații cand a trebuit sa pun un lat in jurul picioarelor purcelului pt a-l putea trage afara). Dacă a trebuit sa bag mana in scroafa de 2 ori , administrez si un antibiotic pe baza de amoxicilina. Uneori e de mare ajutor sa ridicam scroafa si sa o plimbam pentru a se rearanja tot ce are in interior . Consider ca fatarea a luat sfârșit cand placenta este eliminată.

Pentru a ajuta scroafa sa alapteze eu prefer sa folosesc bere pt a face scroafa sa se relaxeze (cam 1-1,5 l de bere ) si un analgezic, de cele mai multe ori scroafa refuza sa alapteze pentru ca are dureri. Oxitocina actioneaza pe un termen f scurt, sub un minut, de aceia in cazul in care e necesar eu o administrez doar cand scroafa este culcata si purceii sunt la supt, folosesc un ac mai mic decât cel obișnuit pentru a nu face scroafa sa tresara si sa se ridice.

Edited by mritzcu, 26 January 2014 - 17:55.


#555
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Interesant... Eu administrez  oxitocina imediat după ce a fătat primul purcel.   Nu am avut probleme până acum cu fătarea sau cu alăptarea la scroafe..    Cu toate acestea am o scroafă care la a 4-a fătare, a fătat 9 purcei vii și 7 purcei morți (învinețiți-megri).  Interesant este faptul că purceii morți I-a fătat intercalați cu cei vii (adică 2-3 vii , unul mort). Nu știu pe ce să dau vina... oi fi greșit eu ceva?
    Acum scroafa aceea, fată a 5-a oară.  Să vedem cum s-o comporta. Mai am încă 3 scroafe care sunt la prima fătare (montă naturală). Am puține emoții pentru că le-am dat la montă cam tinere, la  7-8 luni și 105-110 kg. Aproape de la începutul gestației le administrez calciu. Sper să fie bine.

#556
mritzcu

mritzcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.07.2007
Purceii negri, erau mai mici? Parca erau mumificati?
Vârsta si greutatea sunt bune.  Eu după ce am selectat scrofitele care urmează sa fie inseminate le pun separat si primesc calciu din doua in doua zile. După ce au fost inseminate primesc calciu in mâncare zilnic dar in cantitate mai mica ( 1 g pentru un kg de hrana uscata)

#557
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 rionut83, on 27 ianuarie 2014 - 20:15, said:

Cu toate acestea am o scroafă care la a 4-a fătare, a fătat 9 purcei vii și 7 purcei morți (învinețiți-megri).  Interesant este faptul că purceii morți I-a fătat intercalați cu cei vii (adică 2-3 vii , unul mort). Nu știu pe ce să dau vina... oi fi greșit eu ceva?
Cauza mortii fetusilor la scroafele gestante este de multe ori lupta intre ele, sau cu alte categorii de porcine, daca sunt tinute impreuna. De obicei mor fetusii localizati intr-un corn uterin. Este normal sa alterneze purcei morti cu purcei vii la fatare, intrucat eliminarea lor se produce in general alternativ, cand de pe un corn, cand de pe celalalt.

Quote

Am puține emoții pentru că le-am dat la montă cam tinere, la  7-8 luni și 105-110 kg. Aproape de la începutul gestației le administrez calciu. Sper să fie bine.
Nu au fost deloc prea tinere. Au fost la varsta si greutatea optima.

 mritzcu, on 28 ianuarie 2014 - 22:44, said:

După ce au fost inseminate primesc calciu in mâncare zilnic dar in cantitate mai mica ( 1 g pentru un kg de hrana uscata)
Este foarte putin.
Necesarul de calciu la scroafele gestante (necesar care apare si in structura nutretului combinat 05 - pentru scroafe gestante) este de 1% calciu in ratia furajera, ceea ce inseamna 10 grame calciu la 1 kg nutret combinat.

#558
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

 mritzcu, on 28 ianuarie 2014 - 22:44, said:

Purceii negri, erau mai mici? Parca erau mumificati?
Vârsta si greutatea sunt bune.  Eu după ce am selectat scrofitele care urmează sa fie inseminate le pun separat si primesc calciu din doua in doua zile. După ce au fost inseminate primesc calciu in mâncare zilnic dar in cantitate mai mica ( 1 g pentru un kg de hrana uscata)

Purceii morţi, din păcate erau cei mai mari.  Nu erau mumificaţi, erau morţi cu puţin timp înaintea fătării.   Un medic mi-a spus că au murit din cauza greutăţii scroafei. Nu ştiu ce să cred.   Scroafa are vreo 300 kg, şi o ţin până la a 5-a fătare pentru că are prolificitata foarte bună.  Eu administrez un calciu de la romvac parcă (pudră), iar pe ambalaj scrie că se administrează 1%.   Amestec cam 1 kg de calciu la 70-80 kg furaj (porumb+orz+tărâţă 50%).

Edited by rionut83, 29 January 2014 - 08:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate