Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#433
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ce anume, limbrici? Teoretic, la 14 zile. Noi de ex la cățeii mici și infestați masiv le repetăm la 7 zile, de minim 3 ori. Chiar și așa, peste un timp, să zic  cca o lună, mai ales dacă nu au spor, mai faceți un copro și dc găsiți ouă, mai dați o tură.

#434
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 delores, on 24 mai 2013 - 15:18, said:

Bună ziua! Dacă are cineva nevoie, pînă la sfîrșitul lunii iunie a.c., de următoarele produse : 1fl Tiamulin 100 ml (inj)  ; 1 fl Enrofloxacina 10 0/0, 100 ml, 22 lei; 1 Oxitetraciclina 20 0/0 100ml, 23 lei, toate marca Pasteur, plus vreo 7 Evomec la 20 ml (10 lei buc).

Ca locație sunt pe șoseaua pe Berceni lîngă piață.

Pot să trimit și prin poștă dacă vrea cineva, cu plata în ramburs.  Dr Horia, dc n-am voie publicitate mă iertați și vă rog ștergeți. Mulțumesc!
Și 1 flacon Evomec plus 50 ml (35 lei)!

#435
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010
Am avut o scroafa gestanta, care in a doua luna de gestatie a facut rujet, in urma cu 2 saptamani a avortat, a fatat 12 purcelusi(4 morti), in cateva ore cei si cei vi s-au "curatat", nefiind dezvoltati complet, problema e ca scroafa, se ridica greu de jos, se ridica de picioarele din fata, dar ii ia ceva timp pana isi face "curaj" sa se ridice de tot, chiar si cand primeste mancare, are carenta de calciu? Ce ma sfatuiti sa ii dau? Si in timpul gestatiei se ridica greu de jos, probabil pentru ca este cam grasuta, nu va pot spune exact greutatea,(150-170) nu am cantarit-o. Daca a avortat purceii, pot sa o mai insamantez cand o sa fie in calduri, o sa mai produca lapte ?  Precizez ca nu prea a vazut soarele, poate fi si asta un factor pentru ca o dor picioarele sau e greutatea prea mare?
Va multumesc anticipat!

#436
liviu_angelo

liviu_angelo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.06.2013
Sautare, am si eu ceva de spus,luna asta am achizitionat un teren intravilan de 1100 mp  si as dori sa fac o ferma  de porci sau niste grajduri ,ma intereseaza ce conditi trebuie sa indeplinesc adik  ce utilitati trebuie sa am ce acte trebuie sa fac,de unde pot cumpara porci la 20-25 kg si unde ii pot vinde pe toti odata,dak aveti experienta va rog ajutati-ma,MULTUMESC

#437
liviu_angelo

liviu_angelo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.06.2013
AM UITAT SA SPECIFIC ,MAI INTAI AS VREA SA INCEP CU 20-30 DE PORCI

#438
liviu_angelo

liviu_angelo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.06.2013
si mai ma intereseaza ce pot face cu certificatul de producator,adik eu as vrea sa construiesc un grajd unde sa cresc cativa porci pentru inceput dupa care sa ma extind,cum voi face sa-i vand legal?

#439
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Suntrust, on 07 iunie 2013 - 22:32, said:

are carenta de calciu? Ce ma sfatuiti sa ii dau? Si in timpul gestatiei se ridica greu de jos, probabil pentru ca este cam grasuta, nu va pot spune exact greutatea,(150-170)

In functie de ce alimentatie a primit, e posibil sa aiba carenta si minerala, si vitaminica. Iar acea greutate (150-170) inseamna supraponderala clar, nu doar grasuta. Pune-o un pic la slabit daca vrei s-o folosesti la reproductie, si echilibreaza-i ratia.

#440
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010

 horia66, on 14 iunie 2013 - 12:03, said:

In functie de ce alimentatie a primit, e posibil sa aiba carenta si minerala, si vitaminica. Iar acea greutate (150-170) inseamna supraponderala clar, nu doar grasuta. Pune-o un pic la slabit daca vrei s-o folosesti la reproductie, si echilibreaza-i ratia.

In mare parte alimentatia ei a constat in cartofi fierti, zer, faina porumb, tarate de grau,( 1-1,5 kg cartofi fierti, 1kg faina porumb, 1kg tarate grau, ~5l zer, cam asta ii era meniul la o masa x3 mese pe zi) daca va rog imi puteti spune o reteta pentru slabit, e foarte blanda si as vrea sa o tin.

#441
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Reteta pentru slabit ar fi: porumb 20, tarate de grau 67, srot de fl. soarelui 10, calciu furajer 2, sare 1.

Te opresti cu reteta de slabit cand ajunge pe la 130-140, si scoti taratele de grau din ratie. Porcii nu asimileaza mare lucru din taratele de grau, acestea avand foarte multa celuloza. Sunt un furaj foarte bun pentru rumegatoare, dar nu pentru pasare si porc.

#442
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Buna ziua,
Multi oameni priceputi si dornici sa ajute pe aici, asa ca indraznesc si eu sa pun o intrebare.
Am doi porci de opt saptamani, pe care vreau sa ii ingras pentru consum propriu.ce vaccinuri sunt obligatorii , avand in vedere ca nu au contact cu alti porci.
Veterniarul din  localitate are saracul trei localitati in grija si de cate ori vine pe la noi e deja cu piciorul afara pe poarta! Cand am adus porcii a venit si le-a facut doua injectii, un vaccin si un deparazitar, insa nu stiu cum se cheama, aveam atatea de intrebat si el nu avea nici cinci minute.

#443
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu exista in principiu vaccinuri obligatorii, decat daca e vorba de vreun program national profilactic. In functie de nivelul de bio-securitate si de riscurile de contaminare din zona, exista vaccinuri necesare sau mai putin necesare. Un vaccin necesar ar fi cel anti-pestos, dar nu mai stiu care e politica actuala a autoritatilor veterinare in judetul d-voastra cu privire la pesta porcina in gospodariile populatiei.

Orientativ, ca sa va faceti niste idei referitoare la vaccinurile pt. porci, cautati pe-aici: http://farmavet.ro/p...ntru-suine.html

Oricum, numai prin intermediul unui cabinet veterinar le obtineti ...

#444
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Da, stiu ca a sunat cam aiurea intrebarea, sunt foarte la inceput, stiu ca trebuie o colaborare cu medicul veterinar, insa de obicei il sun eu sa ii spun sa vina pentru ceva anume. Stie ca avem cei doi negrisori, acestia mananca de rup, pasc toata ziua trifoi si iarba, primesc de trei ori pe zi si  amestec, alearga si par foarte multumiti, insa nu stiu ce trebuie sa mai facem!
Multumesc pentru ajutor.

#445
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In primul rand, organizati niste masuri drastice de biosecuritate. Nu vor intra in contact cu animale si pasari straine, iar ori de cate ori intrati in zona lor, calcati intr-un dezinfector - tavita din cauciuc cu dezinfectant. Nici nu va puteti imagina cate puteti aduce in gospodarie pe talpile incaltamintei...

#446
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Multumesc.

#447
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 liviu_angelo, on 12 iunie 2013 - 16:34, said:

Sautare, am si eu ceva de spus,luna asta am achizitionat un teren intravilan de 1100 mp  si as dori sa fac o ferma  de porci sau niste grajduri ,ma intereseaza ce conditi trebuie sa indeplinesc adik  ce utilitati trebuie sa am ce acte trebuie sa fac,de unde pot cumpara porci la 20-25 kg si unde ii pot vinde pe toti odata,dak aveti experienta va rog ajutati-ma,MULTUMESC
Nu poti face ferma de porci in localitate(doar daca nu ai vecini in jurul tau), cu 20-30 de porci nu o sa ai niciodata profit ar trebuii sa ai mai multi sa poti accesa subventii si cel mai important e sa cultivi cerealele cu care ii hranesti, daca le cumperi o sa constati ca te costa mai mult cerealele consumate pentru a asimila un kg, decat kg de carne in viu.
Cred ca ar fii mai usor cu o ferma mixta.
Ca o paranteza gandeste-te la o comparatie vita-porc: hrana mai ieftina la vita + laptele pe care il valorifici iar apoi o tai si vinzi carnea cam cu acelasi pret ca si pe cea de porc/ vita castiga.
Din experienta iti zic ca nu merita sa te incurci.
Daca iti plac asa mult animalele imbina placutul cu utilul.

Think twice act once.

#448
dhz

dhz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.02.2013
Buna seara!
Va deranjez cu o intrebare pt. cunoscatori sau cei patiti:am doi porci,frati,cam la 70-80 kg;masculul nu e castrat.Azi,miercuri,au reusit sa scoata poarta ce separa incaperile si...i-am gasit "in actiune".Intrebarea este:ce se intimpla daca a ramas gestanta scroafa?Moral e incest,dar fizic?Purcelusii nascuti asa vor fi sanatosi?Stiam din auzite ca nu e bine cind se intimpla asa,dar...
Multumesc!

Edited by dhz, 10 July 2013 - 22:31.


#449
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Exista riscul sa faca putini purcei slab dezvoltati si handicapati.
Anul trecut asa am patit cu o purcelusa vierita cu porcul frate cu ea, a fatat 10 purcei din care 4 morti iar inca 2 au murit in urmatoarele zile.
De asta se evita astfel de situatii, poate ai noroc si ii face sanatosi pe toti, bft.

#450
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 IngN, on 11 iulie 2013 - 07:32, said:

... poate ai noroc si ii face sanatosi pe toti,

Nu tine de noroc, tine de genetica ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate