Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1333
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Agita

#1334
IonutzGianny

IonutzGianny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.10.2009
Salutari tuturor.locuiesc la tara si cresc 2 porci iar de ceva vreme cand purcica mananca "laturi" dupa ce mananca putin se apleaca de spate,se intinde si se culca jos si nu mai mananca timp de 10-15 minute iar dupa aceea se ridica si mai mananca cv..stie cineva ce are?

#1335
adysimi

adysimi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.12.2009
Am un porc care vomita de aprox 2 luni? In hrana primeste srot de soia, cartofi, zer.a fost deparazitat, tenp 38.1, fecale normale. Ma puteti ajuta?

Edited by adysimi, 21 May 2016 - 16:55.


#1336
Lucian_o

Lucian_o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.03.2007
Am niste purcei, 4 la numar.
Au fost vaccinati initial cu evomec dupa care cu dectomax, au avut rapan.
Problema care persista (aveau si inainte simptomul asta), este ca scutura puternic din cap, cel putin unul din ei se mai tavaleste si pe jos. Initial am zis ca de la rapan sa fie, dar acum un medic veterinar (altul decat cel care le-a facut vaccinurile) a zis telefonic ca e posibil sa aiba boala lui Eustachio, ceva gen otita si pana nu ii vede doar isi da cu presupusul la aceste simptome.
Un sfat, cineva a mai avut aceasta problema?
Tratament daca exista asa ceva?
Purcei au cam 25 kg.
Multumesc!

Edited by Lucian_o, 06 June 2016 - 11:51.


#1337
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015

View Postrionut83, on 07 aprilie 2016 - 06:23, said:


Se administreaza intramuscular. Poate nu ai citit unde trebuie. Dar nu mai conteaza.  http://www.vetexpert...a-100-p961.html

Buna. Am citit prospectul la levamisol romvac. Din pacate am vorbit despre produse diferite. Scuzele mele, desi acum chiar ca nu mai conteaza :)

#1338
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Sunt nou pe aici și am o problemă.Am o purcea gonită,trebuie să fete pe 17 august dar de aseară nu se mai ridică.Nu o ajută picioarele din spate.Ce să îi fac?

#1339
Corina1

Corina1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.08.2016
ajutor
buna ziua. am 4 purcelusi vietnamezi de 2 luni carora le-a aparut la inceput, pe piele ca niste rani, iar acum li s-a transformat pielea ca coaja de copac.
medicul veterinar le-a facut baie cu o solutie, dar nu s-a vazut nicio schimbare.
astepr ajutor.
multumesc

#1340
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Cel mai probabil au raie. Cauta o solutie pe baza de amitraz si spala.le ranile

#1341
urmaritul

urmaritul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.08.2012
salut.am si eu o purcea vietnameza care a fatat de 2 ori si as vrea sa o montez artificial cu pietrain,pic,duroc.imi puteti spune si mie daca este posibil sa duca sarcina la bun sfarsit si sa fete in conditii normale sau exista posibilitatea sa apara complicatii?multumesc

#1342
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu, Doamne fereste ! Va face fetusi foarte mari, care vor determina distocii (fatari grele, laborioase), posibil cu moartea purceilor.

#1343
urmaritul

urmaritul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.08.2012

View PostHunor_66, on 27 august 2016 - 23:04, said:

Nu, Doamne fereste ! Va face fetusi foarte mari, care vor determina distocii (fatari grele, laborioase), posibil cu moartea purceilor.
ma gandeam eu ca este o problema dar nu eram sigur.mersi

#1344
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Salutare! Am o problema cu scroafa. Mi-a fătat de o săptămână  10purcei dar nu se scoala de jos decât dacă o ridic de coada mai bine zis ea se ridica pe  picioarele de fata iar eu o salt de coada dar nu sta pe picioarele de spate. Am observat ca piciorul drept este umflat și nu-l pune jos sa fie rupt sau este din cauza lipsei calciului? Se mai face bine? Mulțumesc!

#1345
Mariuslazar77

Mariuslazar77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2016

View PostIonel1980, on 07 octombrie 2016 - 17:06, said:

Salutare! Am o problema cu scroafa. Mi-a fătat de o săptămână  10purcei dar nu se scoala de jos decât dacă o ridic de coada mai bine zis ea se ridica pe  picioarele de fata iar eu o salt de coada dar nu sta pe picioarele de spate. Am observat ca piciorul drept este umflat și nu-l pune jos sa fie rupt sau este din cauza lipsei calciului? Se mai face bine? Mulțumesc!
sa ii faci penstrep vitamine si calciu

#1346
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Mulțumesc. I-am făcut 3 zile borogluconat,dexametazona,b1,b6.acum se ridica singura dar nu sta mult pentru că nu pune piciorul drept jos merge cu el"in genunchi" 1,2m și se pune jos. Cat timp să-i fac penstrep? Piciorul eu nu cred ca este rupt pentru ca atunci când este culcată și o trag de el ca să o așez mai bine ea îl trage inapoi. Mulțumesc încă o dată.

#1347
Mariuslazar77

Mariuslazar77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2016
5zile penstrep. Si pt picior ia o crema eqvagel este pt cai de cursa

#1348
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Mulțumesc pentru răspuns.

#1349
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Sa nu faci gresala sa dai antibiotice la scroafa in lactatie ,  sau inainte de fatare va ranane fara lapte si toti purcei vor murii de foame ,oricum nu vad rostul penstrepului in cazul tau , problemele de locomotie la scroafe nu dispar imediat dupa tratament,dieta si tipul adapostului vor fi hotaratoare in recuperarea ei .

Stie cineva daca la un vier de 2 ani si aprox 280kg e suficient 2 luni sa se curete de miros dupa castrate

#1350
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View PostLacilucky, on 09 octombrie 2016 - 16:56, said:

Sa nu faci gresala sa dai antibiotice la scroafa in lactatie ,  sau inainte de fatare va ranane fara lapte si toti purcei vor murii de foame ,oricum nu vad rostul penstrepului in cazul tau , problemele de locomotie la scroafe nu dispar imediat dupa tratament,dieta si tipul adapostului vor fi hotaratoare in recuperarea ei .

Stie cineva daca la un vier de 2 ani si aprox 280kg e suficient 2 luni sa se curete de miros dupa castrate
Minim 3 luni


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate