Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#415
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 rauta75, on 23 aprilie 2013 - 11:18, said:

In prospect scrie ca se administreaza la scrofite sau la scroafe sterile.

Ba, in prospect scrie asa: http://farmavet.ro/proliz,p-111.html

 delores, on 24 aprilie 2013 - 13:48, said:

Unde aţi mai găsit Proliz, mie mi-au zis că nu se mai face!
Nu mai face Stanescu ?

Quote

Şi mai e un produs similar Sergon PG 400+200, făcut de Bioveta,
Multumesc de informatie. O sa te rog sa mai intervii cand cere lumea date despre produse, ca le ai la prima mana...

#416
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
cu plăcere, atîta doar că dacă se eliberează doar la /prin cabinete...și poate așa și trebuie, nu sunt produse de comercializat la liber. Nu mi-a cerut mie cinevaprogesteron că s-a umflat oaia?

iar cu prolizul am auzit legende cum că-l mai foloseau și femeile pe vremea răposatului???

apropos de hormonale, ca tot mi-am amintit, scuze de offtopic, mi-a cerut cineva folligon și vagin artificial pt iepuri, și sunt uimită, nici ăia nu se mai înmulțesc "ca iepurii?"

#417
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
PS : bioveta face oestrophan în loc de proliz

#418
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 delores, on 25 aprilie 2013 - 14:35, said:

iar cu prolizul am auzit legende cum că-l mai foloseau şi femeile pe vremea răposatului???
Parca se numea "flavoliz" pe-atunci ... Nu era nici atunci asa de greu sa provoci avortul, numai ca trebuia sa stii ce faci, ca altfel riscai sa dai in ... parastas. Gestionarea hemoragiei e problema.

Quote

apropos de hormonale, ca tot mi-am amintit, scuze de offtopic, mi-a cerut cineva folligon şi vagin artificial pt iepuri, şi sunt uimită, nici ăia nu se mai înmulţesc "ca iepurii?"
Or fi vrut sa comercializeze material seminal.

#419
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Stie cineva la cat timp dupa ce iese din calduri se poate sacrifica scroafa?

#420
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
N-au legatura caldurile cu sacrificarea. La scroafe sacrificarea tine cont de fatare (cel mai bine dupa 25-26 de zile de la fatare) si de tratamentele anti-infectioase / antiparazitare. Discutam de sacrificarile normale, planificate. Nu de cele de necesitate.

#421
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Multumesc era vorba de o scroafa cu ceva probleme,pana la urma a luat urma cutitului.

#422
rauta75

rauta75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.01.2012

 delores, on 24 aprilie 2013 - 13:48, said:

Unde aţi mai găsit Proliz, mie mi-au zis că nu se mai face!

Şi mai e un produs similar Sergon PG 400+200, făcut de Bioveta, dar nu prea dau toţi distribuitorii hormonale la orice farmacie, unii dau doar la cabinete.

Sunt şi echivalente pt Proliz, poate mai bune, dar la preţuri mai mari şi tot la fel de greu de obţinut, fiind tot hormonale

prolizul lam luat de la farmavet din galati

#423
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
în urmă cu cît timp? Mai e în termen sau expiră curînd?

ei cică au schimbat fabrica? de curînd, pînă acum vreo lună majoritatea produselor injectabile erau la limită cu valabilitatea, încă mai am cîteva chestii care expiră la sf iunie, abia acum au scos serii noi cu 2015. O să mai intreb de Proliz, era de știut dc al dvs e "nou".

#424
rauta75

rauta75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.01.2012
Proliz este produs de Pasteur,expira in 06.2013 .Eu l-am luat pentru o vaca dar  nu l-am mai folosit

#425
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
inseamna ca e facut acum 2 ani.

#426
heoness

heoness

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2011
Domnule horia66, ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea problema? Am o scroafa care in ultimele zile de alaptare, dupa 35- 40 de zile, nu s-a mai ridicat. Am chemat veterinarul, care i-a adiminstrat calciu, viamine si antibiotic dar a trecut deja o saptamana si inca nu se ridica. Cam cat va mai dura aceasta situatie?

#427
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Atata timp pana cand calciul si vitaminele administrate (de antibiotic n-are nevoie) vor ajunge sa echilibreze carentele produse de alaptare si (am eu o banuiala ...) alimentatia puternic dezechilibrata.
Problema e, ca daca nu se actioneaza rapid pentru echilibrarea electrolitilor, pozitia in decubit prelungit (cu picioarele adunate sub ea) duce la anchiloza articulatiilor, care greu se mai rezolva...

#428
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Daca nu s-a mai ridicat de o saptamana, poti sa o tai linistit. Dar. Ai incercat sa o ridici si n-ai reusit? In general, daca tragi de ea, si se ridica, mananca, bea apa, mai are sanse sa-si revina. Daca o lasi o saptamana sa zaca, e cam dusa la vale.

#429
Leonidas540

Leonidas540

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2013
Buna ziua .V-am urmarit cu interes si mi-ati fost de un real ajutor .As avea o intrebare daca cineva e in masura sa imi dea un raspuns .De unde se pot  procura purcei de pana in 30kg pentru ingrasare sau scrofite pentru o mica maternitate in zona Moldovei.Va multumesc .Si inafara de cel de la Tg-Mures mai este un alt centru pentru material seminal mai aproape

#430
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Toate "suinprod"-urile au de vanzare.

#431
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Bună ziua! Dacă are cineva nevoie, pînă la sfîrșitul lunii iunie a.c., de următoarele produse : 1fl Tiamulin 100 ml (inj)  ; 1 fl Enrofloxacina 10 0/0, 100 ml, 22 lei; 1 Oxitetraciclina 20 0/0 100ml, 23 lei, toate marca Pasteur, plus vreo 7 Evomec la 20 ml (10 lei buc).

Ca locație sunt pe șoseaua pe Berceni lîngă piață.

Pot să trimit și prin poștă dacă vrea cineva, cu plata în ramburs.  Dr Horia, dc n-am voie publicitate mă iertați și vă rog ștergeți. Dc sunteți de acord, poate îmi copiați postarea și la ovine, dacă vreți. Mulțumesc!

#432
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Salut.
La cât timp se poate repeta tratamentul cu deparazitar intern (romavermectin), la soldani pentru îngrășat.  Infestarea afost masivă.  După o săpt. de la administrare încă se mai elimină.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate