Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1117
zuba

zuba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.01.2009
Salutare!
In ceea ce priveste alimentatia scroafelor gestante respectiv lactante ce retete de furaj ati folosit cu succes?
Am la dispozitie ingedientele uzuale: sroturi de soia si fl-s, porumb, grau, orz, tarate de grau, ceva premix vitamino, mineral, carbonat de calciu, fosfat de calciu, sare alim.

Edited by zuba, 20 September 2015 - 21:06.


#1118
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
ai la pagina 58 retete pentru scroafe...trebuie doar sa cauti

#1119
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Lunica mea. Sper ca e gestanta. Astept sa vad primele semne. Au trecut 2 saptamani de la inseminare.Posted Image

Attached Files



#1120
riscu_nicu

riscu_nicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2015
am un porc care nu se mai ridica de jos ma poate ajuta cineva sa stiu ce are

#1121
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View Postriscu_nicu, on 03 octombrie 2015 - 22:56, said:

am un porc care nu se mai ridica de jos ma poate ajuta cineva sa stiu ce are

Pai da mai multe amanunte...nu se ridica deloc, se ridica doar de fata, tremura, etc. Daca il ridici tu, mananca?

#1122
riscu_nicu

riscu_nicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2015

View Postwiseguy76, on 04 octombrie 2015 - 06:26, said:


Pai da mai multe amanunte...nu se ridica deloc, se ridica doar de fata, tremura, etc. Daca il ridici tu, mananca?
are in jur de 30 kg si sunt 8 in aceasi incapere alaltaieri seara a mancat foarte putin si a mers intr-un colt si sa culcat iar dimineata nu sa mai ridicat deloc am incercat sa il ridic sa il duc sa manance dar nu a putut sa stea pe picioare si guita ,iam facut frectie cu otet la sfatul unui medic veterinar dar nu sa schimbat in bine deloc a fost mai rau a decedat dar sunt ingrijorat pt ceilalti sa nu pateasca la fel cum as putea preveni ,am mai luat febra la alti doi si unu avea 39,9 si altul 40,8 ce ar putea avea va multumesc

#1123
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Sunt suparata 😕. Nu a prins monta. Luna e in calduri.... vine medicul iar. Mai incercam si luna asta. Sper sa prinda de data asta. Nu a mai facut nimeni inseminare la purcea ca sa ma ajute cu sfaturi? Nu sunt lamurita cu ziua aleasa de medic. De ce a 3-a zi? E ok in cea de a 3-a zi? Asa se face?

#1124
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Tocmai ce am terminat si eu "campania" de monta a scroafelor...monta naturala, adica cu vier.
A ales a treia zi deoarece atunci de obicei stau scroafele la monta si tot atunci sunt sansele cele mai mari sa prinda. Totusi pentru a stabili care e a treia zi trebuie ca cineva sa stabileasca momentul inceperii caldurilor...si aici e un pic mai complicat pentru ca sunt scroafe la care aparitia caldurilor nu este asa evidenta... Personal am procedat asa: de exemplu astazi am observat aparitia caldurilor la o scroafa. Maine ii dau pace si poimanie de dimineata bag vierul la ea. Daca as incerca maine nici nu l-ar primi...asta inseamna ca nici la monta artificiala nu va sta.

#1125
bur_bur58

bur_bur58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.09.2008
Buna .

Un prieten are probleme cu purceii , de cca 30 -35 kg , nu se mai deplaseaza si nu mai mananca , A taiat unul si a gasit mancarea in stomac ( tarata in general ) , restul intestinelor goale .

Cum sa procedeze sa-i salveze ??

Toate bune .

#1126
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015

View Postpaul_pablo, on 07 octombrie 2015 - 15:28, said:

Tocmai ce am terminat si eu "campania" de monta a scroafelor...monta naturala, adica cu vier.
A ales a treia zi deoarece atunci de obicei stau scroafele la monta si tot atunci sunt sansele cele mai mari sa prinda. Totusi pentru a stabili care e a treia zi trebuie ca cineva sa stabileasca momentul inceperii caldurilor...si aici e un pic mai complicat pentru ca sunt scroafe la care aparitia caldurilor nu este asa evidenta... Personal am procedat asa: de exemplu astazi am observat aparitia caldurilor la o scroafa. Maine ii dau pace si poimanie de dimineata bag vierul la ea. Daca as incerca maine nici nu l-ar primi...asta inseamna ca nici la monta artificiala nu va sta.

De stat a stat si data trecuta si acum. Eu nu am vier. Nici in sat nu este nici unul de Doamne-ajuta. Am ales inseminarea din lipsa de vier dar daca am ratat si de data asta incep sa ma gandesc la alte variante. Nu stiu care ar fi alea...😟.  Daca tocmai ai terminat campania,  spune-mi tu vaccinezi scroafele gestante? Pentru purceii fatati in ianuarie si februarie cum te pregatesti? Le faci fier?
Scuze daca te stresez dar vreau sa adun cat mai multe date si sa fac treaba asa cum trebuie nu " cum facea mamica" ( adica ca acum 30 de ani,  care scapa, scapa , care nu...nu) vreau sa am pierderi cat mai putine.

#1127
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postpurcei, on 08 octombrie 2015 - 21:10, said:

De stat a stat si data trecuta si acum. Eu nu am vier. Nici in sat nu este nici unul de Doamne-ajuta. Am ales inseminarea din lipsa de vier dar daca am ratat si de data asta incep sa ma gandesc la alte variante. Nu stiu care ar fi alea...��.  Daca tocmai ai terminat campania,  spune-mi tu vaccinezi scroafele gestante? Pentru purceii fatati in ianuarie si februarie cum te pregatesti? Le faci fier?
Scuze daca te stresez dar vreau sa adun cat mai multe date si sa fac treaba asa cum trebuie nu " cum facea mamica" ( adica ca acum 30 de ani,  care scapa, scapa , care nu...nu) vreau sa am pierderi cat mai putine.
Scroafele le poti deparazita prin vaccin conform indicatiilor veterinarului. Personal nu prea le-am vaccinat pana acum decat cand erau scrofite dar cred ca le voi face. Fierul il fac indiferent de sezonul in care se nasc la 3 zile dupa fatare. Imediat dupa fatare ii iau din boxa ii sterg si le tai coltii dupa care ii pun inapoi la scroafa. Pentru fatarile din iarna am incercat sa inchid cat mai bine adapostul lasand cate o gura mica de aerisire la fiecare boxa. Pe langa asta folosesc paie multe si incerc sa tin curatenia. Paiele tocate marunt pe care scroafa le-a intins la podea nu le scot niciodata ci adaug peste ele...ajuta atunci cand e frig

#1128
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpaul_pablo, on 08 octombrie 2015 - 22:24, said:

Scroafele le poti deparazita prin vaccin conform indicatiilor veterinarului.
Niciodata nu se poate face deparazitarea prin vaccin. Vaccinul este un produs biologic, imunostimulator specific. Antiparazitarele sunt medicamente de sinteza, nu vaccinuri.

#1129
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Posthunor66, on 08 octombrie 2015 - 23:46, said:

Niciodata nu se poate face deparazitarea prin vaccin. Vaccinul este un produs biologic, imunostimulator specific. Antiparazitarele sunt medicamente de sinteza, nu vaccinuri.

Posted Image  mai gresim mai invatam...cateodata cum sa ne si exprimam
L.E. noi vorbeam in termeni populari de tarani care suntem...daca folosim seringa atunci musai e vaccin ;)

Edited by paul_pablo, 08 October 2015 - 23:55.


#1130
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Eu ma refeream la vaccinarea pe timpul gestatiei. Vaccinul pentru leptospiroza la 55 si 65 de zile gestatie si cel pentru anaerobioza 75 si 95 zile de gestatie. Am mai citit si de cel pentru colibaciloza... Cica imunizeaza purceii. Voi le faceti? Cat costa ?

#1131
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Dracusorii astia 4  nu-mi place cum au crescut. Nu cred ca se fac pana la Craciun desi bag mancare in ei la greu. Le-am luat acum , la indemnul unui medic vet hrana P3 de la Balotesti. Mi-a spus sa o combin cu uruiala pecare le-o dau deja (porumb, grau,floare,soia). Le mai dau si boabe simple si trifoi. Cu ce sa-i mai indop ca sa se faca de 110 pana la Craciun? Acum au intre 60  si 70 (zic eu). Sunt nerabdatoare saptamana asta sa vad daca mai intra Luna in calduri. O fi prins monta de data asta? Am vazut-o cam agitata ieri :( .

Attached Files



#1132
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Suplimente pentru cresterea masei musculare, gen creatina.

#1133
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015

View Postsamed, on 25 octombrie 2015 - 19:08, said:

Suplimente pentru cresterea masei musculare, gen creatina.

Ha ha !

#1134
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Cred ca am un caz de rujet la o scroafa. Partea interesanta este ca are tot spatele de la ceafa pana la coada patat inchis la culoare spre vanat. Pata e de fapt una mare fara o forma definita. Ce imi pare suspect e ca e vioaie, mananca foarte bine si nu vad simptome ca ar avea febra. Am inceput in aceasta seara tratament cu Penstrep 1ml la 20kg. Totusi sunt ingrijorat deoarece aceasta pata a avansat foarte repede... de azi dimineata cand era roz inchis acum e de culoare vanata inchis. Tratamentul cu Penstrep il fac 3 zile sau mai mult? Pareri despre tratament si simptome?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate