Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1009
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Cum se poate castra o scroafa?

#1010
Haeduan

Haeduan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2015
Buna Ziua.
Ma numesc Dan si am cateva intrebari.
Stiti cumva de unde asi putea sa imi achizitionez cateva scrofite din rasa Landrance si un vierus Duroc ?

Asi dori sa imi incep o mica ferma.
Detin o hala 1000 mp+500mp (pista/asfalt in fata ei, nu stiu cum sa ma exprim...) cu 1 hectar curte. in acest moment pe acel hectar am 2500 mp livada(caisi, pruni, meri). 2000mp Solar in care cultiv doar rosii bio. iar restul de 5500 de mp Lucerna
Mai detin 4.5 ha teren arabil proprietate privata si 16 ha arendate din care 4 ha Lucerna

Am doar 25 de ani, nu am studii superioare. Nu am cunostiinte in cadrul medicinei veterinare (inca).

Credeti ca am ce imi trebuie sa pot incepe o mica crescatorie de porci? eu ma gandeam la cifre mici...gen 200 maxim 300 porci/an

Sau mai bine stau in banca mea?

#1011
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 gabriel_gt, on 22 martie 2015 - 09:39, said:

...de exemplu daca am 5 hectare de pamant pot creste 6-7 porci?
Porcul nu creste numai cu cereale. Iti trebuie si sroturi, eventual mazare si minerale / vitamine. Poti sa cultivi terenul, sa folosesti cerealele si sa suplimentezi prin cumparare. Fermele de porci nu-si pun problema sa cultive in regie proprie cerealele. Toate merg pe retete furajere complexe, cumparate. In cazul in care detin si terenuri, cerealele produse sunt oferite FNC-ului, la schimb cu furaj pt. porci.

#1012
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 paul_pablo, on 24 martie 2015 - 16:06, said:

Horia ne poti ajuta te rog cu un program (calendar) de deparazitari pentru scroafele de reproductie, perioada in care e cel mai bine de  facut deparazitarea (inainte de gestatie, in timpul gestatiei, post gestatie,etc) si poate ne poti recomanda si niste produse. Cred ca un pic de dezbatere pe tema asta ne-ar ajuta mult pe noi cei care ne ocupam cu reproductia...
Deparazitarile interne variaza ca si actiune in functie de mai multi factori: riscul de contaminare, parazitii endemici in zona respectiva, produsele folosite anterior, tehnologia de crestere utilizata etc.
Daca ai un sistem de bio-securitate bine pus la punct (nu folosesti aceleasi incaltari si in sat, si la porci, curatenie in adapost, igiena hranei, dezinfector la intrarea in adapost), deparazitarile se pot face de 2 ori pe an. Este recomandabil a se face deparazitarile cu cca. 2-3 saptamani inainte de fatare, pentru a nu contamina purceii.

Exista fermieri care folosesc premixuri antiparazitare in furaj. Altii prefera injectabilele. Indiferent ce se foloseste, cautati intotdeauna produse fabricate de producatori consacrati (adica firme de calitate) si rotiti substantele active, nu mentineti totdeauna in protocol aceeasi substanta activa. Unele produse (avermectinele) asigura si controlul parazitilor externi, dar profilactic, nu curativ.

In general, porcii au paraziti externi numai in tarile lumii a 3-a. Daca conditiile de intretinere au dus la aparitia parazitilor externi, cautati in general piretroide (sunt mai putin toxice).

Quote

Pe langa asta mai am o nelamurire personala...cat de "nociv" este pentru porc consumul de floarea soarelui (uruiala, NU srot!) si care sunt limitele in care o pot incadra intr-o reteta furajera.
Floarea soarelui si soia ca atare, fiind plante oleaginoase, contin foarte mult ulei. Acest ulei in cantitati mari in ratie influenteaza balanta energo-proteica (porcul nu mai creste, si acumuleaza slanina, nu carne) si poate declansa diarei. Max. 10% in ratie e ok. Dar poti sa bagi la presa fl. soarelui, uleiul sa-l folosesti la gatit sau sa-l vinzi, si srotul (turtele) sa-l dai la porci.

 stefan1976, on 26 martie 2015 - 08:42, said:

Cum se poate castra o scroafa?
Nu inteleg intrebarea. Se castreaza conform procedurilor prevazute in propedeutica chirurgicala. Prin laparatomie.

 Haeduan, on 26 martie 2015 - 16:03, said:

Stiti cumva de unde asi putea sa imi achizitionez cateva scrofite din rasa Landrance si un vierus Duroc ?
Scrofite de rasa pura, cam greu, in general gasesti hibrizi comerciali. La fel, pentru vier (si rasa pura), e mai dificil. Majoritatea folosesc insamantari artificiale.Ce rost are sa tii un vier care monteaza doar 15 de zile pe an ?

Quote

Am doar 25 de ani, nu am studii superioare. Nu am cunostiinte in cadrul medicinei veterinare (inca).

Credeti ca am ce imi trebuie sa pot incepe o mica crescatorie de porci? eu ma gandeam la cifre mici...gen 200 maxim 300 porci/an
Fa rost de un manual de cresterea porcinelor, citeste-l si mai stam apoi de vorba.

#1013
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Multumim Horia Posted Image

#1014
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sa ai spor ! Posted Image

#1015
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Dl. Horia... Un sfat se poate? Te rog.
Am cumparat cu acte doua scroafe Marele Alb, de la o ferma din Bv. Le-am cumparat pentru reproductie, la 125 kg in acel moment. Acum au 145-150 kg. Problema este ca scroafele  nu intra in calduri. Vazand acest lucru, le-am ajutat cu PG-600, dar degeaba ... se pare. Am dus una dintre ele la vier (a iv-a zi) ... nici gand. Mentionez ca alimentatia este dupa reteta, nu le-am pus la ingrasat. Ce as putea sa fac?

Inca o problema...
Mai am trei scroafe Landrace. Animale foarte bune mame.  Prima monta la scroafe, este la vier. Urmatoarele monte sunt cu samanta de la Semtest Tg. Mures. La aceste scroafe am observat faptul ca la monta artificiala au prolificitate mare. Asta este o problema, pentru ca la 18 purcei fatati, acestia sunt micuti. De fiecare data, au supravietuit 14-15. Dupa fatare, scroafele nu prea mai mananca.  Le furajez cu concentrat pentru scroafe in lactatie 10 %, de la Babolna. Am incercat tot felul de retete. Degeaba... nu mananca cum trebuie. Dupa ce intarc purceii la 5 sapt, nu pot sa le mai satur.  La fiecare croafa, din orice generatie, se intampla la fel. Totusi nu as vrea sa renunt la ele, pentru ca purceii au un spor ff bun, iar cu ele se lucreaza usor pentru ca sunt foarte blande chiar daca au peste 300 kg.
Are cineva vreo idee cu vreo reteta pe care as putea sa o incerc?

Attached Files


Edited by rionut83, 28 March 2015 - 07:20.


#1016
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 rionut83, on 28 martie 2015 - 07:12, said:


Am dus una dintre ele la vier (a iv-a zi) ... nici gand. Mentionez ca alimentatia este dupa reteta, nu le-am pus la ingrasat. Ce as putea sa fac?

De fiecare data, au supravietuit 14-15. Dupa fatare, scroafele nu prea mai mananca.  Le furajez cu concentrat pentru scroafe in lactatie 10 %, de la Babolna. Am incercat tot felul de retete. Degeaba... nu mananca cum trebuie. Dupa ce intarc purceii la 5 sapt, nu pot sa le mai satur.  La fiecare croafa, din orice generatie, se intampla la fel. Totusi nu as vrea sa renunt la ele, pentru ca purceii au un spor ff bun, iar cu ele se lucreaza usor pentru ca sunt foarte blande chiar daca au peste 300 kg.
Are cineva vreo idee cu vreo reteta pe care as putea sa o incerc?
Ai incercat sa le ti vreo cateva zile in apropierea vierului? Stimuleaza caldurile in mod natural...
La mine scroafele mananca de numa numa dupa fatare si dupa intarcare de abea daca se ating de mancare...acum la vreo 4 saptamani dupa ce am intarcat purceii de la ele incep sa manance mai bine. In perioada gestatiei le dai multa mancare? Citisem undeva un articol care pretindea ca hranirea rationala in perioada gestatiei ajuta scroafele imediat dupa fatare sa aiba pofta de mancare. Am respectat si eu chestia asta si toate scroafele (5) s-au ridicat si au manacat foarte bine la maxim 2 ore dupa ce s-a incheiat fatarea, pastrand traditia pe toata perioada lactatiei...dupa intarcare au aparut problemele...

#1017
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
La mine este tocmai invers.
Sămbătă, am dus scroafele la vier .... nici vorbă.  La cât timp se poate repeta PG-600 ?
Dacă la trei zile după Pg-600 le leg și le insămânțez "cu japca"Posted Image oare e ok? Nu aș vrea să renunt la ele pentru că sunt exemplare f frumoase.

#1018
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 rionut83, on 29 martie 2015 - 12:53, said:

Dacă la trei zile după Pg-600 le leg și le insămânțez "cu japca"Posted Image oare e ok? Nu aș vrea să renunt la ele pentru că sunt exemplare f frumoase.

Nu cred ca e ok! Daca scroafa nu e in calduri nu se elibereaza ovulele...deci nu are cum sa ramana gestanta...
Vezi ca daca sunt prea grase nu intra in calduri...poate le bagi un pic la cura de slabire...pe la 100-120 kg ar trebui sa mearga struna...oricum pun pe ele in perioada gestatiei...

#1019
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 rionut83, on 28 martie 2015 - 07:12, said:

Acum au 145-150 kg. Problema este ca scroafele  nu intra in calduri.
Ce varsta au ? Nu cumva sunt reforma ?
Daca sunt tinere, trebuie sa le slabesti, pe la 110-120 kg si sa le tii mai mult in preajma unui vier.

Quote

Dupa fatare, scroafele nu prea mai mananca.  Le furajez cu concentrat pentru scroafe in lactatie 10 %, de la Babolna.
Efectiv, ce contine reteta ta de furajare ?

#1020
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Nu sunt reforma. Sunt din luna 07. 2014. Le-am ales din ferma. Eu nu am vier. Dar le-am lasat o dupamasa in preajma unui vier... poate poate... Dar nimic. Chiar nu stiu ce sa le mai fac. Peste doua sapt. le  dau a 3-a doza de PG-600. Daca nici atunci...
Ele au acum vreo 145-150 kg. Chiar le trag din portia lor bazata pe orz 60, grau 20, porumb 20. Un medic mi-a zis sa le dau mancare o data la 2 zile, timp de doua sapt. Consider ca decat sa-mi bat joc asa de ele, mai bine le sacrific. Cand ma gandesc cate rugaminti si atentii la seful de ferma ca sa-mi vanda...

La cele in lactatie le dau Platinum 10 % de la Babolna, cu phyzyme sp 5000, lizina, metionina, ca, na, p, AD3E, proteina 24 %, fibre, grasimi etc. Concentratul il amestec cu porumb 30, grau 40, orz 20, restul tarata. Dr. care le-a vazut mi-a spus ca asa sunt scroafele Landrace, si ca nu este neaparat o problema, atat timp cat scoate purcei ok. Nu stiu ce sa zic. Pana sa am Landrace, scroafele pe care le-am avut mancaude rupeau in lactatie. Nu slabeau asa tare. Adevarat este faptul ca nu faceau purcei asa buni ca scroafele pe care le am acum. Nici prolificitatea nu era asa buna .

Edited by rionut83, 30 March 2015 - 21:58.


#1021
silviu_salbatecu

silviu_salbatecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2015
as avea o antrebare am o purcea gestanta mai are 1 luna pana fata dar se ridica greu de jos  si sta mai mult intinsa oare sa aiba ceva de mancat mananca nu sunt probleme ast raspuns cat de repede sa stiu daca chem veterinarul sau nu multumesc

#1022
silviu_salbatecu

silviu_salbatecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2015
buna multumesc domnule horia ai avut dreptate are lipsa de calciu de azi a anceput tratamentul pana sambata, veterinarul a zis ca daca nu asi revine o trece pe antibiotice dar e cu risc ca-ci poate sa avortze multumesc inca o data

cum sunt urechile la porci reci sau calde

#1023
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 rionut83, on 30 martie 2015 - 21:28, said:

Sunt din luna 07. 2014. [...]Ele au acum vreo 145-150 kg. [...]Un medic mi-a zis sa le dau mancare o data la 2 zile, timp de doua sapt.
Sunt mult prea grase si e posibil sa nu aiba activitate ovariena. Ti-a zis bine medicul cu mancare la 2 zile. Si bagi tarate 50% in hrana. Nu e nici o bataie de joc, asta e metoda, daca vrei sa faci reproductie. Si adaugi in hrana 1 kg de morcovi si 1 kg de sfecla rosie zilnic.

Quote

Concentratul il amestec cu porumb 30, grau 40, orz 20, restul tarata.
1. Nu-ti iese socoteala: 10 concentrat + 30 porumb + 40 grau + 20 orz + tarata = mai mult de 100.
2. cantitatea de proteina e prea mica in ratie. Trebuie bagat minim 25% srot de soia sau 35% mazare. Si nu dai tarate la scroafe gestante / lactante, decat la cele care vrei sa slabeasca.

#1024
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Am o betoniera de 210 l. Acolo fac amestecul. Pai... Proteina din concentrat nu ridica valoarea retetei la cel putin 24% proteina? Eu asa credeam. Pot sa bag si soia in reteta pentru ca am in magazie. Tarata, am citit tot pe forum, se da pentru lactatie.  Da-mi te rog o reteta, cu premix vitamino-mineral sau concentrat, pentru scroafe gestante si in lactatie. Am incredere, si o voi respecta intocmai. Chiar voi posta rezultatele. Sti... nu vreau sa ma joc de-a crescutul scroafelor. Vreau sa fac o treaba profi. Incerc sa ies din tiparul "gospodariei de la tara".

#1025
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Salut am fost plecat pe afara si sotia na facut fieru la purcei au 3 saptamani le mai pot face ?mai are frun efect ms

#1026
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 rionut83, on 31 martie 2015 - 20:27, said:

Am o betoniera de 210 l. Acolo fac amestecul. Pai... Proteina din concentrat nu ridica valoarea retetei la cel putin 24% proteina? Eu asa credeam. Pot sa bag si soia in reteta pentru ca am in magazie. Tarata, am citit tot pe forum, se da pentru lactatie.  Da-mi te rog o reteta, cu premix vitamino-mineral sau concentrat, pentru scroafe gestante si in lactatie. Am incredere, si o voi respecta intocmai. Chiar voi posta rezultatele. Sti... nu vreau sa ma joc de-a crescutul scroafelor. Vreau sa fac o treaba profi. Incerc sa ies din tiparul "gospodariei de la tara".
La pagina 13 ai o reteta mai mult decat profi! Verificata si testata....numai sa te poti tine de ea.
Mai e una si pe la pagina 6 daca nu ma insel...
Din astea 2 sigur faci una potrivita pentru tine

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate